Piemonte · Italien
Alagna Valsesia: sneprognose og vejret
For Alagna Valsesia viser prognosen fra MET Norway og Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00 – 4. nov., 08.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.200 m, 7,6 mm i 2.000 m og 7,8 mm i 2.700 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Alagna Valsesia og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information
Alagna Valsesia er den piemontesiske ende af området Monterosa Ski: en walserlandsby på cirka 1.190 m i provinsen Vercelli, lige syd for Monte Rosa, og den eneste af de tre dale uden for Aostadalen.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
Den seneste opdatering mislykkedes. Værdierne stammer fra en tidligere hentning.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Operatøren rapporterer de tre dale hver for sig, og Alagnas lifte, pister og forbindelser er poster på den piemontesiske side. Indren freeride og satellitområderne er ikke med i rapporten, og områdets 180 km er ikke et Alagna-tal.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Alagna Valsesia
-2 – 2 °C · 2.000 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 07.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Niveauerne 1.200, 2.000 og 2.700 m er modelestimater for stedet Alagna, ikke målinger. Det øverste niveau ligger under Passo dei Salati (2.980 m) og langt under Monte Rosa (4.638 m), så forholdene i freeride-terrænet skal tjekkes separat.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 11.00 | -0,8 | 0,1 | 100 | 1 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | -0,7 | 0,4 | 100 | 0,6 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | -0,7 | 0,2 | 100 | 1 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | -0,8 | 0,7 | 100 | 0,8 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | -0,9 | 0,8 | 100 | 1 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | -1,1 | 1,1 | 100 | 0,8 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | -1,3 | 0,6 | 100 | 0,8 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | -1,4 | 0,6 | 100 | 0,5 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | -1,5 | 0,6 | 100 | 0,3 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | -1,4 | 0,3 | 96 | 0,4 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -1,3 | 0,2 | 92 | 0,2 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -1,7 | 0,2 | 96 | 0,1 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -1,3 | 0,1 | 91 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -1,6 | 0,3 | 93 | 0,3 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -1,5 | 0,3 | 94 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -1,4 | 0,4 | 92 | 0,3 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -1,8 | 0,3 | 97 | 0,1 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -1,8 | 0,2 | 96 | 0,1 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -1,9 | 0,2 | 98 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -1,7 | 0,1 | 95 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -1,7 | 0,1 | 93 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -1,3 | 0 | 91 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | -0,7 | 0 | 96 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 0 | 0 | 95 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 0,4 | 0 | 98 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 0,9 | 0 | 100 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 1,3 | 0 | 100 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 1,2 | 0 | 100 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 1,3 | 0 | 99 | 1 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 1,1 | 0 | 100 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 1,5 | 0 | 86 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 0,9 | 0 | 89 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 1,2 | 0 | 77 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 1,1 | 0 | 78 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 1 | 0 | 80 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 0,9 | 0 | 82 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 1,2 | 0 | 74 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 1,2 | 0 | 74 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 0,6 | 0 | 85 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 0 | 0 | 93 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 0,3 | 0,1 | 89 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 0 | 0,1 | 93 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -0,1 | 0,3 | 95 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -0,3 | 0,3 | 97 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -0,5 | 0,7 | 100 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -0,6 | 0,5 | 98 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -0,8 | 0,3 | 99 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 0,1 | 0,1 | 96 | 0,4 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 7,6 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 12/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 12 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0 · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Rome
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-5,3°C
Vind: 1 m/s · Nedbør: 0,1 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.00-0,8°C
Vind: 1 m/s · Nedbør: 0,1 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.003,7°C
Vind: 1,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 08.17Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00
1.200 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.000 m
7,6 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.700 m
7,8 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
11 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
-0,8°Mulighed for sneproduktion
12 / 48 hLængste kuldeperiode: 12 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -1,7° / -0,7° | 5,9 mm (13 h) |
| 5. nov. 2026 | -1,9° / 1,5° | 1,9 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -0,8° / 1,2° | 2,4 mm (11 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.00 · Hentet: 4. nov., 09.18 · Europe/Rome
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17
Hentet: 4. nov. 2026, 03.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00
Hentet: 4. nov. 2026, 09.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Monterosa Ski · Gennemgået: eksempler fra dalen og forbindelser
Alagna Valsesia · Gennemgået: eksemplerMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun udvalgte eksempler, ikke en lokal total. Observationstidspunkt og offentlig adgang er ikke verificeret. En åben lift fastslår ikke adgang for skiløbere.
Liftstatus
- ALAGNA-PIANALUNGA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- PIANALUNGA-CIMALEGNA-SALAT · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- ALAGNA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
PASSO DEI SALATI · Separat opført: forbindelseMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun kildens forbindelsesmarkering. Strækninger pr. retning, observationstidspunkt og gennemkørsel er ikke verificeret.
Liftstatus
- PASSO DEI SALATI · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kun kildens markering; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Monterosa Alagna Snow
Seneste hentning mislykkedes. Gemte meldinger nedenfor er historiske.
Ingen gemt melding. Se den officielle kilde.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Monterosa Ski · Gennemgået: eksempler fra dalen og forbindelser
Alagna Valsesia · Gennemgået: eksempler4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗PASSO DEI SALATI · Separat opført: forbindelse4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Monterosa Ski · Gennemgået: eksempler fra dalen og forbindelser
Alagna Valsesia · Gennemgået: eksempler3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗PASSO DEI SALATI · Separat opført: forbindelse3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Alagna Valsesia?
For Alagna Valsesia viser prognosen fra MET Norway og Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00 – 4. nov., 08.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.200 m, 7,6 mm i 2.000 m og 7,8 mm i 2.700 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Alagna Valsesia?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Alagna Valsesia. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Alagna Valsesia?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Alagna Valsesia. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Alagna er Monterosa Skis laveste punkt, på 1.212 m, og Passo dei Salati på cirka 2.980 m er overgangen til Lysdalen. En svævebane har forbundet Alagna med Gressoney siden december 2005; kraftig vind kan lukke passene. Alagna er kendt for off-pist-linjer som Balma og Malfatta.
Før din skidag
Ligger Alagna i Piemonte eller Aostadalen?
I Piemonte. Alagna Valsesia er en comune i provinsen Vercelli, mens Champoluc og Gressoney ligger i Aostadalen. Det ændrer, hvem der udgiver sneskreds- og vejrapporter, ikke liftkortet.[5]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Monterosa Ski · SkiområdeVisit Monterosa
- Alagna Valsesia · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
- Monterosa Ski · Kort over pisterneVisit Monterosa
- Monterosa Ski · Lift- og pistestatusVisit Monterosa
- Alagna Valsesia · Placering og højdeWikipedia
- Monterosa Ski · SkiområdeWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.