Uri · Schweiz

Andermatt: sneprognose og vejret

For Andermatt viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.450 m, 0,1 mm i 1.900 m og 3,4 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 5. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Andermatt og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Andermatt er den urske ende af området med tre landsbyer: en garnisons- og Gotthard-rute-landsby på 1.437 m i Urserendalen, med to adskilte bjerge over sig, Gemsstock og siden Nätschen–Gütsch.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Operatørens lift-data samler Andermatt, Sedrun og Disentis i én tabel, endda tallerkenliften i Realp, så antal og kilometer for hele området ikke er Andermatts tal. Tog, svævebane og skiforbindelser har hver deres status.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Andermatt

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-0 – 5 °C · 1.900 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 5. nov., 07.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Niveauerne 1.450, 1.900 og 2.400 m er modelestimater for Gütsch-Express’ dalstation, ikke målinger. Det laveste niveau ligger tæt på byens 1.437 m, og Gemsstocks topstation på 2.955 m ligger omkring 550 m over det højeste niveau.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 5. nov. 2026, 07.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time4,6 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°8°5. nov., 137. nov., 12
Prognoseværdier time for time
Andermatt · 1.900 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 13.004,60696,5
5. nov. 2026, 14.005,20655,9
5. nov. 2026, 15.004,70675,1
5. nov. 2026, 16.004,20704,2
5. nov. 2026, 17.003,30723,9
5. nov. 2026, 18.002,80754,3
5. nov. 2026, 19.002,60773,9
5. nov. 2026, 20.002,50783,2
5. nov. 2026, 21.002,40762,6
5. nov. 2026, 22.002,40762,1
5. nov. 2026, 23.002,70772,7
6. nov. 2026, 00.002,50,1831,8
6. nov. 2026, 01.002,40,1841,4
6. nov. 2026, 02.002,20,2851,2
6. nov. 2026, 03.002,10,1850,8
6. nov. 2026, 04.001,90,1860,2
6. nov. 2026, 05.001,70,1850,8
6. nov. 2026, 06.001,50871,1
6. nov. 2026, 07.001,70,1891
6. nov. 2026, 08.0020,3901
6. nov. 2026, 09.002,40,5901,1
6. nov. 2026, 10.0030,4880,3
6. nov. 2026, 11.003,50,3890,1
6. nov. 2026, 12.004,10900,5
6. nov. 2026, 13.004,20860,7
6. nov. 2026, 14.004,10850,8
6. nov. 2026, 15.003,80841
6. nov. 2026, 16.003,50841
6. nov. 2026, 17.002,90851,2
6. nov. 2026, 18.0020861,6
6. nov. 2026, 19.001,80871,7
6. nov. 2026, 20.001,30881,6
6. nov. 2026, 21.001,40871,3
6. nov. 2026, 22.001,30891,4
6. nov. 2026, 23.001,40890,9
7. nov. 2026, 00.001,30,1900,9
7. nov. 2026, 01.000,60,6920,8
7. nov. 2026, 02.000,60,9930,9
7. nov. 2026, 03.000,60,5900,9
7. nov. 2026, 04.000,60,2881,2
7. nov. 2026, 05.000,50,1871,5
7. nov. 2026, 06.000,40872,2
7. nov. 2026, 07.000,10862,3
7. nov. 2026, 08.00-0,20872,2
7. nov. 2026, 09.000,40861,8
7. nov. 2026, 10.001,80831,6
7. nov. 2026, 11.002,40811,7
7. nov. 2026, 12.002,90812,1
Modelleret snefald · næste 24 timer
0,1 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,1 °C · 63 h

5. nov. 2026, 01.00 → 5. nov. 2026, 07.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Zurich

1.450 m9,1°C1.900 m4,6°C2.400 m1,4°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 13.00 → 6. nov., 13.00

1.450 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.900 m

0,1 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.400 m

3,4 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.450 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,5°C
19—Over vurderingens grænse · 2,4°C
20—Over vurderingens grænse · 2,3°C
21—Over vurderingens grænse · 2,4°C
22—Over vurderingens grænse · 1,9°C
23—Over vurderingens grænse · 2,4°C
00—Over vurderingens grænse · 2,5°C
01—Over vurderingens grænse · 2,6°C
02—Over vurderingens grænse · 3°C
03—Over vurderingens grænse · 3,1°C
04—Over vurderingens grænse · 3°C
05—Over vurderingens grænse · 2,8°C
06—Over vurderingens grænse · 2,7°C
07—Over vurderingens grænse · 2,5°C
1.900 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,6°C
19—Over vurderingens grænse · 0,6°C
20—Over vurderingens grænse · 0,6°C
21—Over vurderingens grænse · 0,3°C
22—Over vurderingens grænse · 0,3°C
23—Over vurderingens grænse · 0,7°C
00—Over vurderingens grænse · 1°C
01—Over vurderingens grænse · 0,9°C
02—Over vurderingens grænse · 0,8°C
03—Over vurderingens grænse · 0,7°C
04—Over vurderingens grænse · 0,6°C
05—Over vurderingens grænse · 0,3°C
06—Over vurderingens grænse · 0,3°C
07—Over vurderingens grænse · 0,7°C
2.400 m

7 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -2,4°C
19✓Egnet vejr · -2,2°C
20✓Egnet vejr · -2,3°C
21✓Egnet vejr · -2,3°C
22✓Egnet vejr · -2,3°C
23—Over vurderingens grænse · -1,6°C
00—Over vurderingens grænse · -1,1°C
01—Over vurderingens grænse · -1,1°C
02—Over vurderingens grænse · -1,2°C
03—Over vurderingens grænse · -1,6°C
04—Over vurderingens grænse · -1,8°C
05—Over vurderingens grænse · -2°C
06✓Egnet vejr · -2,1°C
07✓Egnet vejr · -2,1°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

4,6°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time4,6 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°8°5. nov., 137. nov., 12
1.900 m · Europe/Zurich
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 20262,4° / 5,2°0 mm (11 h)
6. nov. 20261,3° / 4,2°2,3 mm (24 h)
7. nov. 2026-0,2° / 2,9°2,4 mm (13 h)

Udbyderens opdatering: 5. nov., 07.00 · Hentet: 5. nov., 09.18 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.450 m1.900 m2.400 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 13.00 — 8. nov. 2026, 04.0063 h · 1.900 m · Europe/Zurich

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,1 °CTidligere prognose: 1,8 °C
Seneste prognose: 2 °C
Samlet nedbørPrognose
-1,5 mmTidligere prognose: 6,2 mm
Seneste prognose: 4,7 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-0,6 mmTidligere prognose: 2,1 mm
Seneste prognose: 1,6 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose1,8 °C2 °C+0,1 °C
Samlet nedbørPrognose6,2 mm4,7 mm-1,5 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret2,1 mm1,6 mm-0,6 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.450 mNy prognose5. nov. 2026, 07.00
1.900 mNy prognose5. nov. 2026, 07.00
2.400 mNy prognose5. nov. 2026, 07.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Andermatt–Sedrun–Disentis · Gennemgået: eksempler

Andermatt · Gütsch · Udvalg (ufuldstændigt): eksemplerMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 11.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun udvalgte eksempler, ikke en fuldstændig oversigt eller lokal total. Kildens opdatering har ingen tidszone. Observationstidspunkt pr. element og adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • Gütsch-Express 1. Sek · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 1 Passstrasse · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Andermatt · Sektor Gemsstock separate · Udvalg (ufuldstændigt): eksemplerMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 11.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun udvalgte eksempler, ikke en fuldstændig oversigt eller lokal total. Kildens opdatering har ingen tidszone. Observationstidspunkt pr. element og adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • Gemsstock-Bahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 71 Gletscherabfahrt / Bernhard Russi Run · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Schneehüenerstock-Express · Separat opført: forbindelseMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 11.02

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Forbindelsen vises separat. Retning, observationstidspunkt pr. element og offentlig adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • Schneehüenerstock-Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

SLF · Andermatt study plot

Station AndermattArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026, 07.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Andermatt (1.440 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter.0
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Andermatt–Sedrun–Disentis · Gennemgået: eksempler

Andermatt · Gütsch · Udvalg (ufuldstændigt): eksempler5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 11.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Andermatt · Sektor Gemsstock separate · Udvalg (ufuldstændigt): eksempler5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 11.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Schneehüenerstock-Express · Separat opført: forbindelse5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 11.02

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Andermatt–Sedrun–Disentis · Gennemgået: eksempler

Andermatt · Gütsch · Udvalg (ufuldstændigt): eksempler4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 23.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Andermatt · Sektor Gemsstock separate · Udvalg (ufuldstændigt): eksempler4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 23.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Schneehüenerstock-Express · Separat opført: forbindelse4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 23.02

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Andermatt–Sedrun–Disentis · Gennemgået: eksempler

Andermatt · Gütsch · Udvalg (ufuldstændigt): eksempler3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Andermatt · Sektor Gemsstock separate · Udvalg (ufuldstændigt): eksempler3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Schneehüenerstock-Express · Separat opført: forbindelse3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.02

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

SLF · Andermatt study plot

Station Andermatt5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026, 07.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Andermatt (1.440 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter.0
Officiel kilde ↗

SLF · Andermatt study plot

Station Andermatt4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026, 07.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Andermatt (1.440 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter.0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Andermatt?

For Andermatt viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.450 m, 0,1 mm i 1.900 m og 3,4 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 5. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Uri · Schweiz

Lær bjerget at kende

Gurschen-Bahn og Gemsstock-Bahn betjener det stejle Gemsstock, mens Gütsch-Express (to sektioner) og Gütsch-Flyer betjener Nätschen–Gütsch. En gondol til ti personer fra Oberalppasset (2.044 m) til Schneehüenerstock (2.600 m), åbnet i 2018, binder Nätschen sammen med Oberalp-siden.

Prognosepunkt
Gütsch-Express dalstation[2]
Landsbyens højde
1.437 m · Urserendalen[6]
Gemsstock topstation
2.955 m · 7 nedfarter · 31 km[5]
Nätschen–Gütsch
2.344 m · 24 nedfarter · 39 km[5]

Før din skidag

Hvilket bjerg ved Andermatt passer til mig, Gemsstock eller Nätschen?

Ifølge Wikipedia er Gemsstock stejlt og bedst for øvede, mens Nätschen mest henvender sig til begyndere, med børneområde på to transportbånd. Begge ligger over Andermatt, men bruger forskellige lifte.[5]

Hvordan kommer jeg fra Andermatt til Oberalp-siden?

Oberalppasset ligger øst for landsbyen på 2.044 m. Gondolbanen Oberalppass–Schneehüenerstock, fra 2.044 til 2.600 m, forbinder Nätschen med Oberalp-området. Tjek status i operatørens lift-data, før du regner med forbindelsen.[5][6]

Rækker Andermatt-prognosen op til toppen af Gemsstock?

Nej. Det højeste niveau er 2.400 m, mens Gemsstock-banen ender på 2.955 m. Regn med koldere og blæsende vejr deroppe end prognosen antyder, og brug liftrapporten til at se, hvad der kører.[2][5]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Andermatt–Sedrun–Disentis · SkiområdeAndermatt–Sedrun–Disentis
  2. Andermatt · Placering og højdeFerienregion Andermatt / Outdooractive
  3. Andermatt–Sedrun–Disentis · Kort over pisterneAndermatt–Sedrun–Disentis
  4. Andermatt–Sedrun–Disentis · Lift- og pistestatusAndermatt–Sedrun–Disentis
  5. Andermatt–Sedrun · SkiområdeWikipedia
  6. Andermatt · Placering og højdeWikipedia
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.