Jämtland · Sverige

Åre Björnen: sneprognose og vejret

For Åre Björnen viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 08.00, modelleret snefald på 0 mm i 400 m, 0 mm i 650 m og 0 mm i 900 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde

Meldte forhold for Åre Björnen: Lifte: 0 af 13 åbne (Åre · Björnen; SkiStar; Hentet 4. nov., 10.37 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Björnen; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 10.37 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Björnen er Åres blide, familieorienterede hjørne: brede lette pister, Valles skiskole, fun rides, varmestuer og ski-in/ski-out med hele Åres pistenet tæt på. Prognosen beregnes ved SkiStar Åre Björnens butik.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 13 åbneÅre · Björnen
Pister
Ikke meldt
Snedybde
0 cmved Björnen · skiområdets melding
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Björnen ligger på Åreskutan-siden af området sammen med Åre By, mens Duved–Tegefjäll er et selvstændigt vestligt område, som nås ad vej eller skibus. Siden gælder Björnens eget begyndervenlige terræn, ikke de stejle bakker over byen.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Åre Björnen

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-0 – 5 °C · 650 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MET Nordic · Udstedt 4. nov., 08.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Lagene 400, 650 og 900 m når lavere end Åre Bys og stopper langt under dens 1.200 m, i tråd med et baseområde under de store toppe. De er højdejusterede modelværdier for butikkens punkt, ikke målinger på pisterne.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 08.00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic

Temperaturprognose time for time5,2 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°8°4. nov., 116. nov., 10
Prognoseværdier time for time
Åre Björnen · 650 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 11.005,20899,4
4. nov. 2026, 12.005,10,18710,6
4. nov. 2026, 13.0050,1919,2
4. nov. 2026, 14.005,10909,3
4. nov. 2026, 15.004,80,1959,1
4. nov. 2026, 16.004,80,3969,1
4. nov. 2026, 17.004,60,4949,3
4. nov. 2026, 18.004,50,2949,7
4. nov. 2026, 19.004,40,39410,3
4. nov. 2026, 20.004,40,49410,3
4. nov. 2026, 21.004,50,59610,6
4. nov. 2026, 22.004,90,7979,8
4. nov. 2026, 23.005,20,48711,2
5. nov. 2026, 00.0050,1869,5
5. nov. 2026, 01.004,308210,8
5. nov. 2026, 02.003,50839,3
5. nov. 2026, 03.003,10848,1
5. nov. 2026, 04.002,70847,9
5. nov. 2026, 05.002,70847,6
5. nov. 2026, 06.002,50817,9
5. nov. 2026, 07.002,50817,6
5. nov. 2026, 08.002,50827,4
5. nov. 2026, 09.002,50817,3
5. nov. 2026, 10.002,60807,2
5. nov. 2026, 11.002,80797
5. nov. 2026, 12.002,90796,9
5. nov. 2026, 13.002,90797,3
5. nov. 2026, 14.002,80808,1
5. nov. 2026, 15.002,60818,1
5. nov. 2026, 16.002,50827,6
5. nov. 2026, 17.002,50837,6
5. nov. 2026, 18.002,40837,8
5. nov. 2026, 19.002,30847,7
5. nov. 2026, 20.002,20836,6
5. nov. 2026, 21.002,10855,7
5. nov. 2026, 22.001,90864,8
5. nov. 2026, 23.001,80894,6
6. nov. 2026, 00.001,70904,5
6. nov. 2026, 01.001,70884,7
6. nov. 2026, 02.001,30904
6. nov. 2026, 03.0010933,5
6. nov. 2026, 04.000,80953,5
6. nov. 2026, 05.000,90953,1
6. nov. 2026, 06.000,40962,4
6. nov. 2026, 07.0000962,3
6. nov. 2026, 08.00-0,30952,3
6. nov. 2026, 09.00-0,20941,7
6. nov. 2026, 10.000,80902,1
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Stockholm

400 m8,1°C650 m5,2°C900 m3,5°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00

400 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

650 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

900 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

400 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 6,3°C
19—Over vurderingens grænse · 6,2°C
20—Over vurderingens grænse · 6,2°C
21—Over vurderingens grænse · 6,5°C
22—Over vurderingens grænse · 6,9°C
23—Over vurderingens grænse · 6,7°C
00—Over vurderingens grænse · 6,2°C
01—Over vurderingens grænse · 5,2°C
02—Over vurderingens grænse · 4,5°C
03—Over vurderingens grænse · 4,2°C
04—Over vurderingens grænse · 3,8°C
05—Over vurderingens grænse · 3,7°C
06—Over vurderingens grænse · 3,5°C
07—Over vurderingens grænse · 3,5°C
650 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 3,9°C
19—Over vurderingens grænse · 3,8°C
20—Over vurderingens grænse · 3,8°C
21—Over vurderingens grænse · 4°C
22—Over vurderingens grænse · 4,5°C
23—Over vurderingens grænse · 3,9°C
00—Over vurderingens grænse · 3,6°C
01—Over vurderingens grænse · 2,6°C
02—Over vurderingens grænse · 1,9°C
03—Over vurderingens grænse · 1,6°C
04—Over vurderingens grænse · 1,2°C
05—Over vurderingens grænse · 1,2°C
06—Over vurderingens grænse · 0,8°C
07—Over vurderingens grænse · 0,8°C
900 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,2°C
19—Over vurderingens grænse · 2,1°C
20—Over vurderingens grænse · 2,2°C
21—Over vurderingens grænse · 2,4°C
22—Over vurderingens grænse · 2,8°C
23—Over vurderingens grænse · 2,4°C
00—Over vurderingens grænse · 2°C
01—Over vurderingens grænse · 1,1°C
02—Over vurderingens grænse · 0,3°C
03—Over vurderingens grænse · -0°C
04—Over vurderingens grænse · -0,3°C
05—Over vurderingens grænse · -0,4°C
06—Over vurderingens grænse · -0,7°C
07—Over vurderingens grænse · -0,8°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

5,2°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time5,2 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°8°4. nov., 116. nov., 10
650 m · Europe/Stockholm
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20264,4° / 5,2°3,5 mm (13 h)
5. nov. 20261,8° / 5°0,1 mm (24 h)
6. nov. 2026-0,3° / 1,7°0 mm (11 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 08.00 · Hentet: 4. nov., 09.18 · Europe/Stockholm

Open-Meteo · MET Nordic ↗
Orientering på bjerget
400 m650 m900 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 4. nov. 2026, 08.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 09.18
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

SkiStar · Åre

Åre · BjörnenMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 13

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Björnen · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Lokattens toppstation0
Björnen · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Viksvängen)0
Björnen · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Björnen · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0

Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift.

Liftstatus
  • Sadelexpressen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Högåsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Hermelinenliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Björnenliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Järvenliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Vikliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Getvalsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Lokattliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Vargenliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Mårdenliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Nalleliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Copperhill liften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Vesslan Rullband - Björnen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
  • Hermelinbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Vargenbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Lokattsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Mårdbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Nallebacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Örnleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Örnbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Björnenleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Fröåsvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Sadelbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Sadelleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Björnbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Järvbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Järvsvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Björnlandet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Getvalsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Viksvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Högåsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiStar · Åre

Åre · Björnen4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 13

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Björnen · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Lokattens toppstation0
Björnen · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Viksvängen)0
Björnen · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Björnen · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗

SkiStar · Åre

Åre · Björnen3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 13

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Björnen · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Lokattens toppstation0
Björnen · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Viksvängen)0
Björnen · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Björnen · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Åre Björnen?

For Åre Björnen viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 08.00, modelleret snefald på 0 mm i 400 m, 0 mm i 650 m og 0 mm i 900 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Jämtland · Sverige

Lær bjerget at kende

Brede, blide bakker og mange børneaktiviteter sætter tonen. SkiStar beskriver det som børne- og begyndervenligt med lette pister. Billedet er et skema over området, ikke et kort over pisterne.

Familier
Børne- og begyndervenligt; brede, blide pister[5]
Karakter
Valles skiskole, fun rides og varmestuer[5]
Forbindelse
Ski-in/ski-out; resten af Åres net er tæt på[5][1]

Før din skidag

Er Björnen et godt sted for små børn?

SkiStar kalder det børne- og begyndervenligt med lette pister, Valles skiskole, fun rides og varmestuer i rolig stemning.[5]

Hvordan adskiller Björnen sig fra Åre By?

Åre By retter sig mod avancerede skiløbere med stejle pister og off-piste; Björnen har brede blide pister og børneaktiviteter. Begge ligger på Åreskutan-siden.[5]

Hvad refererer prognosen for Björnen til?

SkiStar Åre Björnens butik, et punkt i OpenStreetMap, justeret af en model til 400, 650 og 900 m. Det er ikke en måling foretaget på begynderpisterne.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. SkiStar Åre · SkiområdeSkiStar
  2. Åre Björnen · Placering og højdeOpenStreetMap
  3. SkiStar Åre · Meldingsdata og målestederSkiStar
  4. SkiStar Åre · Lift- og pistestatusSkiStar
  5. SkiStar Åre · Guide til skiområdetSkiStar
  6. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.