Jämtland · Sverige
Åre By: sneprognose og vejret
For Åre By viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 18.00, modelleret snefald på 0 mm i 400 m, 0 mm i 800 m og 0,6 mm i 1.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 20.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde
Meldte forhold for Åre By: Lifte: 0 af 16 åbne (Åre · Åre by; SkiStar; Hentet 4. nov., 19.37 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 19.37 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Åre By er landsbybasen for Åres stejleste skiløb: stejle pister, off-piste-terræn og direkte adgang til Åreskutan med après-ski, restauranter og butikker inden for gåafstand. Prognosen beregnes ved torvet Åre torg.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 16 åbneÅre · Åre by
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- 0 cmved Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · skiområdets melding
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Åre By og Björnen hører til Åreskutan-siden af området. Duved–Tegefjäll er et selvstændigt vestligt skiområde, som nås ad vej eller skibus; et fælles pas indebærer ingen skiforbindelse. Siden gælder kun landsbysektoren.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Åre By
-2 – 4 °C · 800 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MET Nordic · Udstedt 4. nov., 18.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Lagene 400, 800 og 1.200 m ligger inden for spændet 380–1.319 m, som en tabel angiver for Åre-området, og dækker bybeliggenhed, midterste del og øvre terræn. De er modelværdier for torvet, ikke stationsmålinger.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 18.00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 20.00 | 3,4 | 0,2 | 97 | 13,2 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 3,7 | 0,7 | 98 | 12,7 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 3,9 | 0,8 | 97 | 13,2 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 3,5 | 0,8 | 90 | 14,5 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 2,6 | 0 | 88 | 13,7 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 1,7 | 0 | 87 | 11,8 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 1,4 | 0 | 89 | 10,4 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 1 | 0 | 89 | 10,1 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 1,1 | 0 | 88 | 10 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 1 | 0 | 87 | 10 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 1 | 0 | 86 | 10 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 1 | 0 | 86 | 10,2 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 1 | 0 | 85 | 10,5 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 1 | 0 | 84 | 10,7 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 1,2 | 0 | 83 | 10,4 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 1,4 | 0 | 84 | 9,9 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 1,5 | 0 | 85 | 9,3 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 1,5 | 0 | 86 | 9,3 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 1,4 | 0 | 85 | 9,8 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 1,3 | 0 | 84 | 10,3 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 1,2 | 0 | 85 | 10,2 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 1,1 | 0 | 86 | 9,6 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 1,1 | 0 | 87 | 9 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 1 | 0 | 85 | 9,5 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 0,8 | 0 | 86 | 8,7 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 0,7 | 0 | 87 | 7,7 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 0,6 | 0 | 89 | 6,4 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 0,5 | 0 | 90 | 6,2 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 0,3 | 0 | 92 | 5,8 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -0,1 | 0 | 93 | 6,3 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -0,3 | 0 | 96 | 6,6 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -0,5 | 0 | 97 | 5,6 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -0,7 | 0 | 97 | 4,8 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -1 | 0 | 97 | 4,3 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -1,2 | 0 | 97 | 4,1 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -1,4 | 0 | 96 | 3,9 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -1,6 | 0 | 96 | 3,9 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -1,5 | 0 | 95 | 3,8 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | -0,9 | 0 | 93 | 3,9 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | -0,3 | 0 | 88 | 4,1 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 0,1 | 0 | 85 | 4 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 0,5 | 0 | 83 | 3,5 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 0,4 | 0 | 84 | 3,3 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | 0 | 0 | 87 | 3,8 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | -0,6 | 0 | 89 | 4,2 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | -0,8 | 0 | 90 | 3,8 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | -0,9 | 0 | 92 | 3,5 |
| 6. nov. 2026, 19.00 | -1 | 0 | 93 | 3,5 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 2/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 2 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0 °C · 66 h
4. nov. 2026, 13.00 → 4. nov. 2026, 18.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Stockholm
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
0,8°C
Vind: 13,2 m/s · Nedbør: 0,2 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 4. nov., 18.003,4°C
Vind: 13,2 m/s · Nedbør: 0,2 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 4. nov., 18.007,3°C
Vind: 10,2 m/s · Nedbør: 0,2 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 4. nov., 18.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 20.00 → 5. nov., 20.00
400 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
800 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.200 m
0,6 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 12/12 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 12/12 vurderede timer
7 h · Egnet vejr · 12/12 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
3,4°Mulighed for sneproduktion
2 / 48 hLængste kuldeperiode: 2 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 3,4° / 3,9° | 2,5 mm (4 h) |
| 5. nov. 2026 | 0,5° / 2,6° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -1,6° / 0,5° | 0 mm (20 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 18.00 · Hentet: 4. nov., 19.18 · Europe/Stockholm
Open-Meteo · MET Nordic ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 20.00 — 7. nov. 2026, 14.0066 h · 800 m · Europe/Stockholm
Timer mellem udbyderens opdateringer5 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: 0,6 °C
Seneste prognose: 0,6 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0,9 mmTidligere prognose: 1,6 mm
Seneste prognose: 2,5 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 2 h
Seneste prognose: 2 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 0,6 °C | 0,6 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 1,6 mm | 2,5 mm | +0,9 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 2 h | 2 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 13.00
Hentet: 4. nov. 2026, 14.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 18.00
Hentet: 4. nov. 2026, 19.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
SkiStar · Åre
Åre · are-byMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 16
| Målested | cm |
|---|---|
| Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation | 0 |
| are-by · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gästrappet) | 0 |
| are-by · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| are-by · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift. Pistesammendraget og de navngivne rækker stemmer ikke overens, så den opførte pisteoversigt er ufuldstændig.
Liftstatus
- VM8:an · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Stjärnliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- VM6:an · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Hummelliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Fjällgårdsexpressen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Ullådalsliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Ullådalsliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rödkulleliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rödkulleliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Bräckeliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Tottliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rödhakeliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Ripanliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Ripanliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Bergbanan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband - Rödkullen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
- Ullåmon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Ripan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Valles äventyrsbana · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Rödhaken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Ullåhöa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Ullådraget · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Långsvängen Lågzon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Ripleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Röde orm · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Liten Röd · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Rödkulleleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Worldcupleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Åreleden lågzon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Bräckeleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- VM leden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Tottbryggan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Fjällblicken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Rödingen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Rödbäcken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Rödbranten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Lundsrappet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Gästrappet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- VMStörtloppet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Worldcupbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Månbranten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Stjärnbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Snobbrännan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Tvättbrädan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Pelikansvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Tottbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Bibbos brant · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Störtloppet Lågzon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Slalombacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Hummelbranten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- 48,46,34 Valles Ski Adventure · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Garden (belyst parkområde) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Snow Park Grön linje · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- SkiStar Snow Park Svart linje · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- SkiStar Snow Park Röd linje · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- SkiStar Snow Park Blå linje · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- SkiStar Snow Park Blå linje Pepsi · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SkiStar · Åre
Åre · are-by4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 16
| Målested | cm |
|---|---|
| Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation | 0 |
| are-by · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gästrappet) | 0 |
| are-by · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| are-by · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
SkiStar · Åre
Åre · are-by3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 16
| Målested | cm |
|---|---|
| Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation | 0 |
| are-by · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gästrappet) | 0 |
| are-by · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| are-by · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Åre By?
For Åre By viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 18.00, modelleret snefald på 0 mm i 400 m, 0 mm i 800 m og 0,6 mm i 1.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 20.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Åre By?
Snedybde: 0 cm (ved Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 19.37 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Åre By?
Lifte: 0 af 16 åbne (Åre · Åre by; SkiStar; Hentet 4. nov., 19.37 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
SkiStar beskriver stejle pister og off-piste-terræn lige på Åreskutan med hele byen ved foden. Billedet er et skema over byen og bjerget, ikke et kort over pisterne.
Før din skidag
Hvem passer Åre By bedst til?
SkiStar præsenterer byen som bedst for avancerede skiløbere, der vil have livlig stemning, stejle pister, off-piste-terræn og alt inden for gåafstand.[5]
Hører de 37 lifte og 939 m højdeforskel kun til Åre By?
Nej. En tabel fra en tredjepart angiver dem for hele Åre-området uden Duved–Tegefjäll. Åre By er landsbybasen heri, og et antal lifte pr. by offentliggøres ikke.[6]
Hvor kommer prognosen for Åre By fra?
Fra Åre torg, byens torv, et punkt i OpenStreetMap. En model justerer det til 400, 800 og 1.200 m, så det er ikke en snødybdemåling.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- SkiStar Åre · SkiområdeSkiStar
- Åre By · Placering og højdeOpenStreetMap
- SkiStar Åre · Meldingsdata og målestederSkiStar
- SkiStar Åre · Lift- og pistestatusSkiStar
- SkiStar Åre · Guide til skiområdetSkiStar
- Skiresort.info · Jämtland · Fakta og områdeinformationSkiresort.info
- Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.