Jämtland · Sverige

Åre Högzon: sneprognose og vejret

For Åre Högzon viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0,1 mm i 1.050 m og 1,3 mm i 1.250 m i de 24 timer fra 4. nov., 18.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde

Meldte forhold for Åre Högzon: Lifte: 0 af 7 åbne (Åre · Högzon; SkiStar; Hentet 4. nov., 17.52 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 17.52 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Högzon er Åres øvre skiområde. Prognosepunktet repræsenterer H23 Gondolens forløb, ikke en liftstation eller måler.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 7 åbneÅre · Högzon
Pister
Ikke meldt
Snedybde
0 cmved Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · skiområdets melding
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Pisteoplysningen gælder den øvre sektor. Terrænsneen kommer fra sensoren i dalen ved Rödkulleliften, delt med Åre By; måletiden er ubekræftet.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Åre Högzon

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-3 – 1 °C · 1.050 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MET Nordic · Udstedt 4. nov., 13.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Åre Högzon er værdierne i 800, 1.050 og 1.250 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet H23 Gondolen, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 13.00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic

Temperaturprognose time for time1 °C
Temperaturprognose time for time-6°0°4°4. nov., 186. nov., 17
Prognoseværdier time for time
Åre Högzon · 1.050 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 18.0010,19914,6
4. nov. 2026, 19.000,90,29915,2
4. nov. 2026, 20.000,90,210015,3
4. nov. 2026, 21.001,20,510015
4. nov. 2026, 22.001,40,710016,3
4. nov. 2026, 23.001,30,49716,4
5. nov. 2026, 00.000,209516,5
5. nov. 2026, 01.00-1,109314,6
5. nov. 2026, 02.00-1,709512,9
5. nov. 2026, 03.00-1,709512,6
5. nov. 2026, 04.00-1,709412,5
5. nov. 2026, 05.00-1,809312,4
5. nov. 2026, 06.00-1,809312,3
5. nov. 2026, 07.00-1,809212,6
5. nov. 2026, 08.00-1,709112,9
5. nov. 2026, 09.00-1,709113,3
5. nov. 2026, 10.00-1,609113,3
5. nov. 2026, 11.00-1,509112,9
5. nov. 2026, 12.00-1,409212,3
5. nov. 2026, 13.00-1,409112,3
5. nov. 2026, 14.00-1,409012,7
5. nov. 2026, 15.00-1,509012,7
5. nov. 2026, 16.00-1,609012,8
5. nov. 2026, 17.00-1,609111,9
5. nov. 2026, 18.00-1,709211,7
5. nov. 2026, 19.00-1,709111,6
5. nov. 2026, 20.00-1,809210,7
5. nov. 2026, 21.00-1,90939,7
5. nov. 2026, 22.00-20948,6
5. nov. 2026, 23.00-2,30977,1
6. nov. 2026, 00.00-2,10987,1
6. nov. 2026, 01.00-2,40967,9
6. nov. 2026, 02.00-2,70967,5
6. nov. 2026, 03.00-2,701006,8
6. nov. 2026, 04.00-2,40996,2
6. nov. 2026, 05.00-2,60995,8
6. nov. 2026, 06.00-2,90995,6
6. nov. 2026, 07.00-3,10995,2
6. nov. 2026, 08.00-3,20994,9
6. nov. 2026, 09.00-3,20995
6. nov. 2026, 10.00-2,90975,2
6. nov. 2026, 11.00-2,70945
6. nov. 2026, 12.00-2,20914
6. nov. 2026, 13.00-1,80893,8
6. nov. 2026, 14.00-1,90903,7
6. nov. 2026, 15.00-2,10923,5
6. nov. 2026, 16.00-2,30933,6
6. nov. 2026, 17.00-2,40954,1
Modelleret snefald · næste 24 timer
0,1 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
40/48 h
Længste sammenhængende periode
40 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 63 h

4. nov. 2026, 08.00 → 4. nov. 2026, 13.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Stockholm

800 m3,4°C1.050 m1°C1.250 m-0,4°C0°C · ≈ 1.193 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.193 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 18.00 → 5. nov., 18.00

800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.050 m

0,1 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.250 m

1,3 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

800 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 3,1°C
19—Over vurderingens grænse · 3,1°C
20—Over vurderingens grænse · 3,3°C
21—Over vurderingens grænse · 3,6°C
22—Over vurderingens grænse · 3,7°C
23—Over vurderingens grænse · 3,5°C
00—Over vurderingens grænse · 2,3°C
01—Over vurderingens grænse · 0,9°C
02—Over vurderingens grænse · 0,6°C
03—Over vurderingens grænse · 0,4°C
04—Over vurderingens grænse · 0,2°C
05—Over vurderingens grænse · 0,1°C
06—Over vurderingens grænse · -0,1°C
07—Over vurderingens grænse · 0°C
1.050 m

6 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,8°C
19—Over vurderingens grænse · 0,7°C
20—Over vurderingens grænse · 0,9°C
21—Over vurderingens grænse · 1,2°C
22—Over vurderingens grænse · 1,4°C
23—Over vurderingens grænse · 0,9°C
00—Over vurderingens grænse · -0,3°C
01—Over vurderingens grænse · -1,8°C
02✓Egnet vejr · -2,2°C
03✓Egnet vejr · -2,2°C
04✓Egnet vejr · -2,3°C
05✓Egnet vejr · -2,5°C
06✓Egnet vejr · -2,5°C
07✓Egnet vejr · -2,6°C
1.250 m

7 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,4°C
19—Over vurderingens grænse · -0,5°C
20—Over vurderingens grænse · -0,4°C
21—Over vurderingens grænse · -0,1°C
22—Over vurderingens grænse · 0,1°C
23—Over vurderingens grænse · -0,4°C
00—Over vurderingens grænse · -1,7°C
01✓Egnet vejr · -3,1°C
02✓Egnet vejr · -3,5°C
03✓Egnet vejr · -3,6°C
04✓Egnet vejr · -3,6°C
05✓Egnet vejr · -3,8°C
06✓Egnet vejr · -3,8°C
07✓Egnet vejr · -3,8°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

1°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

40 / 48 h

Længste kuldeperiode: 40 h

Temperaturprognose time for time1 °C
Temperaturprognose time for time-6°0°4°4. nov., 186. nov., 17
1.050 m · Europe/Stockholm
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20260,9° / 1,4°2,1 mm (6 h)
5. nov. 2026-2,3° / 0,2°0 mm (24 h)
6. nov. 2026-3,2° / -1,8°0 mm (18 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 13.00 · Hentet: 4. nov., 14.17 · Europe/Stockholm

Open-Meteo · MET Nordic ↗
Orientering på bjerget
800 m1.050 m1.250 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 18.00 — 7. nov. 2026, 09.0063 h · 1.050 m · Europe/Stockholm

Timer mellem udbyderens opdateringer5 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,1 °CTidligere prognose: -1,6 °C
Seneste prognose: -1,7 °C
Samlet nedbørPrognose
-0,9 mmTidligere prognose: 3,1 mm
Seneste prognose: 2,2 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-0,5 mmTidligere prognose: 0,7 mm
Seneste prognose: 0,2 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+2 hTidligere prognose: 49 h
Seneste prognose: 51 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose-1,6 °C-1,7 °C-0,1 °C
Samlet nedbørPrognose3,1 mm2,2 mm-0,9 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0,7 mm0,2 mm-0,5 mm
Timer med egnet vejrModelleret49 h51 h+2 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

800 mNy prognose4. nov. 2026, 13.00
1.050 mNy prognose4. nov. 2026, 13.00
1.250 mNy prognose4. nov. 2026, 13.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

SkiStar · Åre

Åre · HögzonMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 7

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation0
Högzon · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Störtloppet HZ)0
Högzon · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Högzon · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0

Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift.

Liftstatus
  • Kabinbanan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Gondolen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Stendalsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Nedre Tväråvalvsliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Nedre Tväråvalvsliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Övre Tväråvalvsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Tusenmetersliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
  • Stendalsleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Åreleden Högzon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Svartbergsleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Tväråleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Solravinen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Renleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Kabinleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Långsvängen högzon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Störtloppet Högzon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Röda Rappet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Tusenmetersbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Fjällbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Tväråvalvsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Stendalsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Långbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiStar · Åre

Åre · Högzon4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 7

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation0
Högzon · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Störtloppet HZ)0
Högzon · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Högzon · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗

SkiStar · Åre

Åre · Högzon3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 7

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation0
Högzon · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Störtloppet HZ)0
Högzon · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Högzon · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Åre Högzon?

For Åre Högzon viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0,1 mm i 1.050 m og 1,3 mm i 1.250 m i de 24 timer fra 4. nov., 18.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Åre Högzon?

Snedybde: 0 cm (ved Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 17.52 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Jämtland · Sverige

Lær bjerget at kende

Landskabet ved Åre Högzon er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Beliggenhed
Åre Högzon[1]
Skiområde
SkiStar Åre[1]
Prognosepunkt
H23 Gondolen · repræsentativt punkt[2]

Før din skidag

Er Åre Högzon hele skiområdet SkiStar Åre?

Nej. SkiStar Åre omfatter flere byer, og Åre Högzon er kun én af dem; områdets tal er ikke en lokal opgørelse.[1]

Er forbindelserne omkring Åre Högzon åbne?

Se den officielle lift- og pistemelding før afgang fra Åre Högzon. Et kort bekræfter ikke åbning.[4]

Er prognoserne for 800, 1.050 og 1.250 m ved Åre Högzon observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 800, 1.050 og 1.250 m ved ét repræsentativt punkt (H23 Gondolen).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. SkiStar Åre · SkiområdeSkiStar
  2. H23 Gondolen · Placering og højdeOpenStreetMap
  3. SkiStar Åre · Meldingsdata og målestederSkiStar
  4. SkiStar Åre · Lift- og pistestatusSkiStar
  5. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.