Val d'Aran, Catalonien · Spanien
Baqueira-Beret: sneprognose og vejret
For Baqueira-Beret viser prognosen fra Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE, udsendt 8. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.500 m, 0 mm i 2.050 m og 0 mm i 2.610 m i de 24 timer fra 9. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Madrid). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Baqueira-Beret og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information
Baqueira-Beret er et skiområde i Val d'Aran i de catalanske Pyrenæer. Ifølge Wikipedia strækker skiområdet sig fra 1.500 m til 2.610 m.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Siden dækker skiområdet Baqueira-Beret (kilde: Wikipedia); prognosen bruger ét punkt ved dalstationen for liften TC Baqueira I.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Ingen nylige lokale meldinger
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Baqueira-Beret
2 – 11 °C · 2.050 m · 9. nov. – 11. nov.
Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · Udstedt 8. nov., 16.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Baqueira-Beret er værdierne i 1.500, 2.050 og 2.610 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet (dalstationen for liften TC Baqueira I), ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 16.00 · Europe/Madrid · Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 9. nov. 2026, 00.00 | 3,7 | 0 | 71 | 0,2 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | 3,8 | 0 | 63 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | 3,5 | 0 | 60 | 1,1 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | 4,1 | 0 | 57 | 2,3 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | 4,3 | 0 | 53 | 1,5 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | 3,8 | 0 | 54 | 2 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | 4,3 | 0 | 54 | 1,5 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | 4,3 | 0 | 56 | 2,5 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | 5 | 0 | 63 | 3,3 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | 6,7 | 0 | 66 | 3,4 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | 9,1 | 0 | 57 | 3,5 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 10,4 | 0 | 52 | 3 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 11,2 | 0 | 51 | 4,1 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 11,1 | 0 | 52 | 5,7 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 9,3 | 0 | 60 | 5,2 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 7,3 | 0 | 73 | 2,6 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 6,5 | 0 | 79 | 1 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 6,6 | 0 | 83 | 2,5 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 5,4 | 0 | 88 | 2,6 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 4,6 | 0 | 87 | 2,7 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 3,9 | 0 | 88 | 3,2 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 4,7 | 0 | 89 | 2 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 5,2 | 0 | 89 | 1,5 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 4,7 | 0 | 90 | 2 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 5,2 | 0 | 86 | 4,1 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 5,2 | 0 | 91 | 4,9 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 3,6 | 0 | 92 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 3,2 | 0 | 91 | 1,6 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 3,5 | 0 | 91 | 0,3 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 2,5 | 0 | 83 | 1,7 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 2,1 | 0 | 83 | 2,6 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 1,9 | 0 | 82 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 2,1 | 0 | 79 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 4,2 | 0 | 77 | 1,9 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 7,2 | 0 | 65 | 1,5 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 8,4 | 0 | 59 | 0,7 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 9,7 | 0 | 56 | 1 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 10,4 | 0 | 57 | 5,4 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 10,2 | 0 | 54 | 5,4 |
| 10. nov. 2026, 15.00 | 9,7 | 0 | 52 | 4,7 |
| 10. nov. 2026, 16.00 | 9,3 | 0 | 53 | 3,6 |
| 10. nov. 2026, 17.00 | 8 | 0 | 59 | 1,9 |
| 10. nov. 2026, 18.00 | 5,8 | 0 | 66 | 1,2 |
| 10. nov. 2026, 19.00 | 4,6 | 0 | 69 | 0,7 |
| 10. nov. 2026, 20.00 | 4,2 | 0 | 76 | 0,9 |
| 10. nov. 2026, 21.00 | 3,3 | 0 | 88 | 1,1 |
| 10. nov. 2026, 22.00 | 3,1 | 0 | 92 | 0,9 |
| 10. nov. 2026, 23.00 | 3,4 | 0 | 94 | 0,7 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0 °C · 65 h
8. nov. 2026, 13.00 → 8. nov. 2026, 16.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Madrid
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
0,1°C
Vind: 0,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · Prognose udstedt: 8. nov., 16.003,7°C
Vind: 0,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · Prognose udstedt: 8. nov., 16.006,6°C
Vind: 1,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · Prognose udstedt: 8. nov., 16.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
9. nov., 00.00 → 10. nov., 00.00
1.500 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.050 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.610 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
8 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
3,7°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 9. nov. 2026 | 3,5° / 11,2° | 0 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 1,9° / 10,4° | 0 mm (24 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 16.00 · Hentet: 8. nov., 22.17 · Europe/Madrid
Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode9. nov. 2026, 00.00 — 11. nov. 2026, 17.0065 h · 2.050 m · Europe/Madrid
Timer mellem udbyderens opdateringer3 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: 5,7 °C
Seneste prognose: 5,8 °C - Samlet nedbørPrognose
- -0,1 mmTidligere prognose: 5,3 mm
Seneste prognose: 5,2 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 5,7 °C | 5,8 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 5,3 mm | 5,2 mm | -0,1 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 8. nov. 2026, 13.00
Hentet: 8. nov. 2026, 17.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 8. nov. 2026, 16.00
Hentet: 8. nov. 2026, 22.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationIngen gemt melding for destinationen.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Baqueira-Beret ?
For Baqueira-Beret viser prognosen fra Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE, udsendt 8. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.500 m, 0 mm i 2.050 m og 0 mm i 2.610 m i de 24 timer fra 9. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Madrid). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Baqueira-Beret ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Baqueira-Beret. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Baqueira-Beret ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Baqueira-Beret. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Ifølge Wikipedia ligger skiområdet i dalene Aran og Àneu i Catalonien. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvornår kan man stå på ski i Baqueira-Beret?
Wikipedia beskriver den typiske skisæson som november til slutningen af april. PisteWindow har ikke læst åbningsdatoerne for 2026/27 hos operatøren, så den officielle statusside viser, hvad der er åbent på en given dag.[1]
Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?
PisteWindow har endnu ingen verificeret kilde til lifte, pister eller sne i Baqueira-Beret: operatørens websted tillod ikke automatisk adgang, da siden blev gennemgået. Siden viser derfor forholdene som utilgængelige og linker i stedet til operatørens statusside.[1]
Er prognoserne for 1.500, 2.050 og 2.610 m i Baqueira-Beret observationer?
Nej. Det er højdejusterede modelprognoser for ét prognosepunkt, dalstationen for liften TC Baqueira I. De er ikke målinger og kommer ikke fra separate vejrstationer i de højder.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
- OpenStreetMap · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGEOpen-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.