Alta Ribagorça, Catalonien · Spanien
Boí Taüll: sneprognose og vejret
For Boí Taüll viser prognosen fra Open-Meteo · DWD ICON, udsendt 8. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 2.040 m, 0,1 mm i 2.400 m og 1,2 mm i 2.751 m i de 24 timer fra 8. nov., 18.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Madrid). Prognosekilde
Meldte forhold for Boí Taüll: Lifte: Meldt lukket (Boí Taüll · operatør infoneu lifts, pistes og snow; Pirineu365 (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya); Hentet 8. nov., 17.43 · kildetid ubekræftet). Pister: Meldt lukket (Boí Taüll · operatør infoneu lifts, pistes og snow; Pirineu365 (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya); Hentet 8. nov., 17.43 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Boí Taüll er et skiområde i Alta Ribagorça i de catalanske Pyrenæer. Operatøren oplyser højder fra 2.040 m til 2.751 m.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Meldt lukketBoí Taüll · operatør infoneu lifts, pistes og snow
- Pister
- Meldt lukketBoí Taüll · operatør infoneu lifts, pistes og snow
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Siden dækker skiområdet Boí Taüll (kilde: Pirineu365); prognosen bruger ét punkt ved dalstationen for liften Telecadira Resort Exprés.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
1 – 5 °C · 2.400 m · 8. nov. – 10. nov.
Open-Meteo · DWD ICON · Udstedt 8. nov., 13.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Boí Taüll er værdierne i 2.040, 2.400 og 2.751 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet (dalstationen for liften Telecadira Resort Exprés), ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 13.00 · Europe/Madrid · Open-Meteo · DWD ICON
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8. nov. 2026, 18.00 | 2,4 | 0 | 90 | 0 |
| 8. nov. 2026, 19.00 | 2,4 | 0 | 80 | 0,1 |
| 8. nov. 2026, 20.00 | 2 | 0 | 81 | 0,4 |
| 8. nov. 2026, 21.00 | 1,9 | 0 | 80 | 0,1 |
| 8. nov. 2026, 22.00 | 1,9 | 0 | 76 | 0,1 |
| 8. nov. 2026, 23.00 | 1,5 | 0 | 80 | 0,4 |
| 9. nov. 2026, 00.00 | 1,6 | 0 | 77 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | 1,4 | 0 | 79 | 0,6 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | 2,3 | 0 | 68 | 0,3 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | 2,7 | 0 | 64 | 0,4 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | 2,9 | 0,1 | 58 | 0,5 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | 3 | 0 | 61 | 0 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | 2 | 0 | 69 | 0,8 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | 2,2 | 0 | 72 | 0,3 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | 2,7 | 0 | 73 | 0,3 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | 3,5 | 0 | 72 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | 4,1 | 0,2 | 73 | 0,8 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 4,7 | 0 | 72 | 2 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 4,8 | 0 | 75 | 2,2 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 5 | 0 | 77 | 2,8 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 3,9 | 0,6 | 87 | 3,1 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 3,1 | 2 | 98 | 2,2 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 3,2 | 0,5 | 95 | 3,1 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 3,6 | 0 | 100 | 3,3 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 3,8 | 0,1 | 100 | 3,5 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 3,9 | 0,1 | 100 | 3,1 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 4 | 0,5 | 100 | 2,6 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 4 | 0,3 | 100 | 3,3 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 4,1 | 0,1 | 99 | 3,4 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 4 | 1 | 100 | 3,7 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 3,6 | 0,2 | 100 | 2,6 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 3,4 | 0,3 | 100 | 2,4 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 3 | 0,1 | 100 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 2,7 | 0 | 100 | 2,1 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 2,2 | 0 | 100 | 1,6 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 2 | 0 | 99 | 0,7 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 2 | 0,2 | 94 | 0,9 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 2,2 | 0,4 | 97 | 0,7 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 2 | 0 | 100 | 1,1 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 2,5 | 0 | 100 | 0,7 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 3,4 | 0 | 97 | 1,6 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 4,9 | 0 | 85 | 1,7 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 5,3 | 0 | 84 | 3,4 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 5,3 | 0 | 89 | 2,8 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 5,4 | 0 | 87 | 2,8 |
| 10. nov. 2026, 15.00 | 5,3 | 0 | 83 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 16.00 | 5,3 | 0 | 81 | 2 |
| 10. nov. 2026, 17.00 | 4,8 | 0 | 81 | 2,1 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0,1 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0 °C · 66 h
8. nov. 2026, 10.00 → 8. nov. 2026, 13.00
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: Open-Meteo · DWD ICON · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Madrid
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
0,1°C
Vind: 0,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · DWD ICON · Prognose udstedt: 8. nov., 13.002,4°C
Vind: 0 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · DWD ICON · Prognose udstedt: 8. nov., 13.004,7°C
Vind: 0,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · DWD ICON · Prognose udstedt: 8. nov., 13.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
8. nov., 18.00 → 9. nov., 18.00
2.040 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.400 m
0,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.751 m
1,2 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
11 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
2,4°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 8. nov. 2026 | 1,5° / 2,4° | 0 mm (6 h) |
| 9. nov. 2026 | 1,4° / 5° | 5,5 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 2° / 5,4° | 1,2 mm (18 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 13.00 · Hentet: 8. nov., 17.17 · Europe/Madrid
Open-Meteo · DWD ICON ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode8. nov. 2026, 18.00 — 11. nov. 2026, 12.0066 h · 2.400 m · Europe/Madrid
Timer mellem udbyderens opdateringer3 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: 3,4 °C
Seneste prognose: 3,4 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0,2 mmTidligere prognose: 36,4 mm
Seneste prognose: 36,6 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0,1 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 3,4 °C | 3,4 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 36,4 mm | 36,6 mm | +0,2 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0,1 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00
Hentet: 8. nov. 2026, 12.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 8. nov. 2026, 13.00
Hentet: 8. nov. 2026, 17.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Boí Taüll · operatør infoneve lifts, pistes og snow
Boí Taüll · operatør infoneu lifts, pistes og snowMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 17.40
Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket
Pistestatus · Meldt lukket
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Boí Taüll · Meteocat XEMA station Boí snow depth at 2.537 m
Boí (2.537 m) · Meteocat station snow depthArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 16.30
| Målested | cm |
|---|---|
| Boí (2.537 m) station (2.537 m) · Målt snedybdePoint measurement at the station; wind and slope can make it differ from the surrounding pistes. | 10 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Boí Taüll · operatør infoneve lifts, pistes og snow
Boí Taüll · operatør infoneu lifts, pistes og snow8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 17.40
Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket
Pistestatus · Meldt lukket
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Boí Taüll · Meteocat XEMA station Boí snow depth at 2.537 m
Boí (2.537 m) · Meteocat station snow depth8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 16.30
| Målested | cm |
|---|---|
| Boí (2.537 m) station (2.537 m) · Målt snedybdePoint measurement at the station; wind and slope can make it differ from the surrounding pistes. | 10 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Boí Taüll ?
For Boí Taüll viser prognosen fra Open-Meteo · DWD ICON, udsendt 8. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 2.040 m, 0,1 mm i 2.400 m og 1,2 mm i 2.751 m i de 24 timer fra 8. nov., 18.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Madrid). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Boí Taüll ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Boí Taüll. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Boí Taüll ?
Lifte: Meldt lukket (Boí Taüll · operatør infoneu lifts, pistes og snow; Pirineu365 (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya); Hentet 8. nov., 17.43 · kildetid ubekræftet). Pister: Meldt lukket (Boí Taüll · operatør infoneu lifts, pistes og snow; Pirineu365 (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya); Hentet 8. nov., 17.43 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Operatøren oplyser 6 grønne, 6 blå, 15 røde og 16 sorte pister, 10 lifte og 170 snekanoner. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvornår kan man stå på ski i Boí Taüll?
Den 8. november 2026 meldte operatørens infoneu stationen lukket og listede hverken lifte eller pister. På de sider, PisteWindow læste, stod ingen åbningsdato; den officielle statusside viser, hvad der er åbent på en given dag.[3]
Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?
Lift- og pistestatus kommer fra operatørens infoneu (Pirineu365). Når stationen åbner, viser den hver lift og hver piste, og snedybden er operatørens rapporterede interval; målepunkterne oplyses ikke. En målt snedybde kommer fra Meteocats station Boí i 2.537 m, offentliggjort på Generalitat de Catalunyas portal for åbne data.[3][4]
Er prognoserne for 2.040, 2.400 og 2.751 m i Boí Taüll observationer?
Nej. Det er højdejusterede modelprognoser for ét prognosepunkt, dalstationen for liften Telecadira Resort Exprés. De er ikke målinger og kommer ikke fra separate vejrstationer i de højder.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Pirineu365 · SkiområdePirineu365
- OpenStreetMap · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Pirineu365 · Lift- og pistestatusPirineu365
- Meteocat / Generalitat de Catalunya · SnemeldingMeteocat / Generalitat de Catalunya
- Open-Meteo · DWD ICONOpen-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.