Bayern · Tyskland
Brauneck: sneprognose og vejret
For Brauneck viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 720 m, 0 mm i 1.100 m og 0 mm i 1.520 m i de 24 timer fra 9. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Berlin). Prognosekilde
Meldte forhold for Brauneck: Snedybde: 3 cm (ved Brauneck (Schrödelstein) (1.485 m) · 1.485 m; målestation; Lawinenwarndienst Bayern; Hentet 8. nov., 23.14 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Brauneck er et skiområde ved Lenggries / Wegscheid (Bayerische Voralpen). Liftene går fra omkring 720 m i dalen til 1.520 m.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 1 af 19 åbneBrauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts and
- Pister
- 0 af 24 åbneBrauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts and
- Snedybde
- 3 cmved Brauneck (Schrödelstein) (1.485 m) · 1.485 m · målestation
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Denne side dækker skiområdet Brauneck, der drives af Brauneck- und Wallbergbahnen GmbH. Sudelfeld, Spitzingsee og Wallberg er selvstændige skiområder og er ikke dækket her. Prognosen bruger ét punkt ved dalstationen Brauneck-Kabinenbahn.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
3 – 9 °C · 1.100 m · 9. nov. – 11. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 19.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Brauneck er værdierne i 720, 1.100 og 1.520 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen Brauneck-Kabinenbahn, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 19.00 · Europe/Berlin · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 9. nov. 2026, 00.00 | 3,2 | 0 | 71 | 1,2 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | 2,9 | 0 | 68 | 1,4 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | 2,9 | 0 | 66 | 1,4 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | 3 | 0 | 64 | 1,4 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | 3,1 | 0 | 63 | 1,3 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | 3,4 | 0 | 61 | 1,7 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | 3,3 | 0 | 60 | 1,9 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | 3,1 | 0 | 64 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | 4,2 | 0 | 65 | 1,7 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | 5,5 | 0 | 67 | 2 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | 7,2 | 0 | 64 | 1,9 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 8,2 | 0 | 62 | 2 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 8,8 | 0 | 60 | 2,2 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 9 | 0 | 63 | 1,7 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 9 | 0 | 69 | 1,4 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 8,8 | 0 | 74 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 7,6 | 0,3 | 65 | 4,2 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 6,8 | 0,6 | 72 | 3,4 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 6,6 | 0,5 | 76 | 3,2 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 6,6 | 0,7 | 78 | 3 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 6,6 | 0,8 | 79 | 3,3 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 6,7 | 1 | 79 | 3,5 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 7 | 1,1 | 79 | 4,1 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 7,3 | 1,2 | 78 | 4,4 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 7,7 | 1,3 | 77 | 4,3 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 7,7 | 1,5 | 79 | 2,9 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 7,7 | 1,5 | 81 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 7,5 | 1,6 | 83 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 7,3 | 1,6 | 84 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 7,1 | 0,9 | 84 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 7 | 0,6 | 85 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 7 | 0,7 | 86 | 2,1 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 7,1 | 0,8 | 88 | 1,6 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 7,5 | 0,6 | 89 | 0,9 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 7,9 | 0,6 | 92 | 0,6 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 7,9 | 0,8 | 92 | 0,5 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 7,7 | 0,7 | 95 | 0,3 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 8 | 0,5 | 94 | 0,2 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 8,2 | 0,9 | 92 | 0,6 |
| 10. nov. 2026, 15.00 | 8 | 0,7 | 95 | 1 |
| 10. nov. 2026, 16.00 | 8,1 | 0 | 95 | 1 |
| 10. nov. 2026, 17.00 | 8,1 | 0 | 88 | 0,9 |
| 10. nov. 2026, 18.00 | 7,7 | 0 | 87 | 0,6 |
| 10. nov. 2026, 19.00 | 7,4 | 0 | 85 | 1,6 |
| 10. nov. 2026, 20.00 | 7,7 | 0 | 88 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 21.00 | 8,4 | 0 | 84 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 22.00 | 8,7 | 0,1 | 83 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 23.00 | 8,7 | 0 | 82 | 2,4 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0 °C · 65 h
8. nov. 2026, 13.00 → 8. nov. 2026, 19.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Berlin
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
0,5°C
Vind: 1,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.003,2°C
Vind: 1,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.002,8°C
Vind: 2,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
9. nov., 00.00 → 10. nov., 00.00
720 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.100 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.520 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
7 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
3,2°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 9. nov. 2026 | 2,9° / 9° | 6,2 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 7° / 8,7° | 15,4 mm (24 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 19.00 · Hentet: 8. nov., 22.17 · Europe/Berlin
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode9. nov. 2026, 00.00 — 11. nov. 2026, 17.0065 h · 1.100 m · Europe/Berlin
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: 7,7 °C
Seneste prognose: 7,7 °C - Samlet nedbørPrognose
- -0,5 mmTidligere prognose: 22,5 mm
Seneste prognose: 22 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 7,7 °C | 7,7 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 22,5 mm | 22 mm | -0,5 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 8. nov. 2026, 13.00
Hentet: 8. nov. 2026, 17.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 8. nov. 2026, 19.00
Hentet: 8. nov. 2026, 22.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Brauneck · Pister · operator map lifts and
Brauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts andArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 19.37
Åbne ifølge kildens liftliste: 1 / 19
Pistestatus · 0 / 24
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Operator map inventory. 0 ski routes or other non-piste items are listed separately and not counted as pistes. The map update time has no stated timezone; item observation times are not given.
Liftstatus
- D Ahorn-4er-Sesselbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- H Draxlhang-Lift I+II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- J Zirkus-Lift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- F Streidlhang-Lift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- G Jaudenhang-Lift I+II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- I Florihang-Lift I+II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- E Milchhäusl-6er-Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- L Idealhang-Lift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- K Schneebar-Lift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- B Garland-3er-Sesselbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- A Brauneck-Kabinenbahn · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- C Schrödelstein 6er-Sesselbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Kinderland Michi Gerg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Babylift Brauneck-Tal · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Kinderland Villa Lustig · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Babylift Draxlhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- KinderSchneeLand am Draxlhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Babylift Draxlstüberl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Förderband Draxlstüberl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Pistestatus
- 9 Jaudenhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 2 Garlandabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 16 Zirkushang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 18 Idealhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 3a Familienabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 7 Streidlhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 5 Waxensteinabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 22 Finstermünzabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 13 Florihang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 20 Schrödelsteinabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 4 Ahornabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 6 Lenggrieserhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 3 Familienabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 19 Weltcuphang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 12 Zur Finstermünz · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 1 Weltcupabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 11 Draxlhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 21 Kapellenhangabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 17 Schneebarhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 15 Buckelweg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 10 Kothang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Zubringer Idealhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 20a Schrödelsteinabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- 3 Familienabfahrt bis Kotalm · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Brauneck · Lawinenwarndienst Bayern Schrödelstein snow
Brauneck summit area · Schrödelstein snow plot · 1.485 mMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 22.50
| Målested | cm |
|---|---|
| Brauneck (Schrödelstein) (1.485 m) · Målt snedybdeHS: total snow depth in centimetres from an automatic sensor, ten-minute rows. Raw data, not checked by the service. Small readings over bare ground can be sensor noise. | 3 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Brauneck · Pister · operator map lifts and
Brauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts and8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 19.37
Åbne ifølge kildens liftliste: 1 / 19
Pistestatus · 0 / 24
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Brauneck · Lawinenwarndienst Bayern Schrödelstein snow
Brauneck summit area · Schrödelstein snow plot · 1.485 m8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 22.50
| Målested | cm |
|---|---|
| Brauneck (Schrödelstein) (1.485 m) · Målt snedybdeHS: total snow depth in centimetres from an automatic sensor, ten-minute rows. Raw data, not checked by the service. Small readings over bare ground can be sensor noise. | 3 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Brauneck ?
For Brauneck viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 720 m, 0 mm i 1.100 m og 0 mm i 1.520 m i de 24 timer fra 9. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Berlin). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Brauneck ?
Snedybde: 3 cm (ved Brauneck (Schrödelstein) (1.485 m) · 1.485 m; målestation; Lawinenwarndienst Bayern; Hentet 8. nov., 23.14 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Brauneck ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Brauneck. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Blandt liftene på operatørens liste er Brauneck-Kabinenbahn, Milchhäusl-6er-Express, Garland-3er-Sesselbahn og Schrödelstein 6er-Sesselbahn. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvornår kan man stå på ski i skiområdet Brauneck?
Åbningsdagene fastsættes af operatøren og afhænger af sneen. Operatørens statussider (tjekket den 8. november 2026) er referencen; siden viser deres antal lifte og pister, hvor PisteWindow kan læse dem.[5]
Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?
Lift- og pistestatus kommer fra operatørens officielle interaktive pistekort (Intermaps). Snedybden kommer fra den bayerske lavinetjenestes station Brauneck (Schrödelstein) i 1.485 m i skiområdet.[5][7]
Er prognoserne for 720, 1.100 og 1.520 m i Brauneck observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 720, 1.100 og 1.520 m, beregnet i ét repræsentativt punkt (dalstationen Brauneck-Kabinenbahn).[2]
Dækker siden også Sudelfeld, Spitzingsee og Wallberg?
Nej. Sudelfeld, Spitzingsee og Wallberg er selvstændige skiområder og er ikke dækket her; siden dækker kun Brauneck.[9]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Brauneck- und Wallbergbahnen GmbH · SkiområdeBrauneck- und Wallbergbahnen GmbH
- OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Alpen Plus Partner GbR · Kort over pisterneAlpen Plus Partner GbR
- Brauneck- und Wallbergbahnen / Intermaps · Lift- og pistestatusBrauneck- und Wallbergbahnen / Intermaps
- Brauneck- und Wallbergbahnen GmbH · Vejr-, lift- og pistemeldingBrauneck- und Wallbergbahnen GmbH
- Lawinenwarndienst Bayern · SnemeldingLawinenwarndienst Bayern
- Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Alpen Plus Partner GbR · Områdets afgrænsningAlpen Plus Partner GbR
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.