Tarentaise · Savoie · Frankrig

Brides-les-Bains: sneprognose og vejret

For Brides-les-Bains viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 610 m i de 24 timer fra 4. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

Meldte forhold for Brides-les-Bains: Lifte: 0 af 42 åbne (Méribel; Les 3 Vallées; Hentet 4. nov., 14.22 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 91 åbne (Méribel; Les 3 Vallées; Hentet 4. nov., 14.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Brides-les-Bains er en dalby med gondolforbindelse via Olympe mod Méribel.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbner snart
Lifte
0 af 42 åbneMéribel
  • Brides-les-Bains · Olympe 1 0 af 1 åbne
Pister
0 af 91 åbneMéribel
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Åbner 5. dec. · om 31 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Olympe 1 afgår fra byen; pisterne på det officielle kort ligger i Méribel. De 600 km gælder hele Les 3 Vallées, ikke et selvstændigt pisteudbud i Brides.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Brides-les-Bains

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

5 – 18 °C · 610 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 10.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognosen gælder gondolens dalstationspunkt på 610 m. Det er modelleret vejr, ikke en stationsmåling eller en prognose ved et skisted i Méribel.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 10.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time14,9 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°21°4. nov., 156. nov., 14
Prognoseværdier time for time
Brides-les-Bains · 610 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 15.0014,90411
4. nov. 2026, 16.00130440,7
4. nov. 2026, 17.0090650,8
4. nov. 2026, 18.007,50600,9
4. nov. 2026, 19.006,70621
4. nov. 2026, 20.006,10640,4
4. nov. 2026, 21.006,10630,7
4. nov. 2026, 22.0050660,7
4. nov. 2026, 23.005,30640,7
5. nov. 2026, 00.004,70660,3
5. nov. 2026, 01.004,60691,2
5. nov. 2026, 02.005,70660,2
5. nov. 2026, 03.006,50630,4
5. nov. 2026, 04.007,70590,4
5. nov. 2026, 05.007,10580,8
5. nov. 2026, 06.005,40660,2
5. nov. 2026, 07.005,20660,4
5. nov. 2026, 08.005,50650,5
5. nov. 2026, 09.006,70640,2
5. nov. 2026, 10.0010,80470,3
5. nov. 2026, 11.0014,60361
5. nov. 2026, 12.0016,80331,6
5. nov. 2026, 13.0017,70342,1
5. nov. 2026, 14.0018,10352,2
5. nov. 2026, 15.00180362
5. nov. 2026, 16.0015,50421,7
5. nov. 2026, 17.0011,80580,1
5. nov. 2026, 18.009,30631,5
5. nov. 2026, 19.008,60651,4
5. nov. 2026, 20.009,30621
5. nov. 2026, 21.009,20621,1
5. nov. 2026, 22.007,80710,6
5. nov. 2026, 23.008,50,2700,5
6. nov. 2026, 00.007,90,7790,2
6. nov. 2026, 01.007,80,1791,3
6. nov. 2026, 02.0080,6811,6
6. nov. 2026, 03.007,10,3890,6
6. nov. 2026, 04.007,30840,2
6. nov. 2026, 05.007,70,1820,6
6. nov. 2026, 06.006,30,4910,7
6. nov. 2026, 07.006,10940,6
6. nov. 2026, 08.0060,3970,1
6. nov. 2026, 09.006,71970,2
6. nov. 2026, 10.008,41,3930,9
6. nov. 2026, 11.009,90,7930,2
6. nov. 2026, 12.0010,40,1930,3
6. nov. 2026, 13.0010,10,1921,1
6. nov. 2026, 14.009,60,9931
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,6 °C · 66 h

4. nov. 2026, 07.00 → 4. nov. 2026, 10.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

610 m14,9°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 15.00 → 5. nov., 15.00

610 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

610 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 3,8°C
19—Over vurderingens grænse · 3,2°C
20—Over vurderingens grænse · 2,8°C
21—Over vurderingens grænse · 2,8°C
22—Over vurderingens grænse · 2°C
23—Over vurderingens grænse · 2,1°C
00—Over vurderingens grænse · 1,7°C
01—Over vurderingens grænse · 1,9°C
02—Over vurderingens grænse · 2,6°C
03—Over vurderingens grænse · 3,1°C
04—Over vurderingens grænse · 3,9°C
05—Over vurderingens grænse · 3,3°C
06—Over vurderingens grænse · 2,4°C
07—Over vurderingens grænse · 2,2°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

14,9°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time14,9 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°21°4. nov., 156. nov., 14
610 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20265° / 14,9°0 mm (9 h)
5. nov. 20264,6° / 18,1°0,2 mm (24 h)
6. nov. 20266° / 10,4°6,6 mm (15 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 10.00 · Hentet: 4. nov., 14.17 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
610 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,6°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 15.00 — 7. nov. 2026, 09.0066 h · 610 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer3 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,6 °CTidligere prognose: 8,8 °C
Seneste prognose: 8,2 °C
Samlet nedbørPrognose
+12,5 mmTidligere prognose: 3 mm
Seneste prognose: 15,5 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose8,8 °C8,2 °C-0,6 °C
Samlet nedbørPrognose3 mm15,5 mm+12,5 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

610 mNy prognose4. nov. 2026, 10.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Les 3 Vallées

Brides-les-Bains · Olympe 1Meldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 1Uden for driftsperioden: 1

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun den navngivne afgang Olympe 1 fra landsbyen vises. Andre Olympe-sektioner og pister er ikke medtaget. Lavsæson er ikke en verificeret aktuel lukning, og kilden angiver intet observationstidspunkt pr. element.

Liftstatus
  • Olympe 1 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Lift fra landsbyen opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
MéribelMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 42

Pistestatus · 0 / 91

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Météo-France · Les 3 Vallées stations

Station Méribel · skiing context above Brides-les-BainsArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
17. apr. 2026, 13.40
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Meribel Mottaret (1.700 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.56
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Les 3 Vallées

Brides-les-Bains · Olympe 14. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 1Uden for driftsperioden: 1

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Méribel4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 42

Pistestatus · 0 / 91

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Les 3 Vallées

Brides-les-Bains · Olympe 13. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 1Uden for driftsperioden: 1

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Méribel3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 42

Pistestatus · 0 / 91

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Météo-France · Les 3 Vallées stations

Station Méribel · skiing context above Brides-les-Bains4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
17. apr. 2026, 13.40
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Meribel Mottaret (1.700 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.56
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Brides-les-Bains?

For Brides-les-Bains viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 610 m i de 24 timer fra 4. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Brides-les-Bains?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Brides-les-Bains. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Brides-les-Bains?

Lifte: 0 af 42 åbne (Méribel; Les 3 Vallées; Hentet 4. nov., 14.22 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 91 åbne (Méribel; Les 3 Vallées; Hentet 4. nov., 14.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Tarentaise · Savoie · Frankrig

Lær bjerget at kende

Den originale skematiske illustration viser en dalby og en gondol mod skiområdet. Den er hverken et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Adgang fra byen
Gondolen Olympe 1[1][4]
Pister
Méribel[2]
Hele netværket
600 km · Les 3 Vallées[3]

Før din skidag

Hvordan når jeg Méribel fra Brides-les-Bains?

Olympe-gondolen forbinder byen i retning af Méribel. Tjek driften på alle nødvendige strækninger før afgang; kortet bekræfter ikke åbning.[1][4]

Ligger de angivne pister i Brides-les-Bains?

Det officielle kort viser pister i Méribel. Rapporten for Brides omfatter anlæg i Méribel, så totalen er ikke en selvstændig opgørelse for byen.[2][4]

Måler vejrrapporten sne i byen?

Den undersøgte rapport nævner Méribel Centre og Mont Vallon, ikke Brides. Den angav ingen målt snedybde; snefald er ikke snedybde.[5]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Olympe · Adgangsbetingelser for skiløbMairie de Brides-les-Bains
  2. Brides-les-Bains · Méribel · Kort over pisterneMéribel Tourisme
  3. Les 3 Vallées · Fakta og områdeinformationBrides-les-Bains Tourisme
  4. Brides-les-Bains · Olympe · Lift- og pistestatusLes 3 Vallées
  5. Méribel · Vejr-, lift- og pistemeldingLes 3 Vallées
  6. Olympe · Placering og højdeStudio Arch
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.