Tyrol · Østrig

Brixen im Thale: sneprognose og vejret

For Brixen im Thale viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.300 m og 0 mm i 1.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde

Meldte forhold for Brixen im Thale: Lifte: 0 af 13 åbne (SkiWelt Brixen im Thale · Opført af kilden: lifte og markerede pister; SkiWelt · official map; Hentet 4. nov., 11.54 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Brixen im Thale ligger i 794 m højde. Byen ligger i Brixental, cirka 10 km vest for Kitzbühel.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 13 åbneSkiWelt Brixen im Thale · Opført af kilden: lifte og markerede pister
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: To gondolbaner kører fra dalstationen mod begge sider af dalen, og en gondolforbindelse fører fra byen til Westendorf og KiWest. Tallene for SkiWelt gælder hele området, ikke kun Brixen im Thale; prognosen bruger ét bypunkt.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Brixen im Thale

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

2 – 10 °C · 1.300 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 07.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Værdierne i 800, 1.300 og 1.800 m er højdejusterede modelprognoser ved turistkontoret, ikke separate vejrstationer. Byens højde på operatørens kort er ikke en måling ved punktet.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time5,3 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°12°4. nov., 136. nov., 12
Prognoseværdier time for time
Brixen im Thale · 1.300 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 13.005,30860,4
4. nov. 2026, 14.005,50870,5
4. nov. 2026, 15.005,50790,3
4. nov. 2026, 16.0050760,6
4. nov. 2026, 17.003,60721,6
4. nov. 2026, 18.003,20751,5
4. nov. 2026, 19.003,30730,9
4. nov. 2026, 20.002,90740,9
4. nov. 2026, 21.002,70750,9
4. nov. 2026, 22.002,70731,3
4. nov. 2026, 23.002,60721,1
5. nov. 2026, 00.002,60701
5. nov. 2026, 01.002,50690,8
5. nov. 2026, 02.002,30690,6
5. nov. 2026, 03.002,50660,7
5. nov. 2026, 04.002,50650,7
5. nov. 2026, 05.002,40650,6
5. nov. 2026, 06.002,30650,5
5. nov. 2026, 07.002,40630,4
5. nov. 2026, 08.0030610,2
5. nov. 2026, 09.004,30570,3
5. nov. 2026, 10.005,80560,1
5. nov. 2026, 11.006,80550,2
5. nov. 2026, 12.007,20580,2
5. nov. 2026, 13.007,90510
5. nov. 2026, 14.008,30600,3
5. nov. 2026, 15.008,10730,4
5. nov. 2026, 16.007,80760,5
5. nov. 2026, 17.007,10790,6
5. nov. 2026, 18.006,50661
5. nov. 2026, 19.0060681
5. nov. 2026, 20.005,60720,8
5. nov. 2026, 21.005,50671
5. nov. 2026, 22.005,30630,8
5. nov. 2026, 23.005,10631
6. nov. 2026, 00.005,20561,1
6. nov. 2026, 01.0050550,7
6. nov. 2026, 02.004,80530,5
6. nov. 2026, 03.004,80540,6
6. nov. 2026, 04.0050510,7
6. nov. 2026, 05.0050500,5
6. nov. 2026, 06.005,10480,7
6. nov. 2026, 07.0050490,5
6. nov. 2026, 08.005,40470,2
6. nov. 2026, 09.007,20470,2
6. nov. 2026, 10.008,90610,5
6. nov. 2026, 11.0090570,4
6. nov. 2026, 12.009,50670,6
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Vienna

800 m8,8°C1.300 m5,3°C1.800 m2°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 13.00 → 5. nov., 13.00

800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.300 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

800 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 3,8°C
19—Over vurderingens grænse · 3,3°C
20—Over vurderingens grænse · 2,8°C
21—Over vurderingens grænse · 2,6°C
22—Over vurderingens grænse · 2,1°C
23—Over vurderingens grænse · 2,1°C
00—Over vurderingens grænse · 2,2°C
01—Over vurderingens grænse · 2°C
02—Over vurderingens grænse · 1,9°C
03—Over vurderingens grænse · 1,5°C
04—Over vurderingens grænse · 1,5°C
05—Over vurderingens grænse · 1,3°C
06—Over vurderingens grænse · 1,2°C
07—Over vurderingens grænse · 1,2°C
1.300 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1°C
19—Over vurderingens grænse · 0,9°C
20—Over vurderingens grænse · 0,6°C
21—Over vurderingens grænse · 0,5°C
22—Over vurderingens grænse · 0,4°C
23—Over vurderingens grænse · 0,2°C
00—Over vurderingens grænse · 0,1°C
01—Over vurderingens grænse · -0,1°C
02—Over vurderingens grænse · -0,3°C
03—Over vurderingens grænse · -0,3°C
04—Over vurderingens grænse · -0,4°C
05—Over vurderingens grænse · -0,5°C
06—Over vurderingens grænse · -0,6°C
07—Over vurderingens grænse · -0,6°C
1.800 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -2,1°C
19✓Egnet vejr · -2,2°C
20✓Egnet vejr · -2,4°C
21✓Egnet vejr · -2,6°C
22✓Egnet vejr · -2,7°C
23✓Egnet vejr · -2,8°C
00✓Egnet vejr · -2,9°C
01✓Egnet vejr · -3,2°C
02✓Egnet vejr · -3,3°C
03✓Egnet vejr · -3,3°C
04✓Egnet vejr · -3,3°C
05✓Egnet vejr · -3,4°C
06✓Egnet vejr · -3,5°C
07✓Egnet vejr · -3,5°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

5,3°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time5,3 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°12°4. nov., 136. nov., 12
1.300 m · Europe/Vienna
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20262,6° / 5,5°0 mm (11 h)
5. nov. 20262,3° / 8,3°0 mm (24 h)
6. nov. 20264,8° / 9,5°0 mm (13 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.00 · Hentet: 4. nov., 09.18 · Europe/Vienna

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
800 m1.300 m1.800 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 09.18
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

SkiWelt · Drift, afgrænset til village map

SkiWelt Brixen im Thale · Opført af kilden: lifte og markerede pisterMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun kortelementer opført af kilden. Intet observationstidspunkt pr. element og ingen verificering af adgang for skiløbere.

Liftstatus
  • 1 · 6er Gondelbahn Hochbrixen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 2 · Kälbersalvenbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 3 · Zinsbergbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 4 · Poldangerlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 6 · Jochbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 7 · Filzbodenbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 8 · Würstlexpress · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 9 · Übungslift Hochbrixen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 10 · Skischullift Hochbrixen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 11 · 8er- SkiWeltbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 12 · Sonnenlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 17 · Schusterbühellift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 18 · Sonnenband · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 1 · Kaslach Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 7 · Umfahrung · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 1b · Brixen Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 1c · Tanzer Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 2 · Kälberalm Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 2a · Hochbrixen Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 2b · Kälberalm Südabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 2 · Rennstrecke Brixen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 2c · Südabfahrt-Hohe Salve · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 3 · Zinsbergabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 4 · Poldanger Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 6a · Holzalm Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 6 · Joch Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 7a · Filzboden Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 7 · Filzboden Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 7 · Geschwindigkeitsmessstrecke Brixen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 7a · Filzboden Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 9 · Übungslift Hochbrixen Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 10 · Skischullift Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 11 · Kandleralm Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 11 · Umfahrung Marast · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 16a · Götschen Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 17 · Schusterbühel Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 6a · Umfahrung Otten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiWelt · Drift, afgrænset til village map

SkiWelt Brixen im Thale · Opført af kilden: lifte og markerede pister4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

SkiWelt · Drift, afgrænset til village map

SkiWelt Brixen im Thale · Opført af kilden: lifte og markerede pister3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Brixen im Thale?

For Brixen im Thale viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.300 m og 0 mm i 1.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Brixen im Thale?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Brixen im Thale. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Brixen im Thale?

Lifte: 0 af 13 åbne (SkiWelt Brixen im Thale · Opført af kilden: lifte og markerede pister; SkiWelt · official map; Hentet 4. nov., 11.54 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Tyrol · Østrig

Lær bjerget at kende

Fra byen kører kabelbanen Zinsberg op til 1.667 m. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Byens højde
794 m[5]
Lift fra byen
Zinsberg · 1.667 m[1]
Prognosepunkt
Brixen im Thale[2]

Før din skidag

Hvilken lift fører fra Brixen im Thale op til pisterne?

Fra byen kører kabelbanen Zinsberg op til 1.667 m.[1]

Hvordan hænger Brixen im Thale sammen med SkiWelt?

To gondolbaner kører fra dalstationen mod begge sider af dalen, og en gondolforbindelse fører fra byen til Westendorf og KiWest.[1]

Er prognoserne for 800, 1.300 og 1.800 m ved Brixen im Thale observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 800, 1.300 og 1.800 m ved ét repræsentativt punkt (Brixen im Thale).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Brixen im Thale · SkiområdeSkiWelt
  2. Brixen im Thale · Placering og højdeKitzbüheler Alpen
  3. SkiWelt · Kort over pisterneSkiWelt
  4. SkiWelt · Lift- og pistestatusSkiWelt
  5. Brixen im Thale · Fakta og områdeinformationWikipedia
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.