Piemonte · De italienske Alper · Italien
Cesana: sneprognose og vejret
For Cesana viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.350 m, 2,8 mm i 2.000 m og 2,8 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde
Meldte forhold for Cesana: Lifte: 0 af 2 åbne (Lifte · Cesana access; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Cesana Torinese er en adgangsby i den øvre Susadal mod Monti della Luna og Sansicario.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 2 åbneLifte · Cesana access
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Cesana har adgangslifter mod Claviere og Sansicario; de alpine pisteforhold hører til disse forbundne sektorer. Den offentliggjorte tavle har ingen særskilt pistesektion for Cesana. Colle Bercia giver nærliggende bjergkontekst, ikke en måling i byen.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Cesana
-2 – 1 °C · 2.000 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 07.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Prognoser ved 1.350 / 2.000 / 2.400 m er højdejusterede modelestimater ved Cesana Torinese (44,95244° N, 6,79067° Ø), ikke separate målinger.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 11.00 | -1,1 | 0,2 | 98 | 4,2 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | -0,9 | 0,2 | 99 | 4,4 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | -0,6 | 0,2 | 97 | 5 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | -0,8 | 0 | 95 | 4,9 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | -1,2 | 0 | 97 | 4,6 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | -1,5 | 0 | 98 | 4,5 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | -1,9 | 0 | 100 | 4,1 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | -2,2 | 0 | 100 | 4 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | -2,2 | 0 | 100 | 3,5 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | -2,2 | 0 | 100 | 3,3 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -2,2 | 0 | 100 | 3,7 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -2,2 | 0 | 100 | 3,7 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -2 | 0,2 | 100 | 3,6 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -2 | 0,4 | 100 | 3,3 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -2 | 0,3 | 100 | 3,3 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -2 | 0,4 | 100 | 3,8 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -2 | 0,3 | 100 | 3,2 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -2,1 | 0,4 | 100 | 3,4 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -2 | 0,1 | 100 | 3,5 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -2,1 | 0 | 100 | 3,7 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -2,1 | 0 | 100 | 3,6 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -2 | 0 | 100 | 3,6 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | -1,8 | 0 | 100 | 3,2 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | -1,5 | 0,1 | 100 | 3,7 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | -1 | 0 | 100 | 3,8 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | -0,6 | 0 | 100 | 3,9 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | -0,2 | 0 | 98 | 3,9 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 0,5 | 0 | 93 | 3,7 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 0,7 | 0 | 91 | 3,6 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 0,5 | 0,1 | 93 | 3,3 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 0,4 | 0,1 | 96 | 3 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 0,2 | 0,4 | 98 | 3,5 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 0,3 | 0,1 | 96 | 4,1 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 0,4 | 0 | 94 | 3,6 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 0,3 | 0,2 | 95 | 3,7 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 0,1 | 0,6 | 96 | 4 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 0 | 0,3 | 95 | 3,8 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -0,2 | 0,3 | 96 | 3,6 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -0,4 | 0,2 | 96 | 3,7 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -0,5 | 0,1 | 97 | 3,3 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -0,5 | 0,3 | 98 | 2 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -0,6 | 1,5 | 99 | 2 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -0,8 | 2,1 | 99 | 2 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -1,1 | 1,7 | 100 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -1,1 | 0,7 | 100 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -0,9 | 0 | 99 | 1 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -1,1 | 0 | 100 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | -0,8 | 0 | 99 | 0,7 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 2,8 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 15/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 15 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Rome
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-3,7°C
Vind: 4,2 m/s · Nedbør: 0,2 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.00-1,1°C
Vind: 4,2 m/s · Nedbør: 0,2 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.004°C
Vind: 2,9 m/s · Nedbør: 0,1 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00
1.350 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.000 m
2,8 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.400 m
2,8 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
-1,1°Mulighed for sneproduktion
15 / 48 hLængste kuldeperiode: 15 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -2,2° / -0,6° | 0,8 mm (13 h) |
| 5. nov. 2026 | -2,1° / 0,7° | 3,8 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -1,1° / -0,2° | 6,9 mm (11 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.00 · Hentet: 4. nov., 09.18 · Europe/Rome
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 09.18
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Montgenèvre · Drift, afgrænset til Italian
Lifte · Cesana accessMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 10.07
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 2
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun udvalgte navngivne kilderækker. Ikke en fuldstændig oversigt over destinationen eller netværket. Uden for driftsperioden og ikke-genkendte tilstande er ukendte.
Liftstatus
- SG2 RAFUYEL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Lifte · Cesana access; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- TC8* CESANA SKI LODGE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Lifte · Cesana access; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
Forbindelser efter retning
De viste dele er kun delvis information og bekræfter hverken gennemkørsel eller aktuel offentlig adgang.
Cesana → Claviere
- CESANA - CLAVIERE · Meldt lukket (fermé)
Cesana → Sansicario
- CESANA - SANSICARIO · Meldt lukket (fermé)
ARPA Piemonte · Station Colle Bercia
Station Colle Bercia · Montiluna/Claviere side, not Cesana byArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 2. nov. 2026, 08.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Colle Bercia (2.200 m) · Målt snedybdeValideret snedybde på jorden i centimeter (validated_snow_height). | 6 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Montgenèvre · Drift, afgrænset til Italian
Lifte · Cesana access4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 10.07
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 2
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Montgenèvre · Drift, afgrænset til Italian
Lifte · Cesana access3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.57
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 2
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗ARPA Piemonte · Station Colle Bercia
Station Colle Bercia · Montiluna/Claviere side, not Cesana by4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 2. nov. 2026, 08.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Colle Bercia (2.200 m) · Målt snedybdeValideret snedybde på jorden i centimeter (validated_snow_height). | 6 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Cesana?
For Cesana viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.350 m, 2,8 mm i 2.000 m og 2,8 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Cesana?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Cesana. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Cesana?
Lifte: 0 af 2 åbne (Lifte · Cesana access; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Skemaet for Cesana er en original illustration, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.
Før din skidag
Beskriver prognosen for Cesana hele området Vialattea?
Nej. Den beregnes for ét punkt (Cesana Torinese); forholdene varierer i området.[2]
Findes der en præpareret piste tilbage til Cesana by?
En præpareret retur til byen er ikke verificeret. Kommunens rapport skelner mellem den vedligeholdte rute til stoleliftens dalstation ved Palo 10 og den efterfølgende offpisterute til Cesana.[5][4][3]
Er prognosen for Cesana en målt snedybde?
Nej. Værdierne for Cesana er modelestimater, ikke observationer af snedybde.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Cesana · SkiområdeVialattea
- Cesana Torinese · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
- Montgenèvre · Cesana · Lift- og pistestatusMontgenèvre
- Regione Piemonte · Claviere · Sansicario · Områdets afgrænsningRegione Piemonte
- Comune di Cesana Torinese · Palo 10 · Områdets afgrænsningComune di Cesana Torinese
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.