Isère · Frankrig
Chamrousse: sneprognose og vejret
For Chamrousse viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.650 m, 0 mm i 1.950 m og 0 mm i 2.250 m i de 24 timer fra 8. nov., 16.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Chamrousse og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information
Chamrousse er et skiområde i Belledonne i departementet Isère i Frankrig. Lifte og pister ligger mellem cirka 1.650 m og 2.250 m.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Denne side dækker the Chamrousse ski area (Recoin and Roche Béranger). Prognosen bruger ét punkt ved dalstationen Recoin; andre skiområder er ikke dækket.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Ingen nylige lokale meldinger
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
2 – 6 °C · 1.950 m · 8. nov. – 10. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 10.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Chamrousse er værdierne i 1.650, 1.950 og 2.250 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen Recoin, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8. nov. 2026, 16.00 | 2,7 | 0 | 95 | 2,8 |
| 8. nov. 2026, 17.00 | 2,4 | 0 | 95 | 2,5 |
| 8. nov. 2026, 18.00 | 2,3 | 0 | 93 | 2,1 |
| 8. nov. 2026, 19.00 | 2,5 | 0 | 88 | 2 |
| 8. nov. 2026, 20.00 | 2,5 | 0 | 91 | 2,3 |
| 8. nov. 2026, 21.00 | 2,7 | 0 | 91 | 2,6 |
| 8. nov. 2026, 22.00 | 2,8 | 0 | 91 | 2,8 |
| 8. nov. 2026, 23.00 | 2,9 | 0 | 91 | 3,1 |
| 9. nov. 2026, 00.00 | 3,1 | 0 | 90 | 3,2 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | 3,2 | 0 | 89 | 3 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | 3,1 | 0 | 88 | 3,7 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | 3,1 | 0 | 87 | 3,7 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | 3,3 | 0 | 86 | 3,9 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | 3,6 | 0 | 85 | 4 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | 3,8 | 0 | 84 | 4,1 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | 4 | 0 | 84 | 4,3 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | 4,2 | 0 | 84 | 4,1 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | 4,5 | 0 | 87 | 4,7 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | 5,3 | 0 | 89 | 5,2 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 6 | 0 | 88 | 5,2 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 6 | 0 | 89 | 4,6 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 5,6 | 0,3 | 94 | 4,4 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 5,5 | 0,4 | 95 | 4,3 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 5,5 | 0,1 | 92 | 4,1 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 5,5 | 0,1 | 91 | 4,4 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 5,5 | 0,1 | 89 | 3,9 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 5,6 | 0,1 | 89 | 3,8 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 5,7 | 0,1 | 88 | 3,1 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 5,7 | 0,3 | 88 | 2,8 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 5,6 | 1,2 | 90 | 2,8 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 5,6 | 0,2 | 92 | 2,8 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 5,6 | 2,1 | 95 | 2,6 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 5,6 | 3 | 96 | 3,3 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 5,7 | 2,1 | 97 | 2,7 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 5,7 | 2,5 | 98 | 2,5 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 5,9 | 0,9 | 97 | 2,8 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 6,1 | 0,3 | 95 | 2,5 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 6,3 | 0,2 | 95 | 2,4 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 6,3 | 0 | 96 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 6,2 | 0,1 | 98 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 6,1 | 2,7 | 100 | 2,7 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 5,5 | 6,8 | 99 | 1,4 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 5,8 | 5 | 98 | 2,7 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 5,7 | 7,7 | 99 | 1,6 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 5,6 | 6,2 | 100 | 3,8 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 5,2 | 2,5 | 100 | 1,9 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 5,3 | 0,8 | 100 | 2,8 |
| 10. nov. 2026, 15.00 | 6 | 0 | 95 | 3,3 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
0,7°C
Vind: 2,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.002,7°C
Vind: 2,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.005,4°C
Vind: 3,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
8. nov., 16.00 → 9. nov., 16.00
1.650 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.950 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.250 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
2,7°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 8. nov. 2026 | 2,3° / 2,9° | 0 mm (8 h) |
| 9. nov. 2026 | 3,1° / 6° | 4,9 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 5,2° / 6,3° | 40,8 mm (16 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 10.00 · Hentet: 8. nov., 12.17 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Ingen tidligere prognose til denne sammenligning.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 8. nov. 2026, 12.17
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationIngen gemt melding for destinationen.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Chamrousse ?
For Chamrousse viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.650 m, 0 mm i 1.950 m og 0 mm i 2.250 m i de 24 timer fra 8. nov., 16.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Chamrousse ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Chamrousse. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Chamrousse ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Chamrousse. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Steder og sektorer nævnt i kilderne: Recoin (1 650 m), Roche Béranger (1 750 m), Croix de Chamrousse (2 250 m). Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Er Chamrousse åbent nu?
Operatørens planlagte vinteråbning for det alpine område er 5. december 2026 til 11. april 2027, afhængigt af sneforholdene. Den officielle side viser status for en given dag.[4]
Hvor kommer forholdene på denne side fra?
Snedybden kommer fra Météo-Frances daglige stationer Chamrousse (1 730 m), Niverolles (2 022 m). Siden viser ingen aktuel liftstatus.[5]
Er prognoserne for 1.650, 1.950 og 2.250 m i Chamrousse observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til disse højder og beregnet ved ét repræsentativt punkt (dalstationen Recoin).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Office de Tourisme de Chamrousse · SkiområdeOffice de Tourisme de Chamrousse
- OpenStreetMap · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Office de Tourisme de Chamrousse · Kort over pisterneOffice de Tourisme de Chamrousse
- Régie Remontées Mécaniques de Chamrousse · Vejr-, lift- og pistemeldingRégie Remontées Mécaniques de Chamrousse
- Météo-France · SnemeldingMétéo-France
- Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.