Haute-Savoie · Frankrig

Combloux: sneprognose og vejret

For Combloux viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 950 m, 0 mm i 1.400 m og 0 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 5. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Combloux og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Combloux er en landsby over Arve-dalen, med en kommunehøjde mellem 720 og 1.784 m, og en af indgangene til området Portes du Mont-Blanc.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Prognosepunktet er landsbyen på omkring 950 m. Le Jaillet og La Giettaz er de to andre indgange og har egne sider; pisterne ovenfor ligger langt over 1.400 m.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Combloux

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

2 – 8 °C · 1.400 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 16.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Værdierne for 950, 1.400 og 1.900 m er modelestimater for landsbypunktet; landsbyen La Cry ligger på 1.194 m, og ingen værdi er en måling fra en lift i Combloux.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 16.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time1,7 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°11°5. nov., 006. nov., 23
Prognoseværdier time for time
Combloux · 1.400 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 00.001,70700,9
5. nov. 2026, 01.002,10650,9
5. nov. 2026, 02.002,60610,8
5. nov. 2026, 03.002,20601,2
5. nov. 2026, 04.002,40591,2
5. nov. 2026, 05.0030551
5. nov. 2026, 06.002,90561,1
5. nov. 2026, 07.0030550,7
5. nov. 2026, 08.002,90560,8
5. nov. 2026, 09.003,90520,7
5. nov. 2026, 10.004,80510,5
5. nov. 2026, 11.006,40580,7
5. nov. 2026, 12.007,70550,6
5. nov. 2026, 13.008,30601
5. nov. 2026, 14.008,10681,1
5. nov. 2026, 15.007,60641,1
5. nov. 2026, 16.006,60640,7
5. nov. 2026, 17.005,30590,5
5. nov. 2026, 18.004,70600,1
5. nov. 2026, 19.004,30620,6
5. nov. 2026, 20.004,20651,1
5. nov. 2026, 21.004,10631,1
5. nov. 2026, 22.003,80651,3
5. nov. 2026, 23.003,50670,2
6. nov. 2026, 00.003,50690,3
6. nov. 2026, 01.003,80680,5
6. nov. 2026, 02.004,30670,4
6. nov. 2026, 03.003,90730,6
6. nov. 2026, 04.003,80761,3
6. nov. 2026, 05.003,50780,5
6. nov. 2026, 06.002,40841,6
6. nov. 2026, 07.002,70881,2
6. nov. 2026, 08.002,30973
6. nov. 2026, 09.003,10,4942
6. nov. 2026, 10.003,81,1940,2
6. nov. 2026, 11.003,91,3960,4
6. nov. 2026, 12.004,11950,1
6. nov. 2026, 13.004,31,2940,9
6. nov. 2026, 14.003,91,8941,3
6. nov. 2026, 15.003,81,2941,4
6. nov. 2026, 16.003,81,4930,5
6. nov. 2026, 17.003,40,5980,9
6. nov. 2026, 18.002,80990,2
6. nov. 2026, 19.002,90980,7
6. nov. 2026, 20.0030,2960,5
6. nov. 2026, 21.003,10,1940,2
6. nov. 2026, 22.002,80,1960,2
6. nov. 2026, 23.002,70,5970,3
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,2 °C · 63 h

4. nov. 2026, 13.00 → 4. nov. 2026, 16.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

950 m4,2°C1.400 m1,7°C1.900 m-1,5°C0°C · ≈ 1.666 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.666 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 00.00 → 6. nov., 00.00

950 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.400 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.900 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

950 m

0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer

00—Over vurderingens grænse · 1,9°C
01—Over vurderingens grænse · 2°C
02—Over vurderingens grænse · 2,1°C
03—Over vurderingens grænse · 1,8°C
04—Over vurderingens grænse · 2,1°C
05—Over vurderingens grænse · 2°C
06—Over vurderingens grænse · 1,8°C
07—Over vurderingens grænse · 2,2°C
1.400 m

0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer

00—Over vurderingens grænse · -0,8°C
01—Over vurderingens grænse · -0,7°C
02—Over vurderingens grænse · -0,6°C
03—Over vurderingens grænse · -1°C
04—Over vurderingens grænse · -0,9°C
05—Over vurderingens grænse · -0,6°C
06—Over vurderingens grænse · -0,6°C
07—Over vurderingens grænse · -0,6°C
1.900 m

8 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer

00✓Egnet vejr · -3,7°C
01✓Egnet vejr · -3,7°C
02✓Egnet vejr · -3,5°C
03✓Egnet vejr · -3,9°C
04✓Egnet vejr · -3,7°C
05✓Egnet vejr · -3,4°C
06✓Egnet vejr · -3,5°C
07✓Egnet vejr · -3,5°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

1,7°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time1,7 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°11°5. nov., 006. nov., 23
1.400 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 20261,7° / 8,3°0 mm (24 h)
6. nov. 20262,3° / 4,3°10,8 mm (24 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 16.00 · Hentet: 4. nov., 20.17 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
950 m1.400 m1.900 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,2°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 00.00 — 7. nov. 2026, 15.0063 h · 1.400 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer3 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,2 °CTidligere prognose: 3,9 °C
Seneste prognose: 3,7 °C
Samlet nedbørPrognose
-10 mmTidligere prognose: 21,3 mm
Seneste prognose: 11,3 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-0,4 mmTidligere prognose: 0,4 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose3,9 °C3,7 °C-0,2 °C
Samlet nedbørPrognose21,3 mm11,3 mm-10 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0,4 mm0 mm-0,4 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

950 mNy prognose4. nov. 2026, 16.00
1.400 mNy prognose4. nov. 2026, 16.00
1.900 mNy prognose4. nov. 2026, 16.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser

Combloux · Beauregard liftMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Udvalgte eksempler på lifter og pister opført af kilden, ikke en lokal total. Statustidspunkt og adgang er ikke verificeret. Uden for driftsperioden er ukendt.

Liftstatus
  • TC BEAUREGARD · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
Pistestatus
  • LA CROIX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
Officiel kilde ↗
LIAISON SKI JAILLET > COMBLOUXMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Separat opført kildeforbindelse. Retning og alle afhængige strækninger skal kontrolleres. Statustidspunkt og adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • LIAISON SKI JAILLET > COMBLOUX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser

Combloux · Beauregard lift4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
LIAISON SKI JAILLET > COMBLOUX4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser

Combloux · Beauregard lift3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
LIAISON SKI JAILLET > COMBLOUX3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Combloux?

For Combloux viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 950 m, 0 mm i 1.400 m og 0 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 5. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Haute-Savoie · Frankrig

Lær bjerget at kende

Wikipedia angiver Portes du Mont-Blanc til omkring 100 km pister, som deles af Combloux, Le Jaillet og La Giettaz. Tegningen er skematisk, ikke et kort over pisterne.

Prognosepunkt
Combloux (landsby)[2]
Kommunens højdeinterval
720–1.784 m[5]
Landsbyen La Cry
1.194 m[5]
Skiområde
Portes du Mont-Blanc · ≈ 100 km[5]

Før din skidag

Er Combloux forbundet med Megève?

Den deler Portes du Mont-Blanc med Le Jaillet, som ligger i Megève, og det bredere net Évasion. Om en forbindelse er åben den pågældende dag, fremgår af den officielle liftrapport og ikke af denne side.[5][4]

Hvor stort er skiområdet omkring Combloux?

Wikipedia angiver omkring 100 km pister for hele gruppen Portes du Mont-Blanc, fordelt på tre indgange. Det er det fælles tal og ikke en optælling af Combloux’ egne nedfarter.[5]

Passer landsbyprognosen til pisterne over Combloux?

Kun delvist. Punktet ligger på 950 m, under pisterne, så rækkerne 1.400 og 1.900 m er en bedre vejledning til skiløb, og alle tre er stadig modelværdier.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Portes du Mont-Blanc · SkiområdeMegève Tourisme
  2. Combloux · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Portes du Mont-Blanc · Kort over pisterneMegève Tourisme
  4. Portes du Mont-Blanc · Lift- og pistestatusMegève Tourisme
  5. Combloux · Fakta og områdeinformationWikipédia
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.