Sydtyrol · Italien

Corvara–Colfosco: sneprognose og vejret

For Corvara–Colfosco viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.550 m, 0 mm i 2.000 m og 0 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Corvara–Colfosco og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Corvara in Badia er hovedbyen i Alta Badia, i den øvre del af Val Badia, og Colfosco (Calfosch på ladinsk) er nabolandsbyen i samme kommune. Man søger efter Alta Badia; prognosepunktet er landsbyen Corvara.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Corvara–Colfosco er en indgang til Sella Ronda, der går gennem flere dale og operatører. Regionale totaler er ikke en lokal opgørelse, og denne side kan ikke bekræfte, at en retning af runden eller en enkelt lift kører.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Corvara–Colfosco

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Åbn skiområdets melding

Corvara–Colfosco

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-2 – 4 °C · 2.000 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 07.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Niveauerne 1.550, 2.000 og 2.500 m er modelestimater for landsbyen Corvara, ikke målinger. Det laveste niveau ligger tæt på landsbyens 1.568 m, og starten på Gran Risa på 1.868 m ligger mellem det nedre og det midterste niveau.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time1 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°6°4. nov., 116. nov., 10
Prognoseværdier time for time
Corvara–Colfosco · 2.000 m · Europe/Rome
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 11.0010872,7
4. nov. 2026, 12.001,30842,4
4. nov. 2026, 13.001,60832,6
4. nov. 2026, 14.001,40862,3
4. nov. 2026, 15.001,20872
4. nov. 2026, 16.0010891,2
4. nov. 2026, 17.000,40940,9
4. nov. 2026, 18.000,20951
4. nov. 2026, 19.00-0,10960,9
4. nov. 2026, 20.00-0,30970,7
4. nov. 2026, 21.00-0,30960,8
4. nov. 2026, 22.00-0,40960,6
4. nov. 2026, 23.00-0,60970,5
5. nov. 2026, 00.00-0,60960,2
5. nov. 2026, 01.00-0,90980,5
5. nov. 2026, 02.00-1,10970,3
5. nov. 2026, 03.00-1,701000,2
5. nov. 2026, 04.00-1,70980,1
5. nov. 2026, 05.00-2,201000,3
5. nov. 2026, 06.00-20980,1
5. nov. 2026, 07.00-20950,2
5. nov. 2026, 08.00-10890,1
5. nov. 2026, 09.0000880
5. nov. 2026, 10.001,10860
5. nov. 2026, 11.002,30830,4
5. nov. 2026, 12.0030810,5
5. nov. 2026, 13.003,60730,8
5. nov. 2026, 14.003,70720,6
5. nov. 2026, 15.002,90790,4
5. nov. 2026, 16.001,90790,6
5. nov. 2026, 17.001,40790,1
5. nov. 2026, 18.0010800,5
5. nov. 2026, 19.000,60800,2
5. nov. 2026, 20.000,10820,3
5. nov. 2026, 21.00-0,20820,4
5. nov. 2026, 22.00-0,20800,3
5. nov. 2026, 23.00-0,50820,5
6. nov. 2026, 00.00-0,30760,6
6. nov. 2026, 01.00-0,10700,8
6. nov. 2026, 02.00-0,30720,3
6. nov. 2026, 03.00-0,90720,2
6. nov. 2026, 04.00-0,80710,5
6. nov. 2026, 05.00-1,20710,1
6. nov. 2026, 06.00-0,50641,1
6. nov. 2026, 07.00-0,30580,5
6. nov. 2026, 08.000,10600,6
6. nov. 2026, 09.001,40610,2
6. nov. 2026, 10.002,60510,1
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
14/48 h
Længste sammenhængende periode
10 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Rome

1.550 m4,3°C2.000 m1°C2.500 m-2,3°C0°C · ≈ 2.152 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 2.152 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00

1.550 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.000 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.500 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.550 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1,1°C
19—Over vurderingens grænse · 0,8°C
20—Over vurderingens grænse · 0,7°C
21—Over vurderingens grænse · 0,6°C
22—Over vurderingens grænse · 0,5°C
23—Over vurderingens grænse · 0,3°C
00—Over vurderingens grænse · 0,2°C
01—Over vurderingens grænse · 0,2°C
02—Over vurderingens grænse · -0,1°C
03—Over vurderingens grænse · -0,1°C
04—Over vurderingens grænse · -0,2°C
05—Over vurderingens grænse · -0,5°C
06—Over vurderingens grænse · 0,1°C
07—Over vurderingens grænse · -0,1°C
2.000 m

4 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,3°C
19—Over vurderingens grænse · -0,6°C
20—Over vurderingens grænse · -0,7°C
21—Over vurderingens grænse · -0,8°C
22—Over vurderingens grænse · -0,9°C
23—Over vurderingens grænse · -1°C
00—Over vurderingens grænse · -1,1°C
01—Over vurderingens grænse · -1,2°C
02—Over vurderingens grænse · -1,5°C
03—Over vurderingens grænse · -1,7°C
04✓Egnet vejr · -2°C
05✓Egnet vejr · -2,2°C
06✓Egnet vejr · -2,3°C
07✓Egnet vejr · -2,5°C
2.500 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -3,6°C
19✓Egnet vejr · -3,8°C
20✓Egnet vejr · -3,9°C
21✓Egnet vejr · -4,1°C
22✓Egnet vejr · -4,2°C
23✓Egnet vejr · -4,2°C
00✓Egnet vejr · -4,3°C
01✓Egnet vejr · -4,5°C
02✓Egnet vejr · -4,8°C
03✓Egnet vejr · -5°C
04✓Egnet vejr · -5,3°C
05✓Egnet vejr · -5,5°C
06✓Egnet vejr · -5,6°C
07✓Egnet vejr · -5,7°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

1°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

14 / 48 h

Længste kuldeperiode: 10 h

Temperaturprognose time for time1 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°6°4. nov., 116. nov., 10
2.000 m · Europe/Rome
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-0,6° / 1,6°0 mm (13 h)
5. nov. 2026-2,2° / 3,7°0 mm (24 h)
6. nov. 2026-1,2° / 2,6°0 mm (11 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.00 · Hentet: 4. nov., 10.17 · Europe/Rome

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.550 m2.000 m2.500 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 10.17
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Sellaronda · Gennemgået: lokale eksempler og rundturens retninger

Corvara · Udvalg: lift Costes da l’EgaMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun én udvalgt lift i Corvara. Betydningen af kildens ikon og observationstidspunkt er ikke verificeret. Ikke en lokal total.

Liftstatus
  • Costes da l'Ega · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildens ikon forbliver ukendt, indtil dets statusforklaring og observationstidspunkt er verificeret.
Officiel kilde ↗
Corvara · Udvalg: piste Boé–Crep de MontMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Liftstatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Én udvalgt pist. Betydningen af kildens ikon og observationstidspunkt er ikke verificeret. Ikke en lokal total.

Pistestatus
  • Raccordo Boé - Crep de Mont · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildens ikon forbliver ukendt, indtil dets statusforklaring og observationstidspunkt er verificeret.
Officiel kilde ↗
Sellaronda · Rundtur clockwiseMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
04.11.2026, 10:35

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kildens status for rundturen, ikke en lokal lifttotal. Opdateringen har ingen tidszone og verificerer ikke hver strækning.

Liftstatus
  • Sellaronda clock'wise · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Rundturens række i kilden; opdateringen har hverken verificeret tidszone eller verificeret betydning af observationen.
Officiel kilde ↗
Sellaronda · Rundtur counterclockwiseMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
13.05.2026, 17:26

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kildens status for rundturen, ikke en lokal lifttotal. Opdateringen har ingen tidszone og verificerer ikke hver strækning.

Liftstatus
  • Sellaronda counter clock'wise · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Rundturens række i kilden; opdateringen har hverken verificeret tidszone eller verificeret betydning af observationen.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Sellaronda · Gennemgået: lokale eksempler og rundturens retninger

Corvara · Udvalg: lift Costes da l’Ega4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Corvara · Udvalg: piste Boé–Crep de Mont4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Liftstatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Sellaronda · Rundtur clockwise4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
04.11.2026, 10:35

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Sellaronda · Rundtur counterclockwise4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
13.05.2026, 17:26

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Sellaronda · Gennemgået: lokale eksempler og rundturens retninger

Corvara · Udvalg: lift Costes da l’Ega3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Corvara · Udvalg: piste Boé–Crep de Mont3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Liftstatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Sellaronda · Rundtur clockwise3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
03.11.2026, 23:50

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Sellaronda · Rundtur counterclockwise3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
13.05.2026, 17:26

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Corvara–Colfosco?

For Corvara–Colfosco viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.550 m, 0 mm i 2.000 m og 0 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Corvara–Colfosco?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Corvara–Colfosco. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Corvara–Colfosco?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Corvara–Colfosco. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Sydtyrol · Italien

Lær bjerget at kende

På Piz La Ila løber Gran Risa 1,225 km fra 1.868 til 1.420 m, med en stejleste hældning på 34,6 grader. Den har været vært for et verdenscup-storslalom hvert år siden 1990, efter det første herreløb i 1985. Kommunen omfatter også Pescosta.

Prognosepunkt
Landsbyen Corvara[2]
Landsbyens højde
1.568 m[5]
Gran Risa
1,225 km · 448 m højdeforskel · verdenscup siden 1985[6]
Lokalt sprog
Ladinsk modersmål for 87,12 % (2024)[5]

Før din skidag

Er Corvara det samme som Alta Badia?

Corvara er hovedbyen i Alta Badia, området i den øvre del af Val Badia, men Alta Badia er større end landsbyen. Colfosco, også kaldet Calfosch, hører til samme kommune.[5]

Hvad er Gran Risa?

En verdenscup-storslalombakke på Piz La Ila i Alta Badia: 1,225 km lang, 448 m højdeforskel, fra 1.868 m ned til 1.420 m. Den gennemsnitlige hældning angives til omkring 25 eller 20 grader afhængigt af afsnittet i kilden.[6]

Dækker Corvara-prognosen også Colfosco?

Kun nogenlunde. Punktet ligger i landsbyen Corvara på 1.568 m, og Colfosco er en selvstændig landsby i kommunen. Operatørens liftliste og kort viser, hvilke dele af Sella Ronda der kører.[5][2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Sellaronda · SkiområdeDolomiti Superski
  2. Corvara–Colfosco · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Sellaronda · Kort over pisterneDolomiti Superski
  4. Sellaronda · Lift- og pistestatusDolomiti Superski
  5. Corvara · Placering og højdeWikipedia
  6. Gran Risa · Fakta og områdeinformationWikipedia
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.