Savoie · De franske Alper · Frankrig

Courchevel: sneprognose og vejret

For Courchevel viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 04.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.300 m, 0 mm i 1.850 m og 0 mm i 2.700 m i de 24 timer fra 5. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

Meldte forhold for Courchevel: Lifte: Meldt lukket (Courchevel; Les 3 Vallées; Hentet 5. nov., 10.07 · kildetid ubekræftet). Pister: Meldt lukket (Courchevel; Les 3 Vallées; Hentet 5. nov., 10.07 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Courchevel forbinder landsbyer i forskellige højder med det større skiområde Les 3 Vallées. Sammenlign højderne, og tjek den lokale rapport før afgang.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbner snart
Lifte
Meldt lukketCourchevel
Pister
Meldt lukketCourchevel
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Åbner 4. dec. · om 29 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Courchevel Tourism angiver over 150 km lokalt; 600 km gælder hele Les 3 Vallées. Den præcise dækning i Courchevelrapporten, inklusive La Tania og forbindelser, er ikke verificeret.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Courchevel

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-0 – 8 °C · 1.850 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 5. nov., 04.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Værdierne på 1.300, 1.850 og 2.700 m er højdejusterede værdier ved ét repræsentativt punkt ved Croisette, ikke separate prognoser eller observationer i Le Praz, Croisette og Saulire.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 5. nov. 2026, 04.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time7 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°11°5. nov., 117. nov., 10
Prognoseværdier time for time
Courchevel · 1.850 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 11.0070522,5
5. nov. 2026, 12.008,20463
5. nov. 2026, 13.008,10473,9
5. nov. 2026, 14.007,70503,2
5. nov. 2026, 15.007,50531,7
5. nov. 2026, 16.006,90580,6
5. nov. 2026, 17.006,20570,7
5. nov. 2026, 18.005,30610,8
5. nov. 2026, 19.004,60631,1
5. nov. 2026, 20.004,10660,2
5. nov. 2026, 21.003,50680,5
5. nov. 2026, 22.003,60670,6
5. nov. 2026, 23.003,50670,6
6. nov. 2026, 00.003,10680,5
6. nov. 2026, 01.003,10680,4
6. nov. 2026, 02.0030680,5
6. nov. 2026, 03.0030700,6
6. nov. 2026, 04.002,80701,1
6. nov. 2026, 05.002,40710,5
6. nov. 2026, 06.002,20720,5
6. nov. 2026, 07.001,90760,4
6. nov. 2026, 08.001,60780,7
6. nov. 2026, 09.002,90760,5
6. nov. 2026, 10.003,40750,7
6. nov. 2026, 11.0040741,1
6. nov. 2026, 12.004,30731,6
6. nov. 2026, 13.004,20752,3
6. nov. 2026, 14.003,60822,2
6. nov. 2026, 15.002,80892,5
6. nov. 2026, 16.0020911,8
6. nov. 2026, 17.001,20951,5
6. nov. 2026, 18.000,70991,3
6. nov. 2026, 19.000,21,41000,3
6. nov. 2026, 20.000,31,5970,5
6. nov. 2026, 21.000,30,4980,1
6. nov. 2026, 22.000,10,4990,2
6. nov. 2026, 23.000,20,3990,2
7. nov. 2026, 00.000,10,3990,4
7. nov. 2026, 01.000,20,3980,3
7. nov. 2026, 02.000,20,1980,5
7. nov. 2026, 03.000,10,1980,7
7. nov. 2026, 04.0000970,4
7. nov. 2026, 05.000,40920,7
7. nov. 2026, 06.000,40900,4
7. nov. 2026, 07.000,20900,7
7. nov. 2026, 08.00-0,10900,9
7. nov. 2026, 09.000,60890,3
7. nov. 2026, 10.0010930,3
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,2 °C · 62 h

4. nov. 2026, 22.00 → 5. nov. 2026, 04.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.300 m9,2°C1.850 m7°C2.700 m1,6°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 11.00 → 6. nov., 11.00

1.300 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.850 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.700 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.300 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 4,5°C
19—Over vurderingens grænse · 3,7°C
20—Over vurderingens grænse · 3,6°C
21—Over vurderingens grænse · 3,2°C
22—Over vurderingens grænse · 2,9°C
23—Over vurderingens grænse · 2,7°C
00—Over vurderingens grænse · 2,4°C
01—Over vurderingens grænse · 2,1°C
02—Over vurderingens grænse · 2°C
03—Over vurderingens grænse · 2°C
04—Over vurderingens grænse · 1,6°C
05—Over vurderingens grænse · 1,4°C
06—Over vurderingens grænse · 1°C
07—Over vurderingens grænse · 0,8°C
1.850 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1,9°C
19—Over vurderingens grænse · 1,4°C
20—Over vurderingens grænse · 1,2°C
21—Over vurderingens grænse · 0,8°C
22—Over vurderingens grænse · 0,8°C
23—Over vurderingens grænse · 0,7°C
00—Over vurderingens grænse · 0,4°C
01—Over vurderingens grænse · 0,4°C
02—Over vurderingens grænse · 0,3°C
03—Over vurderingens grænse · 0,4°C
04—Over vurderingens grænse · 0,3°C
05—Over vurderingens grænse · -0°C
06—Over vurderingens grænse · -0,2°C
07—Over vurderingens grænse · -0,1°C
2.700 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -3,2°C
19✓Egnet vejr · -3,9°C
20✓Egnet vejr · -4,4°C
21✓Egnet vejr · -4,7°C
22✓Egnet vejr · -4,7°C
23✓Egnet vejr · -4,8°C
00✓Egnet vejr · -5,1°C
01✓Egnet vejr · -5,1°C
02✓Egnet vejr · -5,1°C
03✓Egnet vejr · -5,1°C
04✓Egnet vejr · -5,2°C
05✓Egnet vejr · -5,4°C
06✓Egnet vejr · -5,7°C
07✓Egnet vejr · -6°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

7°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time7 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°11°5. nov., 117. nov., 10
1.850 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 20263,5° / 8,2°0 mm (13 h)
6. nov. 20260,1° / 4,3°4 mm (24 h)
7. nov. 2026-0,1° / 1°0,8 mm (11 h)

Udbyderens opdatering: 5. nov., 04.00 · Hentet: 5. nov., 06.17 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.300 m1.850 m2.700 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,2°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 11.00 — 8. nov. 2026, 01.0062 h · 1.850 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,2 °CTidligere prognose: 2,4 °C
Seneste prognose: 2,6 °C
Samlet nedbørPrognose
-16,5 mmTidligere prognose: 21,3 mm
Seneste prognose: 4,8 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-5,1 mmTidligere prognose: 7,5 mm
Seneste prognose: 2,4 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose2,4 °C2,6 °C+0,2 °C
Samlet nedbørPrognose21,3 mm4,8 mm-16,5 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret7,5 mm2,4 mm-5,1 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.300 mNy prognose5. nov. 2026, 04.00
1.850 mNy prognose5. nov. 2026, 04.00
2.700 mNy prognose5. nov. 2026, 04.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Les 3 Vallées

CourchevelMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket

Pistestatus · Meldt lukket

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
CourchevelMelding utilgængelig

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Météo-France · Les 3 Vallées stations

Station CourchevelArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
19. apr. 2026, 09.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Courchevel (1.780 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.85
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Les 3 Vallées

Courchevel5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket

Pistestatus · Meldt lukket

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Courchevel5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Les 3 Vallées

Courchevel4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket

Pistestatus · Meldt lukket

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Courchevel4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Les 3 Vallées

Courchevel3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket

Pistestatus · Meldt lukket

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Courchevel3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Météo-France · Les 3 Vallées stations

Station Courchevel5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
19. apr. 2026, 09.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Courchevel (1.780 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.85
Officiel kilde ↗

Météo-France · Les 3 Vallées stations

Station Courchevel4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
19. apr. 2026, 09.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Courchevel (1.780 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.85
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Courchevel?

For Courchevel viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 04.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.300 m, 0 mm i 1.850 m og 0 mm i 2.700 m i de 24 timer fra 5. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Courchevel?

Lifte: Meldt lukket (Courchevel; Les 3 Vallées; Hentet 5. nov., 10.07 · kildetid ubekræftet). Pister: Meldt lukket (Courchevel; Les 3 Vallées; Hentet 5. nov., 10.07 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Savoie · De franske Alper · Frankrig

Lær bjerget at kende

En skovklædt landsby og åbne bjergsider danner et originalt skematisk landskab, ikke en pisteoversigt eller en visning af aktuelle forhold.

Lokalt skiområde
Over 150 km[1]
Forbundet område
600 km · Les 3 Vallées[2]
Prognosens reference
Croisette · 1.850 m[3]

Før din skidag

Har Courchevel 150 eller 600 km pister?

Over 150 km gælder det lokale Courchevel; 600 km gælder det større Les 3 Vallées. Tjek dit liftkort og det officielle kort, før du skifter dal.[1][2]

Indgår La Tania i Courchevelrapporten?

Den præcise dækning, inklusive La Tania og forbindelser mellem dalene, er ikke verificeret. Se de enkelte åbninger i den officielle rapport.[6]

Er snefald det samme som snedybde?

Nej. Nysne og sne på jorden er forskellige mål. En rapportdato viser ikke i sig selv, hvor eller hvornår snedybden blev målt.[7]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Courchevel · SkiområdeCourchevel Turisme
  2. Les 3 Vallées · Fakta og områdeinformationLes 3 Vallées
  3. Croisette · Placering og højdeCourchevel Turisme
  4. Le Praz · Placering og højdeCourchevel Turisme
  5. Saulire · Placering og højdeCourchevel Turisme
  6. Courchevel · Lift- og pistestatusLes 3 Vallées
  7. Courchevel · Vejr-, lift- og pistemeldingLes 3 Vallées
  8. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.