Jämtland · Sverige
Duved–Tegefjäll: sneprognose og vejret
For Duved–Tegefjäll viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 14.00, modelleret snefald på 0 mm i 400 m, 0 mm i 650 m og 0 mm i 1.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 19.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde
Meldte forhold for Duved–Tegefjäll: Lifte: 0 af 12 åbne (Åre · Duved Tegefjäll; SkiStar; Hentet 4. nov., 18.07 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Duved Tegefjäll; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 18.07 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Duved–Tegefjäll er det vestlige Åre: lange, brede, velpræparerede pister med aftenskiløb under forbedret belysning og en ny varmestue med aktiviteter for unge. Prognosen beregnes ved busstoppestedet Duveds linbana.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 12 åbneÅre · Duved Tegefjäll
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- 0 cmved Duved Tegefjäll · skiområdets melding
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Duved–Tegefjäll er et selvstændigt vestligt skiområde, som nås ad vej eller skibus fra Åreskutan-siden, hvor Åre By og Björnen ligger. Et destinationspas dækker begge, men et fælles pas indebærer ingen skiforbindelse.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Duved–Tegefjäll
-1 – 5 °C · 650 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MET Nordic · Udstedt 4. nov., 14.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Tabellen angiver området til 420–794 m, så lagene 400 og 650 m omslutter bund og midte, mens laget på 1.000 m ligger langt over liftene. Alle tre er modelværdier for busstoppestedets punkt, ikke målinger.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 14.00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 19.00 | 4,4 | 0 | 94 | 10,4 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 4,4 | 0,1 | 95 | 10,6 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 4,5 | 0,1 | 97 | 10,7 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 4,7 | 0,4 | 98 | 10,8 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 4,7 | 0,2 | 93 | 11 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 3,9 | 0 | 91 | 10,9 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 3 | 0 | 85 | 9,7 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 2,5 | 0 | 87 | 8,5 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 2,3 | 0 | 86 | 8,5 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 2,2 | 0 | 86 | 8,7 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 2,2 | 0 | 84 | 8,9 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 2,1 | 0 | 83 | 9 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 2,1 | 0 | 83 | 9,1 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 2,2 | 0 | 82 | 9,3 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 2,3 | 0 | 82 | 9,3 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 2,4 | 0 | 82 | 9,2 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 2,5 | 0 | 82 | 9,1 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 2,6 | 0 | 83 | 8,9 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 2,6 | 0 | 84 | 8,4 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 2,5 | 0 | 84 | 8,2 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 2,4 | 0 | 83 | 7,9 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 2,3 | 0 | 84 | 8 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 2,2 | 0 | 83 | 8,3 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 2,1 | 0 | 85 | 7,7 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 2,1 | 0 | 86 | 6,9 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 2 | 0 | 86 | 6,6 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 1,8 | 0 | 87 | 5,9 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 1,6 | 0 | 88 | 5,2 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 1,5 | 0 | 89 | 4,2 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 1,3 | 0 | 88 | 4,3 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 0,5 | 0 | 92 | 4,2 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 0,2 | 0 | 96 | 4,2 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 0,5 | 0 | 97 | 3,7 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 0,4 | 0 | 94 | 3,7 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 0 | 0 | 96 | 3,3 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -0,2 | 0 | 96 | 3,2 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -0,5 | 0 | 97 | 2,8 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -0,8 | 0 | 98 | 2,6 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -0,7 | 0 | 98 | 2,6 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | -0,1 | 0 | 94 | 2,9 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 0,5 | 0 | 89 | 3,1 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 1 | 0 | 85 | 2,6 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 1,4 | 0 | 83 | 2 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 1,4 | 0 | 85 | 2,2 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | 1 | 0 | 89 | 2 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | 0,4 | 0 | 91 | 2 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | 0,1 | 0 | 93 | 2 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | -0,2 | 0 | 95 | 2,4 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 63 h
4. nov. 2026, 09.00 → 4. nov. 2026, 14.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Stockholm
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
2,1°C
Vind: 10,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 4. nov., 14.004,4°C
Vind: 10,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 4. nov., 14.007°C
Vind: 7,9 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 4. nov., 14.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 19.00 → 5. nov., 19.00
400 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
650 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.000 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 13/13 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 13/13 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 13/13 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
4,4°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 4,4° / 4,7° | 0,8 mm (5 h) |
| 5. nov. 2026 | 1,5° / 3,9° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -0,8° / 1,4° | 0 mm (19 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 14.00 · Hentet: 4. nov., 15.17 · Europe/Stockholm
Open-Meteo · MET Nordic ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 19.00 — 7. nov. 2026, 10.0063 h · 650 m · Europe/Stockholm
Timer mellem udbyderens opdateringer5 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,1 °CTidligere prognose: 1,6 °C
Seneste prognose: 1,5 °C - Samlet nedbørPrognose
- -1,1 mmTidligere prognose: 2 mm
Seneste prognose: 0,9 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 1,6 °C | 1,5 °C | -0,1 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 2 mm | 0,9 mm | -1,1 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 09.00
Hentet: 4. nov. 2026, 10.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 14.00
Hentet: 4. nov. 2026, 15.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
SkiStar · Åre
Åre · Duved TegefjällMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 12
| Målested | cm |
|---|---|
| Duved Tegefjäll · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Tegeliftens toppstation | 0 |
| Duved Tegefjäll · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Hamrebacken) | 0 |
| Duved Tegefjäll · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Duved Tegefjäll · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift.
Liftstatus
- Duveds Linbana · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Tegeliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Hamreliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Leråliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Englandsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Gunnilliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Fjällvallsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Byliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Torpliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Mini Tege · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- DR1 Rullband - Duved · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- DR2 Rullband - Tegefjäll · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
- Byspåret · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Torpbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Dalbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Minitege · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Englandsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Gunnilbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Vildmarksstigen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Tegeleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Fjällbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Bergesvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Lillåleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Hamrebacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Mullfjällsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Träningsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Leråbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Tegebacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Tegesvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Träningsbacken Puckeln · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Skistar Snow Park · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SkiStar · Åre
Åre · Duved Tegefjäll4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 12
| Målested | cm |
|---|---|
| Duved Tegefjäll · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Tegeliftens toppstation | 0 |
| Duved Tegefjäll · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Hamrebacken) | 0 |
| Duved Tegefjäll · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Duved Tegefjäll · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
SkiStar · Åre
Åre · Duved Tegefjäll3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 12
| Målested | cm |
|---|---|
| Duved Tegefjäll · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Tegeliftens toppstation | 0 |
| Duved Tegefjäll · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Hamrebacken) | 0 |
| Duved Tegefjäll · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Duved Tegefjäll · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Duved–Tegefjäll?
For Duved–Tegefjäll viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 14.00, modelleret snefald på 0 mm i 400 m, 0 mm i 650 m og 0 mm i 1.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 19.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Duved–Tegefjäll?
Snedybde: 0 cm (ved Duved Tegefjäll; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 18.07 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Duved–Tegefjäll?
Lifte: 0 af 12 åbne (Åre · Duved Tegefjäll; SkiStar; Hentet 4. nov., 18.07 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
SkiStar beskriver lange, brede, velpræparerede pister og et roligt tempo og nævner ny belysning til aftenskiløb. En tabel over områder i Jämtland angiver 20 km pister og 12 lifte. Billedet er et skema, ikke et kort over pisterne.
Før din skidag
Hvordan er skiløbet i Duved–Tegefjäll?
SkiStar beskriver lange, brede, velpræparerede pister og et roligt tempo i det vestlige Åre. Det lyder som behageligt cruising frem for stejlt terræn.[5]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- SkiStar Åre · SkiområdeSkiStar
- Duved–Tegefjäll · Placering og højdeOpenStreetMap
- SkiStar Åre · Meldingsdata og målestederSkiStar
- SkiStar Åre · Lift- og pistestatusSkiStar
- SkiStar Åre · Guide til skiområdetSkiStar
- Skiresort.info · Jämtland · Fakta og områdeinformationSkiresort.info
- Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.