Salzburg · Østrig

Flachau: sneprognose og vejret

For Flachau viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 22.00, modelleret snefald på 0 mm i 900 m, 0 mm i 1.400 m og 0 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 5. nov., 05.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde

Meldte forhold for Flachau: Lifte: 0 af 14 åbne (Flachau · Opført af kilden: fanegruppe i kilden; Snow Space Salzburg; Hentet 5. nov., 04.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Flachau ligger i 920 m højde. Skiløberen Hermann Maier blev født her i 1972, og byen er hvert år vært for et FIS-verdenscuprend for kvinder.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 14 åbneFlachau · Opført af kilden: fanegruppe i kilden
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Flachau, Wagrain og St. Johann–Alpendorf udgør Snow Space Salzburg; Flachaus specialpister omfatter Kidsrun og Hermann Maier-verdenscupbanen. Tallene for Snow Space Salzburg gælder hele området, ikke kun Flachau; prognosen bruger ét bypunkt.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Flachau

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

1 – 8 °C · 1.400 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 22.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Flachau er værdierne i 900, 1.400 og 1.900 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Starjet Talstation, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 22.00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time0,9 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°10°5. nov., 057. nov., 04
Prognoseværdier time for time
Flachau · 1.400 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 05.000,90790,1
5. nov. 2026, 06.001,10740,2
5. nov. 2026, 07.001,30700,1
5. nov. 2026, 08.001,90660,2
5. nov. 2026, 09.002,60630,4
5. nov. 2026, 10.003,90620,7
5. nov. 2026, 11.005,60780,9
5. nov. 2026, 12.006,70730,6
5. nov. 2026, 13.007,40720,5
5. nov. 2026, 14.0080690,3
5. nov. 2026, 15.007,70740,3
5. nov. 2026, 16.006,90730,1
5. nov. 2026, 17.005,20780,2
5. nov. 2026, 18.004,60790,4
5. nov. 2026, 19.004,20620,3
5. nov. 2026, 20.0040530,3
5. nov. 2026, 21.003,70500,5
5. nov. 2026, 22.003,50470,2
5. nov. 2026, 23.003,60470,2
6. nov. 2026, 00.003,30440,2
6. nov. 2026, 01.003,10420,1
6. nov. 2026, 02.003,20380,1
6. nov. 2026, 03.0030420,4
6. nov. 2026, 04.002,70440,5
6. nov. 2026, 05.002,60450,8
6. nov. 2026, 06.002,40460,6
6. nov. 2026, 07.002,20490,9
6. nov. 2026, 08.002,70511
6. nov. 2026, 09.004,40540,9
6. nov. 2026, 10.005,90640,6
6. nov. 2026, 11.006,40550,5
6. nov. 2026, 12.006,80580,6
6. nov. 2026, 13.007,20630,6
6. nov. 2026, 14.007,30710,5
6. nov. 2026, 15.006,60730,3
6. nov. 2026, 16.005,80690,5
6. nov. 2026, 17.004,70611,9
6. nov. 2026, 18.004,30582,2
6. nov. 2026, 19.004,10572,2
6. nov. 2026, 20.003,90562
6. nov. 2026, 21.004,20581,2
6. nov. 2026, 22.0040571
6. nov. 2026, 23.003,40591,3
7. nov. 2026, 00.0030601,4
7. nov. 2026, 01.002,70621,6
7. nov. 2026, 02.002,40611,6
7. nov. 2026, 03.002,30611,7
7. nov. 2026, 04.002,20591,5
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,2 °C · 63 h

4. nov. 2026, 16.00 → 4. nov. 2026, 22.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Vienna

900 m0,5°C1.400 m0,9°C1.900 m-2,4°C0°C · ≈ 1.536 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.536 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 05.00 → 6. nov., 05.00

900 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.400 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.900 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

900 m

0 h · Egnet vejr · 3/3 vurderede timer

05—Over vurderingens grænse · 0,2°C
06—Over vurderingens grænse · 0,3°C
07—Over vurderingens grænse · 0,2°C
1.400 m

0 h · Egnet vejr · 3/3 vurderede timer

05—Over vurderingens grænse · -0,9°C
06—Over vurderingens grænse · -1,1°C
07—Over vurderingens grænse · -1,1°C
1.900 m

3 h · Egnet vejr · 3/3 vurderede timer

05✓Egnet vejr · -4°C
06✓Egnet vejr · -4,1°C
07✓Egnet vejr · -4,1°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

0,9°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time0,9 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°10°5. nov., 057. nov., 04
1.400 m · Europe/Vienna
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 20260,9° / 8°0 mm (19 h)
6. nov. 20262,2° / 7,3°0 mm (24 h)
7. nov. 20262,2° / 3°0 mm (5 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 22.00 · Hentet: 5. nov., 01.17 · Europe/Vienna

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
900 m1.400 m1.900 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,2°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 05.00 — 7. nov. 2026, 20.0063 h · 1.400 m · Europe/Vienna

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,2 °CTidligere prognose: 3,9 °C
Seneste prognose: 4,1 °C
Samlet nedbørPrognose
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
-1 hTidligere prognose: 1 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose3,9 °C4,1 °C+0,2 °C
Samlet nedbørPrognose0 mm0 mm+0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret1 h0 h-1 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

900 mNy prognose4. nov. 2026, 22.00
1.400 mNy prognose4. nov. 2026, 22.00
1.900 mNy prognose4. nov. 2026, 22.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Snow Space Salzburg · Drift, afgrænset til tab

Flachau · Opført af kilden: fanegruppe i kildenMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 14

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Gruppe opført af kilden, ikke en verificeret fuldstændig oversigt. Pistesegmenter bevarer kildens sværhedsgrad, nummer og længde. Skiruter og navngivne forbindelser er adskilte. Observationstidspunkt og offentlig adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • Achterjet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Spacejet 3 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Starjet 3 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Spacejet 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Spacejet 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Starjet 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Starjet 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 5a SL Lackner · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 1a Piggyjet ÜL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 1b Hofleitenjet ÜL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 5b Bingojet ÜL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Dinojet TL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Speedyjet TL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • ÜL Minijet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 2 Abfahrt Skiweg (Starjet 2 Bergstation bis Spacejet 2 Talstation) · 8412m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Abfahrt Berg Bingojet - Tal Spacejet 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Bingojet Übungspiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Dinojet Übungspiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Hofleiten Übungspiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Piggyjet Übungspiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Skiweg Lisa Alm - Tal Starjet 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Spacejet 3 Pisten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Speedyjet Übungspiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 1 Hermann Maier Weltcupstrecke (Abfahrt Starjet 1) · 2914m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 3 Abfahrt Starjet 3 · 6356m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 4 Abfahrt Achterjet · 10440m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 5 Abfahrt Spacejet 1 · 3112m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 5a Zeitmessstrecke · 1834m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 6 Abfahrt Spacejet 2 · 9922m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 7 Abfahrt Spacejet 3 (rechts) · 5398m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 7a Abfahrt Spacejet 3 (links) · 4826m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Starjet 1 Pisten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Toboggan run Flachau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Flachau · Separat opført: navngivne skiforbindelserMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Liftstatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Navngivne forbindelser opført af kilden, adskilt fra lokale totaler. Retning, driftskontekst, observationstidspunkt og adgang er ikke verificeret.

Pistestatus
  • Ski connection Panorama Link - Achterjet mountain station · 1677m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Verbindung Berg Achterjet - Tal Starjet 3 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Verbindung Berg Spacejet 1 - Tal Spacejet 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Verbindung Berg Starjet 1 - Tal Spacejet 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Verbindung Starjet - Spacejet · 1692m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Verbindung Starjet 2 - Achterjet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Verbindung Tal Starjet 2 - Talstation Achterjet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Connection Rote 8er Gondola top station to Flachau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Verbindung Starjet 3 auf Starjet 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Snow Space Salzburg · Drift, afgrænset til tab

Flachau · Opført af kilden: fanegruppe i kilden5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 14

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Flachau · Separat opført: navngivne skiforbindelser5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Liftstatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Snow Space Salzburg · Drift, afgrænset til tab

Flachau · Opført af kilden: fanegruppe i kilden4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 14

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Flachau · Separat opført: navngivne skiforbindelser4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Liftstatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Snow Space Salzburg · Drift, afgrænset til tab

Flachau · Opført af kilden: fanegruppe i kilden3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 14

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Flachau · Separat opført: navngivne skiforbindelser3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Liftstatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Flachau?

For Flachau viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 22.00, modelleret snefald på 0 mm i 900 m, 0 mm i 1.400 m og 0 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 5. nov., 05.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Flachau?

Lifte: 0 af 14 åbne (Flachau · Opført af kilden: fanegruppe i kilden; Snow Space Salzburg; Hentet 5. nov., 04.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Salzburg · Østrig

Lær bjerget at kende

Prognosepunktet ligger ved Starjet, den liftbase som denne side følger. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Byens højde
920 m[5]
Lift fra byen
Starjet[2]
Prognosepunkt
Starjet Talstation[2]

Før din skidag

Hvilken lift fører fra Flachau op til pisterne?

Prognosepunktet ligger ved Starjet, den liftbase som denne side følger.[2]

Hvordan hænger Flachau sammen med Snow Space Salzburg?

Flachau, Wagrain og St. Johann–Alpendorf udgør Snow Space Salzburg; Flachaus specialpister omfatter Kidsrun og Hermann Maier-verdenscupbanen.[6]

Er prognoserne for 900, 1.400 og 1.900 m ved Flachau observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 900, 1.400 og 1.900 m ved ét repræsentativt punkt (Starjet Talstation).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Snow Space Salzburg · SkiområdeSnow Space Salzburg
  2. Flachau · Placering og højdeOutdooractive
  3. Snow Space Salzburg · Kort over pisterneSnow Space Salzburg
  4. Snow Space Salzburg · Lift- og pistestatusSnow Space Salzburg
  5. Flachau · Fakta og områdeinformationWikipedia
  6. Snow Space Salzburg · SkiområdeSnow Space Salzburg
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.