Sydtyrol · Italien
Gitschberg Jochtal: sneprognose og vejret
For Gitschberg Jochtal viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.307 m, 0,3 mm i 1.900 m og 0,5 mm i 2.510 m i de 24 timer fra 9. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde
Meldte forhold for Gitschberg Jochtal: Lifte: 0 af 14 åbne (Gitschberg Jochtal · operatør lift og slope lists; Gitschberg Jochtal AG; Hentet 8. nov., 23.14 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 31 åbne (Gitschberg Jochtal · operatør lift og slope lists; Gitschberg Jochtal AG; Hentet 8. nov., 23.14 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Gitschberg Jochtal binder to bjerge sammen over Pustertal og Eisacktal og kalder sig det største skiområde i Eisacktal og Wipptal.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 14 åbneGitschberg Jochtal · operatør lift og slope lists
- Pister
- 0 af 31 åbneGitschberg Jochtal · operatør lift og slope lists
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Siden dækker det sammenhængende skiområde Gitschberg og Jochtal, som nås fra Meransen eller Vals. Prognosen bruger ét punkt, dalstationen for Nesselbahn i Meransen. Liftstatus kommer fra operatøren; pistelisten har ingen status pr. piste, så pisterne viser kun operatørens antal åbne pister, og der er ikke fundet en kilde til snedybde.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
-3 – 4 °C · 1.900 m · 9. nov. – 11. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 19.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Ved Gitschberg Jochtal er 1.307, 1.900 og 2.510 m højdejusterede modelprognoser for ét punkt, dalstationen for Nesselbahn i Meransen. De er ikke observationer og ikke separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 19.00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 9. nov. 2026, 00.00 | -1 | 0 | 100 | 1,2 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | -1,2 | 0 | 100 | 1 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | -1,4 | 0 | 100 | 1,1 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | -1,7 | 0 | 100 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | -2 | 0 | 100 | 1,1 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | -2,1 | 0 | 99 | 1 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | -2,3 | 0 | 98 | 0,8 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | -2,7 | 0 | 97 | 0,6 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | -2,4 | 0 | 96 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | -1,5 | 0 | 99 | 0,8 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | -0,8 | 0 | 99 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 0,1 | 0 | 94 | 1 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 0,5 | 0 | 95 | 1,1 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 0,8 | 0 | 96 | 1,2 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 0,8 | 0 | 95 | 1,2 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 0,8 | 0 | 96 | 0,8 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 0,3 | 0 | 93 | 0,6 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 0,2 | 0 | 89 | 0,5 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 0,1 | 0 | 85 | 0,4 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 0 | 0 | 88 | 0,4 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 0 | 0,1 | 90 | 0,4 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 0 | 0,1 | 92 | 0,6 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 0 | 0,1 | 94 | 0,4 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 0,1 | 0 | 94 | 0,4 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 0,1 | 0 | 93 | 0,5 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 0,1 | 0 | 93 | 0,2 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 0,1 | 0 | 93 | 0,7 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 0,4 | 0 | 93 | 1 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 0,6 | 0 | 93 | 1,3 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 0,6 | 0 | 95 | 1,5 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 0,8 | 0 | 95 | 1,3 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 0,8 | 0 | 95 | 1,4 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 0,9 | 0 | 94 | 1,3 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 1,5 | 0,4 | 96 | 1,2 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 2,1 | 0,3 | 99 | 1,1 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 2,9 | 0 | 97 | 1,4 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 3,7 | 0 | 96 | 1,3 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 4,1 | 0 | 95 | 1,5 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 3,9 | 0 | 99 | 1 |
| 10. nov. 2026, 15.00 | 4 | 0 | 99 | 1,1 |
| 10. nov. 2026, 16.00 | 3,8 | 0 | 100 | 0,9 |
| 10. nov. 2026, 17.00 | 3,2 | 0 | 94 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 18.00 | 3 | 0 | 95 | 1,5 |
| 10. nov. 2026, 19.00 | 2,8 | 0 | 93 | 1,5 |
| 10. nov. 2026, 20.00 | 2,7 | 0 | 91 | 1,6 |
| 10. nov. 2026, 21.00 | 2,5 | 0 | 91 | 2,1 |
| 10. nov. 2026, 22.00 | 2,6 | 0 | 91 | 2 |
| 10. nov. 2026, 23.00 | 2,7 | 0 | 90 | 2,2 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0,3 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 5/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 5 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,2 °C · 65 h
8. nov. 2026, 13.00 → 8. nov. 2026, 19.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Rome
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-4,9°C
Vind: 1,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.00-1°C
Vind: 1,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.002,4°C
Vind: 0,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
9. nov., 00.00 → 10. nov., 00.00
1.307 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.900 m
0,3 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.510 m
0,5 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
4 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
8 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
-1°Mulighed for sneproduktion
5 / 48 hLængste kuldeperiode: 5 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 9. nov. 2026 | -2,7° / 0,8° | 0,3 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 0,1° / 4,1° | 0,7 mm (24 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 19.00 · Hentet: 8. nov., 22.18 · Europe/Rome
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,2°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode9. nov. 2026, 00.00 — 11. nov. 2026, 17.0065 h · 1.900 m · Europe/Rome
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,2 °CTidligere prognose: 1,6 °C
Seneste prognose: 1,4 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0,6 mmTidligere prognose: 0,4 mm
Seneste prognose: 1 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0,2 mmTidligere prognose: 0,1 mm
Seneste prognose: 0,3 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 5 h
Seneste prognose: 5 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 1,6 °C | 1,4 °C | -0,2 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0,4 mm | 1 mm | +0,6 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0,1 mm | 0,3 mm | +0,2 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 5 h | 5 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 8. nov. 2026, 13.00
Hentet: 8. nov. 2026, 17.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 8. nov. 2026, 19.00
Hentet: 8. nov. 2026, 22.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Gitschberg Jochtal · operatør lift og slope lists
Gitschberg Jochtal · operatør lift og slope listsMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 14
Pistestatus · 0 / 31
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Operator lists without an observation time or timezone. Counts are source-listed items, not a verified live opening; an unrecognised status stays unknown.
Liftstatus
- Pobist · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Brunner · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Ski Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Mitterwiese · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Nesselbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Gitschberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Bergbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Jochtal · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Manovia Restaurantlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Hinterberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Steinermandl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Tasa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Schilling · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Gaisjoch · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
Pistestatus
- Tasa (Leicht) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Schilling (Leicht) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Schwandt (Mittel) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Talabfahrt (Mittel) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Mitterling (Schwer) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Joechl (Schwer) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Hinterberg (Mittel) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Trainingspiste (Mittel) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Sonnenhang (Mittel) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Seepiste (Leicht) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Skimovie (Leicht) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Panorama (Leicht) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Steinermandl (Schwer) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Gimmy Fun Ride (Leicht) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Restaurant (Leicht) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Steinermandl II (Mittel) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Kids Cross Jochtal (Leicht) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Gitsch (Mittel) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Mitterwiese (Leicht) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Breiteben (Leicht) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Wastl Huber (Mittel) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Sergerwiese (Mittel) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Nesselwiese (Mittel) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Gaisraste (Mittel) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Kanonenrohr (Mittel) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Pobist (Leicht) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Brunner (Leicht) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Family Slope (Leicht) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Wastl Huber II (Mittel) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Connection Slope Brunner (Leicht) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Connection Slope Brunner Huber (Leicht) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Gitschberg Jochtal · operatør lift og slope lists
Gitschberg Jochtal · operatør lift og slope lists8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 14
Pistestatus · 0 / 31
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Gitschberg Jochtal ?
For Gitschberg Jochtal viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.307 m, 0,3 mm i 1.900 m og 0,5 mm i 2.510 m i de 24 timer fra 9. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Gitschberg Jochtal ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Gitschberg Jochtal. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Gitschberg Jochtal ?
Lifte: 0 af 14 åbne (Gitschberg Jochtal · operatør lift og slope lists; Gitschberg Jochtal AG; Hentet 8. nov., 23.14 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 31 åbne (Gitschberg Jochtal · operatør lift og slope lists; Gitschberg Jochtal AG; Hentet 8. nov., 23.14 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Gitschberg-Nesselbahn fra Meransen og Jochtalbahn fra Vals fører op til et skiområde mellem 1.307 og 2.510 m, med familiepister, forbindelsesruter og børneparker. Skematisk illustration, ikke et kort eller aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvilket skiområde dækker siden?
Det sammenhængende skiområde Gitschberg Jochtal, med adgang fra Meransen (Gitschberg) og Vals (Jochtal). Andre sydtyrolske områder har egne sider.[1]
Hvad viser siden om lifte, pister og sne?
Hver lifts status læses fra operatørens liste, som ikke angiver observationstidspunkt, men viser sæsondatoer. For pister offentliggør operatøren kun et antal åbne pister, ikke en status pr. piste. Snedybde har ingen kilde, der kan henføres, og vises som ikke tilgængelig.[4]
Er prognoserne for 1.307, 1.900 og 2.510 m observationer?
Nej. De er modelværdier omregnet til de højder og beregnet i ét punkt, dalstationen for Nesselbahn i Meransen.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Gitschberg Jochtal AG · SkiområdeGitschberg Jochtal AG
- OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Gitschberg Jochtal AG · Kort over pisterneGitschberg Jochtal AG
- Gitschberg Jochtal AG · Lift- og pistestatusGitschberg Jochtal AG
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.