Valais · Schweiz

Grimentz-Zinal: sneprognose og vejret

For Grimentz-Zinal viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.600 m, 0,1 mm i 2.300 m og 0,1 mm i 2.900 m i de 24 timer fra 8. nov., 16.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Grimentz-Zinal og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information

Grimentz og Zinal ligger i Val d’Anniviers i Valais og deler ét skiområde. Ifølge operatørens liftliste går liftene fra 1.600 m i Grimentz op til 2.917 m.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding

Den seneste opdatering mislykkedes. Værdierne stammer fra en tidligere hentning.

Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Siden dækker skiområdet Grimentz-Zinal. St-Luc/Chandolin og Vercorin er separate skiområder i samme dal og dækkes ikke her; prognosen bruger ét punkt ved dalstationen i Grimentz.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Ingen nylige lokale meldinger

Skematisk bjerglandskab · Grimentz-Zinal

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-1 – 4 °C · 2.300 m · 8. nov. – 10. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 10.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Grimentz-Zinal er værdierne i 1.600, 2.300 og 2.900 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Dalstationen i Grimentz, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time-1,1 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°7°8. nov., 1610. nov., 15
Prognoseværdier time for time
Grimentz-Zinal · 2.300 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
8. nov. 2026, 16.00-1,10703
8. nov. 2026, 17.00-10793,2
8. nov. 2026, 18.00-10803,2
8. nov. 2026, 19.00-0,80823,5
8. nov. 2026, 20.00-0,80813,3
8. nov. 2026, 21.00-0,90803,2
8. nov. 2026, 22.00-0,70793,3
8. nov. 2026, 23.00-0,70783,2
9. nov. 2026, 00.00-0,50783,1
9. nov. 2026, 01.00-0,50802,8
9. nov. 2026, 02.00-0,10802,6
9. nov. 2026, 03.000,20802,4
9. nov. 2026, 04.000,50812,2
9. nov. 2026, 05.000,70841,9
9. nov. 2026, 06.000,80831,8
9. nov. 2026, 07.000,80,1841,6
9. nov. 2026, 08.000,90791,6
9. nov. 2026, 09.001,50801,4
9. nov. 2026, 10.001,50830,6
9. nov. 2026, 11.001,80820,4
9. nov. 2026, 12.0020820,4
9. nov. 2026, 13.002,50800,3
9. nov. 2026, 14.002,90780,5
9. nov. 2026, 15.003,20780,5
9. nov. 2026, 16.0030761,1
9. nov. 2026, 17.002,30,1831,6
9. nov. 2026, 18.001,90,2881,5
9. nov. 2026, 19.001,90,1881,2
9. nov. 2026, 20.002,20,1860,9
9. nov. 2026, 21.002,10,1880,9
9. nov. 2026, 22.002,10870,9
9. nov. 2026, 23.002,10870,9
10. nov. 2026, 00.001,80880,5
10. nov. 2026, 01.001,90870,8
10. nov. 2026, 02.002,10861,3
10. nov. 2026, 03.001,70,1890,4
10. nov. 2026, 04.001,60,9910,6
10. nov. 2026, 05.001,80,2910,4
10. nov. 2026, 06.002,40,4870,8
10. nov. 2026, 07.001,81,2921
10. nov. 2026, 08.002,10,1890,9
10. nov. 2026, 09.002,70,1861
10. nov. 2026, 10.003,10,1870,8
10. nov. 2026, 11.003,60880,6
10. nov. 2026, 12.0040930,7
10. nov. 2026, 13.004,20901,4
10. nov. 2026, 14.003,70,5981
10. nov. 2026, 15.002,91,7990,6
Modelleret snefald · næste 24 timer
0,1 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
10/48 h
Længste sammenhængende periode
10 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Zurich

1.600 m1,8°C2.300 m-1,1°C2.900 m-5°C0°C · ≈ 2.034 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 2.034 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

8. nov., 16.00 → 9. nov., 16.00

1.600 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.300 m

0,1 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.900 m

0,1 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.600 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,8°C
19—Over vurderingens grænse · -0,7°C
20—Over vurderingens grænse · -0,4°C
21—Over vurderingens grænse · -0,3°C
22—Over vurderingens grænse · -0,2°C
23—Over vurderingens grænse · -0,1°C
00—Over vurderingens grænse · 0°C
01—Over vurderingens grænse · 0,3°C
02—Over vurderingens grænse · 0,5°C
03—Over vurderingens grænse · 0,7°C
04—Over vurderingens grænse · 0,9°C
05—Over vurderingens grænse · 1°C
06—Over vurderingens grænse · 1,3°C
07—Over vurderingens grænse · 1,5°C
2.300 m

8 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -2,6°C
19✓Egnet vejr · -2,3°C
20✓Egnet vejr · -2,4°C
21✓Egnet vejr · -2,5°C
22✓Egnet vejr · -2,4°C
23✓Egnet vejr · -2,5°C
00✓Egnet vejr · -2,3°C
01✓Egnet vejr · -2,2°C
02—Over vurderingens grænse · -1,8°C
03—Over vurderingens grænse · -1,5°C
04—Over vurderingens grænse · -1,1°C
05—Over vurderingens grænse · -0,7°C
06—Over vurderingens grænse · -0,7°C
07—Over vurderingens grænse · -0,6°C
2.900 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -6,4°C
19✓Egnet vejr · -6,1°C
20✓Egnet vejr · -6,1°C
21✓Egnet vejr · -6,3°C
22✓Egnet vejr · -6,1°C
23✓Egnet vejr · -6,2°C
00✓Egnet vejr · -6°C
01✓Egnet vejr · -5,9°C
02✓Egnet vejr · -5,5°C
03✓Egnet vejr · -5,2°C
04✓Egnet vejr · -4,9°C
05✓Egnet vejr · -4,5°C
06✓Egnet vejr · -4,5°C
07✓Egnet vejr · -4,4°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-1,1°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

10 / 48 h

Længste kuldeperiode: 10 h

Temperaturprognose time for time-1,1 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°7°8. nov., 1610. nov., 15
2.300 m · Europe/Zurich
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
8. nov. 2026-1,1° / -0,7°0 mm (8 h)
9. nov. 2026-0,5° / 3,2°0,7 mm (24 h)
10. nov. 20261,6° / 4,2°5,3 mm (16 h)

Udbyderens opdatering: 8. nov., 10.00 · Hentet: 8. nov., 12.17 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.600 m2.300 m2.900 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Ingen tidligere prognose til denne sammenligning.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 8. nov. 2026, 12.17
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Grimentz Zinal Operations

Seneste hentning mislykkedes. Gemte meldinger nedenfor er historiske.

Ingen gemt melding. Se den officielle kilde.

Grimentz-Zinal · SLF Orzival og Grimentz snow depth

Station OrzivalArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Orzival (2.640 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedækkedybde (HS), median af målte dybder. Eksporten angiver dagsrækken ved midnat UTC.9
Officiel kilde ↗
Station GrimentzArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026, 07.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Grimentz (1.560 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter.0
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Grimentz-Zinal · SLF Orzival og Grimentz snow depth

Station Orzival8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Orzival (2.640 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedækkedybde (HS), median af målte dybder. Eksporten angiver dagsrækken ved midnat UTC.9
Officiel kilde ↗
Station Grimentz8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026, 07.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Grimentz (1.560 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter.0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Grimentz-Zinal ?

For Grimentz-Zinal viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.600 m, 0,1 mm i 2.300 m og 0,1 mm i 2.900 m i de 24 timer fra 8. nov., 16.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Grimentz-Zinal ?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Grimentz-Zinal. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Grimentz-Zinal ?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Grimentz-Zinal. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Valais · Schweiz

Lær bjerget at kende

Liftene Bendolla og Espace Weisshorn starter i Grimentz og liften Sorebois i Zinal; endnu en lift går fra Sorebois op til Espace Weisshorn. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Liftenes højde
1.600–2.917 m[4]
Zinal by, højde
1.675 m[7]
Prognosepunkt
Dalstationen i Grimentz[2]

Før din skidag

Hvornår kan man stå på ski i Grimentz-Zinal?

Operatørens liftliste, læst den 8. november 2026, viste alle skilifte som lukkede eller ude af drift. Den officielle live-information viser, hvad der er åbent en given dag.[4]

Dækker siden St-Luc/Chandolin?

Nej. Turistkontoret i Val d’Anniviers fører St-Luc/Chandolin og Vercorin som separate liftområder med egne sider. Siden dækker kun Grimentz-Zinal.[6]

Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?

Lift- og pistestatus kommer fra den Infosnow-liste, som turistkontoret i Val d’Anniviers udgiver for Grimentz-Zinal. Snedybden kommer fra to SLF-stationer: Orzival i 2.640 m i skiområdet og målestationen i Grimentz i 1.560 m. Operatørens egen snørapport bruges ikke, fordi den ikke angiver højder.[4][5]

Er prognoserne i 1.600, 2.300 og 2.900 m for Grimentz-Zinal observationer?

Nej. De er modelværdier, justeret til 1.600, 2.300 og 2.900 m og beregnet ved ét repræsentativt punkt (Dalstationen i Grimentz).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Val d’Anniviers Tourisme · SkiområdeVal d’Anniviers Tourisme
  2. OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
  3. Val d’Anniviers Tourisme · Kort over pisterneVal d’Anniviers Tourisme
  4. Val d’Anniviers Tourisme / APG|SGA Infosnow · Lift- og pistestatusVal d’Anniviers Tourisme / APG|SGA Infosnow
  5. WSL Institute for Snow and Avalanche Research SLF · Meldingsdata og målestederWSL Institute for Snow og Avalanche Research SLF
  6. Val d’Anniviers Tourisme · Områdets afgrænsningVal d’Anniviers Tourisme
  7. Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
  8. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.