Berner Oberland · Schweiz
Gstaad Eggli–La Videmanette: sneprognose og vejret
For Gstaad Eggli–La Videmanette viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.040 m, 0 mm i 1.550 m og 0 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 9. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde
Meldte forhold for Gstaad Eggli–La Videmanette: Lifte: 0 af 8 åbne (Eggli og La Videmanette · reviewed operatør map subset; Intermaps / Bergbahnen Destination Gstaad; Hentet 8. nov., 23.13 · kildetid ubekræftet). Pister: Antal åbne ukendt · 19 angivet (Eggli og La Videmanette · reviewed operatør map subset; Intermaps / Bergbahnen Destination Gstaad; Hentet 8. nov., 23.13 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Eggli og La Videmanette udgør skiområdet over Gstaad, Saanen og Rougemont i Berner Oberland, med en dalafkørsel, der ender i Rougemont.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 8 åbneEggli og La Videmanette · reviewed operatør map subset
- Pister
- Antal åbne ukendt · 19 angivetEggli og La Videmanette · reviewed operatør map subset
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Denne side dækker skiområdet mellem Eggli og La Videmanette, som operatøren opfører som ét bjerg. Området Rinderberg, Saanersloch og Horneggli har sin egen side; Wispile, Wasserngrat og Glacier 3000 er ikke dækket. Prognosen bruger ét punkt ved dalstationen Gstaad Eggli i 1.041 m; de højere værdier er modelværdier for højderne ovenover.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
2 – 10 °C · 1.550 m · 9. nov. – 11. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 19.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Gstaad Eggli–La Videmanette er værdierne i 1.040, 1.550 og 1.900 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen Gstaad Eggli, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 19.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 9. nov. 2026, 00.00 | 2,2 | 0 | 82 | 0,4 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | 2,1 | 0 | 82 | 0,6 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | 2,1 | 0 | 82 | 0,6 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | 2,3 | 0 | 81 | 0,5 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | 2,3 | 0 | 81 | 0,3 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | 2,8 | 0 | 80 | 0,3 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | 2,9 | 0 | 79 | 0,3 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | 3 | 0 | 78 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | 3,7 | 0 | 76 | 0,4 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | 4,5 | 0 | 76 | 0,5 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | 6 | 0 | 75 | 0,1 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 6,5 | 0 | 76 | 0,4 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 7,3 | 0 | 74 | 0,4 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 7,6 | 0 | 75 | 0,3 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 8,1 | 0 | 72 | 0,5 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 8,1 | 0 | 76 | 0,5 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 7,6 | 0 | 75 | 0,8 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 6,8 | 0 | 79 | 1,1 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 6,8 | 0 | 76 | 2 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 6,8 | 0 | 80 | 1,7 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 6,9 | 0 | 82 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 6,4 | 0,1 | 83 | 0,4 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 6,1 | 0,2 | 82 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 6 | 0,3 | 83 | 0,7 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 6,2 | 0 | 82 | 0,8 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 5,9 | 0,4 | 86 | 1,2 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 6,3 | 0,8 | 87 | 0,9 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 6,7 | 0,9 | 88 | 1,2 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 6,8 | 1,3 | 90 | 1,6 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 7,7 | 0,4 | 86 | 2,1 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 8,2 | 0,2 | 87 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 8,2 | 0,5 | 87 | 1,9 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 7,9 | 1,3 | 90 | 1,5 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 7,9 | 3,5 | 92 | 1,2 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 8,1 | 2,7 | 94 | 0,7 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 8,7 | 0,5 | 94 | 0,5 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 9,6 | 0 | 89 | 1 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 10 | 0 | 84 | 0,5 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 10,1 | 0 | 83 | 0,8 |
| 10. nov. 2026, 15.00 | 9,9 | 0 | 83 | 0,8 |
| 10. nov. 2026, 16.00 | 9,4 | 0 | 84 | 1 |
| 10. nov. 2026, 17.00 | 8,4 | 0 | 87 | 2,1 |
| 10. nov. 2026, 18.00 | 8,4 | 0 | 86 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 19.00 | 7,6 | 0 | 87 | 2,5 |
| 10. nov. 2026, 20.00 | 7,6 | 0 | 87 | 2,5 |
| 10. nov. 2026, 21.00 | 7,9 | 0 | 86 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 22.00 | 8,1 | 0 | 85 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 23.00 | 7,9 | 0 | 84 | 2,6 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Zurich
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-0,1°C
Vind: 0,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.002,2°C
Vind: 0,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.003,6°C
Vind: 0,9 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
9. nov., 00.00 → 10. nov., 00.00
1.040 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.550 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.900 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
2,2°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 9. nov. 2026 | 2,1° / 8,1° | 0,6 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 5,9° / 10,1° | 12,5 mm (24 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 19.00 · Hentet: 8. nov., 22.18 · Europe/Zurich
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 8. nov. 2026, 19.00 · Hentet: 8. nov. 2026, 22.18
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Gstaad Eggli–La Videmanette · Pister · Intermaps lifts and
Eggli og La Videmanette · reviewed operatør map subsetMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 23.13
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8
Pistestatus · — / 19
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Reviewed subset of one Intermaps project that covers all mountains of the operator. The map update time has no stated timezone; item observation times are not given.
Liftstatus
- Rougemont - La Videmanette · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Gstaad - Eggli · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Stand - Eggli · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Saanen - Eggli · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Schopfen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Chalberhöni - Vorderes Eggli · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Chalberhöni - Les Gouilles · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Les Gouilles (Va-et-vient) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Pistestatus
- Stand-Eggli · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Talabfahrt Eggli-Gstaad · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Eggli-Schopfen · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Lätzi Rossfälli · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Stand-Fang · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Eggli-Saanen · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Schopfen-Fäng (Verbindungspiste) · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Stand-Chalberhöni · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Skiweg Chalberhöni · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Stand-Chalberhöni · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Les Gouilles-Chalberhöni · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Les Gouilles-Chalberhöni · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Videmanette-Les Gouilles · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Charles-Louis · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Les Romonts · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Les Gouilles-Rougemont · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Videmanette-Les Gouilles · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- La Verra · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
- Eggli Talabfahrt blau · Ukendt · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Gstaad Eggli–La Videmanette · Pister · Intermaps lifts and
Eggli og La Videmanette · reviewed operatør map subset8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 8. nov. 2026, 23.13
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8
Pistestatus · — / 19
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Gstaad Eggli–La Videmanette ?
For Gstaad Eggli–La Videmanette viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.040 m, 0 mm i 1.550 m og 0 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 9. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Gstaad Eggli–La Videmanette ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Gstaad Eggli–La Videmanette. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Gstaad Eggli–La Videmanette ?
Lifte: 0 af 8 åbne (Eggli og La Videmanette · reviewed operatør map subset; Intermaps / Bergbahnen Destination Gstaad; Hentet 8. nov., 23.13 · kildetid ubekræftet). Pister: Antal åbne ukendt · 19 angivet (Eggli og La Videmanette · reviewed operatør map subset; Intermaps / Bergbahnen Destination Gstaad; Hentet 8. nov., 23.13 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Operatørens liftliste nævner gondolbanerne Gstaad–Eggli og Rougemont–La Videmanette, stolelifte fra Saanen og Chalberhöni samt liften Les Gouilles. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvornår åbner Gstaad Eggli–La Videmanette for skiløb?
Da vi kontrollerede den officielle status den 8. november 2026, var alle lifte i dette område lukket, og pisterne var opført som under forberedelse. Den officielle status viser, hvad der er åbent den dag, du vil stå på ski.[4]
Indgår Rinderberg, Horneggli eller Wispile på denne side?
Nej. Operatøren præsenterer Rinderberg–Saanersloch–Horneggli, Wispile og Eggli–La Videmanette som egne bjerge. Statusfeedet lister dem samlet, så vi udvælger kun posterne for Eggli og La Videmanette en for en og lægger aldrig tal fra de andre områder sammen med dem.[4]
Hvor kommer liftstatus og snedybde på denne side fra?
Lift- og pistestatus kommer fra operatørens livekort (Intermaps), afgrænset til liftene og pisterne ved Eggli og La Videmanette. Vi fandt ingen station med snedybde i området, og operatøren offentliggør kun snedybde for Glacier 3000, så snedybden vises som ikke tilgængelig.[4]
Er prognoserne i 1.040, 1.550 og 1.900 m for Gstaad Eggli–La Videmanette observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 1.040, 1.550 og 1.900 m og beregnet i ét repræsentativt punkt (dalstationen Gstaad Eggli). Der måles ikke noget i de tre højder.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Bergbahnen Destination Gstaad · SkiområdeBergbahnen Destination Gstaad
- OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Bergbahnen Destination Gstaad · Kort over pisterneBergbahnen Destination Gstaad
- Bergbahnen Destination Gstaad / Intermaps · Lift- og pistestatusBergbahnen Destination Gstaad / Intermaps
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.