Tyrol · Østrig
Hopfgarten im Brixental: sneprognose og vejret
For Hopfgarten im Brixental viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 620 m, 0 mm i 1.200 m og 0 mm i 1.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 19.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde
Meldte forhold for Hopfgarten im Brixental: Lifte: 0 af 13 åbne (SkiWelt Hopfgarten - Itter · Opført af kilden: lifte og markerede pister; SkiWelt · official map; Hentet 4. nov., 18.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Hopfgarten im Brixental ligger i 622 m højde. Med 166,54 km² er den distriktets største kommune, og på Hohe Salve oven for ligger Østrigs højest beliggende valfartskirke.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 13 åbneSkiWelt Hopfgarten - Itter · Opført af kilden: lifte og markerede pister
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Panoramagondolen fra nabobyen Itter når Kleine Salve på 1.565 m, en skibus forbinder liftene med banegården, og pisterne ved Foisching og Schernthanner omfatter en FIS-godkendt træningspiste. Tallene for SkiWelt gælder hele området, ikke kun Hopfgarten im Brixental; prognosen bruger ét bypunkt.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Hopfgarten im Brixental
2 – 10 °C · 1.200 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 13.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Værdierne i 620, 1.200 og 1.800 m er højdejusterede modelprognoser ved turistkontoret, ikke separate vejrstationer. Byens højde på operatørens kort er ikke en måling ved punktet.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 13.00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 19.00 | 2,4 | 0 | 90 | 0,6 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 2 | 0 | 90 | 0,2 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 2 | 0 | 89 | 0,2 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 1,7 | 0 | 89 | 0,2 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 1,5 | 0 | 90 | 0,1 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 1,6 | 0 | 85 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 1,8 | 0 | 81 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 1,9 | 0 | 79 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 1,9 | 0 | 77 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 1,9 | 0 | 77 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 2 | 0 | 73 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 2,1 | 0 | 73 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 2,2 | 0 | 71 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 2,4 | 0 | 70 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 3,8 | 0 | 68 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 5,6 | 0 | 67 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 7 | 0 | 68 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 8,4 | 0 | 61 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 9,2 | 0 | 61 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 9,6 | 0 | 60 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 9,6 | 0 | 61 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 8,7 | 0 | 70 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 7,2 | 0 | 76 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 6,4 | 0 | 74 | 0,3 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 5,7 | 0 | 74 | 0,1 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 5,6 | 0 | 72 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 5,8 | 0 | 65 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 6 | 0 | 65 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 6,6 | 0 | 70 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 6,5 | 0 | 64 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 6,8 | 0 | 53 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 6,3 | 0 | 51 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 6 | 0 | 52 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 6,1 | 0 | 50 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 6,5 | 0 | 49 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 6,5 | 0 | 48 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 6,2 | 0 | 48 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 6,5 | 0 | 47 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 7,5 | 0 | 46 | 0,1 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 8,8 | 0 | 52 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 9,6 | 0 | 56 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 9,7 | 0 | 69 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 10,1 | 0 | 68 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 10,3 | 0 | 71 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | 10 | 0 | 81 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | 9 | 0 | 90 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | 7 | 0 | 89 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | 6,2 | 0 | 79 | 0,3 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,4 °C · 63 h
4. nov. 2026, 07.00 → 4. nov. 2026, 13.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Vienna
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-1,5°C
Vind: 0,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 13.002,4°C
Vind: 0,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 13.005,2°C
Vind: 0,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 13.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 19.00 → 5. nov., 19.00
620 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.200 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.800 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 13/13 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 13/13 vurderede timer
13 h · Egnet vejr · 13/13 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
2,4°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 1,5° / 2,4° | 0 mm (5 h) |
| 5. nov. 2026 | 1,6° / 9,6° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | 6° / 10,3° | 0 mm (19 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 13.00 · Hentet: 4. nov., 15.18 · Europe/Vienna
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,4°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 19.00 — 7. nov. 2026, 10.0063 h · 1.200 m · Europe/Vienna
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,4 °CTidligere prognose: 5,7 °C
Seneste prognose: 5,3 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 5,7 °C | 5,3 °C | -0,4 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00
Hentet: 4. nov. 2026, 10.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 13.00
Hentet: 4. nov. 2026, 15.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
SkiWelt · Drift, afgrænset til village map
SkiWelt Hopfgarten - Itter · Opført af kilden: lifte og markerede pisterMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun kortelementer opført af kilden. Intet observationstidspunkt pr. element og ingen verificering af adgang for skiløbere.
Liftstatus
- 20 · 8er Gondelbahn Salvenbahn I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 22 · 8er Gondelbahn Salvenbahn II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 30 · 10er Gondelbahn Salvistabahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 21 · Hohe Salve I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 23 · Rigibahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 24 · Schernthannbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 25 · Foischingbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 27b · Zauberteppich Bodenschmied · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 27a · Zauberteppich Högerfeld · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 31 · Kasbichlbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 33 · Tellerschlepplift Salvista · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 39 · Pfaringlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 36 · Förderband Kelchsau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
Pistestatus
- 20a · Talabfahrt Hopfgarten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 21c · Rigi-Mittelstation Hopfgarten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 21a · Rigi-Mittelstation Hopfgarten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 21b · Rigi-Mittelstation Hopfgarten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 22 · Hohe Salve - Rigi · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 24a · Schernthannabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 24b · Schernthannabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 24,25 · Skiweg Schernthann Wildbichl - Foisching · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 25a · Foischingabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 25b · Foischingabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 25c · Foischingabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 27b · Zauberteppich Bodenschmied · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 27a · Zauberteppich Högerfeld · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 30,31 · Rigi-Kraftalm · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 30 · Talabfahrt Itter · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 31a · Kraftalm - Kasbichl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 31b · Kraftalm - Kasbichl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 30,31 · Rigi - Kraftalm Skiweg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 33 · Tellerschlepplift-Salvista Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 30a · Piste Kleine Salve · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 31a · Kraftalm - Kasbichl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
Hydro Tirol · Station Hopfgarten snow
Station Hopfgarten im Brixental · 615 m · snedybde på jordenArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 17.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Hopfgarten im Brixental station (615 m) · Målt snedybde | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SkiWelt · Drift, afgrænset til village map
SkiWelt Hopfgarten - Itter · Opført af kilden: lifte og markerede pister4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗SkiWelt · Drift, afgrænset til village map
SkiWelt Hopfgarten - Itter · Opført af kilden: lifte og markerede pister3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Hydro Tirol · Station Hopfgarten snow
Station Hopfgarten im Brixental · 615 m · snedybde på jorden4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 17.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Hopfgarten im Brixental station (615 m) · Målt snedybde | 0 |
Hydro Tirol · Station Hopfgarten snow
Station Hopfgarten im Brixental · 615 m · snedybde på jorden3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Hopfgarten im Brixental station (615 m) · Målt snedybde | 3 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Hopfgarten im Brixental?
For Hopfgarten im Brixental viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 620 m, 0 mm i 1.200 m og 0 mm i 1.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 19.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Hopfgarten im Brixental?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Hopfgarten im Brixental. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Hopfgarten im Brixental?
Lifte: 0 af 13 åbne (SkiWelt Hopfgarten - Itter · Opført af kilden: lifte og markerede pister; SkiWelt · official map; Hentet 4. nov., 18.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Fra byen kører gondolbanen Salvenbahn op til 1.829 m. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvilken lift fører fra Hopfgarten im Brixental op til pisterne?
Fra byen kører gondolbanen Salvenbahn op til 1.829 m.[6]
Hvordan hænger Hopfgarten im Brixental sammen med SkiWelt?
Panoramagondolen fra nabobyen Itter når Kleine Salve på 1.565 m, en skibus forbinder liftene med banegården, og pisterne ved Foisching og Schernthanner omfatter en FIS-godkendt træningspiste.[6]
Er prognoserne for 620, 1.200 og 1.800 m ved Hopfgarten im Brixental observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 620, 1.200 og 1.800 m ved ét repræsentativt punkt (Hopfgarten im Brixental).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Hopfgarten · SkiområdeSkiWelt
- Hopfgarten · Placering og højdeKitzbüheler Alpen
- SkiWelt · Kort over pisterneSkiWelt
- SkiWelt · Lift- og pistestatusSkiWelt
- Hopfgarten · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Hopfgarten · SkiområdeSkiWelt
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.