Tyrol · Østrig

Kirchberg in Tirol: sneprognose og vejret

For Kirchberg in Tirol viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.400 m og 0 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Kirchberg in Tirol og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Kirchberg in Tirol ligger i 837 m højde. Byen ligger cirka 6 km vest for Kitzbühel, og befolkningen voksede fra 1.655 i 1869 til 5.153 i 2011.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Prognosepunktet ligger ved Fleckalmbahn ved siden af skiskolen i Kirchberg; KitzSki-kortet viser, hvordan liftene når Kitzbühel. Tallene for KitzSki gælder hele området, ikke kun Kirchberg in Tirol; prognosen bruger ét bypunkt.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Kirchberg in Tirol

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Åbn skiområdets melding

Kirchberg in Tirol

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

3 – 9 °C · 1.400 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 07.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Kirchberg in Tirol er værdierne i 800, 1.400 og 1.900 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Fleckalmbahn · skiskole, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time5,5 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°11°4. nov., 136. nov., 12
Prognoseværdier time for time
Kirchberg in Tirol · 1.400 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 13.005,50800,9
4. nov. 2026, 14.006,20760,7
4. nov. 2026, 15.006,10780,5
4. nov. 2026, 16.005,10801,3
4. nov. 2026, 17.003,70692,3
4. nov. 2026, 18.003,40712,2
4. nov. 2026, 19.002,90722,4
4. nov. 2026, 20.002,90712,3
4. nov. 2026, 21.002,70722,1
4. nov. 2026, 22.002,70712,2
4. nov. 2026, 23.002,60702,2
5. nov. 2026, 00.002,80682,4
5. nov. 2026, 01.002,70682,1
5. nov. 2026, 02.002,60682
5. nov. 2026, 03.002,60672
5. nov. 2026, 04.002,60651,7
5. nov. 2026, 05.002,70651,5
5. nov. 2026, 06.002,60651,8
5. nov. 2026, 07.002,70642
5. nov. 2026, 08.003,40641,5
5. nov. 2026, 09.004,30580,4
5. nov. 2026, 10.004,60570,4
5. nov. 2026, 11.006,50580,1
5. nov. 2026, 12.007,40620,3
5. nov. 2026, 13.008,10620,3
5. nov. 2026, 14.008,50640,2
5. nov. 2026, 15.008,50730,2
5. nov. 2026, 16.007,40780,2
5. nov. 2026, 17.005,60800,6
5. nov. 2026, 18.004,80820,5
5. nov. 2026, 19.004,40760,4
5. nov. 2026, 20.004,20680,4
5. nov. 2026, 21.003,90710,2
5. nov. 2026, 22.003,60700,2
5. nov. 2026, 23.003,40640,2
6. nov. 2026, 00.003,40590,1
6. nov. 2026, 01.003,20540,1
6. nov. 2026, 02.003,60500,3
6. nov. 2026, 03.003,20510,2
6. nov. 2026, 04.0030530,2
6. nov. 2026, 05.002,90530,1
6. nov. 2026, 06.002,90530
6. nov. 2026, 07.003,10500,1
6. nov. 2026, 08.003,70480,1
6. nov. 2026, 09.005,50470,2
6. nov. 2026, 10.0070510,4
6. nov. 2026, 11.007,90510,6
6. nov. 2026, 12.008,90620,5
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Vienna

800 m9,5°C1.400 m5,5°C1.900 m2,2°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 13.00 → 5. nov., 13.00

800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.400 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.900 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

800 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 3,8°C
19—Over vurderingens grænse · 3,4°C
20—Over vurderingens grænse · 3,1°C
21—Over vurderingens grænse · 2,7°C
22—Over vurderingens grænse · 2,3°C
23—Over vurderingens grænse · 2,3°C
00—Over vurderingens grænse · 2,1°C
01—Over vurderingens grænse · 2°C
02—Over vurderingens grænse · 2°C
03—Over vurderingens grænse · 1,9°C
04—Over vurderingens grænse · 1,8°C
05—Over vurderingens grænse · 1,8°C
06—Over vurderingens grænse · 1,7°C
07—Over vurderingens grænse · 1,7°C
1.400 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,9°C
19—Over vurderingens grænse · 0,5°C
20—Over vurderingens grænse · 0,4°C
21—Over vurderingens grænse · 0,3°C
22—Over vurderingens grænse · 0,2°C
23—Over vurderingens grænse · 0,1°C
00—Over vurderingens grænse · 0,1°C
01—Over vurderingens grænse · 0°C
02—Over vurderingens grænse · -0,1°C
03—Over vurderingens grænse · -0,1°C
04—Over vurderingens grænse · -0,3°C
05—Over vurderingens grænse · -0,2°C
06—Over vurderingens grænse · -0,3°C
07—Over vurderingens grænse · -0,3°C
1.900 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -2,2°C
19✓Egnet vejr · -2,5°C
20✓Egnet vejr · -2,6°C
21✓Egnet vejr · -2,8°C
22✓Egnet vejr · -2,8°C
23✓Egnet vejr · -2,9°C
00✓Egnet vejr · -2,9°C
01✓Egnet vejr · -3°C
02✓Egnet vejr · -3°C
03✓Egnet vejr · -3,1°C
04✓Egnet vejr · -3,3°C
05✓Egnet vejr · -3,1°C
06✓Egnet vejr · -3,3°C
07✓Egnet vejr · -3,3°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

5,5°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time5,5 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°11°4. nov., 136. nov., 12
1.400 m · Europe/Vienna
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20262,6° / 6,2°0 mm (11 h)
5. nov. 20262,6° / 8,5°0 mm (24 h)
6. nov. 20262,9° / 8,9°0 mm (13 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.00 · Hentet: 4. nov., 11.17 · Europe/Vienna

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
800 m1.400 m1.900 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 11.17
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

KitzSki · Gennemgået: eksempler fra adgangspunkter og forbindelse

Kirchberg · Fleckalm · Udvalg (ufuldstændigt): liftMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 12.01

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun ét udvalgt eksempel, ikke en lokal oversigt. Kildens opdatering har ingen tidszone. Observationstidspunkt pr. element og offentlig adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • B1 Fleckalmbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Kirchberg · Fleckalm · Udvalg (ufuldstændigt): pisteMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 12.02

Liftstatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun ét udvalgt eksempel, ikke en lokal oversigt. Kildens opdatering har ingen tidszone. Observationstidspunkt pr. element og offentlig adgang er ikke verificeret.

Pistestatus
  • 25 Fleck · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
3S-Bahn · Forbindelse Pengelstein–WurzhöheMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 12.01

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Forbindelser efter retning

De viste dele er kun delvis information og bekræfter hverken gennemkørsel eller aktuel offentlig adgang.

Pengelstein – Wurzhöhe

  • D9 3S-Bahn · Meldt lukket (Außer Betrieb)
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

KitzSki · Gennemgået: eksempler fra adgangspunkter og forbindelse

Kirchberg · Fleckalm · Udvalg (ufuldstændigt): lift4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 12.01

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Kirchberg · Fleckalm · Udvalg (ufuldstændigt): piste4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 12.02

Liftstatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
3S-Bahn · Forbindelse Pengelstein–Wurzhöhe4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 12.01

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

KitzSki · Gennemgået: eksempler fra adgangspunkter og forbindelse

Kirchberg · Fleckalm · Udvalg (ufuldstændigt): lift3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.02

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Kirchberg · Fleckalm · Udvalg (ufuldstændigt): piste3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.02

Liftstatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
3S-Bahn · Forbindelse Pengelstein–Wurzhöhe3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Kirchberg in Tirol?

For Kirchberg in Tirol viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.400 m og 0 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Kirchberg in Tirol?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Kirchberg in Tirol. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Kirchberg in Tirol?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Kirchberg in Tirol. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Tyrol · Østrig

Lær bjerget at kende

Prognosepunktet ligger ved Fleckalmbahn, den liftbase som denne side følger. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Byens højde
837 m[5]
Lift fra byen
Fleckalmbahn[2]
Prognosepunkt
Fleckalmbahn · skiskole[2]

Før din skidag

Hvilken lift fører fra Kirchberg in Tirol op til pisterne?

Prognosepunktet ligger ved Fleckalmbahn, den liftbase som denne side følger.[2]

Hvordan hænger Kirchberg in Tirol sammen med KitzSki?

Prognosepunktet ligger ved Fleckalmbahn ved siden af skiskolen i Kirchberg; KitzSki-kortet viser, hvordan liftene når Kitzbühel.[2][3]

Er prognoserne for 800, 1.400 og 1.900 m ved Kirchberg in Tirol observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 800, 1.400 og 1.900 m ved ét repræsentativt punkt (Fleckalmbahn · skiskole).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. KitzSki · SkiområdeKitzSki
  2. Kirchberg in Tirol · Placering og højdeKitzbüheler Alpen turisme
  3. KitzSki · Kort over pisterneKitzSki
  4. KitzSki · Lift- og pistestatusKitzSki
  5. Kirchberg in Tirol · Fakta og områdeinformationWikipedia
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.