Dalarna · Sverige

Kläppen: sneprognose og vejret

For Kläppen viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 5. nov., 01.00, modelleret snefald på 0 mm i 342 m, 0 mm i 500 m og 0 mm i 657 m i de 24 timer fra 5. nov., 06.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Kläppen og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Planlæg en dag i Kläppen med højdeprognosen, og tjek derefter operatørens live-melding.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbner snart
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Åbner 11. dec. · om 36 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Siden dækker Kläppens eget skiområde. SkiStars områder i Sälen og Stöten er egne operatører med egne meldinger og liftkort.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Ingen nylige lokale meldinger

Skematisk bjerglandskab · Kläppen

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-2 – 4 °C · 500 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MET Nordic · Udstedt 5. nov., 01.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognoserne i 342, 500 og 657 m er højdejusterede modelværdier ved ét referencepunkt. Toppen på 657 m og højdeforskellen på 315 m kommer fra operatøren; 342 m er afledt heraf, og 500 m er midtpunktet.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 5. nov. 2026, 01.00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic

Temperaturprognose time for time0,3 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°7°5. nov., 067. nov., 05
Prognoseværdier time for time
Kläppen · 500 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 06.000,30971,6
5. nov. 2026, 07.00-0,10971,2
5. nov. 2026, 08.00-0,40971
5. nov. 2026, 09.0000980,9
5. nov. 2026, 10.001,20960,8
5. nov. 2026, 11.002,30940,7
5. nov. 2026, 12.003,30911
5. nov. 2026, 13.004,10811,8
5. nov. 2026, 14.004,30732,1
5. nov. 2026, 15.003,50771,5
5. nov. 2026, 16.001,70891,1
5. nov. 2026, 17.000,50931
5. nov. 2026, 18.0000921,4
5. nov. 2026, 19.00-0,20911,6
5. nov. 2026, 20.00-0,50931,4
5. nov. 2026, 21.00-0,50921,7
5. nov. 2026, 22.00-0,50921,6
5. nov. 2026, 23.00-0,70940,9
6. nov. 2026, 00.00-1,10970,5
6. nov. 2026, 01.00-1,30970,8
6. nov. 2026, 02.00-1,20961,1
6. nov. 2026, 03.00-1,30960,8
6. nov. 2026, 04.00-1,70970,4
6. nov. 2026, 05.00-1,80970,4
6. nov. 2026, 06.00-1,80960,4
6. nov. 2026, 07.00-1,90950,8
6. nov. 2026, 08.00-20941,2
6. nov. 2026, 09.00-1,40911,2
6. nov. 2026, 10.000,10851,4
6. nov. 2026, 11.001,40791,8
6. nov. 2026, 12.002,20761,9
6. nov. 2026, 13.002,50781,7
6. nov. 2026, 14.002,40811,6
6. nov. 2026, 15.001,70871,7
6. nov. 2026, 16.000,40951,5
6. nov. 2026, 17.00-0,30971,5
6. nov. 2026, 18.00-0,60961,4
6. nov. 2026, 19.00-0,80961,2
6. nov. 2026, 20.00-0,90951,1
6. nov. 2026, 21.00-10930,8
6. nov. 2026, 22.00-1,20920,7
6. nov. 2026, 23.00-1,10920,6
7. nov. 2026, 00.00-10930,6
7. nov. 2026, 01.00-10930,7
7. nov. 2026, 02.00-10930,9
7. nov. 2026, 03.00-1,10921,2
7. nov. 2026, 04.00-1,20911,2
7. nov. 2026, 05.00-1,30901,1
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
8/48 h
Længste sammenhængende periode
6 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,2 °C · 63 h

4. nov. 2026, 20.00 → 5. nov. 2026, 01.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Stockholm

342 m-0,4°C500 m0,3°C657 m-0,8°C0°C · ≈ 432 m0°C · ≈ 543 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 432 m / ≈ 543 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 06.00 → 6. nov., 06.00

342 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

500 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

657 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

342 m

0 h · Egnet vejr · 2/2 vurderede timer

06—Over vurderingens grænse · -0,8°C
07—Over vurderingens grænse · -1,1°C
500 m

0 h · Egnet vejr · 2/2 vurderede timer

06—Over vurderingens grænse · -0,1°C
07—Over vurderingens grænse · -0,5°C
657 m

0 h · Egnet vejr · 2/2 vurderede timer

06—Over vurderingens grænse · -1,2°C
07—Over vurderingens grænse · -1,5°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

0,3°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

8 / 48 h

Længste kuldeperiode: 6 h

Temperaturprognose time for time0,3 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°7°5. nov., 067. nov., 05
500 m · Europe/Stockholm
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 2026-0,7° / 4,3°0 mm (18 h)
6. nov. 2026-2° / 2,5°0 mm (24 h)
7. nov. 2026-1,3° / -1°0 mm (6 h)

Udbyderens opdatering: 5. nov., 01.00 · Hentet: 5. nov., 02.17 · Europe/Stockholm

Open-Meteo · MET Nordic ↗
Orientering på bjerget
342 m500 m657 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,2°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 06.00 — 7. nov. 2026, 21.0063 h · 500 m · Europe/Stockholm

Timer mellem udbyderens opdateringer5 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,2 °CTidligere prognose: -0,2 °C
Seneste prognose: 0 °C
Samlet nedbørPrognose
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
-7 hTidligere prognose: 23 h
Seneste prognose: 16 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose-0,2 °C0 °C+0,2 °C
Samlet nedbørPrognose0 mm0 mm+0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret23 h16 h-7 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

342 mNy prognose5. nov. 2026, 01.00
500 mNy prognose5. nov. 2026, 01.00
657 mNy prognose5. nov. 2026, 01.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Ingen gemt melding for destinationen.

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Kläppen?

For Kläppen viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 5. nov., 01.00, modelleret snefald på 0 mm i 342 m, 0 mm i 500 m og 0 mm i 657 m i de 24 timer fra 5. nov., 06.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Dalarna · Sverige

Lær bjerget at kende

Operatørens kort over pisterne viser pister, lifter og daglig status. Brug det til at finde dine pister; illustrationen er skematisk.

Udbud ifølge operatøren
22 lifter · 41 pister[3]
Top og højdeforskel
657 m · 315 m · operatør[4]
Prognosehøjder
342–657 m · modelværdier[4]
Referencepunkt
Vintersportsområde i OpenStreetMap[5]

Før din skidag

Gælder prognosen hele Sälen?

Nej. Den bruger ét referencepunkt for Kläppen. Lindvallen, Högfjället, Tandådalen, Hundfjället og Stöten har egne sider.[3][2]

Hvor tjekker jeg åbne pister og lifter?

Brug Kläppens live-melding. PisteWindow har endnu ikke verificerede driftsoplysninger for området.[1]

Hvad betyder prognosehøjderne?

De sammenligner modelvejret i tre valgte højder ved samme punkt. De er ikke særskilte målinger eller prognoser for hver piste.[6][4]

Er den meldte snedybde det samme som forventet snefald?

Nej. Den meldte dybde er en måling med eget tidspunkt og metode. Forventet nedbør er en anden størrelse.[1]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Kläppen · Vejr-, lift- og pistemeldingKläppen
  2. Kläppen · Kort over pisterneKläppen
  3. Kläppen · Fakta og områdeinformationKläppen
  4. Kläppen · Placering og højdeKläppen
  5. Kläppen · OpenStreetMap · Placering og højdeOpenStreetMap
  6. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.