Jämtland · Sverige

Klövsjö–Storhogna: sneprognose og vejret

For Klövsjö–Storhogna viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 5. nov., 11.00, modelleret snefald på 0 mm i 600 m, 0 mm i 800 m og 0 mm i 1.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde

Meldte forhold for Klövsjö–Storhogna: Lifte: 0 af 16 åbne (Vemdalen · Klövsjö; SkiStar; Hentet 5. nov., 14.52 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Klövsjö; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 5. nov., 14.52 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Klövsjö–Storhogna er Vemdalens ægte fjeldside: Klövsjö kalder sig skiløbernes skisted, Storhogna lover naturlig sne, og langrendsspor trækker også. Prognosen beregnes ved hotel Klövsjöfjäll.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 16 åbneVemdalen · Klövsjö
Pister
Ikke meldt
Snedybde
0 cmved Klövsjö · skiområdets melding
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Klövsjö og Storhogna er forbundet med hinanden og behandles her som ét område. Vemdalsskalet og Björnrike er selvstændige områder i Vemdalen på samme SkiPass, som nås ad vej eller skibus. Intet om dem tilskrives denne side.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Klövsjö–Storhogna

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Åbn skiområdets melding

Klövsjö–Storhogna

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-1 – 2 °C · 800 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MET Nordic · Udstedt 5. nov., 11.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

En tabel angiver området til 448–875 m, lavere end de to naboer. Lagene 600, 800 og 1.000 m starter inden for intervallet, men det øverste ligger langt over liftene, så de øvre værdier beskriver terræn over dem.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 5. nov. 2026, 11.00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic

Temperaturprognose time for time1,8 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°4°5. nov., 157. nov., 14
Prognoseværdier time for time
Klövsjö–Storhogna · 800 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 15.001,80737,1
5. nov. 2026, 16.001,10766,3
5. nov. 2026, 17.000,70795,6
5. nov. 2026, 18.000,60814,7
5. nov. 2026, 19.000,40814,6
5. nov. 2026, 20.000,20834,3
5. nov. 2026, 21.000,20834,8
5. nov. 2026, 22.0000844,3
5. nov. 2026, 23.00-0,10844,7
6. nov. 2026, 00.00-0,10835,5
6. nov. 2026, 01.00-0,10835,7
6. nov. 2026, 02.00-0,20844,8
6. nov. 2026, 03.00-0,50873,2
6. nov. 2026, 04.00-0,80882,7
6. nov. 2026, 05.00-0,90872,8
6. nov. 2026, 06.00-10862,6
6. nov. 2026, 07.00-10862,8
6. nov. 2026, 08.00-0,90843,1
6. nov. 2026, 09.00-0,30763,9
6. nov. 2026, 10.000,70684,9
6. nov. 2026, 11.001,40635,7
6. nov. 2026, 12.001,70605,8
6. nov. 2026, 13.001,70595,6
6. nov. 2026, 14.001,80615
6. nov. 2026, 15.001,60654,6
6. nov. 2026, 16.0010704,5
6. nov. 2026, 17.000,80734,3
6. nov. 2026, 18.000,30743,7
6. nov. 2026, 19.000,10773,6
6. nov. 2026, 20.000,10823,4
6. nov. 2026, 21.000,10833,6
6. nov. 2026, 22.0000834
6. nov. 2026, 23.00-0,20844,8
7. nov. 2026, 00.00-0,20835,2
7. nov. 2026, 01.00-0,10835,1
7. nov. 2026, 02.00-0,10835,2
7. nov. 2026, 03.00-0,30845,2
7. nov. 2026, 04.00-0,60875,4
7. nov. 2026, 05.00-0,70886
7. nov. 2026, 06.00-0,60896,1
7. nov. 2026, 07.00-0,60916,1
7. nov. 2026, 08.00-0,50926
7. nov. 2026, 09.0000916,1
7. nov. 2026, 10.000,60895,9
7. nov. 2026, 11.001,30865,8
7. nov. 2026, 12.001,50835,3
7. nov. 2026, 13.001,70855,4
7. nov. 2026, 14.001,50875,1
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
5/48 h
Længste sammenhængende periode
5 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,3 °C · 64 h

5. nov. 2026, 06.00 → 5. nov. 2026, 11.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Stockholm

600 m3,5°C800 m1,8°C1.000 m0,5°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 15.00 → 6. nov., 15.00

600 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.000 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

600 m

1 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,6°C
19—Over vurderingens grænse · 0,4°C
20—Over vurderingens grænse · 0,2°C
21—Over vurderingens grænse · 0,2°C
22—Over vurderingens grænse · 0,1°C
23—Over vurderingens grænse · -0,2°C
00—Over vurderingens grænse · -0,3°C
01—Over vurderingens grænse · -0,3°C
02—Over vurderingens grænse · -0,5°C
03—Over vurderingens grænse · -1°C
04—Over vurderingens grænse · -1,4°C
05—Over vurderingens grænse · -1,6°C
06—Over vurderingens grænse · -1,9°C
07✓Egnet vejr · -2,2°C
800 m

3 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -1°C
19—Over vurderingens grænse · -1,2°C
20—Over vurderingens grænse · -1,3°C
21—Over vurderingens grænse · -1,3°C
22—Over vurderingens grænse · -1,4°C
23—Over vurderingens grænse · -1,5°C
00—Over vurderingens grænse · -1,6°C
01—Over vurderingens grænse · -1,6°C
02—Over vurderingens grænse · -1,6°C
03—Over vurderingens grænse · -1,6°C
04—Over vurderingens grænse · -1,9°C
05✓Egnet vejr · -2°C
06✓Egnet vejr · -2,2°C
07✓Egnet vejr · -2,2°C
1.000 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -2,3°C
19✓Egnet vejr · -2,5°C
20✓Egnet vejr · -2,5°C
21✓Egnet vejr · -2,5°C
22✓Egnet vejr · -2,6°C
23✓Egnet vejr · -2,7°C
00✓Egnet vejr · -2,8°C
01✓Egnet vejr · -2,8°C
02✓Egnet vejr · -2,8°C
03✓Egnet vejr · -2,9°C
04✓Egnet vejr · -3,1°C
05✓Egnet vejr · -3,3°C
06✓Egnet vejr · -3,5°C
07✓Egnet vejr · -3,5°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

1,8°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

5 / 48 h

Længste kuldeperiode: 5 h

Temperaturprognose time for time1,8 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°4°5. nov., 157. nov., 14
800 m · Europe/Stockholm
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 2026-0,1° / 1,8°0 mm (9 h)
6. nov. 2026-1° / 1,8°0 mm (24 h)
7. nov. 2026-0,7° / 1,7°0 mm (15 h)

Udbyderens opdatering: 5. nov., 11.00 · Hentet: 5. nov., 12.17 · Europe/Stockholm

Open-Meteo · MET Nordic ↗
Orientering på bjerget
600 m800 m1.000 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,3°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 15.00 — 8. nov. 2026, 07.0064 h · 800 m · Europe/Stockholm

Timer mellem udbyderens opdateringer5 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,3 °CTidligere prognose: 0,2 °C
Seneste prognose: -0,1 °C
Samlet nedbørPrognose
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+5 hTidligere prognose: 10 h
Seneste prognose: 15 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose0,2 °C-0,1 °C-0,3 °C
Samlet nedbørPrognose0 mm0 mm+0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret10 h15 h+5 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

600 mNy prognose5. nov. 2026, 11.00
800 mNy prognose5. nov. 2026, 11.00
1.000 mNy prognose5. nov. 2026, 11.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

SkiStar · Vemdalen separate ski areas

Vemdalen · KlövsjöMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 16

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Klövsjö · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt vid Klövsjö Express toppstation Metodsidan anger manuell mätning vid Klövsjö Express topp; källorna skiljer sig. Metodsidan anger manuell mätning vid Klövsjö Express topp; källorna skiljer sig.0
Klövsjö · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Storslalombacken)0
Klövsjö · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Klövsjö · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0

Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift. Pistesammendraget og de navngivne rækker stemmer ikke overens, så den opførte pisteoversigt er ufuldstændig.

Liftstatus
  • Klövsjö Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Mellanliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Tornliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Fjälliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Katrina · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Barnliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • SkiStarliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Dalliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Solliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Tunneliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Storhognaliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Lillhognaliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Kalles lift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rastdalen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rullband Storhogna Kalles · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rullband Klövsjö · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
  • Barnbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Lillbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Tornvänstern · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Flaket · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Sol · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Tunneln · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Söderbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Kalles backe · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Rastdalen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Katrina · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • SkiStarbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Nyingen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Lätta slingan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Fjällbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Storhogna · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Ravinen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Ripbranten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Svartåshanget · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Storslalombacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Supersvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Valles Skogsbrant · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Parken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiStar · Vemdalen separate ski areas

Vemdalen · Klövsjö5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 16

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Klövsjö · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt vid Klövsjö Express toppstation Metodsidan anger manuell mätning vid Klövsjö Express topp; källorna skiljer sig.0
Klövsjö · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Storslalombacken)0
Klövsjö · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Klövsjö · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗

SkiStar · Vemdalen separate ski areas

Vemdalen · Klövsjö4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 16

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Klövsjö · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt vid Klövsjö Express toppstation Metodsidan anger manuell mätning vid Klövsjö Express topp; källorna skiljer sig.0
Klövsjö · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Storslalombacken)0
Klövsjö · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Klövsjö · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗

SkiStar · Vemdalen separate ski areas

Vemdalen · Klövsjö3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 16

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Klövsjö · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt vid Klövsjö Express toppstation Metodsidan anger manuell mätning vid Klövsjö Express topp; källorna skiljer sig.0
Klövsjö · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Storslalombacken)0
Klövsjö · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
Klövsjö · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Klövsjö–Storhogna?

For Klövsjö–Storhogna viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 5. nov., 11.00, modelleret snefald på 0 mm i 600 m, 0 mm i 800 m og 0 mm i 1.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Klövsjö–Storhogna?

Snedybde: 0 cm (ved Klövsjö; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 5. nov., 14.52 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Jämtland · Sverige

Lær bjerget at kende

SkiStar beskriver et ægte fjeldmiljø med udfordrende skiløb i Klövsjö, 100 % naturlig sne i Storhogna og langrendsspor i verdensklasse. Billedet er et skema, ikke et kort over pisterne.

Højde
448 til 875 m, 427 m højdeforskel, 16 lifte ifølge tabellen[6]
Karakter
Ægte fjeldfølelse; udfordrende skiløb; naturlig sne i Storhogna[5]
Forbindelse
Klövsjö og Storhogna forbundet; vej eller skibus til de andre områder[5]

Før din skidag

Hvad adskiller Klövsjö–Storhogna i Vemdalen?

SkiStar kalder Klövsjö skiløbernes skisted med udfordrende skiløb og siger, at Storhogna har 100 % naturlig sne og langrendsspor i verdensklasse.[5]

Gælder prognoselaget på 1.000 m liftene her?

Nej. En tabel fra en tredjepart angiver toppen til 875 m, så laget på 1.000 m beskriver terræn over liftene. Værdierne kommer fra punktet ved hotel Klövsjöfjäll.[2][6]

Kan man stå på ski fra Klövsjö–Storhogna til Björnrike?

Der angives ingen skiforbindelse; SkiPasset er fælles, og områderne forbindes ad vej eller skibus. Klövsjö og Storhogna er forbundet med hinanden.[5]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. SkiStar Vemdalen · SkiområdeSkiStar
  2. Klövsjö–Storhogna · Placering og højdeOpenStreetMap
  3. SkiStar Vemdalen · Meldingsdata og målestederSkiStar
  4. SkiStar Vemdalen · Lift- og pistestatusSkiStar
  5. SkiStar Vemdalen · Guide til skiområdetSkiStar
  6. Skiresort.info · Jämtland · Fakta og områdeinformationSkiresort.info
  7. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.