Savoie · Frankrig

La Giettaz: sneprognose og vejret

For La Giettaz viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 04.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.100 m, 0 mm i 1.500 m og 0 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 5. nov., 10.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for La Giettaz og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

La Giettaz er en landsby i Savoie med omkring 380 indbyggere ved foden af Col des Aravis; skistationen ligger i landsbyen Le Plan på højderne over Arly-dalen.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Prognosepunktet er landsbyen på omkring 1.100 m, og dens pister hører til Aravis-massivet, ikke til Haute-Savoie-siden ved Megève. Combloux og Le Jaillet er de andre indgange til det samme forbundne område.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · La Giettaz

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

1 – 11 °C · 1.500 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 5. nov., 04.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Værdierne for 1.100, 1.500 og 1.900 m er modelestimater for landsbypunktet; ifølge Wikipedia går kommunen fra 1.002 til 2.611 m, så selv den laveste værdi er ikke en dalbundsmåling.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 5. nov. 2026, 04.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time8,3 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°13°5. nov., 107. nov., 09
Prognoseværdier time for time
La Giettaz · 1.500 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 10.008,30571,9
5. nov. 2026, 11.009,10581,7
5. nov. 2026, 12.00100561,5
5. nov. 2026, 13.0010,60541,6
5. nov. 2026, 14.0010,80571,7
5. nov. 2026, 15.00100611,7
5. nov. 2026, 16.009,30581,7
5. nov. 2026, 17.007,80611,8
5. nov. 2026, 18.006,90672
5. nov. 2026, 19.006,30662,2
5. nov. 2026, 20.005,90662,3
5. nov. 2026, 21.005,70662,2
5. nov. 2026, 22.005,40672,1
5. nov. 2026, 23.005,30681,8
6. nov. 2026, 00.005,10691,6
6. nov. 2026, 01.004,80691,3
6. nov. 2026, 02.004,60701,1
6. nov. 2026, 03.004,40701
6. nov. 2026, 04.004,40690,6
6. nov. 2026, 05.0040710,4
6. nov. 2026, 06.003,90720,3
6. nov. 2026, 07.003,50730,3
6. nov. 2026, 08.003,60740,2
6. nov. 2026, 09.004,80830,2
6. nov. 2026, 10.005,10830,7
6. nov. 2026, 11.006,30791,4
6. nov. 2026, 12.006,90761,7
6. nov. 2026, 13.0070791,9
6. nov. 2026, 14.005,70911,5
6. nov. 2026, 15.003,711001,5
6. nov. 2026, 16.002,50,51001
6. nov. 2026, 17.001,90,21000,9
6. nov. 2026, 18.001,50,21000,4
6. nov. 2026, 19.001,401000,6
6. nov. 2026, 20.001,201000,3
6. nov. 2026, 21.001,301000,1
6. nov. 2026, 22.001,501000,3
6. nov. 2026, 23.001,401000,3
7. nov. 2026, 00.001,501000,3
7. nov. 2026, 01.001,60990,2
7. nov. 2026, 02.001,301000,2
7. nov. 2026, 03.001,50980,4
7. nov. 2026, 04.001,30990,4
7. nov. 2026, 05.000,901000,1
7. nov. 2026, 06.001,40950,3
7. nov. 2026, 07.001,20970,4
7. nov. 2026, 08.001,30971
7. nov. 2026, 09.002,40950,2
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 64 h

4. nov. 2026, 22.00 → 5. nov. 2026, 04.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.100 m10,1°C1.500 m8,3°C1.900 m5,7°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 10.00 → 6. nov., 10.00

1.100 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.500 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.900 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.100 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 3,6°C
19—Over vurderingens grænse · 3,1°C
20—Over vurderingens grænse · 2,7°C
21—Over vurderingens grænse · 2,6°C
22—Over vurderingens grænse · 2,5°C
23—Over vurderingens grænse · 2,4°C
00—Over vurderingens grænse · 2,3°C
01—Over vurderingens grænse · 2,2°C
02—Over vurderingens grænse · 2,1°C
03—Over vurderingens grænse · 2°C
04—Over vurderingens grænse · 1,7°C
05—Over vurderingens grænse · 1,4°C
06—Over vurderingens grænse · 1,3°C
07—Over vurderingens grænse · 1,3°C
1.500 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 3,8°C
19—Over vurderingens grænse · 3,2°C
20—Over vurderingens grænse · 2,8°C
21—Over vurderingens grænse · 2,6°C
22—Over vurderingens grænse · 2,4°C
23—Over vurderingens grænse · 2,4°C
00—Over vurderingens grænse · 2,3°C
01—Over vurderingens grænse · 2°C
02—Over vurderingens grænse · 1,9°C
03—Over vurderingens grænse · 1,7°C
04—Over vurderingens grænse · 1,7°C
05—Over vurderingens grænse · 1,5°C
06—Over vurderingens grænse · 1,4°C
07—Over vurderingens grænse · 1,1°C
1.900 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1,7°C
19—Over vurderingens grænse · 1,1°C
20—Over vurderingens grænse · 0,7°C
21—Over vurderingens grænse · 0,5°C
22—Over vurderingens grænse · 0,3°C
23—Over vurderingens grænse · 0,3°C
00—Over vurderingens grænse · 0,1°C
01—Over vurderingens grænse · -0°C
02—Over vurderingens grænse · -0,1°C
03—Over vurderingens grænse · -0,3°C
04—Over vurderingens grænse · -0,4°C
05—Over vurderingens grænse · -0,4°C
06—Over vurderingens grænse · -0,5°C
07—Over vurderingens grænse · -0,6°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

8,3°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time8,3 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°13°5. nov., 107. nov., 09
1.500 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 20265,3° / 10,8°0 mm (14 h)
6. nov. 20261,2° / 7°1,9 mm (24 h)
7. nov. 20260,9° / 2,4°0 mm (10 h)

Udbyderens opdatering: 5. nov., 04.00 · Hentet: 5. nov., 07.17 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.100 m1.500 m1.900 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 10.00 — 8. nov. 2026, 02.0064 h · 1.500 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,1 °CTidligere prognose: 4,3 °C
Seneste prognose: 4,2 °C
Samlet nedbørPrognose
-5,8 mmTidligere prognose: 7,7 mm
Seneste prognose: 1,9 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose4,3 °C4,2 °C-0,1 °C
Samlet nedbørPrognose7,7 mm1,9 mm-5,8 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.100 mNy prognose5. nov. 2026, 04.00
1.500 mNy prognose5. nov. 2026, 04.00
1.900 mNy prognose5. nov. 2026, 04.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser

La Giettaz · Grande Rare liftMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Udvalgte eksempler på lifter og pister opført af kilden, ikke en lokal total. Statustidspunkt og adgang er ikke verificeret. Uden for driftsperioden er ukendt.

Liftstatus
  • TSF GRANDE RARE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
Pistestatus
  • BLANCHOTS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
Officiel kilde ↗
LIAISON SKI JAILLET > GIETTAZMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Separat opført kildeforbindelse. Retning og alle afhængige strækninger skal kontrolleres. Statustidspunkt og adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • LIAISON SKI JAILLET > GIETTAZ · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
Officiel kilde ↗

Météo-France · Station La Giettaz NIVO

Station LA GIETTAZArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
21. mar. 2026, 10.20
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
LA GIETTAZ (1.217 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.115
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser

La Giettaz · Grande Rare lift5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
LIAISON SKI JAILLET > GIETTAZ5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser

La Giettaz · Grande Rare lift4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
LIAISON SKI JAILLET > GIETTAZ4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser

La Giettaz · Grande Rare lift3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
LIAISON SKI JAILLET > GIETTAZ3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Météo-France · Station La Giettaz NIVO

Station LA GIETTAZ5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
21. mar. 2026, 10.20
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
LA GIETTAZ (1.217 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.115
Officiel kilde ↗

Météo-France · Station La Giettaz NIVO

Station LA GIETTAZ4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
21. mar. 2026, 10.20
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
LA GIETTAZ (1.217 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.115
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i La Giettaz?

For La Giettaz viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 04.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.100 m, 0 mm i 1.500 m og 0 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 5. nov., 10.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i La Giettaz?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i La Giettaz. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Savoie · Frankrig

Lær bjerget at kende

Landsbyen har mærkningen Station Verte (siden 2017), og kommunen når op til 2.611 m. Tegningen er skematisk, ikke et kort over pisterne, og stationens eget antal lifte oplyses ikke her.

Prognosepunkt
La Giettaz (landsby)[2]
Landsbyens højde
≈ 1.150 m[5]
Kommunens højdeinterval
1.002–2.611 m[5]
Indbyggere (2023)
381[5]

Før din skidag

Hvor begynder skistationen i La Giettaz?

I landsbyen Le Plan ifølge Wikipedia, som forbinder den med området Portes du Mont-Blanc. Prognosepunktet er landsbyen, lidt længere nede, så se liftnavnene for Le Plan.[5][2]

Ligger La Giettaz i Haute-Savoie som Megève?

Nej. La Giettaz ligger i departementet Savoie i Aravis-massivet; Megève ligger i Haute-Savoie. Det har betydning for vejvalg og for, hvilket turistkontor og hvilken rapport du bruger.[5]

Kan jeg stole på landsbypunktet for vejret i Aravis?

Kun som første fingerpeg. Det beskriver et modelpunkt omkring 1.100 m; Col des Aravis og de højere pister kan afvige, så læs de øvre rækker og liftrapporten.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Portes du Mont-Blanc · SkiområdeMegève Tourisme
  2. La Giettaz · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Portes du Mont-Blanc · Kort over pisterneMegève Tourisme
  4. Portes du Mont-Blanc · Lift- og pistestatusMegève Tourisme
  5. La Giettaz · Fakta og områdeinformationWikipédia
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.