Maurienne · Savoie · Frankrig

La Toussuire: sneprognose og vejret

For La Toussuire viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 22.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.750 m, 0 mm i 2.100 m og 0 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 5. nov., 04.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

Meldte forhold for La Toussuire: Lifte: Antal åbne ukendt · 12 angivet (LA TOUSSUIRE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire); Les Sybelles · Lumiplay; Hentet 5. nov., 03.23 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved La Toussuire (1.750 m); skiområdets melding; Les Sybelles · Lumiplan; Hentet 5. nov., 03.23 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

La Toussuire er en landsby blevet til station i kommunen Fontcouverte-la-Toussuire, nået ad D78 fra Arvan-dalen, på omkring 1.750 m med Tête de Bellard og Pierre du Turc ovenover.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Antal åbne ukendt · 12 angivetLA TOUSSUIRE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire)
Pister
Ikke meldt
Snedybde
0 cmved La Toussuire (1.750 m) · skiområdets melding
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Prognosepunktet er stationen på 1.750 m. Ifølge Wikipedia har La Toussuires eget område 33 pister over 55 km, en brøkdel af de omkring 300 km, som deles i Sybelles.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · La Toussuire

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-2 – 4 °C · 2.100 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 22.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Ifølge Wikipedia går stationen fra 1.680 til 2.431 m. Værdierne for 1.750, 2.100 og 2.400 m er modelestimater for ét punkt, ikke målinger fra de lifte.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 22.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time-1,7 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°7°5. nov., 047. nov., 03
Prognoseværdier time for time
La Toussuire · 2.100 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 04.00-1,70821,6
5. nov. 2026, 05.00-1,40821,8
5. nov. 2026, 06.00-1,30800,4
5. nov. 2026, 07.00-1,30790,2
5. nov. 2026, 08.00-0,60751,1
5. nov. 2026, 09.001,40710,2
5. nov. 2026, 10.002,60681,7
5. nov. 2026, 11.003,30652,5
5. nov. 2026, 12.003,90632,2
5. nov. 2026, 13.004,30642,8
5. nov. 2026, 14.004,30652,3
5. nov. 2026, 15.004,30671,8
5. nov. 2026, 16.003,70701,7
5. nov. 2026, 17.002,60751
5. nov. 2026, 18.001,90760,9
5. nov. 2026, 19.001,70751,2
5. nov. 2026, 20.001,80740,6
5. nov. 2026, 21.001,70751,4
5. nov. 2026, 22.001,50781,3
5. nov. 2026, 23.001,20811,4
6. nov. 2026, 00.0010811,8
6. nov. 2026, 01.0010821,9
6. nov. 2026, 02.000,90861,4
6. nov. 2026, 03.000,70861,4
6. nov. 2026, 04.000,60871,2
6. nov. 2026, 05.00-0,11,1981,2
6. nov. 2026, 06.0002,1990,4
6. nov. 2026, 07.000,12,6990,4
6. nov. 2026, 08.000,41,8990,9
6. nov. 2026, 09.000,40,6990,3
6. nov. 2026, 10.000,50,41000,3
6. nov. 2026, 11.000,50,4990,3
6. nov. 2026, 12.000,90,2970,4
6. nov. 2026, 13.000,70,4990,8
6. nov. 2026, 14.000,40,41001
6. nov. 2026, 15.000,40,51001,1
6. nov. 2026, 16.000,30,41001
6. nov. 2026, 17.000,10,21001,1
6. nov. 2026, 18.0000,11000,8
6. nov. 2026, 19.00-0,10,11000,8
6. nov. 2026, 20.00-0,10,11000,9
6. nov. 2026, 21.00-0,20,21000,8
6. nov. 2026, 22.00-0,20,11000,6
6. nov. 2026, 23.00-0,20,11000,7
7. nov. 2026, 00.00-0,30,21000,4
7. nov. 2026, 01.00-0,40,11000,5
7. nov. 2026, 02.00-0,401000,6
7. nov. 2026, 03.00-0,501001,1
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
5/48 h
Længste sammenhængende periode
5 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,3 °C · 65 h

4. nov. 2026, 19.00 → 4. nov. 2026, 22.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.750 m1°C2.100 m-1,7°C2.400 m-3,7°C0°C · ≈ 1.880 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.880 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 04.00 → 6. nov., 04.00

1.750 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.100 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.400 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.750 m

0 h · Egnet vejr · 4/4 vurderede timer

04—Over vurderingens grænse · -1,1°C
05—Over vurderingens grænse · -1°C
06—Over vurderingens grænse · -0,9°C
07—Over vurderingens grænse · -0,8°C
2.100 m

4 h · Egnet vejr · 4/4 vurderede timer

04✓Egnet vejr · -3,2°C
05✓Egnet vejr · -2,9°C
06✓Egnet vejr · -2,9°C
07✓Egnet vejr · -3°C
2.400 m

4 h · Egnet vejr · 4/4 vurderede timer

04✓Egnet vejr · -5,1°C
05✓Egnet vejr · -4,8°C
06✓Egnet vejr · -4,7°C
07✓Egnet vejr · -4,8°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-1,7°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

5 / 48 h

Længste kuldeperiode: 5 h

Temperaturprognose time for time-1,7 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°7°5. nov., 047. nov., 03
2.100 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 2026-1,7° / 4,3°0 mm (20 h)
6. nov. 2026-0,2° / 1°11,8 mm (24 h)
7. nov. 2026-0,5° / -0,3°0,3 mm (4 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 22.00 · Hentet: 5. nov., 02.17 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.750 m2.100 m2.400 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,3°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 04.00 — 7. nov. 2026, 21.0065 h · 2.100 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer3 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,3 °CTidligere prognose: 0,5 °C
Seneste prognose: 0,8 °C
Samlet nedbørPrognose
-2 mmTidligere prognose: 14,1 mm
Seneste prognose: 12,1 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-1,5 mmTidligere prognose: 7,4 mm
Seneste prognose: 6 mm
Timer med egnet vejrModelleret
-1 hTidligere prognose: 6 h
Seneste prognose: 5 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose0,5 °C0,8 °C+0,3 °C
Samlet nedbørPrognose14,1 mm12,1 mm-2 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret7,4 mm6 mm-1,5 mm
Timer med egnet vejrModelleret6 h5 h-1 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.750 mNy prognose4. nov. 2026, 22.00
2.100 mNy prognose4. nov. 2026, 22.00
2.400 mNy prognose4. nov. 2026, 22.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Les Sybelles · Drift, afgrænset til local

LA TOUSSUIRE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire)Meldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun elementer i lokale sektorer opført af kilden. Kildestatus har intet observationstidspunkt, og offentlig adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • 4-TC COTE DU BOIS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 7-TSD MEDAILLE OR · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 8-TSD LES RAVIERES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 9-TSD TETE BELLARD · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 14-TS LE CHAPUT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 15-TS GRAND TRUC · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 19-TS LIAISON · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 20-TS LE SOLEIL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 5-TK LA MUSIQUE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 6-TK PTE VERDETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 1-LES GRAND LUTINS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 2-LES PETITS LUTINS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • GRANDS LUTINS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LA MUSIQUE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LA PETITE VERDETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • PETITS LUTINS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • COMBORCIERE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • ESCARGOT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LAC · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LE MAROLAY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LE PETIT COIN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LE SOLEIL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LES CRETES DU FOEHN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LES RAVIERES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LES RETENUES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • MARMOTTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • MARMOTTE BAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • BELLARD · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • GRAND TRUC · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LA COTE DU BOIS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LA FLECHE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LA GRANDE VERDETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LE CHAPUT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LE COQ · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LES GORGES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LOUIS BUISSON · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • MUR DU FOEHN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • PISTE A PAT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • RENARD · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • STADE DU COQ · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • STADE J-P AUGERT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • STEPHANE LAURENCE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • VILLARINE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • COULOIR · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LES TRIOS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • VALLEE PERDUE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

Les Sybelles · Meldt sne · La Toussuire

La Toussuire · Meldt snedybde på 1.750 mMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
La Toussuire (1.750 m) · Meldt snedybdeSnedybde ifølge operatørens bulletin. Målemetode og observationstidspunkt er ikke verificeret.0
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Les Sybelles · Drift, afgrænset til local

LA TOUSSUIRE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire)5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Les Sybelles · Drift, afgrænset til local

LA TOUSSUIRE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire)4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Les Sybelles · Drift, afgrænset til local

LA TOUSSUIRE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire)3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Les Sybelles · Meldt sne · La Toussuire

La Toussuire · Meldt snedybde på 1.750 m5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
La Toussuire (1.750 m) · Meldt snedybdeSnedybde ifølge operatørens bulletin. Målemetode og observationstidspunkt er ikke verificeret.0
Officiel kilde ↗

Les Sybelles · Meldt sne · La Toussuire

La Toussuire · Meldt snedybde på 1.750 m4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
La Toussuire (1.750 m) · Meldt snedybdeSnedybde ifølge operatørens bulletin. Målemetode og observationstidspunkt er ikke verificeret.0
Officiel kilde ↗

Les Sybelles · Meldt sne · La Toussuire

La Toussuire · Meldt snedybde på 1.750 m3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
La Toussuire (1.750 m) · Meldt snedybdeSnedybde ifølge operatørens bulletin. Målemetode og observationstidspunkt er ikke verificeret.0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i La Toussuire?

For La Toussuire viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 22.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.750 m, 0 mm i 2.100 m og 0 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 5. nov., 04.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i La Toussuire?

Snedybde: 0 cm (ved La Toussuire (1.750 m); skiområdets melding; Les Sybelles · Lumiplan; Hentet 5. nov., 03.23 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i La Toussuire?

Lifte: Antal åbne ukendt · 12 angivet (LA TOUSSUIRE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (La Toussuire); Les Sybelles · Lumiplay; Hentet 5. nov., 03.23 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Maurienne · Savoie · Frankrig

Lær bjerget at kende

Af de 33 pister er én sort, 17 røde, 11 blå og 4 grønne, betjent af 20 anlæg inklusive en gondol og ni stolelifte, plus 25 km langrend. Tegningen er skematisk, ikke et kort over pisterne.

Prognosepunkt
La Toussuire · 1.750 m[2]
Stationens højdeinterval
1.680–2.431 m[4]
Egne pister
33 · 55 km[4]
Anlæg
20[4]

Før din skidag

Hvordan kører jeg til La Toussuire?

Ad D78 fra landsbyen Fontcouverte i Arvan-dalen, ifølge Wikipedia. Vinterens vejstatus og kædekrav er ikke en del af denne side.[4]

Er La Toussuire kun et lille skiområde?

Det eget område er beskedent med 33 pister over 55 km, men det er en del af Sybelles og forbundet med Le Corbier med to stolelifte siden 1985. Det fælles net er langt større end stedet alene.[4]

Gælder prognosen for La Toussuire også på Tête de Bellard?

Ikke direkte. Toppen står på 2.225 m, over punktet på 1.750 m, så rækkerne 2.100 og 2.400 m er den nærmere vejledning, stadig som modelværdier.[4][2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. La Toussuire · Fakta og områdeinformationMaurienne Tourisme
  2. La Toussuire · Placering og højdeMaurienne Tourisme
  3. Les Sybelles · Lift- og pistestatusLes Sybelles
  4. La Toussuire · Fakta og områdeinformationWikipédia
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.