Haute-Savoie · Frankrig
Le Grand-Bornand: sneprognose og vejret
For Le Grand-Bornand viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.000 m, 0 mm i 1.600 m og 0 mm i 2.100 m i de 24 timer fra 8. nov., 23.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Le Grand-Bornand: Lifte: 0 af 25 åbne (Le Grand-Bornand alpine sectors · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet; Lumiplay / Le Grand-Bornand; Hentet 8. nov., 22.26 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 50 åbne (Le Grand-Bornand alpine sectors · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet; Lumiplay / Le Grand-Bornand; Hentet 8. nov., 22.26 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Le Grand-Bornand er en by i Aravis-bjergene i Haute-Savoie. Operatøren angiver 90 km pister og 24 lifte, og ifølge Wikipedia er landsbyen Chinaillon det vigtigste skicenter.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 25 åbneLe Grand-Bornand alpine sectors · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet
- Pister
- 0 af 50 åbneLe Grand-Bornand alpine sectors · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Siden dækker det alpine skiområde Le Grand-Bornand, som operatørens interaktive kort lister det: sektorerne Chinaillon, Joyère, Maroly og Rosay/Lachat. Langrendsspor og snesko-ruter tælles ikke med. Prognosen bruger ét punkt ved dalstationen for Rosay-gondolbanen, så forholdene i Chinaillon og på de øvre skråninger kan afvige.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
4 – 9 °C · 1.600 m · 8. nov. – 10. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 19.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Le Grand-Bornand er værdierne i 1.000, 1.600 og 2.100 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen for Rosay-gondolbanen, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 19.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8. nov. 2026, 23.00 | 3,9 | 0 | 83 | 1,4 |
| 9. nov. 2026, 00.00 | 4 | 0 | 83 | 1,6 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | 4,1 | 0 | 81 | 1,6 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | 4,3 | 0 | 80 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | 4,8 | 0 | 79 | 1,9 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | 4,8 | 0 | 80 | 1,9 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | 5,1 | 0 | 78 | 1,7 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | 5,1 | 0 | 77 | 1,7 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | 5,1 | 0 | 76 | 1,6 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | 5,3 | 0 | 75 | 1,8 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | 6,5 | 0 | 70 | 1,5 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | 7,6 | 0 | 64 | 1,4 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 8,3 | 0 | 64 | 1,4 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 9 | 0 | 65 | 1,8 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 9,2 | 0 | 67 | 1,9 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 9,4 | 0 | 69 | 2,3 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 9,3 | 0 | 71 | 2,5 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 8,6 | 0 | 75 | 2,3 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 8,1 | 0 | 75 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 7,5 | 0,1 | 81 | 2,2 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 7 | 0,2 | 85 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 7 | 0,3 | 85 | 1,7 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 7 | 0,2 | 86 | 1,6 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 6,9 | 0,1 | 87 | 1,6 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 6,8 | 0,4 | 87 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 6,7 | 1,2 | 90 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 6,6 | 1,4 | 91 | 1,4 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 6,7 | 2,3 | 91 | 1,7 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 6,9 | 3,2 | 93 | 2,4 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 7,5 | 0,6 | 89 | 2,7 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 7,7 | 0,1 | 89 | 2,4 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 7,9 | 0,1 | 89 | 2,1 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 7,8 | 0,5 | 91 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 7,5 | 0,3 | 95 | 1,5 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 7,7 | 0 | 96 | 1,7 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 8 | 0,9 | 95 | 1,7 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 8,2 | 0,5 | 94 | 2 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 8,2 | 0,1 | 96 | 2 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 8,9 | 0 | 94 | 2,4 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 9,2 | 0 | 92 | 2,4 |
| 10. nov. 2026, 15.00 | 9,4 | 0 | 90 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 16.00 | 8,9 | 0 | 94 | 1,7 |
| 10. nov. 2026, 17.00 | 8,4 | 0 | 96 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 18.00 | 8,1 | 0 | 96 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 19.00 | 7,7 | 0 | 95 | 1,6 |
| 10. nov. 2026, 20.00 | 7,6 | 0 | 92 | 1,7 |
| 10. nov. 2026, 21.00 | 7,6 | 0 | 92 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 22.00 | 7,5 | 0 | 91 | 1,8 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,2 °C · 66 h
8. nov. 2026, 13.00 → 8. nov. 2026, 19.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
0,6°C
Vind: 1,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.003,9°C
Vind: 1,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.005,6°C
Vind: 1,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 19.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
8. nov., 23.00 → 9. nov., 23.00
1.000 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.600 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.100 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 9/9 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 9/9 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 9/9 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
3,9°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 8. nov. 2026 | 3,9° / 3,9° | 0 mm (1 h) |
| 9. nov. 2026 | 4° / 9,4° | 1,3 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 6,6° / 9,4° | 11,2 mm (23 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 19.00 · Hentet: 8. nov., 22.18 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,2°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode8. nov. 2026, 23.00 — 11. nov. 2026, 17.0066 h · 1.600 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,2 °CTidligere prognose: 7,2 °C
Seneste prognose: 7,4 °C - Samlet nedbørPrognose
- -2,3 mmTidligere prognose: 15,7 mm
Seneste prognose: 13,4 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 7,2 °C | 7,4 °C | +0,2 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 15,7 mm | 13,4 mm | -2,3 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 8. nov. 2026, 13.00
Hentet: 8. nov. 2026, 17.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 8. nov. 2026, 19.00
Hentet: 8. nov. 2026, 22.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Le Grand-Bornand · Pister · Lumiplay map lifts and
Le Grand-Bornand alpine sectors · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortetMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 25Uden for driftsperioden: 25
Pistestatus · 0 / 50
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Source-listed map sectors only; source status has no observation time and public access is unverified.
Liftstatus
- FLORIA · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- MULATERIE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- JOYERE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ROSAY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TAVERNE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ARCES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LACHAT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CHATILLON · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- RAICHES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- MAROLY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- DUCHE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TOLAR · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ANNES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TERRES ROUGES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PRARIAN 1 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PRARIAN 2 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- STADE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CHARMIEUX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CHATELET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- FIL NEIGE LE CASTOR · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- OUTALAYS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- COMBES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- COTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ALPAGE EXPRESS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ALMET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- LA PISTE DU LAC · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA SERPENTINE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES EGLANTINES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES FOUGERES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- L ABONDANCE Haut · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA GLISSE EN COEUR · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES ANCELLES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES VIOLETTES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE BOIS JOLI · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- STADE TESSA WORLEY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES GENTIANES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES CHANTERELLES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES ENVERS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- L'AIGLON · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE GYPAETE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES LANCHES BAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES LANCHES HAUT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PISTE 2000 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA FREERIDE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA NOIRE DE LACHAT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES MYRTILLES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES PRIMEVERES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- L ALMET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA DUCHE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE COL DES ANNES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE PERCE-NEIGE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES AIRELLES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES RHODOS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES TARINES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE FENIL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE TETRAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES CHARDONS BLANCS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- COULOIR DE LA SONNERIE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ESPACE DEBUTANTS DES OUTALAYS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA NOIRE DES PYLONES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA SAPINIERE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES MOUSSERONS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ESPACE DEBUTANTS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- L AZALEE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA COTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES MYOSOTIS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES PAQUERETTES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- COL DE CHATILLON · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA COMBE DE LA TOLAR · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA PISTE DES DAMES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ESPACE DEBUTANTS LE CASTOR · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- L ABONDANCE Bas · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA PITCHOUNE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- STADE DE PRARIAN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES LANGUIERES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Le Grand-Bornand · Pister · Lumiplay map lifts and
Le Grand-Bornand alpine sectors · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 25Uden for driftsperioden: 25
Pistestatus · 0 / 50
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Le Grand-Bornand ?
For Le Grand-Bornand viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.000 m, 0 mm i 1.600 m og 0 mm i 2.100 m i de 24 timer fra 8. nov., 23.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Le Grand-Bornand ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Le Grand-Bornand. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Le Grand-Bornand ?
Lifte: 0 af 25 åbne (Le Grand-Bornand alpine sectors · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet; Lumiplay / Le Grand-Bornand; Hentet 8. nov., 22.26 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 50 åbne (Le Grand-Bornand alpine sectors · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet; Lumiplay / Le Grand-Bornand; Hentet 8. nov., 22.26 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Kortet grupperer det alpine terræn i sektorerne Chinaillon, Joyère, Maroly og Rosay/Lachat. Gondolbaner betjener Joyère og Rosay, og operatørens højeste vejrpunkt, Mont Lachat, ligger i 2.100 m. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvornår åbner skiområdet i Le Grand-Bornand?
Operatørens side om alpint skiløb, tjekket den 8. november 2026, melder en førsæsonåbning den 5. og 6. december 2026 og sammenhængende drift fra 12. december 2026 til 11. april 2027. Datoerne afhænger af sneforholdene. Lift- og pistestatus viser, hvad der er åbent en given dag.[1][4]
Tæller langrendsspor og andre vinteraktiviteter med?
Nej. Tallene omfatter kun lifte og nedfartspister i de fire alpine sektorer. Langrendsspor, snesko-ruter, skitur-ruter, kælkebakker og snowparken er opført for sig hos operatøren og tælles ikke som pister.[4]
Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?
Lift- og pistestatus kommer fra operatørens interaktive kort og tæller kun de fire alpine sektorer Chinaillon, Joyère, Maroly og Rosay/Lachat. Kortet angiver ikke opdateringstidspunkt, så tallene er mærket som kildeangivelser. Snedybden kommer fra Météo-Frances station GRAND-BORNAND i 1.447 m, en del af et sæsonarkiv: siden viser den seneste måling med dato eller markerer sne som ikke tilgængelig.[4][5]
Er prognoserne for 1.000, 1.600 og 2.100 m i Le Grand-Bornand observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 1.000, 1.600 og 2.100 m ved ét repræsentativt punkt (dalstationen for Rosay-gondolbanen).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Le Grand-Bornand Tourisme · SkiområdeLe Grand-Bornand Tourisme
- OpenStreetMap · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Le Grand-Bornand Tourisme · Kort over pisterneLe Grand-Bornand Tourisme
- Le Grand-Bornand Tourisme / Lumiplay · Lift- og pistestatusLe Grand-Bornand Tourisme / Lumiplay
- Météo-France · SnemeldingMétéo-France
- Le Grand-Bornand Tourisme · Praktisk informationLe Grand-Bornand Tourisme
- Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.