Hautes-Alpes · Frankrig
Le Monêtier-les-Bains: sneprognose og vejret
For Le Monêtier-les-Bains viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 19.00, modelleret snefald på 1,3 mm i 1.500 m, 4 mm i 2.100 m og 4,1 mm i 2.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 22.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Le Monêtier-les-Bains: Lifte: Antal åbne ukendt · 12 angivet (monetier · Opført af kilden: lokale sektorer; Serre Chevalier / Websenso; Hentet 4. nov., 21.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Le Monêtier-les-Bains er en højtliggende destination i Serre Chevalier; prognosen bruger et punkt i P6 · mairie.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Antal åbne ukendt · 12 angivetmonetier · Opført af kilden: lokale sektorer
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Le Monêtier-les-Bains er en by i skiområdet Serre Chevalier; områdets tal gælder ikke kun Le Monêtier-les-Bains. Se åbne forbindelser i den officielle melding.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Le Monêtier-les-Bains
-2 – 2 °C · 2.100 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 19.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Le Monêtier-les-Bains er værdierne i 1.500, 2.100 og 2.800 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet P6 · mairie, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 19.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 22.00 | -1,8 | 0,1 | 84 | 2,4 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -1,9 | 0,5 | 84 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -2 | 0,1 | 85 | 3,6 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -1,6 | 0,3 | 86 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -1,6 | 0,5 | 84 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -1,6 | 0,6 | 85 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -1,7 | 0,9 | 90 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -1,4 | 0,6 | 87 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -1,1 | 0,2 | 88 | 2 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -0,6 | 0 | 81 | 3 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -0,4 | 0 | 80 | 3,3 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 0,1 | 0 | 81 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 0,7 | 0 | 81 | 3 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 1 | 0 | 78 | 4,4 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 0,9 | 0 | 80 | 4,9 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 1,4 | 0,1 | 80 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 1,4 | 0 | 82 | 3,7 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 1,6 | 0 | 80 | 4,2 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 1,8 | 0 | 78 | 4,2 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 1,4 | 0 | 77 | 4,1 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 1,1 | 0 | 79 | 3,9 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 1 | 0 | 79 | 3,8 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 0,7 | 0,1 | 83 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 0,6 | 0,1 | 84 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 0,5 | 0,4 | 86 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 0,5 | 0,4 | 85 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 0,4 | 0,2 | 84 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 0,3 | 0,2 | 85 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 0,5 | 0,1 | 85 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 0,6 | 0,3 | 86 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 0,5 | 0,4 | 87 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 0,8 | 0,1 | 85 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 0,2 | 0,1 | 86 | 2 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 0 | 0,7 | 89 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -0,1 | 1,6 | 90 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -0,3 | 0,6 | 96 | 0,1 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | -0,5 | 0,3 | 99 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | -0,5 | 1,1 | 99 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | -0,2 | 1,4 | 99 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | -0,1 | 0,5 | 98 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 0,3 | 0,1 | 96 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | 0,2 | 2 | 82 | 6,2 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | 0,9 | 0,1 | 80 | 4,9 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | 0,1 | 0,2 | 85 | 2,8 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | -0,8 | 0,3 | 93 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 19.00 | -1,2 | 0,3 | 95 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 20.00 | -0,9 | 0,3 | 87 | 1,9 |
| 6. nov. 2026, 21.00 | -1 | 0,3 | 86 | 2,1 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 4 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 13/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 11 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 66 h
4. nov. 2026, 13.00 → 4. nov. 2026, 19.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-6,3°C
Vind: 2,4 m/s · Nedbør: 0,1 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 19.00-1,8°C
Vind: 2,4 m/s · Nedbør: 0,1 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 19.001°C
Vind: 0,9 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 19.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 22.00 → 5. nov., 22.00
1.500 m
1,3 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.100 m
4 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.800 m
4,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer
10 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer
10 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
-1,8°Mulighed for sneproduktion
13 / 48 hLængste kuldeperiode: 11 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -1,9° / -1,8° | 0,6 mm (2 h) |
| 5. nov. 2026 | -2° / 1,8° | 4,3 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -1,2° / 0,9° | 11,2 mm (22 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 19.00 · Hentet: 4. nov., 21.18 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 22.00 — 7. nov. 2026, 16.0066 h · 2.100 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,1 °CTidligere prognose: 0 °C
Seneste prognose: -0,2 °C - Samlet nedbørPrognose
- +1,7 mmTidligere prognose: 14,6 mm
Seneste prognose: 16,3 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +1,8 mmTidligere prognose: 13,3 mm
Seneste prognose: 15,1 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 25 h
Seneste prognose: 25 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 0 °C | -0,2 °C | -0,1 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 14,6 mm | 16,3 mm | +1,7 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 13,3 mm | 15,1 mm | +1,8 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 25 h | 25 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 13.00
Hentet: 4. nov. 2026, 16.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 19.00
Hentet: 4. nov. 2026, 21.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Serre Chevalier · Drift, afgrænset til source
monetier · Opført af kilden: lokale sektorerMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun sektorer opført af kilden. Kilden angiver intet verificeret observationstidsstempel. Uden for driftsperioden er ikke en aktuel åbning eller lukning.
Liftstatus
- Télésiège BACHAS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Télésiège AYA · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Télésiège LAUZIERES · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Téléski CHANTELOUBE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Téléski ECOLE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Téléski ETOILE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Téléski PRE CHABERT · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Tapis CHARMETTES · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Télésiège EYCHAUDA · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Télésiège CIBOUIT · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Télésiège CUCUMELLE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Télésiège YRET · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- ROCHAMOUT · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- ROUTE DES ESPAGNOLS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- AYA · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- BRETELLE CORVARIA · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- CHAUME · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- CLOT GAILLARD · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- CORVARIA · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- JARDIN · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- COMBE RATEAU · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- EYCHAUDA · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- PAS DE L ANE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TETRAS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- ROUGE CIBOUIT · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- ROUGE YRET · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- COL DU VENT · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- NOIRE CIBOUIT · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TABUC · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Météo-France · Serre Chevalier stations
Station SERRE CHE-LE MONETIER_NIVOArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 18. apr. 2026, 10.13
| Målested | cm |
|---|---|
| SERRE CHE-LE MONETIER_NIVO (2.185 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 60 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Serre Chevalier · Drift, afgrænset til source
monetier · Opført af kilden: lokale sektorer4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Serre Chevalier · Drift, afgrænset til source
monetier · Opført af kilden: lokale sektorer3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Météo-France · Serre Chevalier stations
Station SERRE CHE-LE MONETIER_NIVO4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 18. apr. 2026, 10.13
| Målested | cm |
|---|---|
| SERRE CHE-LE MONETIER_NIVO (2.185 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 60 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Le Monêtier-les-Bains?
For Le Monêtier-les-Bains viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 19.00, modelleret snefald på 1,3 mm i 1.500 m, 4 mm i 2.100 m og 4,1 mm i 2.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 22.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Le Monêtier-les-Bains?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Le Monêtier-les-Bains. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Le Monêtier-les-Bains?
Lifte: Antal åbne ukendt · 12 angivet (monetier · Opført af kilden: lokale sektorer; Serre Chevalier / Websenso; Hentet 4. nov., 21.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Landskabet ved Le Monêtier-les-Bains er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.
Før din skidag
Er Le Monêtier-les-Bains hele skiområdet Serre Chevalier?
Nej. Serre Chevalier omfatter flere byer, og Le Monêtier-les-Bains er kun én af dem; områdets tal er ikke en lokal opgørelse.[1]
Er forbindelserne omkring Le Monêtier-les-Bains åbne?
Se den officielle lift- og pistemelding før afgang fra Le Monêtier-les-Bains. Et kort bekræfter ikke åbning.[4]
Er prognoserne for 1.500, 2.100 og 2.800 m ved Le Monêtier-les-Bains observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 1.500, 2.100 og 2.800 m ved ét repræsentativt punkt (P6 · mairie).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Serre Chevalier · SkiområdeSerre Chevalier Vallée Briançon
- Le Monêtier-les-Bains · Placering og højdeSerre Chevalier Vallée Briançon
- Serre Chevalier · Kort over pisterneSerre Chevalier Vallée Briançon
- Serre Chevalier · Lift- og pistestatusSerre Chevalier Vallée Briançon
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.