Salzburg · Østrig

Leogang: sneprognose og vejret

For Leogang viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.300 m og 0 mm i 1.762 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Leogang og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Leogang ligger i 788 m højde. Byen ligger i distriktet Zell am See i delstaten Salzburg, et vintersports- og sommermountainbikested med et mine- og gotikmuseum og turistminen Schwarzleo.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Leogangs lifte indgår i Skicircus sammen med Saalbach Hinterglemm og Fieberbrunn; operatørens Asitz-side er kilden til de lokale åbninger. Tallene for Skicircus gælder hele området, ikke kun Leogang; prognosen bruger ét bypunkt.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Leogang

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-2 – 10 °C · 1.300 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Højdejusterede modelestimater ved bypunktet, ikke særskilte observationer. 800 / 1.300 / 1.762 m · 47,41667° N, 12,75000° Ø.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Vienna · MET Norway

Temperaturprognose time for time5,1 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°12°4. nov., 116. nov., 10
Prognoseværdier time for time
Leogang · 1.300 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 11.005,1072,51,3
4. nov. 2026, 12.006,4064,91,5
4. nov. 2026, 13.007,5060,31,7
4. nov. 2026, 14.008058,72
4. nov. 2026, 15.007,9060,12
4. nov. 2026, 16.006,5070,51,4
4. nov. 2026, 17.003,9074,61,2
4. nov. 2026, 18.003,2076,21,1
4. nov. 2026, 19.002,3079,41,1
4. nov. 2026, 20.001,5082,51,3
4. nov. 2026, 21.000,8086,11,4
4. nov. 2026, 22.000,2089,41,4
4. nov. 2026, 23.00-0,4093,21,4
5. nov. 2026, 00.00-0,70951,5
5. nov. 2026, 01.00-0,8095,31,7
5. nov. 2026, 02.00-1095,71,8
5. nov. 2026, 03.00-1,4095,61,8
5. nov. 2026, 04.00-1,7095,81,9
5. nov. 2026, 05.00-1,8095,92
5. nov. 2026, 06.00-2095,72,1
5. nov. 2026, 07.00-2,1095,42
5. nov. 2026, 08.00-0,8092,82,4
5. nov. 2026, 09.001,3085,62,3
5. nov. 2026, 10.003,6074,81,9
5. nov. 2026, 11.005,8063,41,6
5. nov. 2026, 12.007,8053,51,4
5. nov. 2026, 13.009,2047,71,4
5. nov. 2026, 14.009,8045,91,2
5. nov. 2026, 15.009,60481
5. nov. 2026, 16.007,7061,70,8
5. nov. 2026, 17.005,1066,20,8
5. nov. 2026, 18.004069,90,8
5. nov. 2026, 19.003,2072,60,9
5. nov. 2026, 20.002,4074,91,1
5. nov. 2026, 21.001,9075,91,1
5. nov. 2026, 22.001,6076,81,2
5. nov. 2026, 23.001,2077,21,3
6. nov. 2026, 00.000,8077,41,3
6. nov. 2026, 01.000,5077,81,4
6. nov. 2026, 02.000,3077,81,4
6. nov. 2026, 03.000,20771,4
6. nov. 2026, 04.000,10761,5
6. nov. 2026, 05.00-0,1075,41,5
6. nov. 2026, 06.00-0,1074,41,5
6. nov. 2026, 07.000073,11,4
6. nov. 2026, 08.001,8072,31,4
6. nov. 2026, 09.004,6068,71,7
6. nov. 2026, 10.006,9060,11,1
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
7/48 h
Længste sammenhængende periode
4 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,1 °C · 50 h

4. nov. 2026, 00.17 → 4. nov. 2026, 02.17

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Vienna

800 m7,8°C1.300 m5,1°C1.762 m2°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00

800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.300 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.762 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

800 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 3,7°C
19—Over vurderingens grænse · 3,1°C
20—Over vurderingens grænse · 2,6°C
21—Over vurderingens grænse · 2,2°C
22—Over vurderingens grænse · 1,9°C
23—Over vurderingens grænse · 1,6°C
00—Over vurderingens grænse · 1,5°C
01—Over vurderingens grænse · 1,4°C
02—Over vurderingens grænse · 1,2°C
03—Over vurderingens grænse · 0,8°C
04—Over vurderingens grænse · 0,5°C
05—Over vurderingens grænse · 0,4°C
06—Over vurderingens grænse · 0,2°C
07—Over vurderingens grænse · 0,1°C
1.300 m

4 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1,1°C
19—Over vurderingens grænse · 0,5°C
20—Over vurderingens grænse · -0°C
21—Over vurderingens grænse · -0,4°C
22—Over vurderingens grænse · -0,8°C
23—Over vurderingens grænse · -1,1°C
00—Over vurderingens grænse · -1,2°C
01—Over vurderingens grænse · -1,3°C
02—Over vurderingens grænse · -1,5°C
03—Over vurderingens grænse · -1,9°C
04✓Egnet vejr · -2,2°C
05✓Egnet vejr · -2,3°C
06✓Egnet vejr · -2,5°C
07✓Egnet vejr · -2,6°C
1.762 m

13 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -1,8°C
19✓Egnet vejr · -2,5°C
20✓Egnet vejr · -3°C
21✓Egnet vejr · -3,5°C
22✓Egnet vejr · -3,8°C
23✓Egnet vejr · -4,2°C
00✓Egnet vejr · -4,3°C
01✓Egnet vejr · -4,4°C
02✓Egnet vejr · -4,6°C
03✓Egnet vejr · -5°C
04✓Egnet vejr · -5,3°C
05✓Egnet vejr · -5,4°C
06✓Egnet vejr · -5,6°C
07✓Egnet vejr · -5,7°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

5,1°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

7 / 48 h

Længste kuldeperiode: 4 h

Temperaturprognose time for time5,1 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°12°4. nov., 116. nov., 10
1.300 m · Europe/Vienna
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-0,4° / 8°0 mm (13 h)
5. nov. 2026-2,1° / 9,8°0 mm (24 h)
6. nov. 2026-0,1° / 6,9°0 mm (11 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 06.17 · Europe/Vienna

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
800 m1.300 m1.762 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 13.0050 h · 1.300 m · Europe/Vienna

Timer mellem udbyderens opdateringer2 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,1 °CTidligere prognose: 2,8 °C
Seneste prognose: 3 °C
Samlet nedbørPrognose
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 7 h
Seneste prognose: 7 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose2,8 °C3 °C+0,1 °C
Samlet nedbørPrognose0 mm0 mm+0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret7 h7 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

800 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
1.300 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
1.762 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Intermaps · Drift, afgrænset til Skicircus

Leogang · gennemgået kortudvalgMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 01.00

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Delvis gennemgået oversigt; gennemgåede poster der mangler i dette svar: 0. For manglende poster udledes ingen driftsstatus.

Liftstatus
  • L1 Asitz cable car I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • L2 Asitz cable car II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • L5 Asitzgipfel lift 8er · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • L10 Riederfeld lift · Meldt åben · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • L12 Schanteilift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • L11 Beginner's lift Kraller · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • L9 Beginner's lift Asitz · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • L8 Alm lift 4er · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • L3 Steinberg cable car I · Meldt åben · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • L4 Steinberg cable car II · Meldt åben · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • L6 Muldenbahn 8er · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • L13 Leos Kids Area · Meldt åben · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • L7 Asitzkogelbahn 8er · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 218 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 215 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 212 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 211 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 222 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Intermaps · Drift, afgrænset til Skicircus

Leogang · gennemgået kortudvalg4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 01.00

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Intermaps · Drift, afgrænset til Skicircus

Leogang · gennemgået kortudvalg3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 15.15

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Leogang?

For Leogang viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.300 m og 0 mm i 1.762 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Salzburg · Østrig

Lær bjerget at kende

Asitz-gondolbanen kører fra Hütten, cirka to kilometer fra centrum, og giver Leogang adgang til Skicircus. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Byens højde
788 m[3]
Lift fra byen
Asitzbahn · Hütten[1]
Prognosepunkt
Leogang[2]

Før din skidag

Hvilken lift fører fra Leogang op til pisterne?

Asitz-gondolbanen kører fra Hütten, cirka to kilometer fra centrum, og giver Leogang adgang til Skicircus.[1]

Hvordan hænger Leogang sammen med Skicircus?

Leogangs lifte indgår i Skicircus sammen med Saalbach Hinterglemm og Fieberbrunn; operatørens Asitz-side er kilden til de lokale åbninger.[1]

Er prognosehøjderne for Leogang målinger fra vejrstationer?

Højdejusterede modelestimater ved bypunktet, ikke særskilte observationer. 800 / 1.300 / 1.762 m · 47,41667° N, 12,75000° Ø.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Leogang · Lift- og pistestatusSaalbach / Fieberbrunn
  2. Leogang · Placering og højdeWikipedia
  3. Leogang · Fakta og områdeinformationWikipedia
  4. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.