Savoie · Franske Alper · Frankrig

Les Arcs: sneprognose og vejret

For Les Arcs viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 04.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.600 m, 0 mm i 2.040 m og 0 mm i 3.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

Meldte forhold for Les Arcs: Lifte: 0 af 18 åbne (ARC 2000 · Opført af kilden: alpin sektor; Official operator / Lumiplan; Hentet 5. nov., 10.10 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Les Arcs rejser sig over Bourg-Saint-Maurice i fire stationer, Arc 1600, 1800, 1950 og 2000, med de gamle sidedale Peisey-Vallandry og Villaroger i yderkanterne.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbner snart
Lifte
0 af 18 åbneARC 2000 · Opført af kilden: alpin sektor
  • ARC 1600 · Opført af kilden: alpin sektor 0 af 10 åbne
  • ARC 1800 · Opført af kilden: alpin sektor 0 af 10 åbne
  • VILLAROGER · Opført af kilden: alpin sektor 0 af 4 åbne
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Åbner 12. dec. · om 37 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Prognosepunktet ligger på 2.040 m, mellem Arc 1950 og Arc 2000. Arc 1600 ligger 440 m lavere, og toppen af Aiguille Rouge er ikke dette punkt, så læs lift- og pistenavne og ikke kun vejret.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Les Arcs

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-1 – 6 °C · 2.040 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 5. nov., 04.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Trinnet 1.600 m svarer nogenlunde til Arc 1600, 2.040 m til Arc 1950–2000 og 3.000 m til de høje lifte; de er modelestimater for ét referencepunkt (45,573333° N, 6,826667° Ø), ikke stationsmålinger.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 5. nov. 2026, 04.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time4,8 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°8°5. nov., 117. nov., 10
Prognoseværdier time for time
Les Arcs · 2.040 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 11.004,80592,4
5. nov. 2026, 12.004,90642,8
5. nov. 2026, 13.005,40642,6
5. nov. 2026, 14.005,30662,8
5. nov. 2026, 15.005,80602,6
5. nov. 2026, 16.005,30632
5. nov. 2026, 17.003,40751,1
5. nov. 2026, 18.001,80840,5
5. nov. 2026, 19.002,30750,3
5. nov. 2026, 20.001,90710,6
5. nov. 2026, 21.001,60700,5
5. nov. 2026, 22.001,70680,5
5. nov. 2026, 23.001,50701
6. nov. 2026, 00.001,60710,7
6. nov. 2026, 01.001,30720,7
6. nov. 2026, 02.001,40740,1
6. nov. 2026, 03.000,90780,2
6. nov. 2026, 04.001,50680,6
6. nov. 2026, 05.001,10650,9
6. nov. 2026, 06.000,90690,1
6. nov. 2026, 07.00-0,10760,2
6. nov. 2026, 08.000,20740,2
6. nov. 2026, 09.0000810,6
6. nov. 2026, 10.0010800,5
6. nov. 2026, 11.002,80730,8
6. nov. 2026, 12.003,80680,6
6. nov. 2026, 13.004,40681
6. nov. 2026, 14.004,30700,8
6. nov. 2026, 15.003,60811
6. nov. 2026, 16.0020,1931
6. nov. 2026, 17.001,10,2970,8
6. nov. 2026, 18.000,40,2980,6
6. nov. 2026, 19.000,30,1980,4
6. nov. 2026, 20.00-0,10,11000,6
6. nov. 2026, 21.00-0,60,3990,8
6. nov. 2026, 22.00-0,60,5990,6
6. nov. 2026, 23.00-0,60,9990,2
7. nov. 2026, 00.00-0,70,8970,8
7. nov. 2026, 01.00-0,60,2960,5
7. nov. 2026, 02.00-0,60970,3
7. nov. 2026, 03.00-0,40,1970,6
7. nov. 2026, 04.00-0,701000,8
7. nov. 2026, 05.00-0,20910,4
7. nov. 2026, 06.00-0,30870,6
7. nov. 2026, 07.00-0,70860,9
7. nov. 2026, 08.00-0,90901,2
7. nov. 2026, 09.00-0,30881
7. nov. 2026, 10.000,30871,4
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
1/48 h
Længste sammenhængende periode
1 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,3 °C · 63 h

4. nov. 2026, 22.00 → 5. nov. 2026, 04.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.600 m7,2°C2.040 m4,8°C3.000 m-1,5°C0°C · ≈ 2.771 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 2.771 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 11.00 → 6. nov., 11.00

1.600 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.040 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

3.000 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.600 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,9°C
19—Over vurderingens grænse · 2,6°C
20—Over vurderingens grænse · 2,3°C
21—Over vurderingens grænse · 2,2°C
22—Over vurderingens grænse · 2,2°C
23—Over vurderingens grænse · 2°C
00—Over vurderingens grænse · 2,1°C
01—Over vurderingens grænse · 1,8°C
02—Over vurderingens grænse · 1,6°C
03—Over vurderingens grænse · 1,7°C
04—Over vurderingens grænse · 1,6°C
05—Over vurderingens grænse · 1°C
06—Over vurderingens grænse · 0,9°C
07—Over vurderingens grænse · 0,8°C
2.040 m

1 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,4°C
19—Over vurderingens grænse · 0,2°C
20—Over vurderingens grænse · -0,5°C
21—Over vurderingens grænse · -0,9°C
22—Over vurderingens grænse · -0,9°C
23—Over vurderingens grænse · -1°C
00—Over vurderingens grænse · -0,8°C
01—Over vurderingens grænse · -1°C
02—Over vurderingens grænse · -0,8°C
03—Over vurderingens grænse · -1°C
04—Over vurderingens grænse · -1,1°C
05—Over vurderingens grænse · -1,7°C
06—Over vurderingens grænse · -1,6°C
07✓Egnet vejr · -2°C
3.000 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -4,5°C
19✓Egnet vejr · -4,7°C
20✓Egnet vejr · -5,1°C
21✓Egnet vejr · -5,4°C
22✓Egnet vejr · -5,5°C
23✓Egnet vejr · -5,3°C
00✓Egnet vejr · -5,3°C
01✓Egnet vejr · -5,4°C
02✓Egnet vejr · -5,5°C
03✓Egnet vejr · -5,6°C
04✓Egnet vejr · -5,8°C
05✓Egnet vejr · -6°C
06✓Egnet vejr · -6,3°C
07✓Egnet vejr · -6,5°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

4,8°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

1 / 48 h

Længste kuldeperiode: 1 h

Temperaturprognose time for time4,8 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°8°5. nov., 117. nov., 10
2.040 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 20261,5° / 5,8°0 mm (13 h)
6. nov. 2026-0,6° / 4,4°2,4 mm (24 h)
7. nov. 2026-0,9° / 0,3°1,1 mm (11 h)

Udbyderens opdatering: 5. nov., 04.00 · Hentet: 5. nov., 07.17 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.600 m2.040 m3.000 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,3°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 11.00 — 8. nov. 2026, 02.0063 h · 2.040 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,3 °CTidligere prognose: 1,2 °C
Seneste prognose: 1,4 °C
Samlet nedbørPrognose
-8,2 mmTidligere prognose: 11,7 mm
Seneste prognose: 3,5 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-3,7 mmTidligere prognose: 6,5 mm
Seneste prognose: 2,9 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+1 hTidligere prognose: 5 h
Seneste prognose: 6 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose1,2 °C1,4 °C+0,3 °C
Samlet nedbørPrognose11,7 mm3,5 mm-8,2 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret6,5 mm2,9 mm-3,7 mm
Timer med egnet vejrModelleret5 h6 h+1 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.600 mNy prognose5. nov. 2026, 04.00
2.040 mNy prognose5. nov. 2026, 04.00
3.000 mNy prognose5. nov. 2026, 04.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Lumiplan · Les Arcs og Peisey-Vallandry

ARC 1600 · Opført af kilden: alpin sektorMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Alpin oversigt opført af kilden. Observationstidspunkt og adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • FUNICULAIRE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • ARPETTE. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • CACHETTE. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • MONT BLANC. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • CLOCHERET. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • COMBETTES. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • MILLERETTE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • SNOWPARK · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TOMMELET · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • VEZAILLE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
ARC 1800 · Opført af kilden: alpin sektorMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Alpin oversigt opført af kilden. Observationstidspunkt og adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • DAHU · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TRANSARC 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TRANSARC 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • VILLARDS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • CARRELEY. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • VAGERE. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • CHARMETTOGER. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • JARDIN ALPIN · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 1ere GLISSE 1800 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 1ers VIRAGES 1800 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
ARC 2000 · Opført af kilden: alpin sektorMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 18

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Alpin oversigt opført af kilden. Observationstidspunkt og adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • AIGUILLE ROUGE.. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • VARET · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • ARCABULLE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • PRE ST ESPRIT · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • BOIS DE L'OURS. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • COMBORCIERE. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • MARMOTTES. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • PLAGNETTES. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • GRAND COL. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • LANCHETTES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • ST JACQUES. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • LAC DES COMBES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • RHODOS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • ELDORADOR. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • ETERLOU · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • FLAMME OLYMPIQUE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • PLAN VERT. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • CABRIOLET · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
VILLAROGER · Opført af kilden: alpin sektorMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 4

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Alpin oversigt opført af kilden. Observationstidspunkt og adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • VILLAROGER. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • DROSET. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • RHONAZ. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • AZURE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

Météo-France · Paradiski NIVO stations

Station Les ArcsArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
23. apr. 2026, 14.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Les Arcs (2.040 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.115
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Lumiplan · Les Arcs og Peisey-Vallandry

ARC 1600 · Opført af kilden: alpin sektor5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
ARC 1800 · Opført af kilden: alpin sektor5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
ARC 2000 · Opført af kilden: alpin sektor5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 18

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
VILLAROGER · Opført af kilden: alpin sektor5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 4

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Lumiplan · Les Arcs og Peisey-Vallandry

ARC 1600 · Opført af kilden: alpin sektor4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
ARC 1800 · Opført af kilden: alpin sektor4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
ARC 2000 · Opført af kilden: alpin sektor4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 18

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
VILLAROGER · Opført af kilden: alpin sektor4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 4

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Lumiplan · Les Arcs og Peisey-Vallandry

ARC 1600 · Opført af kilden: alpin sektor3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
ARC 1800 · Opført af kilden: alpin sektor3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
ARC 2000 · Opført af kilden: alpin sektor3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 18

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
VILLAROGER · Opført af kilden: alpin sektor3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 4

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Météo-France · Paradiski NIVO stations

Station Les Arcs5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
23. apr. 2026, 14.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Les Arcs (2.040 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.115
Officiel kilde ↗

Météo-France · Paradiski NIVO stations

Station Les Arcs4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
23. apr. 2026, 14.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Les Arcs (2.040 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.115
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Les Arcs?

For Les Arcs viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 04.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.600 m, 0 mm i 2.040 m og 0 mm i 3.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Les Arcs?

Lifte: 0 af 18 åbne (ARC 2000 · Opført af kilden: alpin sektor; Official operator / Lumiplan; Hentet 5. nov., 10.10 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Savoie · Franske Alper · Frankrig

Lær bjerget at kende

En enkelt nedfart fra Aiguille Rouge til Villaroger falder omkring 2.026 m på 7 km og viser, hvor langt terrænet strækker sig under stationerne. Tegningen er skematisk, ikke en pisteoversigt.

Prognosepunkt
Les Arcs · 2.040 m[3]
Stationer
Arc 1600 · 1800 · 1950 · 2000[4]
Togforbindelse
Kabelbanen Arc-en-Ciel fra Bourg-Saint-Maurice station til Arc 1600, cirka 7 min[4]
Arkiveret snedybde på station
115 cm · 23. april 2026, 12.00 UTC[3]

Før din skidag

Kan jeg komme til Les Arcs med tog?

Togene standser i Bourg-Saint-Maurice, og en kabelbane forbinder stationen med Arc 1600 på cirka 7 minutter. Tjek kabelbanens egen køreplan; den indgår ikke i skiprognosen.[4]

Er Villaroger eller Peisey-Vallandry det samme som Arc 1800?

Nej. Villaroger ligger omkring 1.200 m på nordsiden og er afhængig af kunstsne en stor del af sæsonen, mens Vanoise Express afgår fra Peisey-Vallandry. Prognosen på 2.040 m beskriver ingen af stederne.[4]

Hvor aktuel er snedybden på 115 cm?

Det er en arkivværdi fra 23. april 2026 fra Météo-Frances station og viser, hvordan sæsonen sluttede, ikke dagens snedybde. Sammenlign datoen, før du drager konklusioner.[3]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Les Arcs · SkiområdeLes Arcs turistkontor
  2. Les Arcs · Lift- og pistestatusLes Arcs operatør
  3. Météo-France · Les Arcs · SnemeldingMétéo-France
  4. Les Arcs · Fakta og områdeinformationWikipedia
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.