Sälen · Dalarna · Sverige
Lindvallen/ Högfjället (Sälen): sneprognose og vejret
For Lindvallen/Högfjället (Sälen) viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 5. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 750 m, 0 mm i 850 m og 0 mm i 950 m i de 24 timer fra 5. nov., 22.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde
Meldte forhold for Lindvallen/Högfjället (Sälen): Lifte: 0 af 44 åbne (Sälen · Lindvallen; SkiStar; Hentet 5. nov., 21.07 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 5. nov., 21.07 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Planlæg mellem Lindvallens skovklædte pister og det åbne fjeld ved Högfjället med vejr efter højde og meldinger for hvert område.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 44 åbneSälen · Lindvallen
- Sälen · Högfjället 0 af 14 åbne
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- 0 cmved Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor · skiområdets melding
- Sæson
- Åbner 4. dec. · om 29 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 3. nov. 2026
Områdets dækning: Siden dækker det forbundne par Lindvallen/Högfjället. Tandådalen/Hundfjället er et andet par i SkiStar Sälen. Deres meldinger og tallene for hele destinationen beskriver ikke dette område.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
-3 – 3 °C · 850 m · 5. nov. – 7. nov.
Open-Meteo · MET Nordic · Udstedt 5. nov., 16.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Prognoserne i 750, 850 og 950 m bruger ét repræsentativt punkt på 61,1481° N og 13,1462° Ø. Det er modelværdier for de ønskede højder, ikke tre stationer, tophøjder eller en prognose for hver piste i begge områder.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 5. nov. 2026, 16.00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5. nov. 2026, 22.00 | -0,4 | 0 | 91 | 5,7 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -0,5 | 0 | 92 | 5,1 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -0,5 | 0 | 91 | 5,4 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -0,6 | 0 | 91 | 5,3 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -0,8 | 0 | 91 | 5 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -0,9 | 0 | 91 | 4,4 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -1 | 0 | 90 | 3,6 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -1,1 | 0 | 87 | 2,7 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -1,8 | 0 | 87 | 1,9 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -2,2 | 0 | 87 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -2 | 0 | 82 | 2,7 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -0,9 | 0 | 82 | 3,2 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 0,2 | 0 | 78 | 4,2 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 0,9 | 0 | 73 | 5,3 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 1,3 | 0 | 73 | 5,6 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 1,3 | 0 | 74 | 5,6 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 1,1 | 0 | 76 | 6,1 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | 0,4 | 0 | 83 | 6,1 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | -0,4 | 0 | 89 | 5,4 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | -0,9 | 0 | 91 | 4,8 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | -1,1 | 0 | 92 | 4,1 |
| 6. nov. 2026, 19.00 | -1,1 | 0 | 91 | 3 |
| 6. nov. 2026, 20.00 | -1,1 | 0 | 86 | 2,2 |
| 6. nov. 2026, 21.00 | -1,2 | 0 | 77 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 22.00 | -1,3 | 0 | 75 | 1,9 |
| 6. nov. 2026, 23.00 | -1,5 | 0 | 75 | 2,5 |
| 7. nov. 2026, 00.00 | -1,6 | 0 | 81 | 2,4 |
| 7. nov. 2026, 01.00 | -1,9 | 0 | 84 | 2 |
| 7. nov. 2026, 02.00 | -2,1 | 0 | 85 | 1,7 |
| 7. nov. 2026, 03.00 | -2,2 | 0 | 85 | 1,6 |
| 7. nov. 2026, 04.00 | -2,3 | 0 | 85 | 1,8 |
| 7. nov. 2026, 05.00 | -2,4 | 0 | 85 | 2,2 |
| 7. nov. 2026, 06.00 | -2,5 | 0 | 85 | 2,1 |
| 7. nov. 2026, 07.00 | -2,5 | 0 | 86 | 2,1 |
| 7. nov. 2026, 08.00 | -2,5 | 0 | 88 | 2,1 |
| 7. nov. 2026, 09.00 | -1,8 | 0 | 87 | 1,8 |
| 7. nov. 2026, 10.00 | 0,1 | 0 | 85 | 1,5 |
| 7. nov. 2026, 11.00 | 2 | 0 | 78 | 1,4 |
| 7. nov. 2026, 12.00 | 2,7 | 0 | 77 | 1,6 |
| 7. nov. 2026, 13.00 | 2,8 | 0 | 76 | 1,7 |
| 7. nov. 2026, 14.00 | 2,5 | 0 | 78 | 2 |
| 7. nov. 2026, 15.00 | 1,5 | 0 | 80 | 2,6 |
| 7. nov. 2026, 16.00 | 0,3 | 0 | 77 | 3 |
| 7. nov. 2026, 17.00 | 0 | 0 | 75 | 3,6 |
| 7. nov. 2026, 18.00 | -0,1 | 0 | 77 | 4 |
| 7. nov. 2026, 19.00 | -0,3 | 0 | 79 | 4 |
| 7. nov. 2026, 20.00 | -0,4 | 0 | 80 | 3,6 |
| 7. nov. 2026, 21.00 | -0,5 | 0 | 80 | 3,4 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 23/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 14 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,3 °C · 62 h
5. nov. 2026, 11.00 → 5. nov. 2026, 16.00
Prognosearkiv
- 5. nov. 2026, 16.00 · 850 m
- 5. nov. 2026, 11.00 · 850 m
- 5. nov. 2026, 06.00 · 850 m
- 5. nov. 2026, 01.00 · 850 m
- 4. nov. 2026, 20.00 · 850 m
- 4. nov. 2026, 15.00 · 850 m
- 4. nov. 2026, 10.00 · 850 m
- 4. nov. 2026, 05.29 · 850 m
- 4. nov. 2026, 00.31 · 850 m
- 3. nov. 2026, 19.29 · 850 m
- 3. nov. 2026, 16.33 · 850 m
- 3. nov. 2026, 15.30 · 850 m
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Stockholm
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-1,1°C
Vind: 7 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 5. nov., 16.00-0,4°C
Vind: 5,7 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 5. nov., 16.000,3°C
Vind: 5,7 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 5. nov., 16.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
5. nov., 22.00 → 6. nov., 22.00
750 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
850 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
950 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
2 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer
3 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer
9 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
-0,4°Mulighed for sneproduktion
23 / 48 hLængste kuldeperiode: 14 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 5. nov. 2026 | -0,5° / -0,4° | 0 mm (2 h) |
| 6. nov. 2026 | -2,2° / 1,3° | 0 mm (24 h) |
| 7. nov. 2026 | -2,5° / 2,8° | 0 mm (22 h) |
Udbyderens opdatering: 5. nov., 16.00 · Hentet: 5. nov., 17.18 · Europe/Stockholm
Open-Meteo · MET Nordic ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,3°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 22.00 — 8. nov. 2026, 12.0062 h · 850 m · Europe/Stockholm
Timer mellem udbyderens opdateringer5 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,3 °CTidligere prognose: -1,5 °C
Seneste prognose: -1,2 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- -3 hTidligere prognose: 40 h
Seneste prognose: 37 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | -1,5 °C | -1,2 °C | +0,3 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 40 h | 37 h | -3 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 5. nov. 2026, 11.00
Hentet: 5. nov. 2026, 12.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 5. nov. 2026, 16.00
Hentet: 5. nov. 2026, 17.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
SkiStar · Sälen
Sälen · LindvallenMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 44
| Målested | cm |
|---|---|
| Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng i Söderåsen | 0 |
| Lindvallen · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gustavbacken) | 0 |
| Lindvallen · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Lindvallen · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift. Pistesammendraget og de navngivne rækker stemmer ikke overens, så den opførte pisteoversigt er ufuldstændig.
Liftstatus
- Söderåsen Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Experium Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Gustav Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Vråken 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Vråken 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Örnen 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Örnen 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Orren 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Orren 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Orren 3 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Tjädern 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Tjädern 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Falken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Fasanen 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Fasanen 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Uven · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Sydpolen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Måsen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Sparven · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Tranan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Svalan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Ugglan 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Ugglan 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Kråkan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Duvan 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Duvan 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Gladan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Höken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Ripan 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Ripan 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Korpen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Nordpolen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Lärkan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Trasten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Kajan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Haren · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Kaninen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Pingvinen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband Söderåstorget · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband Valleberget 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband Valleberget 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband Valleberget 3 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband Korpen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband Sälfjällstorget · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
- Frida · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Ola · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Kajsa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Anna · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Moa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Hugo · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Elin · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Åke · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Lena · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Ida · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Pelle · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Lina · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Vallebacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Snögubbedalen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Lelle · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Jenny · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Per · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Märta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Jullan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Lasse · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Nisse · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Gustav · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Oskar · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Tomas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Daniel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Eva · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Ville · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Olle · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Lotta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Lisa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Karin · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Hasse · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Uffe · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Sigge · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Jonas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Emma · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Adam · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Pernilla · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Stina · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Valletorget · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- SkiStar Snow Park Green · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- SkiStar Snow Park Blue · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Pepsi Fun Ride (Grön) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Sälen · HögfjälletMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 14
| Målested | cm |
|---|---|
| Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng i Söderåsen | 0 |
| Högfjället · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Mats) | 0 |
| Högfjället · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Högfjället · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift.
Liftstatus
- Renen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Vesslan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Vargen 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Vargen 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Älgen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Illern · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Mården · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Minken 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Minken 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Bävern · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Järven · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Björnen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Räven · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband Högfjället · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
- Musse · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Skutt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Bamse · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Putte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Arne · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Åsa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Kent · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Tina · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Mats · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SkiStar · Sälen
Sälen · Lindvallen5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 44
| Målested | cm |
|---|---|
| Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng i Söderåsen | 0 |
| Lindvallen · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gustavbacken) | 0 |
| Lindvallen · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Lindvallen · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Sälen · Högfjället5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 14
| Målested | cm |
|---|---|
| Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng i Söderåsen | 0 |
| Högfjället · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Mats) | 0 |
| Högfjället · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Högfjället · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
SkiStar · Sälen
Sälen · Lindvallen4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 44
| Målested | cm |
|---|---|
| Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng i Söderåsen | 0 |
| Lindvallen · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gustavbacken) | 0 |
| Lindvallen · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Lindvallen · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Sälen · Högfjället4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 14
| Målested | cm |
|---|---|
| Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng i Söderåsen | 0 |
| Högfjället · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Mats) | 0 |
| Högfjället · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Högfjället · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
SkiStar · Sälen
Sälen · Lindvallen3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 44
| Målested | cm |
|---|---|
| Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng i Söderåsen | 0 |
| Lindvallen · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Gustavbacken) | 0 |
| Lindvallen · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Lindvallen · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Sälen · Högfjället3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 14
| Målested | cm |
|---|---|
| Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng i Söderåsen | 0 |
| Högfjället · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Mats) | 0 |
| Högfjället · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Högfjället · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Lindvallen/Högfjället (Sälen)?
For Lindvallen/Högfjället (Sälen) viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 5. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 750 m, 0 mm i 850 m og 0 mm i 950 m i de 24 timer fra 5. nov., 22.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Lindvallen/Högfjället (Sälen)?
Snedybde: 0 cm (ved Söderåsen · Lindvallen / Högfjället shared terrain sensor; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 5. nov., 21.07 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Lindvallen/Högfjället (Sälen)?
Lifte: 0 af 44 åbne (Sälen · Lindvallen; SkiStar; Hentet 5. nov., 21.07 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Lindvallen har flere baser og varierede pister. Högfjället byder på mere åbent terræn over trægrænsen med overvejende grønne og blå pister. Tjek pisten og dagens melding, før du vælger.
Før din skidag
Omfatter denne Sälen-prognose Tandådalen og Hundfjället?
Nej. Siden bruger et punkt i Lindvallen/Högfjället. Vælg deres egen melding og deres eget kort for Tandådalen/Hundfjället; det fælles destinationsnavn gør ikke lokalt vejr og åbningstal udskiftelige.[3][4]
Hvordan sammenligner jeg de tre højder?
Læs samme time i 750, 850 og 950 m for at sammenligne temperatur, vind og nedbør. Disse modelhøjder viser vejrforskelle; de måler ikke sneen på en piste.[7]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Lindvallen · SkiløbSkiStar
- Högfjället · SkiløbSkiStar
- Sälen · Kort over pisterneSkiStar
- Sälen · Vejr-, lift- og pistemeldingSkiStar
- Lindvallen · SektormeldingerSkiStar
- Högfjället · SektormeldingerSkiStar
- Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.