Savoie · Frankrig
Méribel: sneprognose og vejret
For Méribel viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.450 m, 0,2 mm i 1.700 m og 0,2 mm i 2.952 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Méribel: Lifte: 0 af 42 åbne (Méribel; Les 3 Vallées; Hentet 4. nov., 10.37 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 91 åbne (Méribel; Les 3 Vallées; Hentet 4. nov., 10.37 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Méribel Centre, Méribel Village og Méribel-Mottaret er forskellige steder i Méribel-dalen i Les 3 Vallées.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 42 åbneMéribel
- Pister
- 0 af 91 åbneMéribel
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Destinationen omfatter Mottaret. Brides-les-Bains er en separat adgang; dens rapport overlapper Méribels, og tallene må ikke lægges sammen.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
0 – 8 °C · 1.700 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Højderne på kortet angiver steder, ikke vejrsensorer. Prognosepunkter og deres højder skal fortolkes separat.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Paris · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 11.00 | 4,5 | 0 | 56,4 | 3 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 4,9 | 0 | 53,3 | 3,2 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 5,6 | 0 | 49,3 | 3,3 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 5,2 | 0 | 50,5 | 3,1 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 4,7 | 0 | 53,2 | 3 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 3,8 | 0 | 58 | 2,8 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 2,3 | 0 | 66,4 | 2,4 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 1,3 | 0 | 72,2 | 2,1 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 0,9 | 0 | 74 | 2,3 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 0,8 | 0 | 74,7 | 2,5 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 0,3 | 0 | 76,8 | 2,4 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 0,3 | 0 | 76,8 | 2,4 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 0,9 | 0 | 75,4 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 1,3 | 0 | 74,6 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 1,4 | 0,2 | 75,2 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 1,5 | 0 | 74,7 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 1,3 | 0 | 76,2 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 1,2 | 0 | 76,8 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 0,5 | 0 | 79,6 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 0,6 | 0 | 78,9 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 0,6 | 0 | 78,7 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 1,5 | 0 | 76,1 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 3,3 | 0 | 68,5 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 5,2 | 0 | 62,2 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 6,5 | 0 | 59,1 | 2,7 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 7,5 | 0 | 56,5 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 8 | 0 | 55,1 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 7,8 | 0 | 56,2 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 7,1 | 0 | 59,5 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 5,8 | 0 | 65,9 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 4,6 | 0,1 | 74,1 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 4 | 0,4 | 78,7 | 2 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 3,4 | 0,8 | 83,7 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 3,1 | 0,5 | 84,9 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 2,9 | 0,4 | 84,6 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 2,7 | 1,1 | 84,6 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 2,3 | 0,6 | 86,3 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 2,2 | 0,8 | 86,3 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 1,8 | 0,6 | 87,1 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 2,3 | 0,6 | 86,7 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 2,1 | 0,7 | 86,9 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 2,1 | 0,6 | 88,5 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 2,1 | 1 | 90,6 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 2 | 0,4 | 91,7 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 1,9 | 0 | 90,4 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 1 | 0 | 88 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 2,9 | 0 | 81,6 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 4,2 | 0 | 75,7 | 1,6 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0,2 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,2 °C · 50 h
4. nov. 2026, 00.18 → 4. nov. 2026, 02.17
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-3°C
Vind: 3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.174,5°C
Vind: 3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.176°C
Vind: 3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.17Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00
1.450 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.700 m
0,2 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.952 m
0,2 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
4,5°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 0,3° / 5,6° | 0 mm (13 h) |
| 5. nov. 2026 | 0,5° / 8° | 4,1 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | 1° / 4,2° | 4,7 mm (11 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 06.18 · Europe/Paris
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,2°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 13.0050 h · 1.700 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer2 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,2 °CTidligere prognose: 2,9 °C
Seneste prognose: 3,1 °C - Samlet nedbørPrognose
- -1,2 mmTidligere prognose: 10 mm
Seneste prognose: 8,8 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- -1,5 mmTidligere prognose: 1,9 mm
Seneste prognose: 0,4 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 2,9 °C | 3,1 °C | +0,2 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 10 mm | 8,8 mm | -1,2 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 1,9 mm | 0,4 mm | -1,5 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 00.18
Hentet: 4. nov. 2026, 01.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17
Hentet: 4. nov. 2026, 06.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Les 3 Vallées
MéribelMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 42
Pistestatus · 0 / 91
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗MéribelMelding utilgængelig
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Météo-France · Les 3 Vallées stations
Station Meribel MottaretArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 17. apr. 2026, 13.40
| Målested | cm |
|---|---|
| Meribel Mottaret (1.700 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 56 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Les 3 Vallées
Méribel4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 42
Pistestatus · 0 / 91
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Méribel4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Les 3 Vallées
Méribel3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 42
Pistestatus · 0 / 91
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Méribel3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Météo-France · Les 3 Vallées stations
Station Meribel Mottaret4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 17. apr. 2026, 13.40
| Målested | cm |
|---|---|
| Meribel Mottaret (1.700 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 56 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Méribel?
For Méribel viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.450 m, 0,2 mm i 1.700 m og 0,2 mm i 2.952 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Méribel?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Méribel. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Méribel?
Lifte: 0 af 42 åbne (Méribel; Les 3 Vallées; Hentet 4. nov., 10.37 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 91 åbne (Méribel; Les 3 Vallées; Hentet 4. nov., 10.37 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
En original skematisk illustration viser en skovklædt dal og alpint terræn. Den er hverken et kort eller en visning af aktuelle forhold.
Før din skidag
Er Mottaret en del af destinationen?
Ja. Méribel-Mottaret er et særskilt sted i Méribel-dalen og indgår i destinationen.[1]
Hvordan hænger Brides-les-Bains sammen med Méribel?
Brides er en separat adgang via Olympe-gondolen. Rapporten omfatter lifter og forbindelser i Méribel, så de to rapporter må ikke lægges sammen.[3][2]
Er rapporteret snefald en målt snedybde?
Nej. Den undersøgte vejrrapport angav hverken en aktuel målt snedybde eller perioden for snefaldsmængden.[4]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Méribel · Kort over pisterneLes 3 Vallées
- Méribel · Lift- og pistestatusLes 3 Vallées
- Brides-les-Bains · Méribel · Adgangsbetingelser for skiløbLes 3 Vallées
- Méribel · Vejr-, lift- og pistemeldingLes 3 Vallées
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.