Haute-Savoie · Frankrig
Montriond: sneprognose og vejret
For Montriond viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.208 m, 0 mm i 1.750 m og 0 mm i 2.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Montriond og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information
Gondolen i Ardent giver adgang til Les Lindarets over Montriond.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Åbner 11. dec. · om 37 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Områdets dækning: Montriond er del af Portes du Soleil. De gennemgåede kortposter for Ardent og Cuboré er kun et udsnit; tjek officielle åbninger før du planlægger en forbindelse.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
1 – 9 °C · 1.750 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 10.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Prognosen modelleres ved Ardents gondolstation på 1.208 m; den er ikke en måling fra en vejrstation og dækker ikke hver skråning.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 10.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 15.00 | 5,1 | 0 | 63 | 2 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 4,2 | 0 | 72 | 1,7 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 3,1 | 0 | 74 | 1,4 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 2,2 | 0 | 71 | 1,8 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 1,9 | 0 | 73 | 1,8 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 1,8 | 0 | 70 | 2 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 1,9 | 0 | 69 | 2 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 1,8 | 0 | 67 | 2,1 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 2,1 | 0 | 62 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 2,3 | 0 | 60 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 2,5 | 0 | 60 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 2,5 | 0 | 60 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 2,7 | 0 | 59 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 2,8 | 0 | 60 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 2,6 | 0 | 59 | 2 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 2,7 | 0 | 59 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 2,8 | 0 | 60 | 2 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 3,2 | 0 | 58 | 2 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 4,7 | 0 | 56 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 6,9 | 0 | 63 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 8,2 | 0 | 54 | 0,2 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 8,7 | 0 | 53 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 9,4 | 0 | 43 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 9,3 | 0 | 54 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 8,9 | 0 | 56 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 7,7 | 0 | 64 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 5,9 | 0 | 68 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 4,2 | 0 | 66 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 3,5 | 0 | 68 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 2,9 | 0 | 70 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 2,9 | 0 | 69 | 2 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 3,1 | 0 | 69 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 3,3 | 0 | 67 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 3,6 | 0 | 69 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 4 | 0 | 65 | 1 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 3,5 | 0 | 66 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 2,7 | 0 | 68 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 2,4 | 0 | 69 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 2,1 | 0 | 72 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 1,3 | 0 | 82 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 1,5 | 0 | 83 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 1,5 | 0,2 | 87 | 1 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 1,3 | 1,3 | 93 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 1,7 | 1,5 | 96 | 1 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 2,6 | 1 | 94 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 3,6 | 0 | 91 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 3,3 | 0,3 | 96 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 3 | 0,7 | 98 | 1,7 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
2,3°C
Vind: 0,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 10.005,1°C
Vind: 2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 10.007,3°C
Vind: 0,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 10.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 15.00 → 5. nov., 15.00
1.208 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.750 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.200 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
5,1°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 1,8° / 5,1° | 0 mm (9 h) |
| 5. nov. 2026 | 2,3° / 9,4° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | 1,3° / 4° | 5 mm (15 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 10.00 · Hentet: 4. nov., 12.17 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 4. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 12.17
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil
Montriond · Ardent og Cuboré — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortetMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 14.26
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Delvis kortgennemgået oversigt; gennemgåede poster der mangler i dette svar: 0. For manglende poster udledes ingen driftsstatus.
Liftstatus
- TS3 CUBORE MONTRIOND · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TLC ARDENT · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- CUBORE MONTRIOND · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Météo-France · Portes du Soleil NIVO stations
Station Avoriaz · nearby measurement, outside MontriondArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 17. apr. 2026, 09.30
| Målested | cm |
|---|---|
| Avoriaz (1.768 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 125 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil
Montriond · Ardent og Cuboré — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortet4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 14.26
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil
Montriond · Ardent og Cuboré — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortet3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.57
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Météo-France · Portes du Soleil NIVO stations
Station Avoriaz · nearby measurement, outside Montriond4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 17. apr. 2026, 09.30
| Målested | cm |
|---|---|
| Avoriaz (1.768 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 125 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Montriond?
For Montriond viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.208 m, 0 mm i 1.750 m og 0 mm i 2.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Montriond?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Montriond. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Montriond?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Montriond. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Den originale skematiske illustration viser en skovklædt dal og en bjerglift; den er hverken kort eller billede af aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvordan når jeg Les Lindarets?
Gondolen i Ardent giver adgang til Les Lindarets. Tjek driften før afgang.[1][3]
Beskriver prognosen hver skråning?
Nej. Den gælder et modelleret punkt ved Ardent; vejret kan variere med højde og orientering.[4][5]
Dækker kortudsnittet hele området?
Nej. Ardent og Cuboré er et gennemgået udsnit; se den officielle rapport for større dækning.[3]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Ardent · Adgangsbetingelser for skiløbVallée d’Aulps Tourisme
- Montriond · SkiområdePortes du Soleil
- Montriond · Lift- og pistestatusPortes du Soleil
- Ardent · Placering og højdeVallée d’Aulps Tourisme via Cirkwi
- Ardent · Placering og højdePortes du Soleil
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.