Valais · Schweiziske Alper · Schweiz

Morgins: sneprognose og vejret

For Morgins viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.320 m, 0 mm i 1.700 m og 0 mm i 2.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde

Meldte forhold for Morgins: Lifte: Antal åbne ukendt · 19 angivet (MORGINS — navngiven bulletinsektor, elementer opført af kilden; Portes du Soleil Suisse / Lumiplan; Hentet 5. nov., 14.23 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 23 åbne (MORGINS — navngiven bulletinsektor, elementer opført af kilden; Portes du Soleil Suisse / Lumiplan; Hentet 5. nov., 14.23 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Morgins er en schweizisk landsby i Portes du Soleil.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbner snart
Lifte
Antal åbne ukendt · 19 angivetMORGINS — navngiven bulletinsektor, elementer opført af kilden
Pister
0 af 23 åbneMORGINS — navngiven bulletinsektor, elementer opført af kilden
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Åbner 12. dec. · om 37 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Rapportens Morginssektor omfatter nærliggende terræn; listen er ikke en samlet områdestatus.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Morgins

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

0 – 8 °C · 1.700 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 5. nov., 10.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognoserpå 1.320, 1.700 og 2.000 m er højdejusterede modelestimater ved Morgins (46,236250° N, 6,859430° Ø), ikke separate observationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 5. nov. 2026, 10.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time7,5 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°10°5. nov., 157. nov., 14
Prognoseværdier time for time
Morgins · 1.700 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 15.007,50670,6
5. nov. 2026, 16.007,10720,4
5. nov. 2026, 17.006,10730,3
5. nov. 2026, 18.005,40700,9
5. nov. 2026, 19.004,90720,7
5. nov. 2026, 20.004,60701,5
5. nov. 2026, 21.004,70701,4
5. nov. 2026, 22.004,60710,9
5. nov. 2026, 23.004,40711
6. nov. 2026, 00.003,80731,6
6. nov. 2026, 01.004,20720,7
6. nov. 2026, 02.003,90740,8
6. nov. 2026, 03.003,40741
6. nov. 2026, 04.003,60750,6
6. nov. 2026, 05.002,90761,2
6. nov. 2026, 06.003,40750,3
6. nov. 2026, 07.003,10770,8
6. nov. 2026, 08.003,20770,3
6. nov. 2026, 09.003,60790,5
6. nov. 2026, 10.004,60780,2
6. nov. 2026, 11.004,90880,6
6. nov. 2026, 12.005,10880,8
6. nov. 2026, 13.004,90921,1
6. nov. 2026, 14.003,90911
6. nov. 2026, 15.003,10,5970,9
6. nov. 2026, 16.002,30,7981,3
6. nov. 2026, 17.001,80,2971,2
6. nov. 2026, 18.001,70,1980,6
6. nov. 2026, 19.001,80,1960,7
6. nov. 2026, 20.001,50,1970,5
6. nov. 2026, 21.001,10,2950,1
6. nov. 2026, 22.000,90,3970,2
6. nov. 2026, 23.000,80,1990,5
7. nov. 2026, 00.000,60,21000,3
7. nov. 2026, 01.000,70,11000,6
7. nov. 2026, 02.000,70,11000,3
7. nov. 2026, 03.000,50,11000,5
7. nov. 2026, 04.000,30,11000,4
7. nov. 2026, 05.000,501000,1
7. nov. 2026, 06.000,601000,6
7. nov. 2026, 07.000,601000,7
7. nov. 2026, 08.000,701000,7
7. nov. 2026, 09.001,101001,2
7. nov. 2026, 10.001,90971,3
7. nov. 2026, 11.003,20911,3
7. nov. 2026, 12.003,80871,1
7. nov. 2026, 13.004,20861,2
7. nov. 2026, 14.004,40861,1
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,2 °C · 65 h

5. nov. 2026, 04.00 → 5. nov. 2026, 10.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Zurich

1.320 m9,3°C1.700 m7,5°C2.000 m6,1°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 15.00 → 6. nov., 15.00

1.320 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.700 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.000 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.320 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,9°C
19—Over vurderingens grænse · 2,5°C
20—Over vurderingens grænse · 2,3°C
21—Over vurderingens grænse · 1,9°C
22—Over vurderingens grænse · 1,5°C
23—Over vurderingens grænse · 1,5°C
00—Over vurderingens grænse · 1,5°C
01—Over vurderingens grænse · 1,2°C
02—Over vurderingens grænse · 1,4°C
03—Over vurderingens grænse · 1,3°C
04—Over vurderingens grænse · 1°C
05—Over vurderingens grænse · 1°C
06—Over vurderingens grænse · 1,3°C
07—Over vurderingens grænse · 1,1°C
1.700 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,7°C
19—Over vurderingens grænse · 2,4°C
20—Over vurderingens grænse · 1,9°C
21—Over vurderingens grænse · 2°C
22—Over vurderingens grænse · 2°C
23—Over vurderingens grænse · 1,8°C
00—Over vurderingens grænse · 1,4°C
01—Over vurderingens grænse · 1,7°C
02—Over vurderingens grænse · 1,6°C
03—Over vurderingens grænse · 1,1°C
04—Over vurderingens grænse · 1,4°C
05—Over vurderingens grænse · 0,8°C
06—Over vurderingens grænse · 1,2°C
07—Over vurderingens grænse · 1,1°C
2.000 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,9°C
19—Over vurderingens grænse · 1,5°C
20—Over vurderingens grænse · 0,7°C
21—Over vurderingens grænse · 0,9°C
22—Over vurderingens grænse · 0,5°C
23—Over vurderingens grænse · 0,4°C
00—Over vurderingens grænse · -0°C
01—Over vurderingens grænse · -0,1°C
02—Over vurderingens grænse · -0,2°C
03—Over vurderingens grænse · -0,1°C
04—Over vurderingens grænse · -0,2°C
05—Over vurderingens grænse · -0,2°C
06—Over vurderingens grænse · -0,4°C
07—Over vurderingens grænse · -0,5°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

7,5°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time7,5 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°10°5. nov., 157. nov., 14
1.700 m · Europe/Zurich
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 20264,4° / 7,5°0 mm (9 h)
6. nov. 20260,8° / 5,1°2,3 mm (24 h)
7. nov. 20260,3° / 4,4°0,6 mm (15 h)

Udbyderens opdatering: 5. nov., 10.00 · Hentet: 5. nov., 13.17 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.320 m1.700 m2.000 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,2°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 15.00 — 8. nov. 2026, 08.0065 h · 1.700 m · Europe/Zurich

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,2 °CTidligere prognose: 2,8 °C
Seneste prognose: 2,6 °C
Samlet nedbørPrognose
-0,5 mmTidligere prognose: 3,4 mm
Seneste prognose: 2,9 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-0,4 mmTidligere prognose: 0,7 mm
Seneste prognose: 0,3 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose2,8 °C2,6 °C-0,2 °C
Samlet nedbørPrognose3,4 mm2,9 mm-0,5 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0,7 mm0,3 mm-0,4 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.320 mNy prognose5. nov. 2026, 10.00
1.700 mNy prognose5. nov. 2026, 10.00
2.000 mNy prognose5. nov. 2026, 10.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Portes du Soleil Suisse · Champéry og Morgins

MORGINS — navngiven bulletinsektor, elementer opført af kildenMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 19

Pistestatus · 0 / 23

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun elementer i den eksplicit betitlede bulletinsektor; ikke en samlet total for hele området. Ikke-alpine aktiviteter er udeladt; adgang og observationstidspunkt er ikke verificeret.

Liftstatus
  • 31 POINTE DE L'AU · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 36 AIGUILLE DES CHAMPEYS · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 40 TC MORGINS · Meldt åben · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 41 CHAUX · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 46 BOCHASSES · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 48 CORBEAU · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 20 GUEILLY · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 30 CHAMPEY · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 33 DERRIERE-PERTUIS · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 34 SEPAYA I · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 35 SEPAYA II · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 42 GOURTET · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 43 LA TRUCHE · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 49 ECOTTIS · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 51 GEANT · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 61 CULET · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 62 SNOWLY I · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 64 TAPIS MINI-GOURTET · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 52 FIL NEIGE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • BOCHASSES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • BOCHASSES PAR RESTAURANT · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • CORBEAU A · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • CORBEAU B · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • DIDIER DEFAGO BLEUE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • ECOTTIS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • FOILLEUSE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • GUEILLY-CHAMPOUSSIN · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • PERTUIS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • PLANAILLE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • SEPAYA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TOVASSIERE - MORGINS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • CHAMPEYS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • COL DES PORTES DU SOLEIL - LES CROSETS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • CULET · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • DRONNAIRE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • FOILLEUSE LES BOCHASSES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • L'HERMINE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • LA CHAUX · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • LES CHAPELLES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • PIERRE A CORNIEULE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • PLAN-JOYEUX · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • DIDIER DEFAGO NOIRE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

SLF · Station Morgins manual

Station MorginsArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
24. okt. 2026, 08.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Morgins (1.320 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter.3
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Portes du Soleil Suisse · Champéry og Morgins

MORGINS — navngiven bulletinsektor, elementer opført af kilden5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 19

Pistestatus · 0 / 23

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Portes du Soleil Suisse · Champéry og Morgins

MORGINS — navngiven bulletinsektor, elementer opført af kilden4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 19

Pistestatus · 0 / 23

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Portes du Soleil Suisse · Champéry og Morgins

MORGINS — navngiven bulletinsektor, elementer opført af kilden3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 19

Pistestatus · 0 / 23

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

SLF · Station Morgins manual

Station Morgins5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
24. okt. 2026, 08.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Morgins (1.320 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter.3
Officiel kilde ↗

SLF · Station Morgins manual

Station Morgins4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
24. okt. 2026, 08.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Morgins (1.320 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter.3
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Morgins?

For Morgins viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.320 m, 0 mm i 1.700 m og 0 mm i 2.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Morgins?

Lifte: Antal åbne ukendt · 19 angivet (MORGINS — navngiven bulletinsektor, elementer opført af kilden; Portes du Soleil Suisse / Lumiplan; Hentet 5. nov., 14.23 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 23 åbne (MORGINS — navngiven bulletinsektor, elementer opført af kilden; Portes du Soleil Suisse / Lumiplan; Hentet 5. nov., 14.23 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Valais · Schweiziske Alper · Schweiz

Lær bjerget at kende

Den skematiske illustration er ikke et kort eller et billede af aktuelle forhold.

Prognosepunkt
Morgins · 1.320 m[2]
Skiområde
Portes du Soleil[1]
Rapportsektor
Morgins[1]

Før din skidag

Dækker rapporten hele Portes du Soleil?

Nej. Morginssektoren er et udsnit af kilden.[1]

Garanterer en åben lift adgang til skiløb?

Nej. Tjek den officielle rapport og adgangsvilkårene.[1]

Gælder snemålingen hele området?

Nej. Den manuelle station måler snedybde på sin egen placering.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Morgins · Lift- og pistestatusPortes du Soleil Suisse
  2. SLF · Morgins · SnemeldingSLF
  3. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.