Haute-Savoie · Franske Alper · Frankrig
Morzine: sneprognose og vejret
For Morzine viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 04.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.000 m, 0 mm i 1.515 m og 0 mm i 2.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Morzine: Lifte: Antal åbne ukendt · 22 angivet (Morzine — navngivne elementer opført af kilden; Morzine-Avoriaz tourist office; Hentet 5. nov., 12.12 · kildetid ubekræftet). Pister: 1 af 41 åbne (Morzine — navngivne elementer opført af kilden; Morzine-Avoriaz tourist office; Hentet 5. nov., 12.12 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Morzine er en landsby i de franske Alper, forbundet med skiområdet Portes du Soleil.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Antal åbne ukendt · 22 angivetMorzine — navngivne elementer opført af kilden
- Pister
- 1 af 41 åbneMorzine — navngivne elementer opført af kilden
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Åbner 19. dec. · om 44 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Områdets dækning: Den officielle rapport skelner mellem Morzine og Les Gets. De navngivne anlæg er et udsnit; Super Morzine er kun med, hvis det udtrykkeligt nævnes.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Morzine
1 – 9 °C · 1.515 m · 5. nov. – 7. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 5. nov., 04.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Prognoserne på 1.000, 1.515 og 2.000 m er højdejusterede modelestimater ved referencepunktet Le Pleney (46,168333° N, 6,692833° Ø), ikke separate observationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 5. nov. 2026, 04.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5. nov. 2026, 13.00 | 8,7 | 0 | 56 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 8,8 | 0 | 52 | 1 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 8,4 | 0 | 52 | 1 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 7,4 | 0 | 63 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 6 | 0 | 63 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 4,8 | 0 | 55 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 4,1 | 0 | 55 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 3,6 | 0 | 77 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 3,3 | 0 | 77 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 3,1 | 0 | 75 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 3,4 | 0 | 74 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 3,1 | 0 | 75 | 1,9 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 3,2 | 0 | 74 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 2,6 | 0 | 76 | 1 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 2,6 | 0 | 77 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 2,5 | 0 | 77 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 2 | 0 | 78 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 2 | 0 | 78 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 1,6 | 0 | 79 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 1,4 | 0 | 78 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 2,7 | 0 | 78 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 4,7 | 0 | 73 | 0,1 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 5,5 | 0 | 73 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 6,3 | 0 | 71 | 1 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 6,6 | 0 | 73 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 6,3 | 0 | 77 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | 5 | 0 | 83 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | 4 | 0,1 | 89 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | 3 | 0,1 | 91 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | 2,6 | 0,1 | 92 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 19.00 | 2,2 | 0 | 96 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 20.00 | 1,7 | 0,1 | 99 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 21.00 | 1,5 | 0,2 | 92 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 22.00 | 1,6 | 0,8 | 94 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 23.00 | 1,6 | 0,8 | 94 | 0,8 |
| 7. nov. 2026, 00.00 | 1,1 | 0,4 | 96 | 0,6 |
| 7. nov. 2026, 01.00 | 0,7 | 0,1 | 95 | 0,7 |
| 7. nov. 2026, 02.00 | 0,9 | 0 | 95 | 0,7 |
| 7. nov. 2026, 03.00 | 0,8 | 0 | 93 | 0,7 |
| 7. nov. 2026, 04.00 | 0,6 | 0 | 94 | 0,3 |
| 7. nov. 2026, 05.00 | 0,6 | 0 | 95 | 0,4 |
| 7. nov. 2026, 06.00 | 0,9 | 0 | 96 | 0,7 |
| 7. nov. 2026, 07.00 | 0,8 | 0 | 96 | 0,7 |
| 7. nov. 2026, 08.00 | 0,7 | 0 | 97 | 0,8 |
| 7. nov. 2026, 09.00 | 1,7 | 0 | 96 | 0,5 |
| 7. nov. 2026, 10.00 | 2,7 | 0 | 96 | 0,5 |
| 7. nov. 2026, 11.00 | 3,8 | 0 | 93 | 0,8 |
| 7. nov. 2026, 12.00 | 4,7 | 0 | 91 | 0,7 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0 °C · 62 h
5. nov. 2026, 01.00 → 5. nov. 2026, 04.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
5,6°C
Vind: 0,9 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 5. nov., 04.008,7°C
Vind: 0,9 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 5. nov., 04.009,5°C
Vind: 0,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 5. nov., 04.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
5. nov., 13.00 → 6. nov., 13.00
1.000 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.515 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.000 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
9 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
8,7°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 5. nov. 2026 | 3,1° / 8,8° | 0 mm (11 h) |
| 6. nov. 2026 | 1,4° / 6,6° | 2,2 mm (24 h) |
| 7. nov. 2026 | 0,6° / 4,7° | 0,5 mm (13 h) |
Udbyderens opdatering: 5. nov., 04.00 · Hentet: 5. nov., 08.17 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 13.00 — 8. nov. 2026, 03.0062 h · 1.515 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer3 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: 3,2 °C
Seneste prognose: 3,1 °C - Samlet nedbørPrognose
- -2,9 mmTidligere prognose: 5,6 mm
Seneste prognose: 2,7 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0,1 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0,2 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 3,2 °C | 3,1 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 5,6 mm | 2,7 mm | -2,9 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0,2 mm | +0,1 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 5. nov. 2026, 01.00
Hentet: 5. nov. 2026, 03.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 5. nov. 2026, 04.00
Hentet: 5. nov. 2026, 08.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Morzine turisme · Bulletin Morzine og Les Gets
Morzine — navngivne elementer opført af kildenMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 5. nov. 2026, 12.03
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 22
Pistestatus · 1 / 41
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun navngivne elementer i denne stationsblok; ikke en samlet total for hele området. Planlagte åbninger er ukendte, ikke åbne.
Liftstatus
- TSD Chamossière · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TSD la Charniaz · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TS Les Têtes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TPH Pointe de Nyon · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TSD Les Troncs · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TS des Raverettes · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TS du Pré Favre · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TS Pointe de Nyon · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TK du Poireau 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TK du Poireau 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Tapis de l’Aiglon · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TC du Pleney · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TSD Belvédère · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TS d’Atray · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TS de la Crusaz · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TS de Nabor · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TS des Fys · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TS des Mouilles · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TK du Bouchet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TK du Mas Verjus · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Tapis de Nabor · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Tapis Viking · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- La Chouette · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Zone Débutants · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Mas Verjus · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Zone Débutants · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Le Tétras · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Les Choucas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Le Lièvre · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Les Freux · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Les Granges · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Les Paquerages · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Les Poireaux · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Les Raverettes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Atray · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Corbeau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Daguet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Daim · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Grizzli · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Le Bouchet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Nabor · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Piste B · Meldt åben · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Piste B Partie Basse · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Piste B Partie Haute · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Retour des Nants · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Bellemouille · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- L’Eterlou · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Les Arbis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Les Blanchots · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Les Chevrelles · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- L’Aigle Rouge · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- La Combe · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Le Chamois · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Les Coutalays · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Les Lanches · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Abeille · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Fouine · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Hermine · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Le Stade · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Renard · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Les Creux · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- L’Aigle Noir · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Olympique · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil
Morzine — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortetMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 5. nov. 2026, 12.12
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Delvis kortgennemgået oversigt; gennemgåede poster der mangler i dette svar: 0. For manglende poster udledes ingen driftsstatus.
Liftstatus
- TPH Pointe de Nyon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- TC du Pleney · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- Les Raverettes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Météo-France · Station Le Pleney daily
Le Pleney, Morzine · Station LE PLENEYArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 9. okt. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Le Pleney, Morzine (1.515 m) · Målt snedybde | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Morzine turisme · Bulletin Morzine og Les Gets
Morzine — navngivne elementer opført af kilden5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 5. nov. 2026, 12.03
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 22
Pistestatus · 1 / 41
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Morzine turisme · Bulletin Morzine og Les Gets
Morzine — navngivne elementer opført af kilden4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 23.33
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 22
Pistestatus · 1 / 41
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Morzine turisme · Bulletin Morzine og Les Gets
Morzine — navngivne elementer opført af kilden3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.33
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 22
Pistestatus · 1 / 41
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil
Morzine — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortet5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 5. nov. 2026, 12.12
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil
Morzine — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortet4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 23.54
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil
Morzine — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortet3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.57
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Météo-France · Station Le Pleney daily
Le Pleney, Morzine · Station LE PLENEY5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 9. okt. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Le Pleney, Morzine (1.515 m) · Målt snedybde | 0 |
Météo-France · Station Le Pleney daily
Le Pleney, Morzine · Station LE PLENEY4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 9. okt. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Le Pleney, Morzine (1.515 m) · Målt snedybde | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Morzine?
For Morzine viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 04.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.000 m, 0 mm i 1.515 m og 0 mm i 2.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Morzine?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Morzine. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Morzine?
Lifte: Antal åbne ukendt · 22 angivet (Morzine — navngivne elementer opført af kilden; Morzine-Avoriaz tourist office; Hentet 5. nov., 12.12 · kildetid ubekræftet). Pister: 1 af 41 åbne (Morzine — navngivne elementer opført af kilden; Morzine-Avoriaz tourist office; Hentet 5. nov., 12.12 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Den originale skematiske illustration viser en bjerglandsby. Den er ikke et kort eller et billede af aktuelle forhold.
Før din skidag
Dækker rapporten hele Portes du Soleil?
Nej. Se afsnittene for Morzine og Les Gets; deres lister er ikke en samlet områdestatus.[1]
Er planlagte åbninger allerede åbne?
En planlagt åbning bekræfter ikke aktuel drift. Tjek den officielle rapport og opdateringen.[1]
Hvad betyder opdateringstidspunktet?
Siden angiver en opdateringstid, men tidszonen og observationstiden for hvert element er ikke verificeret.[1]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Morzine–Les Gets · Vejr-, lift- og pistemeldingMorzine-Avoriaz turistkontor
- Le Pleney · Placering og højdeMétéo-France
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.