Bayern · Tyskland

Oberjoch-Iseler: sneprognose og vejret

For Oberjoch-Iseler viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.160 m, 0 mm i 1.360 m og 0 mm i 1.560 m i de 24 timer fra 8. nov., 23.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Berlin). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Oberjoch-Iseler og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Oberjoch-Iseler er et skiområde ved Bad Hindelang-Oberjoch (Allgäuer Alpen).

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Denne side dækker skiområdet Oberjoch-Iseler, der drives af Bergbahnen Hindelang-Oberjoch AG. Prognosen bruger ét punkt ved dalstationen Iselerbahn.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Ingen nylige lokale meldinger

Skematisk bjerglandskab · Oberjoch-Iseler

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

2 – 8 °C · 1.360 m · 8. nov. – 10. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 16.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Oberjoch-Iseler er værdierne i 1.160, 1.360 og 1.560 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen Iselerbahn, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 8. nov. 2026, 16.00 · Europe/Berlin · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time2,2 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°11°8. nov., 2310. nov., 22
Prognoseværdier time for time
Oberjoch-Iseler · 1.360 m · Europe/Berlin
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
8. nov. 2026, 23.002,20701,9
9. nov. 2026, 00.002,30662,2
9. nov. 2026, 01.002,20622,4
9. nov. 2026, 02.002,10612,6
9. nov. 2026, 03.002,50602,5
9. nov. 2026, 04.002,50612,9
9. nov. 2026, 05.002,70632,8
9. nov. 2026, 06.0030622,9
9. nov. 2026, 07.003,30612,9
9. nov. 2026, 08.003,70612,6
9. nov. 2026, 09.005,20572,5
9. nov. 2026, 10.006,30542,8
9. nov. 2026, 11.007,10542,8
9. nov. 2026, 12.007,60552,8
9. nov. 2026, 13.007,20,1603
9. nov. 2026, 14.006,20,5773
9. nov. 2026, 15.005,40,6863,4
9. nov. 2026, 16.005,10,7893
9. nov. 2026, 17.004,80,7913,3
9. nov. 2026, 18.004,71923,2
9. nov. 2026, 19.004,80,9923,2
9. nov. 2026, 20.005,10,7913,1
9. nov. 2026, 21.005,40,8893
9. nov. 2026, 22.005,60,8893,2
9. nov. 2026, 23.005,80,8873,2
10. nov. 2026, 00.0061,1862,9
10. nov. 2026, 01.006,31832,9
10. nov. 2026, 02.006,60,9822,4
10. nov. 2026, 03.006,41,5842,5
10. nov. 2026, 04.006,41,9862,4
10. nov. 2026, 05.006,41,7862,4
10. nov. 2026, 06.006,31,5882,5
10. nov. 2026, 07.006,21,1902,6
10. nov. 2026, 08.006,30,9902,2
10. nov. 2026, 09.006,70,8881,9
10. nov. 2026, 10.006,91,1882,1
10. nov. 2026, 11.007,11,3882,3
10. nov. 2026, 12.007,11,4893
10. nov. 2026, 13.007,90,6872,6
10. nov. 2026, 14.008,10,3872,1
10. nov. 2026, 15.008,30832,6
10. nov. 2026, 16.007,90872,5
10. nov. 2026, 17.007,30892,2
10. nov. 2026, 18.007,10892
10. nov. 2026, 19.007,20872,1
10. nov. 2026, 20.007,20852,2
10. nov. 2026, 21.007,30822,2
10. nov. 2026, 22.007,30812,2
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,1 °C · 62 h

8. nov. 2026, 10.00 → 8. nov. 2026, 16.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Berlin

1.160 m2,5°C1.360 m2,2°C1.560 m1,3°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

8. nov., 23.00 → 9. nov., 23.00

1.160 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.360 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.560 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.160 m

0 h · Egnet vejr · 9/9 vurderede timer

23—Over vurderingens grænse · -0,2°C
00—Over vurderingens grænse · -0,3°C
01—Over vurderingens grænse · -0,4°C
02—Over vurderingens grænse · -0,4°C
03—Over vurderingens grænse · -0,1°C
04—Over vurderingens grænse · 0°C
05—Over vurderingens grænse · 0,2°C
06—Over vurderingens grænse · 0,4°C
07—Over vurderingens grænse · 0,7°C
1.360 m

0 h · Egnet vejr · 9/9 vurderede timer

23—Over vurderingens grænse · -0,3°C
00—Over vurderingens grænse · -0,5°C
01—Over vurderingens grænse · -0,9°C
02—Over vurderingens grænse · -1°C
03—Over vurderingens grænse · -0,7°C
04—Over vurderingens grænse · -0,6°C
05—Over vurderingens grænse · -0,3°C
06—Over vurderingens grænse · -0,1°C
07—Over vurderingens grænse · 0,1°C
1.560 m

0 h · Egnet vejr · 9/9 vurderede timer

23—Over vurderingens grænse · -1,8°C
00—Over vurderingens grænse · -1,8°C
01—Over vurderingens grænse · -1,5°C
02—Over vurderingens grænse · -1,4°C
03—Over vurderingens grænse · -1,1°C
04—Over vurderingens grænse · -1°C
05—Over vurderingens grænse · -0,8°C
06—Over vurderingens grænse · -0,7°C
07—Over vurderingens grænse · -0,4°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

2,2°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time2,2 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°11°8. nov., 2310. nov., 22
1.360 m · Europe/Berlin
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
8. nov. 20262,2° / 2,2°0 mm (1 h)
9. nov. 20262,1° / 7,6°7,6 mm (24 h)
10. nov. 20266° / 8,3°17,1 mm (23 h)

Udbyderens opdatering: 8. nov., 16.00 · Hentet: 8. nov., 18.17 · Europe/Berlin

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.160 m1.360 m1.560 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode8. nov. 2026, 23.00 — 11. nov. 2026, 13.0062 h · 1.360 m · Europe/Berlin

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,1 °CTidligere prognose: 6,3 °C
Seneste prognose: 6,4 °C
Samlet nedbørPrognose
-6,9 mmTidligere prognose: 31,5 mm
Seneste prognose: 24,7 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose6,3 °C6,4 °C+0,1 °C
Samlet nedbørPrognose31,5 mm24,7 mm-6,9 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.160 mNy prognose8. nov. 2026, 16.00
1.360 mNy prognose8. nov. 2026, 16.00
1.560 mNy prognose8. nov. 2026, 16.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Ingen gemt melding for destinationen.

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Oberjoch-Iseler ?

For Oberjoch-Iseler viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.160 m, 0 mm i 1.360 m og 0 mm i 1.560 m i de 24 timer fra 8. nov., 23.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Berlin). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Oberjoch-Iseler ?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Oberjoch-Iseler. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Oberjoch-Iseler ?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Oberjoch-Iseler. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Bayern · Tyskland

Lær bjerget at kende

Blandt liftene på operatørens liste er Iselerbahn og Schwandenbahn. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Pister
Mere end 30 km[1]
Dalstation
1.160 m[2]
Prognosepunkt
Dalstationen Iselerbahn[2]

Før din skidag

Hvornår kan man stå på ski i skiområdet Oberjoch-Iseler?

Operatørens statusside (tjekket den 8. november 2026) viste kun sommerdrift, så der angives ingen vinteråbningsdatoer her.[4]

Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?

Der er endnu ikke verificeret nogen lift-, piste- eller snekilde for dette skiområde, så siden viser dem som ikke tilgængelige. Operatørens statusside er linket som officiel reference.[4]

Er prognoserne for 1.160, 1.360 og 1.560 m i Oberjoch-Iseler observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 1.160, 1.360 og 1.560 m, beregnet i ét repræsentativt punkt (dalstationen Iselerbahn).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Bergbahnen Hindelang-Oberjoch AG · SkiområdeBergbahnen Hindelang-Oberjoch AG
  2. OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
  3. Bergbahnen Hindelang-Oberjoch AG · Kort over pisterneBergbahnen Hindelang-Oberjoch AG
  4. Bergbahnen Hindelang-Oberjoch AG · Lift- og pistestatusBergbahnen Hindelang-Oberjoch AG
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.