Maurienne · Savoie · Frankrig

Orelle: sneprognose og vejret

For Orelle viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 13.00, modelleret snefald på 1,2 mm i 2.350 m, 1,2 mm i 3.000 m og 1,2 mm i 3.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 20.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

Meldte forhold for Orelle: Lifte: Meldt lukket (Orelle; Les 3 Vallées; Hentet 4. nov., 19.37 · kildetid ubekræftet). Pister: Meldt lukket (Orelle; Les 3 Vallées; Hentet 4. nov., 19.37 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Fra Maurienne-dalen fører Orelle-gondolen til Plan Bouchet, udgangspunktet for højfjeldsskiløbet mod Rosaël.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbner snart
Lifte
Meldt lukketOrelle
Pister
Meldt lukketOrelle
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Åbner 21. nov. · om 17 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Orelle er en selvstændig destination i Les 3 Vallées. De offentliggjorte 150 km gælder det fælles område Val Thorens–Orelle; 600 km gælder hele netværket. Lokale opgørelser må ikke lægges sammen uden verificeret afgrænsning.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Orelle

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-7 – -3 °C · 3.000 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 13.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognoserne på 2.350, 3.000 og 3.200 m er højdejusterede modelværdier ved ét repræsentativt punkt i Plan Bouchet. De er ikke observationer eller særskilte prognoser for Col de Rosaël og Cime Caron.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 13.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time-7,2 °C
Temperaturprognose time for time-10°0°2°4. nov., 206. nov., 19
Prognoseværdier time for time
Orelle · 3.000 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 20.00-7,209110,3
4. nov. 2026, 21.00-7,10909
4. nov. 2026, 22.00-70907,6
4. nov. 2026, 23.00-6,80937,6
5. nov. 2026, 00.00-6,60,1959,1
5. nov. 2026, 01.00-6,70,29510,9
5. nov. 2026, 02.00-6,50,19311
5. nov. 2026, 03.00-6,80,29611,3
5. nov. 2026, 04.00-6,80,39612,2
5. nov. 2026, 05.00-70,29912,1
5. nov. 2026, 06.00-6,90,19810,8
5. nov. 2026, 07.00-6,609510,4
5. nov. 2026, 08.00-6,40959,3
5. nov. 2026, 09.00-5,80958,2
5. nov. 2026, 10.00-4,80918,2
5. nov. 2026, 11.00-3,90877,9
5. nov. 2026, 12.00-3,40837,8
5. nov. 2026, 13.00-3,10837,9
5. nov. 2026, 14.00-2,60818,4
5. nov. 2026, 15.00-2,50798,4
5. nov. 2026, 16.00-2,70838,1
5. nov. 2026, 17.00-3,10867,1
5. nov. 2026, 18.00-3,50916,4
5. nov. 2026, 19.00-3,60957,4
5. nov. 2026, 20.00-3,50957,6
5. nov. 2026, 21.00-3,30936,7
5. nov. 2026, 22.00-2,80896
5. nov. 2026, 23.00-2,60885,8
6. nov. 2026, 00.00-2,50876,4
6. nov. 2026, 01.00-2,60,2896,2
6. nov. 2026, 02.00-2,70,1886,4
6. nov. 2026, 03.00-2,70,1896
6. nov. 2026, 04.00-2,80895,6
6. nov. 2026, 05.00-30895,9
6. nov. 2026, 06.00-3,10,1894,5
6. nov. 2026, 07.00-3,70,1964,4
6. nov. 2026, 08.00-41,1984,3
6. nov. 2026, 09.00-4,11,1984,1
6. nov. 2026, 10.00-3,60,5944,8
6. nov. 2026, 11.00-3,70,2973,8
6. nov. 2026, 12.00-3,80,9982,7
6. nov. 2026, 13.00-41,6971,8
6. nov. 2026, 14.00-3,91,7932
6. nov. 2026, 15.00-5,41,7934,5
6. nov. 2026, 16.00-61,4914,1
6. nov. 2026, 17.00-6,30,3963,2
6. nov. 2026, 18.00-6,70,3923,1
6. nov. 2026, 19.00-6,80,7942,3
Modelleret snefald · næste 24 timer
1,2 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
48/48 h
Længste sammenhængende periode
48 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0 °C · 64 h

4. nov. 2026, 10.00 → 4. nov. 2026, 13.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

2.350 m-2,1°C3.000 m-7,2°C3.200 m-8,5°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 20.00 → 5. nov., 20.00

2.350 m

1,2 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

3.000 m

1,2 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

3.200 m

1,2 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

2.350 m

12 h · Egnet vejr · 12/12 vurderede timer

20✓Egnet vejr · -4,2°C
21✓Egnet vejr · -4,2°C
22✓Egnet vejr · -4°C
23✓Egnet vejr · -3,8°C
00✓Egnet vejr · -3,3°C
01✓Egnet vejr · -3,5°C
02✓Egnet vejr · -3,4°C
03✓Egnet vejr · -3,4°C
04✓Egnet vejr · -3,4°C
05✓Egnet vejr · -3,5°C
06✓Egnet vejr · -3,6°C
07✓Egnet vejr · -3,4°C
3.000 m

12 h · Egnet vejr · 12/12 vurderede timer

20✓Egnet vejr · -8°C
21✓Egnet vejr · -7,9°C
22✓Egnet vejr · -7,8°C
23✓Egnet vejr · -7,4°C
00✓Egnet vejr · -7,1°C
01✓Egnet vejr · -7,2°C
02✓Egnet vejr · -7,1°C
03✓Egnet vejr · -7,2°C
04✓Egnet vejr · -7,2°C
05✓Egnet vejr · -7,2°C
06✓Egnet vejr · -7,2°C
07✓Egnet vejr · -7,1°C
3.200 m

12 h · Egnet vejr · 12/12 vurderede timer

20✓Egnet vejr · -9,2°C
21✓Egnet vejr · -9,2°C
22✓Egnet vejr · -9,1°C
23✓Egnet vejr · -8,7°C
00✓Egnet vejr · -8,4°C
01✓Egnet vejr · -8,5°C
02✓Egnet vejr · -8,4°C
03✓Egnet vejr · -8,5°C
04✓Egnet vejr · -8,5°C
05✓Egnet vejr · -8,6°C
06✓Egnet vejr · -8,5°C
07✓Egnet vejr · -8,4°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-7,2°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

48 / 48 h

Længste kuldeperiode: 48 h

Temperaturprognose time for time-7,2 °C
Temperaturprognose time for time-10°0°2°4. nov., 206. nov., 19
3.000 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-7,2° / -6,8°0 mm (4 h)
5. nov. 2026-7° / -2,5°1,2 mm (24 h)
6. nov. 2026-6,8° / -2,5°12,1 mm (20 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 13.00 · Hentet: 4. nov., 17.17 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
2.350 m3.000 m3.200 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 20.00 — 7. nov. 2026, 12.0064 h · 3.000 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer3 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0 °CTidligere prognose: -5,2 °C
Seneste prognose: -5,2 °C
Samlet nedbørPrognose
-18,6 mmTidligere prognose: 34,8 mm
Seneste prognose: 16,2 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-18,6 mmTidligere prognose: 34,8 mm
Seneste prognose: 16,2 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 64 h
Seneste prognose: 64 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose-5,2 °C-5,2 °C+0 °C
Samlet nedbørPrognose34,8 mm16,2 mm-18,6 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret34,8 mm16,2 mm-18,6 mm
Timer med egnet vejrModelleret64 h64 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

2.350 mNy prognose4. nov. 2026, 13.00
3.000 mNy prognose4. nov. 2026, 13.00
3.200 mNy prognose4. nov. 2026, 13.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Les 3 Vallées

OrelleMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket

Pistestatus · Meldt lukket

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
OrelleMelding utilgængelig

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Météo-France · Les 3 Vallées stations

Station OrelleArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
30. apr. 2026, 09.56
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Orelle (2.356 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.70
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Les 3 Vallées

Orelle4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket

Pistestatus · Meldt lukket

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Orelle4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Les 3 Vallées

Orelle3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket

Pistestatus · Meldt lukket

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Orelle3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Météo-France · Les 3 Vallées stations

Station Orelle4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
30. apr. 2026, 09.56
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Orelle (2.356 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.70
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Orelle?

For Orelle viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 13.00, modelleret snefald på 1,2 mm i 2.350 m, 1,2 mm i 3.000 m og 1,2 mm i 3.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 20.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Orelle?

Lifte: Meldt lukket (Orelle; Les 3 Vallées; Hentet 4. nov., 19.37 · kildetid ubekræftet). Pister: Meldt lukket (Orelle; Les 3 Vallées; Hentet 4. nov., 19.37 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Maurienne · Savoie · Frankrig

Lær bjerget at kende

Den skematiske illustration samler adgang fra dalen, en øvre skibase og åbent alpint terræn. Den er hverken et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Adgang
Orelle-gondolen til Plan Bouchet[1][2]
Fælles skiområde
150 km · Val Thorens–Orelle[3]
Hele netværket
600 km · Les 3 Vallées[4]

Før din skidag

Hvordan når jeg skiområdet fra Orelle?

Orelle-gondolen går fra Maurienne-dalen til Plan Bouchet. Det officielle kort viser dalstationen og skiområdet ovenfor.[1][2]

Kan jeg stå på ski mod Val Thorens?

Ruten via Rosaël forbinder mod Val Thorens. Tjek drift og returforbindelser før afgang; kortet bekræfter ikke, at de er åbne.[2][6]

Er rapporteret snefald det samme som snedybde?

Nej. Vejrsiden angiver snefald og datoen for det seneste snefald, men den undersøgte rapport angav ingen målt snedybde. En dato uden klokkeslæt fastslår ikke tidspunktet for hver måling.[7]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Orelle · Rejse til destinationenMaurienne Tourisme
  2. Orelle · Kort over pisterneLes 3 Vallées
  3. Val Thorens–Orelle · SkiområdeVal Thorens turistkontor
  4. Les 3 Vallées · Fakta og områdeinformationLes 3 Vallées
  5. Plan Bouchet · Placering og højdeMaurienne Tourisme
  6. Orelle · Lift- og pistestatusLes 3 Vallées
  7. Orelle · Vejr-, lift- og pistemeldingLes 3 Vallées
  8. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.