Telemark · Norge
Rauland Tiur: sneprognose og vejret
For Rauland Tiur viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 06.30, modelleret snefald på 0 mm i 750 m, 0 mm i 950 m og 0 mm i 1.150 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Oslo). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Rauland Tiur og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information
Tiur er Raulands base bygget om en tosædet stolelift, en bøjleglider og fire tallerkenlifte, med pister i alle længder og sværhedsgrader og et børneområde markeret med figurer i sneen. En pist fører videre til Holtardalen. Prognosen beregnes ved Rauland Skisenters idrætscenter.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Siden handler om Tiurs egne lifte og pister og forbindelsen til Holtardalen. De 12 lifte og 26 nedfarter, som Rauland Skisenter angiver, er en fælles sum for Tiur og Holtardalen og tilskrives derfor ikke Tiur alene. Vierlis børnelift og Raulandsfjells separate operatør er ikke med.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Rauland Tiur
-4 – 6 °C · 950 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 06.30
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Modelværdierne for 750, 950 og 1.150 m beregnes én gang ved idrætscentret og højdejusteres derefter. Rauland Skisenters højeste punkt er opgivet til 1.160 m, så det øverste lag ligger lige under toppen. Ingen af værdierne er en måling fra en station på Tiur.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 06.30 · Europe/Oslo · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 11.00 | 3,2 | 0 | 68,9 | 1 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 4,3 | 0 | 67,7 | 0,3 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 5,3 | 0 | 67,7 | 0,1 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 6,1 | 0 | 71,1 | 0,1 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 5,9 | 0 | 71,5 | 0,9 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 4,8 | 0 | 71,8 | 1,7 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 3,3 | 0 | 77,7 | 2,2 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 2,5 | 0 | 81,2 | 2,3 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 1,8 | 0 | 82,6 | 2,5 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 1,2 | 0 | 83,2 | 2,4 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 0,8 | 0 | 83,7 | 2,6 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 0,5 | 0 | 84,5 | 2,5 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 0,4 | 0 | 84 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 0,2 | 0 | 84,3 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -0,2 | 0 | 84,7 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -0,4 | 0 | 84,4 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -0,6 | 0 | 83,5 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -0,6 | 0 | 81,1 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -0,6 | 0 | 79,7 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -0,6 | 0 | 78,9 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -0,6 | 0 | 77 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -0,9 | 0 | 77 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | -0,7 | 0 | 75,6 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 0,5 | 0 | 70,9 | 2 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 2,2 | 0 | 65,8 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 3,6 | 0 | 61,7 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 4,6 | 0 | 60,4 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 5,3 | 0 | 62,5 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 5,1 | 0 | 71,5 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 3,4 | 0 | 77,1 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 1,7 | 0 | 80,2 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 0,5 | 0 | 83,5 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | -0,2 | 0 | 82,1 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | -0,7 | 0 | 79,9 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | -1,4 | 0 | 80,3 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | -1,9 | 0 | 83,5 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -2,1 | 0 | 85 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -2,1 | 0 | 85,5 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -2,3 | 0 | 86 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -2,5 | 0 | 86 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -2,4 | 0 | 86,3 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -2,4 | 0 | 86,7 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -2,5 | 0 | 87,1 | 1 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -2,9 | 0 | 87,6 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -3,5 | 0 | 88,1 | 1 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -3,9 | 0 | 88,9 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -3,4 | 0 | 87,4 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | -1,8 | 0 | 82,6 | 0,3 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 22/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 15 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,7 °C · 44 h
4. nov. 2026, 01.29 → 4. nov. 2026, 06.30
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Oslo
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
2°C
Vind: 1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.303,2°C
Vind: 1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.304°C
Vind: 1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.30Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00
750 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
950 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.150 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
5 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
10 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
3,2°Mulighed for sneproduktion
22 / 48 hLængste kuldeperiode: 15 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 0,4° / 6,1° | 0 mm (13 h) |
| 5. nov. 2026 | -2,1° / 5,3° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -3,9° / -1,8° | 0 mm (11 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 06.30 · Hentet: 4. nov., 07.17 · Europe/Oslo
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,7°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 07.0044 h · 950 m · Europe/Oslo
Timer mellem udbyderens opdateringer5 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,7 °CTidligere prognose: 1,6 °C
Seneste prognose: 0,9 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +7 hTidligere prognose: 11 h
Seneste prognose: 18 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 1,6 °C | 0,9 °C | -0,7 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 11 h | 18 h | +7 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 01.29
Hentet: 4. nov. 2026, 02.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 06.30
Hentet: 4. nov. 2026, 07.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Rauland · gennemgåede lokale eksempler
Rauland · Tiur: gennemgåede eksemplerMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun gennemgåede kortrelaterede eksempler, ikke en fuldstændig sektoroversigt. Feed og kort nummererer børneområderne Vierli og Holtardalen forskelligt. Navne og nøjagtige kilderækker bevares. Observationstidspunkt og aktuel adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- A-Tilbringerheisen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- B-T-kroken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- C-Tiurheisen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- D-Barneheisen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- E-Rugde · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- F-Fjellrupa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- G-Hotellheisen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- 1-Tilbringeren · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 5-Hotellbakken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 6-Orre · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 7-Tiur · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 8-Rupa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 9-Fjellrupa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Rauland · gennemgåede lokale eksempler
Rauland · Tiur: gennemgåede eksempler4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Rauland · gennemgåede lokale eksempler
Rauland · Tiur: gennemgåede eksempler3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Rauland Tiur?
For Rauland Tiur viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 06.30, modelleret snefald på 0 mm i 750 m, 0 mm i 950 m og 0 mm i 1.150 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Oslo). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Rauland Tiur?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Rauland Tiur. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Rauland Tiur?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Rauland Tiur. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Tiurs pister går fra rolige begynderbakker til mere krævende nedfarter, og de mindste kan øve sig mellem snefigurerne i børneområdet. Billedet er et skema over terrænet, ikke et kort over pisterne.
Før din skidag
Hvilke lifte betjener Tiur i Rauland?
Rauland Skisenter angiver en tosædet stolelift, en bøjleglider og fire tallerkenlifte på Tiur samt børneområdet. Tallet 12 lifte og 26 nedfarter gælder sammen med Holtardalen.[3]
Kan man stå på ski fra Tiur til Holtardalen?
Operatørens områdeside oplyser, at Tiur har forbindelse til Holtardalen. Kun den daglige lift- og pistemelding viser, om begge sider kører på en given dag.[3][4]
Hvor kommer prognosen for Tiur fra?
Den beregnes ved Rauland Skisenters idrætscenter, et punkt i OpenStreetMap, og justeres til 750, 950 og 1.150 m. Det er en model, ikke en måling på pisterne.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Rauland Skisenter · SkiområdeRauland Skisenter
- Rauland Tiur · Placering og højdeOpenStreetMap
- Rauland Skisenter · Meldingsdata og målestederRauland Skisenter
- Rauland Skisenter · Lift- og pistestatusRauland Skisenter
- Rauland Skisenter · Fakta og områdeinformationVisit Norway
- Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.