Telemark · Norge

Rauland Vierli: sneprognose og vejret

For Rauland Vierli viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 11.00, modelleret snefald på 0 mm i 750 m, 0 mm i 950 m og 0 mm i 1.150 m i de 24 timer fra 4. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Oslo). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Rauland Vierli og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Vierli er Raulands børneskiområde: én børnelift og én børnebakke, åben i weekenden og hver dag i skoleferierne. Det ligger en kort tur fra de andre områder og er ikke en skiforbindelse.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Vierli ligger for sig selv i forhold til nettet med Tiur og Holtardalen. Man kommer dertil i bil eller med den gratis skibus, der kører dagligt mellem områderne og centrum. Summen på 12 lifte for Tiur og Holtardalen gælder ikke Vierli, og Raulandsfjell har sin egen operatør.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Rauland Vierli

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-2 – 6 °C · 950 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MET Nordic · Udstedt 4. nov., 11.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Værdierne for 750, 950 og 1.150 m stammer fra en model ved parkeringspladsen til Vierli skicenter og er højdejusteret. Kilderne offentliggør ikke højder for Vierlis egen bakke, så lagene er regional baggrund og ikke værdier for selve børnebakken.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 11.00 · Europe/Oslo · Open-Meteo · MET Nordic

Temperaturprognose time for time5,8 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°8°4. nov., 156. nov., 14
Prognoseværdier time for time
Rauland Vierli · 950 m · Europe/Oslo
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 15.005,80742,2
4. nov. 2026, 16.004,20802,3
4. nov. 2026, 17.002,30852,5
4. nov. 2026, 18.001,90882,6
4. nov. 2026, 19.001,80882,9
4. nov. 2026, 20.0020873
4. nov. 2026, 21.001,80883
4. nov. 2026, 22.001,50892,8
4. nov. 2026, 23.001,50883,1
5. nov. 2026, 00.001,30882,8
5. nov. 2026, 01.000,60902,1
5. nov. 2026, 02.0000911,8
5. nov. 2026, 03.00-0,30902,1
5. nov. 2026, 04.00-0,20882,4
5. nov. 2026, 05.00-0,10872,5
5. nov. 2026, 06.00-0,20852,5
5. nov. 2026, 07.00-0,50852,3
5. nov. 2026, 08.00-0,90842,4
5. nov. 2026, 09.00-0,30842,4
5. nov. 2026, 10.001,70802
5. nov. 2026, 11.0030771,5
5. nov. 2026, 12.0040771,4
5. nov. 2026, 13.004,80771,3
5. nov. 2026, 14.005,20771,2
5. nov. 2026, 15.004,70831
5. nov. 2026, 16.002,80871,3
5. nov. 2026, 17.001,30891,4
5. nov. 2026, 18.000,60891,8
5. nov. 2026, 19.000,10871,6
5. nov. 2026, 20.00-0,10841,8
5. nov. 2026, 21.00-0,30821,8
5. nov. 2026, 22.00-0,50841,4
5. nov. 2026, 23.00-0,70841,4
6. nov. 2026, 00.00-0,90851,7
6. nov. 2026, 01.00-1,10851,4
6. nov. 2026, 02.00-1,30851,2
6. nov. 2026, 03.00-1,40861,3
6. nov. 2026, 04.00-1,40861,5
6. nov. 2026, 05.00-1,60871,6
6. nov. 2026, 06.00-1,70881,9
6. nov. 2026, 07.00-1,90882
6. nov. 2026, 08.00-2,20892
6. nov. 2026, 09.00-1,90892
6. nov. 2026, 10.0000871,7
6. nov. 2026, 11.001,80801,3
6. nov. 2026, 12.002,90760,8
6. nov. 2026, 13.003,70741
6. nov. 2026, 14.003,90751
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
12/48 h
Længste sammenhængende periode
11 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Oslo

750 m7,1°C950 m5,8°C1.150 m4,6°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 15.00 → 5. nov., 15.00

750 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

950 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.150 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

750 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,1°C
19—Over vurderingens grænse · 2°C
20—Over vurderingens grænse · 2,1°C
21—Over vurderingens grænse · 2°C
22—Over vurderingens grænse · 1,7°C
23—Over vurderingens grænse · 1,7°C
00—Over vurderingens grænse · 1,5°C
01—Over vurderingens grænse · 0,9°C
02—Over vurderingens grænse · 0,4°C
03—Over vurderingens grænse · 0,1°C
04—Over vurderingens grænse · -0°C
05—Over vurderingens grænse · 0°C
06—Over vurderingens grænse · -0,2°C
07—Over vurderingens grænse · -0,5°C
950 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,8°C
19—Over vurderingens grænse · 0,7°C
20—Over vurderingens grænse · 0,8°C
21—Over vurderingens grænse · 0,7°C
22—Over vurderingens grænse · 0,5°C
23—Over vurderingens grænse · 0,4°C
00—Over vurderingens grænse · 0,2°C
01—Over vurderingens grænse · -0,3°C
02—Over vurderingens grænse · -0,9°C
03—Over vurderingens grænse · -1,2°C
04—Over vurderingens grænse · -1,3°C
05—Over vurderingens grænse · -1,3°C
06—Over vurderingens grænse · -1,5°C
07—Over vurderingens grænse · -1,8°C
1.150 m

2 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,1°C
19—Over vurderingens grænse · -0,1°C
20—Over vurderingens grænse · 0°C
21—Over vurderingens grænse · -0,1°C
22—Over vurderingens grænse · -0,3°C
23—Over vurderingens grænse · -0,4°C
00—Over vurderingens grænse · -0,7°C
01—Over vurderingens grænse · -1,1°C
02—Over vurderingens grænse · -1,7°C
03—Over vurderingens grænse · -1,9°C
04—Over vurderingens grænse · -1,8°C
05—Over vurderingens grænse · -1,8°C
06✓Egnet vejr · -2°C
07✓Egnet vejr · -2,3°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

5,8°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

12 / 48 h

Længste kuldeperiode: 11 h

Temperaturprognose time for time5,8 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°8°4. nov., 156. nov., 14
950 m · Europe/Oslo
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20261,5° / 5,8°0 mm (9 h)
5. nov. 2026-0,9° / 5,2°0 mm (24 h)
6. nov. 2026-2,2° / 3,9°0 mm (15 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 11.00 · Hentet: 4. nov., 12.17 · Europe/Oslo

Open-Meteo · MET Nordic ↗
Orientering på bjerget
750 m950 m1.150 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 4. nov. 2026, 11.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 12.17
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Rauland · gennemgåede lokale eksempler

Rauland · Vierli children’s area: gennemgåede eksemplerMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun gennemgåede kortrelaterede eksempler, ikke en fuldstændig sektoroversigt. Feed og kort nummererer børneområderne Vierli og Holtardalen forskelligt. Navne og nøjagtige kilderækker bevares. Observationstidspunkt og aktuel adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • L-Vierli Barneheis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 26-Vierli barneområde · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Rauland · gennemgåede lokale eksempler

Rauland · Vierli children’s area: gennemgåede eksempler4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Rauland · gennemgåede lokale eksempler

Rauland · Vierli children’s area: gennemgåede eksempler3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Rauland Vierli?

For Rauland Vierli viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 11.00, modelleret snefald på 0 mm i 750 m, 0 mm i 950 m og 0 mm i 1.150 m i de 24 timer fra 4. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Oslo). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Rauland Vierli?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Rauland Vierli. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Rauland Vierli?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Rauland Vierli. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Telemark · Norge

Lær bjerget at kende

Her er der kun begynderterræn: én blid børnebakke med løbehjul og en trampolin tæt på. Billedet er et skema, ikke et rutekort.

Lifte
Én børnelift og én børnebakke[5][3]
Åbningsmønster
Weekender, og dagligt i skoleferier[3]
Ved bunden
Vierli Kafeteria, løbehjul og trampolin[3]

Før din skidag

Er Vierli et rigtigt skiområde eller bare et børnehjørne?

Det er et børneområde: Rauland Skisenter angiver én børnelift og én børnebakke. Øvede skiløbere bør planlægge Tiur eller Holtardalen.[3][5]

Hvornår kører liften i Vierli?

Operatøren oplyser weekender og hver dag i ferier. Tjek dagens melding, for mønstret siger intet om en bestemt dato eller snedække.[3][4]

Hvad beskriver prognosen for Vierli?

Et punkt ved parkeringen til Vierli skicenter, justeret til 750, 950 og 1.150 m af en model. Det er ikke en måling fra børnebakken.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Rauland Skisenter · SkiområdeRauland Skisenter
  2. Rauland Vierli · Placering og højdeOpenStreetMap
  3. Rauland Skisenter · Meldingsdata og målestederRauland Skisenter
  4. Rauland Skisenter · Lift- og pistestatusRauland Skisenter
  5. Rauland Skisenter · Fakta og områdeinformationVisit Norway
  6. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.