Maurienne · Savoie · Frankrig
Saint-Jean-d’Arves: sneprognose og vejret
For Saint-Jean-d’Arves viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 06.20 – 4. nov., 06.21, modelleret snefald på 0,3 mm i 1.600 m, 0,6 mm i 2.000 m og 0,6 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Saint-Jean-d’Arves: Lifte: Antal åbne ukendt · 5 angivet (SAINT JEAN D'ARVES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier); Les Sybelles · Lumiplay; Hentet 4. nov., 10.39 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Saint-Jean-d’Arves er en spredt bjergkommune med hovedbyen La Tour og 22 landsbyer; skiløbet udgår fra La Chal, omkring 1.600 m, over Arvan-dalen.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Antal åbne ukendt · 5 angivetSAINT JEAN D'ARVES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier)
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Prognosepunktet er La Chal, ikke hovedbyen La Tour og ikke de øvrige landsbyer. Saint-Sorlin-d’Arves er et eget sted i samme dal, selv om begge bærer navnet Arves.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Saint-Jean-d’Arves
-2 – 5 °C · 2.000 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 06.20
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Værdierne for 1.600, 2.000 og 2.400 m er modelestimater for punktet La Chal; kommunens eget spænd fra 1.009 til 3.514 m viser, hvor meget højere terrænet når end nogen af dem.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 06.20 · Europe/Paris · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 11.00 | 2,4 | 0 | 64,6 | 4,5 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 2,6 | 0 | 62,1 | 4,9 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 3,1 | 0 | 59,4 | 5,2 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 2,8 | 0 | 59,2 | 5,1 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 2,3 | 0 | 61,4 | 4,7 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 1,8 | 0 | 63,3 | 4,1 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 0,6 | 0 | 70,7 | 3,8 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | -0,3 | 0 | 74,8 | 3,5 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 0,2 | 0 | 72,8 | 3,4 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | -0,5 | 0 | 78,1 | 3,2 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -1,5 | 0 | 83 | 3,2 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -1,7 | 0 | 83,1 | 3,1 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -1,2 | 0 | 82,6 | 3,3 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -0,2 | 0,3 | 80,8 | 3,4 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -0,5 | 0,2 | 83,8 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -0,5 | 0,1 | 82,9 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 0,1 | 0 | 79,7 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -0,8 | 0 | 82,4 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -1,1 | 0 | 82,2 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -1,5 | 0 | 82,8 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -1,3 | 0 | 82,8 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -0,7 | 0 | 81,7 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 1 | 0 | 75,5 | 3,4 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 2,5 | 0 | 69,7 | 3,4 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 3,5 | 0 | 67,3 | 3,5 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 4,3 | 0 | 65,2 | 3,4 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 4,9 | 0 | 62,8 | 3,2 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 4,6 | 0 | 63,6 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 4 | 0 | 66,7 | 3 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 3 | 0,1 | 73,8 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 2 | 0,2 | 81,7 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 1,3 | 1,1 | 87,1 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 0,8 | 0,8 | 91,9 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 0,6 | 1,5 | 92,5 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 0,5 | 0,6 | 90,5 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 0,6 | 1,4 | 89,9 | 2,7 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 0,4 | 1,6 | 93,6 | 2,4 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 0,4 | 0,9 | 93,8 | 2,4 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 0,4 | 0,7 | 92,5 | 2,4 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 0,5 | 0,7 | 91,4 | 2,2 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 0,5 | 0,8 | 91,6 | 1,9 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 0,4 | 1,1 | 91,8 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 0,2 | 1 | 92 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 0 | 0,3 | 92,8 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 0,3 | 0 | 88,4 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -0,4 | 0 | 86,1 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 0,8 | 0 | 80,9 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 2,1 | 0 | 76,6 | 1,7 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0,6 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 10/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 5 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: 0 °C · 56 h
4. nov. 2026, 02.17 → 4. nov. 2026, 06.20
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-0,6°C
Vind: 4,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.202,4°C
Vind: 4,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.204,2°C
Vind: 4,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.21Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00
1.600 m
0,3 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.000 m
0,6 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.400 m
0,6 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
9 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
2,4°Mulighed for sneproduktion
10 / 48 hLængste kuldeperiode: 5 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -1,7° / 3,1° | 0 mm (13 h) |
| 5. nov. 2026 | -1,5° / 4,9° | 7,9 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -0,4° / 2,1° | 5,5 mm (11 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 06.20 · Hentet: 4. nov., 07.17 · Europe/Paris
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 19.0056 h · 2.000 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer4,1 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: 1 °C
Seneste prognose: 1 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 18,8 mm
Seneste prognose: 18,8 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 10,8 mm
Seneste prognose: 10,8 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 10 h
Seneste prognose: 10 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 1 °C | 1 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 18,8 mm | 18,8 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 10,8 mm | 10,8 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 10 h | 10 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17
Hentet: 4. nov. 2026, 02.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 06.20
Hentet: 4. nov. 2026, 07.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Les Sybelles · Drift, afgrænset til local
SAINT JEAN D'ARVES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier)Meldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 5Uden for driftsperioden: 5
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun elementer i lokale sektorer opført af kilden. Kildestatus har intet observationstidspunkt, og offentlig adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- 21-TSD CHARVIN EXPRESS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 18-TK DE L ALPAGE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 22-TK BABY LA CHAL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 23-TK PRAZ CHARVIN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 24-TAPIS DU CROE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- ESPACE DEBUTANT SJA · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- L'ESCARGOT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE RENARD · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- MILOUCH · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA BLEUE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE LAIT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE LIEVRE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE CHARDON BAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES CHALETS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Météo-France · Daglige stationer Saint-Jean og Saint-Sorlin
Saint-Jean-d’Arves · Station ST JEAN D'ARVES_SAPCArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 1. nov. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Saint-Jean-d’Arves (1.573 m) · Målt snedybde | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Les Sybelles · Drift, afgrænset til local
SAINT JEAN D'ARVES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier)4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 5Uden for driftsperioden: 5
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Les Sybelles · Drift, afgrænset til local
SAINT JEAN D'ARVES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier)3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 5Uden for driftsperioden: 5
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Météo-France · Daglige stationer Saint-Jean og Saint-Sorlin
Saint-Jean-d’Arves · Station ST JEAN D'ARVES_SAPC4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 1. nov. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Saint-Jean-d’Arves (1.573 m) · Målt snedybde | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Saint-Jean-d’Arves?
For Saint-Jean-d’Arves viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 06.20 – 4. nov., 06.21, modelleret snefald på 0,3 mm i 1.600 m, 0,6 mm i 2.000 m og 0,6 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Saint-Jean-d’Arves?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Saint-Jean-d’Arves. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Saint-Jean-d’Arves?
Lifte: Antal åbne ukendt · 5 angivet (SAINT JEAN D'ARVES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier); Les Sybelles · Lumiplay; Hentet 4. nov., 10.39 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Kommunen stiger fra 1.009 m til 3.514 m, langt over pisterne, som Wikipedia placerer mellem omkring 1.550 og 2.620 m. Tegningen er skematisk, ikke et kort over pisterne, og antallet af pister og lifte varierer mellem kilderne.
Før din skidag
Hvor står jeg på ski fra i Saint-Jean-d’Arves?
Fra La Chal, skibasen, som bruges som prognosepunkt, på omkring 1.600 m. Hovedbyen La Tour og de andre landsbyer ligger lavere og har ikke samme sne eller liftadgang.[5][2]
Hvorfor er kilderne uenige om pistetallene for Saint-Jean-d’Arves?
Wikipedia-artiklen angiver 34 pister på 90 km i infoboksen, men 138 pister på 310 km i teksten, fordi det andet par tæller hele Sybelles. Denne side citerer ingen af dem som stedets eget inventar.[5]
Bekræfter en åbningsmeddelelse, at en lift i Saint-Jean-d’Arves kører?
Sybelles’ liftrapport er kilden at læse, og kun sammen med opdateringstidspunktet. En lukket forbindelse mellem dalene kan efterlade skiløbere fra La Chal i et mindre område, end kortet antyder.[3]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Saint-Jean-d’Arves · Fakta og områdeinformationMaurienne Tourisme
- La Chal · Placering og højdeMaurienne Tourisme
- Les Sybelles · Lift- og pistestatusLes Sybelles
- Les Sybelles · SkiområdeMaurienne Tourisme
- Saint-Jean-d’Arves · Fakta og områdeinformationWikipédia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.