Haute-Savoie · Frankrig
Samoëns: sneprognose og vejret
For Samoëns viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 720 m, 0,1 mm i 1.600 m og 0,3 mm i 2.100 m i de 24 timer fra 5. nov., 17.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Samoëns: Lifte: Antal åbne ukendt · 12 angivet (Samoëns · opførte lifter og alpine pister Plateau des Saix / Tête des Saix; Samoëns tourist office; Hentet 5. nov., 16.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Samoëns er en landsbyindgang til Grand Massif; prognosepunktet ligger ved Grand Massif Express.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Antal åbne ukendt · 12 angivetSamoëns · opførte lifter og alpine pister Plateau des Saix / Tête des Saix
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Samoëns er en by i skiområdet Grand Massif; områdets tal gælder ikke kun Samoëns. Se åbne forbindelser i den officielle melding.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Samoëns
0 – 4 °C · 1.600 m · 5. nov. – 7. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 5. nov., 10.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Samoëns er værdierne i 720, 1.600 og 2.100 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Grand Massif Express, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 5. nov. 2026, 10.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5. nov. 2026, 17.00 | 3,5 | 0 | 78 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 2,7 | 0 | 74 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 3 | 0 | 64 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 3,3 | 0 | 66 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 3,4 | 0 | 64 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 2,4 | 0 | 65 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 2,2 | 0 | 67 | 0,1 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 2 | 0 | 66 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 1,6 | 0 | 69 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 1,5 | 0 | 70 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 1,9 | 0 | 70 | 0,1 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 1,9 | 0 | 71 | 0,1 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 1,8 | 0,2 | 76 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 1,7 | 0 | 79 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 1,5 | 0 | 77 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 1,6 | 0 | 78 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 2 | 0 | 80 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 2,7 | 0 | 85 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 3,2 | 0 | 87 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 3,4 | 0 | 84 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 3,3 | 0 | 92 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 2,9 | 0 | 96 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | 2,5 | 0 | 96 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | 2,1 | 0,1 | 100 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | 1,8 | 0,3 | 99 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | 1,6 | 0,5 | 99 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 19.00 | 1,3 | 0,3 | 97 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 20.00 | 1,2 | 0 | 92 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 21.00 | 1,1 | 0 | 94 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 22.00 | 0,9 | 0 | 95 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 23.00 | 0,8 | 0,2 | 96 | 0,3 |
| 7. nov. 2026, 00.00 | 0,9 | 0,2 | 98 | 0,6 |
| 7. nov. 2026, 01.00 | 1 | 0,4 | 100 | 0,4 |
| 7. nov. 2026, 02.00 | 0,9 | 0,1 | 99 | 0,3 |
| 7. nov. 2026, 03.00 | 0,8 | 0 | 98 | 0,3 |
| 7. nov. 2026, 04.00 | 0,5 | 0 | 98 | 0,1 |
| 7. nov. 2026, 05.00 | 0,4 | 0 | 98 | 0,6 |
| 7. nov. 2026, 06.00 | 0,2 | 0 | 98 | 0,3 |
| 7. nov. 2026, 07.00 | 0,3 | 0 | 95 | 0,4 |
| 7. nov. 2026, 08.00 | 0,4 | 0 | 95 | 0,1 |
| 7. nov. 2026, 09.00 | 1,1 | 0 | 96 | 0,1 |
| 7. nov. 2026, 10.00 | 2,3 | 0 | 95 | 0,5 |
| 7. nov. 2026, 11.00 | 2,8 | 0 | 95 | 1,1 |
| 7. nov. 2026, 12.00 | 3,2 | 0 | 94 | 1,1 |
| 7. nov. 2026, 13.00 | 3,5 | 0 | 94 | 1,4 |
| 7. nov. 2026, 14.00 | 3,7 | 0 | 95 | 1,6 |
| 7. nov. 2026, 15.00 | 3,6 | 0 | 94 | 1,2 |
| 7. nov. 2026, 16.00 | 3,2 | 0 | 92 | 0,7 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0,1 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 63 h
5. nov. 2026, 04.00 → 5. nov. 2026, 10.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
0,2°C
Vind: 0,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 5. nov., 10.003,5°C
Vind: 0,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 5. nov., 10.008,7°C
Vind: 0,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 5. nov., 10.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
5. nov., 17.00 → 6. nov., 17.00
720 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.600 m
0,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.100 m
0,3 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
3,5°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 5. nov. 2026 | 2,2° / 3,5° | 0 mm (7 h) |
| 6. nov. 2026 | 0,8° / 3,4° | 1,5 mm (24 h) |
| 7. nov. 2026 | 0,2° / 3,7° | 0,7 mm (17 h) |
Udbyderens opdatering: 5. nov., 10.00 · Hentet: 5. nov., 13.17 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 17.00 — 8. nov. 2026, 08.0063 h · 1.600 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,1 °CTidligere prognose: 1,8 °C
Seneste prognose: 1,7 °C - Samlet nedbørPrognose
- -0,7 mmTidligere prognose: 2,9 mm
Seneste prognose: 2,2 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0,3 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0,3 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 1,8 °C | 1,7 °C | -0,1 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 2,9 mm | 2,2 mm | -0,7 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0,3 mm | +0,3 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 5. nov. 2026, 04.00
Hentet: 5. nov. 2026, 08.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 5. nov. 2026, 10.00
Hentet: 5. nov. 2026, 13.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Samoëns · Bulletin Drift · tourism
Samoëns · opførte lifter og alpine pister Plateau des Saix / Tête des SaixMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 5. nov. 2026, 16.08
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun navngivne lokale sektorer. Bulletinens opdatering har hverken verificeret tidsforskydning eller observationstidspunkt pr. element.
Liftstatus
- TC GRAND MASSIF EXPRESS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- TC VERCLAND · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- TS DAMOISEAUX · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- TS DEMOISELLES · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- TK BABUCHES · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- TK CHATEAU · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- TK PENDANTS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- TK PLATEAU · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- TK SOLEIL · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- TAPIS ORATOIRE · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- TSD CHARIANDE EXPRESS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- TS CHARIANDE 2 · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
Pistestatus
- BABUCHE · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- CHATEAU · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- DEMOISELLES · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- LESIERE · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- PENDANTS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- AOUIA BAS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- AOUIA HAUT · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- L’ECUREUIL · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- ORATOIRE BAS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- ORATOIRE HAUT · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- SOLEIL · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- BOUQUETIN · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- GRAND CRET · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- PLATEAU · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- STADE PLATEAU · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- STADE SOLEIL · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- CHEMIN A MOCCAND · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- DAHU · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- GOUILLES · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- VEROSSE · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- VEROSSE DIRECT · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- ZIZIPANPAN · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- ZONE PEDAGOGIQUE · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- LAC · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- MARMOTTE BAS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- MARMOTTE HAUT · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- PAREMENTS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- STADE DE LA CROIX · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- AIGLE NOIR BAS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- AIGLE NOIR HAUT · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- CHAMOIS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- CORNE BAS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
- CORNE HAUT · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
Samoëns · Separat opført: forbindelserMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 5. nov. 2026, 16.08
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Forbindelser efter retning
De viste dele er kun delvis information og bekræfter hverken gennemkørsel eller aktuel offentlig adgang.
Samoëns – Les Carroz
- SAMOENS – CARROZ · Ukendt (Hors période)
Samoëns – Flaine
- SAMOENS – FLAINE · Ukendt (Hors période)
Samoëns – Morillon
- SAMOENS – MORILLON · Ukendt (Hors période)
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Samoëns · Bulletin Drift · tourism
Samoëns · opførte lifter og alpine pister Plateau des Saix / Tête des Saix5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 5. nov. 2026, 16.08
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Samoëns · Separat opført: forbindelser5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 5. nov. 2026, 16.08
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Samoëns · Bulletin Drift · tourism
Samoëns · opførte lifter og alpine pister Plateau des Saix / Tête des Saix4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 23.39
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Samoëns · Separat opført: forbindelser4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 23.39
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Samoëns · Bulletin Drift · tourism
Samoëns · opførte lifter og alpine pister Plateau des Saix / Tête des Saix3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.39
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Samoëns · Separat opført: forbindelser3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.39
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Samoëns?
For Samoëns viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 720 m, 0,1 mm i 1.600 m og 0,3 mm i 2.100 m i de 24 timer fra 5. nov., 17.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Samoëns?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Samoëns. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Samoëns?
Lifte: Antal åbne ukendt · 12 angivet (Samoëns · opførte lifter og alpine pister Plateau des Saix / Tête des Saix; Samoëns tourist office; Hentet 5. nov., 16.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Landskabet ved Samoëns er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.
Før din skidag
Er Samoëns hele skiområdet Grand Massif?
Nej. Grand Massif omfatter flere byer, og Samoëns er kun én af dem; områdets tal er ikke en lokal opgørelse.[1]
Er forbindelserne omkring Samoëns åbne?
Se den officielle lift- og pistemelding før afgang fra Samoëns. Et kort bekræfter ikke åbning.[4]
Er prognoserne for 720, 1.600 og 2.100 m ved Samoëns observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 720, 1.600 og 2.100 m ved ét repræsentativt punkt (Grand Massif Express).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Grand Massif · SkiområdeGrand Massif
- Samoëns · Placering og højdeOffice de tourisme de Samoëns
- Grand Massif · Kort over pisterneGrand Massif
- Grand Massif · Lift- og pistestatusGrand Massif
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.