Graubünden · Schweiz

Sedrun: sneprognose og vejret

For Sedrun viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.450 m, 0 mm i 1.900 m og 0 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 18.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Sedrun og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Sedrun er den rætoromansktalende mellemby af de tre, i kommunen Tujetsch ved indgangen til Oberalppasset, hvor Vorderrhein har sit udspring. Skiløbet vender mod Oberalp-siden frem for Gemsstock eller Caischavedra.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Operatørens lifttabel er ikke delt op efter by, så stolelifte som Milez-Flyer, Calmut-Flyer, Cuolm Val-Flyer og Oberalp-Flyer står ved siden af lifte fra Andermatt og Disentis. Wikipedias tal pr. delområde er den nærmeste tilnærmelse på byniveau.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Sedrun

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-0 – 7 °C · 1.900 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 10.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Niveauerne 1.450, 1.900 og 2.400 m er modelestimater for Sedrun station, ikke målinger. Det laveste niveau svarer til de 1.450 m, Wikipedia oplyser for kommunen Tujetsch, hvis laveste punkt, Nislas, ligger på 1.230 m.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 10.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time0,6 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°9°4. nov., 186. nov., 17
Prognoseværdier time for time
Sedrun · 1.900 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 18.000,60850,8
4. nov. 2026, 19.000,30860,5
4. nov. 2026, 20.000,30820,8
4. nov. 2026, 21.000,40810,6
4. nov. 2026, 22.000,10810,7
4. nov. 2026, 23.00-0,20830,4
5. nov. 2026, 00.00-0,10811,5
5. nov. 2026, 01.000,30780,7
5. nov. 2026, 02.0000810,4
5. nov. 2026, 03.0000840,7
5. nov. 2026, 04.0000830,5
5. nov. 2026, 05.00-0,10851
5. nov. 2026, 06.0000821,4
5. nov. 2026, 07.00-0,10821,9
5. nov. 2026, 08.000,60782,1
5. nov. 2026, 09.002,90680,4
5. nov. 2026, 10.004,60621
5. nov. 2026, 11.005,80592,1
5. nov. 2026, 12.006,70562,3
5. nov. 2026, 13.006,80552,3
5. nov. 2026, 14.006,40582,5
5. nov. 2026, 15.005,70612,1
5. nov. 2026, 16.004,80621,4
5. nov. 2026, 17.003,10711,5
5. nov. 2026, 18.002,50711,9
5. nov. 2026, 19.002,50712,1
5. nov. 2026, 20.002,60702,2
5. nov. 2026, 21.002,90671,8
5. nov. 2026, 22.002,70682,2
5. nov. 2026, 23.002,70702,5
6. nov. 2026, 00.002,70692,5
6. nov. 2026, 01.002,60692,3
6. nov. 2026, 02.002,70692,4
6. nov. 2026, 03.002,70692,5
6. nov. 2026, 04.002,90682,2
6. nov. 2026, 05.003,10682,1
6. nov. 2026, 06.0030682
6. nov. 2026, 07.002,70692,1
6. nov. 2026, 08.0030691,9
6. nov. 2026, 09.0040651,3
6. nov. 2026, 10.004,70610,6
6. nov. 2026, 11.005,20620,4
6. nov. 2026, 12.005,20660,1
6. nov. 2026, 13.005,10710,5
6. nov. 2026, 14.004,30,1810,7
6. nov. 2026, 15.0040,1861,2
6. nov. 2026, 16.003,10,2890,6
6. nov. 2026, 17.002,30,1941
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Zurich

1.450 m3,6°C1.900 m0,6°C2.400 m-2,5°C0°C · ≈ 1.997 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.997 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 18.00 → 5. nov., 18.00

1.450 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.900 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.400 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.450 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1,6°C
19—Over vurderingens grænse · 1,2°C
20—Over vurderingens grænse · 1°C
21—Over vurderingens grænse · 0,4°C
22—Over vurderingens grænse · 0,1°C
23—Over vurderingens grænse · 0,1°C
00—Over vurderingens grænse · -0,1°C
01—Over vurderingens grænse · 0,1°C
02—Over vurderingens grænse · 0,1°C
03—Over vurderingens grænse · 0,2°C
04—Over vurderingens grænse · 0,2°C
05—Over vurderingens grænse · 0,4°C
06—Over vurderingens grænse · 0,4°C
07—Over vurderingens grænse · 0,4°C
1.900 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,7°C
19—Over vurderingens grænse · -0,9°C
20—Over vurderingens grænse · -1,2°C
21—Over vurderingens grænse · -1,2°C
22—Over vurderingens grænse · -1,5°C
23—Over vurderingens grænse · -1,6°C
00—Over vurderingens grænse · -1,7°C
01—Over vurderingens grænse · -1,5°C
02—Over vurderingens grænse · -1,6°C
03—Over vurderingens grænse · -1,4°C
04—Over vurderingens grænse · -1,5°C
05—Over vurderingens grænse · -1,4°C
06—Over vurderingens grænse · -1,5°C
07—Over vurderingens grænse · -1,6°C
2.400 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -3,5°C
19✓Egnet vejr · -3,7°C
20✓Egnet vejr · -3,8°C
21✓Egnet vejr · -4°C
22✓Egnet vejr · -4,2°C
23✓Egnet vejr · -4,3°C
00✓Egnet vejr · -4,3°C
01✓Egnet vejr · -4,4°C
02✓Egnet vejr · -4,2°C
03✓Egnet vejr · -4,2°C
04✓Egnet vejr · -4,3°C
05✓Egnet vejr · -4,3°C
06✓Egnet vejr · -4,4°C
07✓Egnet vejr · -4,3°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

0,6°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time0,6 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°9°4. nov., 186. nov., 17
1.900 m · Europe/Zurich
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-0,2° / 0,6°0 mm (6 h)
5. nov. 2026-0,1° / 6,8°0 mm (24 h)
6. nov. 20262,3° / 5,2°0,5 mm (18 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 10.00 · Hentet: 4. nov., 13.17 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.450 m1.900 m2.400 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 4. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 13.17
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Andermatt–Sedrun–Disentis · Gennemgået: eksempler

Sedrun · Dieni og Milez · Udvalg (ufuldstændigt): eksemplerMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 16.07

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun udvalgte eksempler, ikke en fuldstændig oversigt eller lokal total. Kildens opdatering har ingen tidszone. Observationstidspunkt pr. element og adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • Milez-Flyer · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 47 Dieni · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 44 Milez · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 48 Clavadi · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Schneehüenerstock-Express · Separat opført: forbindelseMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 16.07

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Forbindelsen vises separat. Retning, observationstidspunkt pr. element og offentlig adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • Schneehüenerstock-Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

SLF · Sedrun study plot

Station SedrunArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026, 07.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Sedrun (1.413 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter.0
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Andermatt–Sedrun–Disentis · Gennemgået: eksempler

Sedrun · Dieni og Milez · Udvalg (ufuldstændigt): eksempler4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 16.07

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Schneehüenerstock-Express · Separat opført: forbindelse4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 16.07

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Andermatt–Sedrun–Disentis · Gennemgået: eksempler

Sedrun · Dieni og Milez · Udvalg (ufuldstændigt): eksempler3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.02

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Schneehüenerstock-Express · Separat opført: forbindelse3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.02

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

SLF · Sedrun study plot

Station Sedrun4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026, 07.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Sedrun (1.413 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter.0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Sedrun?

For Sedrun viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.450 m, 0 mm i 1.900 m og 0 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 18.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Graubünden · Schweiz

Lær bjerget at kende

Oberalp-området er det største af de tre hovedområder, med 7 lifte, 13 pister på cirka 50 km, en stor terrænpark, en halfpipe og en skicrossbane. Valtgeva, i selve Sedrun, har to små begynderpister med to tallerkenlifte og et transportbånd.

Prognosepunkt
Sedrun station[2]
Kommunen Tujetsch
1.450 m · 1.183 indbyggere (2020)[6]
Området Oberalp
7 lifte · 13 pister · cirka 50 km[5]
Begynderpister i Valtgeva
2 tallerkenlifte · 1 transportbånd[5]

Før din skidag

Er Sedrun det samme som Tujetsch?

Sedrun er hovedbyen; Tujetsch er kommunen, den vestligste i Graubünden, ved indgangen til Oberalppasset. Ifølge Wikipedia talte 66,2 % rætoromansk i 2000, i den lokale variant Tuatschin.[6]

Hvor kan begyndere stå på ski i Sedrun?

Wikipedia beskriver området Valtgeva i Sedrun med to små begynderpister, to tallerkenlifte og et transportbånd. Det større område Oberalp med 13 pister er hovedterrænet for alle andre.[5]

Hvilke lifte hører til Oberalp-siden?

Wikipedia tæller 7, og operatørens data nævner Oberalp-Flyer, Lutersee-Flyer samt stoleliftene Milez, Calmut og Cuolm Val. Tabellen knytter ikke lifte til byer, så bekræft hver lift på operatørens kort.[5][4]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Andermatt–Sedrun–Disentis · SkiområdeAndermatt–Sedrun–Disentis
  2. Sedrun · Placering og højdeGraubünden Turisme
  3. Andermatt–Sedrun–Disentis · Kort over pisterneAndermatt–Sedrun–Disentis
  4. Andermatt–Sedrun–Disentis · Lift- og pistestatusAndermatt–Sedrun–Disentis
  5. Andermatt–Sedrun · SkiområdeWikipedia
  6. Sedrun · Placering og højdeWikipedia
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.