Tyrol · Østrig

Steinplatte-Winklmoosalm: sneprognose og vejret

For Steinplatte-Winklmoosalm viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.250 m og 0 mm i 1.650 m i de 24 timer fra 8. nov., 16.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde

Meldte forhold for Steinplatte-Winklmoosalm: Lifte: 0 af 14 åbne (Steinplatte-Waidring og Winklmoosalm-Reit im Winkl ski area · Pister · operator map lifts and; Micado Skigebiete Manager / Bergbahnen Steinplatte-Waidring; Hentet 8. nov., 15.35 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 20 åbne (Steinplatte-Waidring og Winklmoosalm-Reit im Winkl ski area · Pister · operator map lifts and; Micado Skigebiete Manager / Bergbahnen Steinplatte-Waidring; Hentet 8. nov., 15.35 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Steinplatte-Winklmoosalm er et skiområde ved Waidring / Reit im Winkl. Liftene går fra omkring 800 m i dalen til 1.650 m.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 14 åbneSteinplatte-Waidring og Winklmoosalm-Reit im Winkl ski area · Pister · operator map lifts and
Pister
0 af 20 åbneSteinplatte-Waidring og Winklmoosalm-Reit im Winkl ski area · Pister · operator map lifts and
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Denne side dækker skiområdet Steinplatte-Winklmoosalm, der drives af Bergbahnen Steinplatte-Waidring. St. Johann in Tirol, Lofer og Pillersee er selvstændige skiområder og er ikke dækket her. Prognosen bruger ét punkt ved dalstationen 15-EUB Steinplatte. Skiområdet ligger på grænsen mellem Østrig og Tyskland. Prognosepunktet ligger i Østrig; operatørens liftliste dækker begge sider.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Steinplatte-Winklmoosalm

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

1 – 8 °C · 1.250 m · 8. nov. – 10. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 10.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Steinplatte-Winklmoosalm er værdierne i 800, 1.250 og 1.650 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen 15-EUB Steinplatte, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time4 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°11°8. nov., 1610. nov., 15
Prognoseværdier time for time
Steinplatte-Winklmoosalm · 1.250 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
8. nov. 2026, 16.0040941,1
8. nov. 2026, 17.002,80900,2
8. nov. 2026, 18.0020880,2
8. nov. 2026, 19.001,60880,2
8. nov. 2026, 20.001,30920,4
8. nov. 2026, 21.0010930,8
8. nov. 2026, 22.001,20931
8. nov. 2026, 23.000,90940,7
9. nov. 2026, 00.000,90930,9
9. nov. 2026, 01.000,80911
9. nov. 2026, 02.000,80881,1
9. nov. 2026, 03.000,70871,2
9. nov. 2026, 04.000,60881,2
9. nov. 2026, 05.000,60861,1
9. nov. 2026, 06.000,60841,3
9. nov. 2026, 07.000,70821,1
9. nov. 2026, 08.0010780,9
9. nov. 2026, 09.0040731,3
9. nov. 2026, 10.005,60641,3
9. nov. 2026, 11.006,80581,8
9. nov. 2026, 12.007,60561,7
9. nov. 2026, 13.008,20541,9
9. nov. 2026, 14.008,20561,8
9. nov. 2026, 15.007,40641,8
9. nov. 2026, 16.006,40742,3
9. nov. 2026, 17.005,20,1711,9
9. nov. 2026, 18.004,90,6731,2
9. nov. 2026, 19.004,50,5781
9. nov. 2026, 20.0040,4810,8
9. nov. 2026, 21.0040,6790,9
9. nov. 2026, 22.0040,6791,1
9. nov. 2026, 23.004,20,6791
10. nov. 2026, 00.004,10,4811,1
10. nov. 2026, 01.004,10,2811,1
10. nov. 2026, 02.004,20,3811,3
10. nov. 2026, 03.004,20,4801,2
10. nov. 2026, 04.004,30,4801,4
10. nov. 2026, 05.004,30,5801,4
10. nov. 2026, 06.004,40,7811,4
10. nov. 2026, 07.004,60,8851,5
10. nov. 2026, 08.0050,9871,3
10. nov. 2026, 09.005,40,9891,1
10. nov. 2026, 10.005,90,8901
10. nov. 2026, 11.006,40,6900,8
10. nov. 2026, 12.006,90,3910,9
10. nov. 2026, 13.007,20,1910,9
10. nov. 2026, 14.007,20,3910,9
10. nov. 2026, 15.007,10,4910,8
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Vienna

800 m6,7°C1.250 m4°C1.650 m0,9°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

8. nov., 16.00 → 9. nov., 16.00

800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.250 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.650 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

800 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 4°C
19—Over vurderingens grænse · 3,3°C
20—Over vurderingens grænse · 3,1°C
21—Over vurderingens grænse · 2,8°C
22—Over vurderingens grænse · 2,5°C
23—Over vurderingens grænse · 2,3°C
00—Over vurderingens grænse · 2,3°C
01—Over vurderingens grænse · 2,1°C
02—Over vurderingens grænse · 1,7°C
03—Over vurderingens grænse · 1,3°C
04—Over vurderingens grænse · 1,1°C
05—Over vurderingens grænse · 0,7°C
06—Over vurderingens grænse · 0,6°C
07—Over vurderingens grænse · 0,5°C
1.250 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,9°C
19—Over vurderingens grænse · 0,5°C
20—Over vurderingens grænse · 0,5°C
21—Over vurderingens grænse · 0,3°C
22—Over vurderingens grænse · 0,5°C
23—Over vurderingens grænse · 0,3°C
00—Over vurderingens grænse · 0,2°C
01—Over vurderingens grænse · -0,1°C
02—Over vurderingens grænse · -0,3°C
03—Over vurderingens grænse · -0,5°C
04—Over vurderingens grænse · -0,5°C
05—Over vurderingens grænse · -0,6°C
06—Over vurderingens grænse · -0,8°C
07—Over vurderingens grænse · -0,9°C
1.650 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,5°C
19—Over vurderingens grænse · -0,6°C
20—Over vurderingens grænse · -0,3°C
21—Over vurderingens grænse · 0,4°C
22—Over vurderingens grænse · 0,3°C
23—Over vurderingens grænse · 0,1°C
00—Over vurderingens grænse · -0,1°C
01—Over vurderingens grænse · -0,2°C
02—Over vurderingens grænse · -0,4°C
03—Over vurderingens grænse · -0,5°C
04—Over vurderingens grænse · -0,7°C
05—Over vurderingens grænse · -0,9°C
06—Over vurderingens grænse · -1°C
07—Over vurderingens grænse · -1,2°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

4°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time4 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°11°8. nov., 1610. nov., 15
1.250 m · Europe/Vienna
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
8. nov. 20260,9° / 4°0 mm (8 h)
9. nov. 20260,6° / 8,2°3,4 mm (24 h)
10. nov. 20264,1° / 7,2°8 mm (16 h)

Udbyderens opdatering: 8. nov., 10.00 · Hentet: 8. nov., 13.17 · Europe/Vienna

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
800 m1.250 m1.650 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Ingen tidligere prognose til denne sammenligning.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 8. nov. 2026, 13.17
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Steinplatte-Winklmoosalm · Pister · operator map lifts and

Steinplatte-Waidring og Winklmoosalm-Reit im Winkl ski area · Pister · operator map lifts andMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 14

Pistestatus · 0 / 20

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Operator map inventory. 11 huts, parks, trails, ski routes and other non-lift, non-piste items are not counted. The map feed gives no update time.

Liftstatus
  • 15-EUB (Gondelbahn) Steinplatte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 6-SB Kammerkör · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 8-SB Steinplatte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 6-SB Plattenkogel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 6-SB Bäreck · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 8-SB Kapellen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 4-SB Mösern · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 4-SB Schwarzlofer · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Schlepplift Dorflift Waidring · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 4-SB Roßalm (Reit im Winkl) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Schlepplift Roßalm (Reit im Winkl) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Schlepplift-Kurven-Lift (Reit im Winkl) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 6-SB Scheibelberg (Reit im Winkl) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • 8-EUB Winklmoosalmbahn (Reit im Winkl) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
Pistestatus
  • Parkplatz Abfahrt (Nr. 1) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Stallenabfahrt (Nr. 2) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Kammerkör Abfahrt (Nr. 3) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Kammerkör Abfahrt (Nr. 4) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Kammerkör Abfahrt (Nr. 5) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Lärchenabfahrt (Nr. 6) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Südhang Abfahrt (Nr. 7) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Nordhang Abfahrt (Nr. 8) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Steinberg Abfahrt (Nr. 9/9a) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Grünboden Abfahrt (Nr. 10) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Alte Rennstrecke (Nr. 11) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Möseralm Abfahrt (Nr. 12) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Rennstrecke (Nr. 13) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Schwarzlofer Abfahrt (Nr. 14) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Jägerhäusl Abfahrt (Nr. 15) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Hausergraben Abfahrt (Nr. 16) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Roßalm Abfahrt (Nr. 17 Reit im Winkl) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Skiweg Schwarzlofer (Nr. 18) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Scheibelberg Abfahrt (Nr. 19 Reit im Winkl) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
  • Kurvenlift Abfahrt (Nr. 20 Reit im Winkl) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the map feed carries no observation time.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Steinplatte-Winklmoosalm · Pister · operator map lifts and

Steinplatte-Waidring og Winklmoosalm-Reit im Winkl ski area · Pister · operator map lifts and8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 14

Pistestatus · 0 / 20

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Steinplatte-Winklmoosalm ?

For Steinplatte-Winklmoosalm viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.250 m og 0 mm i 1.650 m i de 24 timer fra 8. nov., 16.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Steinplatte-Winklmoosalm ?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Steinplatte-Winklmoosalm. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Steinplatte-Winklmoosalm ?

Lifte: 0 af 14 åbne (Steinplatte-Waidring og Winklmoosalm-Reit im Winkl ski area · Pister · operator map lifts and; Micado Skigebiete Manager / Bergbahnen Steinplatte-Waidring; Hentet 8. nov., 15.35 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 20 åbne (Steinplatte-Waidring og Winklmoosalm-Reit im Winkl ski area · Pister · operator map lifts and; Micado Skigebiete Manager / Bergbahnen Steinplatte-Waidring; Hentet 8. nov., 15.35 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Tyrol · Østrig

Lær bjerget at kende

Blandt liftene på operatørens liste er 15-EUB Steinplatte, 8-SB Kapellen og 8-EUB Winklmoosalmbahn. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Liftenes højde
800–1.650 m[2][3]
Top
1.869 m[6]
Prognosepunkt
Dalstationen 15-EUB Steinplatte[2]

Før din skidag

Hvornår kan man stå på ski i skiområdet Steinplatte-Winklmoosalm?

Åbningsdagene fastsættes af operatøren og afhænger af sneen. Operatørens statussider (tjekket den 8. november 2026) er referencen; siden viser deres antal lifte og pister, hvor PisteWindow kan læse dem.[5]

Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?

Lift- og pistestatus kommer fra operatørens kortdata (Micado Skigebiete Manager). Der er endnu ikke verificeret en snekilde inden for skiterrænet, så snedybden vises som ikke tilgængelig.[5]

Er prognoserne for 800, 1.250 og 1.650 m i Steinplatte-Winklmoosalm observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 800, 1.250 og 1.650 m, beregnet i ét repræsentativt punkt (dalstationen 15-EUB Steinplatte).[2]

I hvilket land ligger Steinplatte-Winklmoosalm?

Prognosepunktet (dalstationen 15-EUB Steinplatte) ligger i Østrig. Skiområdet strækker sig over grænsen til Tyskland, og operatørens liftliste dækker begge sider.[2][5]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Bergbahnen Steinplatte-Waidring · SkiområdeBergbahnen Steinplatte-Waidring
  2. OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
  3. OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
  4. Bergbahnen Steinplatte-Waidring / 3 Länder Freizeit Arena · Kort over pisterneBergbahnen Steinplatte-Waidring / 3 Länder Freizeit Arena
  5. Bergbahnen Steinplatte-Waidring · Lift- og pistestatusBergbahnen Steinplatte-Waidring
  6. Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
  7. 3 Länder Freizeit Arena · Områdets afgrænsning3 Länder Freizeit Arena
  8. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.