Dalarna · Sverige

Stöten: sneprognose og vejret

For Stöten viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 12.00, modelleret snefald på 0 mm i 438 m, 0 mm i 634 m og 0 mm i 830 m i de 24 timer fra 4. nov., 18.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Stöten og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Planlæg dagen mellem Soltorget og Skidtorget med højdeprognosen, og tjek derefter operatørens melding.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbner snart
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Åbner 10. dec. · om 36 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Siden dækker Stötens sammenhængende alpine område. SkiStars Sälen-sektorer, langrendsløjper og andre aktiviteter er separate.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Ingen nylige lokale meldinger

Skematisk bjerglandskab · Stöten

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-4 – 4 °C · 634 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MET Nordic · Udstedt 4. nov., 12.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognoserne i 438, 634 og 830 m er højdejusterede modelværdier ved ét referencepunkt i Stöten, ikke tre vejrstationer eller bekræftede stationshøjder.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 12.00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic

Temperaturprognose time for time0,4 °C
Temperaturprognose time for time-6°0°7°4. nov., 186. nov., 17
Prognoseværdier time for time
Stöten · 634 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 18.000,40922,4
4. nov. 2026, 19.000,80912,6
4. nov. 2026, 20.000,70912,1
4. nov. 2026, 21.000,60922,4
4. nov. 2026, 22.000,40922,3
4. nov. 2026, 23.000,30922,2
5. nov. 2026, 00.00-0,10922
5. nov. 2026, 01.00-0,30932
5. nov. 2026, 02.00-0,30932
5. nov. 2026, 03.00-0,70941,5
5. nov. 2026, 04.00-0,70941,6
5. nov. 2026, 05.00-0,80941,5
5. nov. 2026, 06.00-0,90941,4
5. nov. 2026, 07.00-0,90951,2
5. nov. 2026, 08.00-10951
5. nov. 2026, 09.00-0,30940,6
5. nov. 2026, 10.001,40920,7
5. nov. 2026, 11.002,70851,1
5. nov. 2026, 12.003,80781,3
5. nov. 2026, 13.004,30741,5
5. nov. 2026, 14.004,30761,1
5. nov. 2026, 15.003,30790,7
5. nov. 2026, 16.001,50831,4
5. nov. 2026, 17.0010802,2
5. nov. 2026, 18.000,80802,1
5. nov. 2026, 19.000,50821,9
5. nov. 2026, 20.000,30811,8
5. nov. 2026, 21.000,10812,2
5. nov. 2026, 22.00-0,10812,5
5. nov. 2026, 23.00-0,40812,7
6. nov. 2026, 00.00-0,60823,1
6. nov. 2026, 01.00-1,10852
6. nov. 2026, 02.00-1,60861,6
6. nov. 2026, 03.00-2,30891,4
6. nov. 2026, 04.00-2,80881,3
6. nov. 2026, 05.00-3,10891
6. nov. 2026, 06.00-3,30870,9
6. nov. 2026, 07.00-3,50861,8
6. nov. 2026, 08.00-3,40862,1
6. nov. 2026, 09.00-2,50832,4
6. nov. 2026, 10.00-0,60762,6
6. nov. 2026, 11.000,60733,2
6. nov. 2026, 12.001,30743,3
6. nov. 2026, 13.001,70753,5
6. nov. 2026, 14.001,70783,4
6. nov. 2026, 15.001,10823,1
6. nov. 2026, 16.0000873,2
6. nov. 2026, 17.00-0,40913,3
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
11/48 h
Længste sammenhængende periode
11 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Stockholm

438 m0,1°C634 m0,4°C830 m1,7°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 18.00 → 5. nov., 18.00

438 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

634 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

830 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

438 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,6°C
19—Over vurderingens grænse · -0,3°C
20—Over vurderingens grænse · -0,4°C
21—Over vurderingens grænse · -0,2°C
22—Over vurderingens grænse · -0,3°C
23—Over vurderingens grænse · -0,3°C
00—Over vurderingens grænse · -0,4°C
01—Over vurderingens grænse · -0,3°C
02—Over vurderingens grænse · -0,5°C
03—Over vurderingens grænse · -0,8°C
04—Over vurderingens grænse · -0,8°C
05—Over vurderingens grænse · -0,8°C
06—Over vurderingens grænse · -0,9°C
07—Over vurderingens grænse · -0,9°C
634 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,4°C
19—Over vurderingens grænse · -0,1°C
20—Over vurderingens grænse · -0,2°C
21—Over vurderingens grænse · -0,2°C
22—Over vurderingens grænse · -0,4°C
23—Over vurderingens grænse · -0,5°C
00—Over vurderingens grænse · -0,9°C
01—Over vurderingens grænse · -1°C
02—Over vurderingens grænse · -1°C
03—Over vurderingens grænse · -1,3°C
04—Over vurderingens grænse · -1,3°C
05—Over vurderingens grænse · -1,4°C
06—Over vurderingens grænse · -1,5°C
07—Over vurderingens grænse · -1,4°C
830 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1°C
19—Over vurderingens grænse · 1,3°C
20—Over vurderingens grænse · 1,1°C
21—Over vurderingens grænse · 0,9°C
22—Over vurderingens grænse · 0,8°C
23—Over vurderingens grænse · 0,8°C
00—Over vurderingens grænse · 1°C
01—Over vurderingens grænse · 1,1°C
02—Over vurderingens grænse · 1,1°C
03—Over vurderingens grænse · 1,2°C
04—Over vurderingens grænse · 1°C
05—Over vurderingens grænse · 0,9°C
06—Over vurderingens grænse · 0,6°C
07—Over vurderingens grænse · 0,7°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

0,4°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

11 / 48 h

Længste kuldeperiode: 11 h

Temperaturprognose time for time0,4 °C
Temperaturprognose time for time-6°0°7°4. nov., 186. nov., 17
634 m · Europe/Stockholm
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20260,3° / 0,8°0 mm (6 h)
5. nov. 2026-1° / 4,3°0 mm (24 h)
6. nov. 2026-3,5° / 1,7°0 mm (18 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 12.00 · Hentet: 4. nov., 13.17 · Europe/Stockholm

Open-Meteo · MET Nordic ↗
Orientering på bjerget
438 m634 m830 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 4. nov. 2026, 12.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 13.17
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Ingen gemt melding for destinationen.

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Stöten?

For Stöten viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 12.00, modelleret snefald på 0 mm i 438 m, 0 mm i 634 m og 0 mm i 830 m i de 24 timer fra 4. nov., 18.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Dalarna · Sverige

Lær bjerget at kende

Operatørens kort viser Stötens alpine netværk. Brug det til at finde pister og forbindelser; illustrationen er skematisk.

Alpint terræn ifølge operatøren
42,5 km · operatørens melding[1]
Udvalg ifølge operatøren
50 pister · 23 lifter[1]
Annonceret sæson 2026/27
10. december–11. april[4]
Prognosehøjder
438–830 m · modelværdier[5][6]

Før din skidag

Dækker prognosen hele Sälen?

Nej. Den bruger ét referencepunkt for Stöten. SkiStars Sälen-sektorer kræver egne prognoser og meldinger.[3][2]

Hvor tjekker jeg åbne pister og lifter?

Se Stötens officielle melding. PisteWindow har endnu ikke verificerede driftsoplysninger for området.[1]

Hvad betyder prognosehøjderne?

De sammenligner modelvejret i tre ønskede højder ved samme punkt. De er ikke særskilte målinger eller prognoser for hver piste.[6][5]

Er snemeldingens dybde det samme som forventet snefald?

Nej. Meldingen skelner mellem snedybde på piste og i terræn. Måletider og metoder er ikke bekræftet; forventet nedbør er en anden størrelse.[1][6]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Stöten · Vejr-, lift- og pistemeldingStöten
  2. Stöten · Kort over pisterneStöten
  3. Stöten · Visit Dalarna · Områdets afgrænsningVisit Dalarna
  4. Stöten · Åbningstider og adgangStöten
  5. Stöten · Skiresort · Placering og højdeSkiresort.at
  6. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.