Tyrol · Østrig

Stubai Glacier: sneprognose og vejret

For Stubai Glacier viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.700 m, 0 mm i 2.300 m og 3,2 mm i 3.150 m i de 24 timer fra 9. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde

Meldte forhold for Stubai Glacier: Snedybde: 12,5 cm (ved Eissee (2.620 m); målestation; LWD Tirol; Hentet 8. nov., 23.10 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Stubaier Gletscher er et gletsjerskiområde yderst i Stubaidalen i Tyrol. Ifølge operatørens liftkort går liftene fra cirka 1.700 m ved dalstationen Eisgrat til over 3.200 m.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
15 af 25 åbneStubai Glacier ski area · Pister · operator map lifts and
Pister
11 af 29 åbneStubai Glacier ski area · Pister · operator map lifts and
Snedybde
12,5 cmved Eissee (2.620 m) · målestation20 cmved Mountain (3.000 m) · skiområdets melding
Sæson
Sæson 9. okt. – 17. majOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 8. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Siden dækker skiområdet Stubaier Gletscher, som drives af Stubaier Gletscher. Andre skiområder i Stubaidalen er adskilte og er ikke med her. Prognosen bruger ét punkt ved dalstationen Eisgrat.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Stubai Glacier

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-4 – 4 °C · 2.300 m · 9. nov. – 11. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 16.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Stubaier Gletscher er værdierne for 1.700, 2.300 og 3.150 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen Eisgrat, ikke observationer eller egne vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 8. nov. 2026, 16.00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time-4,3 °C
Temperaturprognose time for time-7°0°6°9. nov., 0010. nov., 23
Prognoseværdier time for time
Stubai Glacier · 2.300 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
9. nov. 2026, 00.00-4,30632,6
9. nov. 2026, 01.00-4,10643,1
9. nov. 2026, 02.00-40653,2
9. nov. 2026, 03.00-3,80643,4
9. nov. 2026, 04.00-3,70633,6
9. nov. 2026, 05.00-3,60633,8
9. nov. 2026, 06.00-3,60643,5
9. nov. 2026, 07.00-3,40673,1
9. nov. 2026, 08.00-2,40682,3
9. nov. 2026, 09.00-1,10691,7
9. nov. 2026, 10.000,20711,4
9. nov. 2026, 11.001,30760,9
9. nov. 2026, 12.001,80730,6
9. nov. 2026, 13.001,70740,8
9. nov. 2026, 14.001,70760,3
9. nov. 2026, 15.001,30760,9
9. nov. 2026, 16.000,50830,4
9. nov. 2026, 17.000,30820,1
9. nov. 2026, 18.00-0,10850,4
9. nov. 2026, 19.00-0,20870,3
9. nov. 2026, 20.000,20840,1
9. nov. 2026, 21.000,90790,6
9. nov. 2026, 22.0010781,3
9. nov. 2026, 23.001,30771,6
10. nov. 2026, 00.001,40,1771,4
10. nov. 2026, 01.001,40,1771,5
10. nov. 2026, 02.001,50771,6
10. nov. 2026, 03.001,50,1791,6
10. nov. 2026, 04.001,40,1801,6
10. nov. 2026, 05.001,50,1811,6
10. nov. 2026, 06.001,60,2821,6
10. nov. 2026, 07.001,50,4821,4
10. nov. 2026, 08.001,90,3811,3
10. nov. 2026, 09.002,40,3810,8
10. nov. 2026, 10.002,70,2811
10. nov. 2026, 11.002,80,1831,2
10. nov. 2026, 12.003,10871,2
10. nov. 2026, 13.0040,1822
10. nov. 2026, 14.003,90,1811,8
10. nov. 2026, 15.003,30851,3
10. nov. 2026, 16.002,50841,2
10. nov. 2026, 17.002,10821,8
10. nov. 2026, 18.001,80792,6
10. nov. 2026, 19.001,50783,1
10. nov. 2026, 20.001,30753,7
10. nov. 2026, 21.001,10733,8
10. nov. 2026, 22.001,10723,3
10. nov. 2026, 23.000,90713,1
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
11/48 h
Længste sammenhængende periode
11 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,3 °C · 61 h

8. nov. 2026, 10.00 → 8. nov. 2026, 16.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Vienna

1.700 m-2,8°C2.300 m-4,3°C3.150 m-8,5°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

9. nov., 00.00 → 10. nov., 00.00

1.700 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.300 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

3.150 m

3,2 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.700 m

8 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer

00✓Egnet vejr · -4,4°C
01✓Egnet vejr · -4,5°C
02✓Egnet vejr · -4,3°C
03✓Egnet vejr · -4,1°C
04✓Egnet vejr · -4°C
05✓Egnet vejr · -4°C
06✓Egnet vejr · -3,8°C
07✓Egnet vejr · -3,6°C
2.300 m

8 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer

00✓Egnet vejr · -6,7°C
01✓Egnet vejr · -6,5°C
02✓Egnet vejr · -6,3°C
03✓Egnet vejr · -6,2°C
04✓Egnet vejr · -6,2°C
05✓Egnet vejr · -6,1°C
06✓Egnet vejr · -6°C
07✓Egnet vejr · -5,7°C
3.150 m

8 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer

00✓Egnet vejr · -10,5°C
01✓Egnet vejr · -10,4°C
02✓Egnet vejr · -10°C
03✓Egnet vejr · -10°C
04✓Egnet vejr · -10°C
05✓Egnet vejr · -9,8°C
06✓Egnet vejr · -9,4°C
07✓Egnet vejr · -9,1°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-4,3°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

11 / 48 h

Længste kuldeperiode: 11 h

Temperaturprognose time for time-4,3 °C
Temperaturprognose time for time-7°0°6°9. nov., 0010. nov., 23
2.300 m · Europe/Vienna
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
9. nov. 2026-4,3° / 1,8°0 mm (24 h)
10. nov. 20260,9° / 4°2,1 mm (24 h)

Udbyderens opdatering: 8. nov., 16.00 · Hentet: 8. nov., 18.18 · Europe/Vienna

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.700 m2.300 m3.150 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,3°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode9. nov. 2026, 00.00 — 11. nov. 2026, 13.0061 h · 2.300 m · Europe/Vienna

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,3 °CTidligere prognose: 0,6 °C
Seneste prognose: 0,9 °C
Samlet nedbørPrognose
-1 mmTidligere prognose: 3,2 mm
Seneste prognose: 2,2 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-0,3 mmTidligere prognose: 1,1 mm
Seneste prognose: 0,8 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 11 h
Seneste prognose: 11 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose0,6 °C0,9 °C+0,3 °C
Samlet nedbørPrognose3,2 mm2,2 mm-1 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret1,1 mm0,8 mm-0,3 mm
Timer med egnet vejrModelleret11 h11 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.700 mNy prognose8. nov. 2026, 16.00
2.300 mNy prognose8. nov. 2026, 16.00
3.150 mNy prognose8. nov. 2026, 16.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Stubai Glacier · Pister · operator map lifts and

Stubai Glacier ski area · Pister · operator map lifts andArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 16.34

Åbne ifølge kildens liftliste: 15 / 25

Pistestatus · 11 / 29

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Operator map inventory. 7 ski routes or other non-piste items are listed separately and not counted as pistes. The map update time has no stated timezone; item observation times are not given.

Liftstatus
  • Gamsgarten I · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Gamsgarten II · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Schaufeljoch · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Eisjoch · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Fernau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Murmele · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Pfaffengrat · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Wildspitz · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Schlepplift Fernau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Schlepplift Gaiskarferner · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Schlepplift Windachferner · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Schlepplift Daunferner I · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Schlepplift Daunferner II · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Schlepplift Daunscharte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Übungslift Gamsgarten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Tellerlift Kitzlift · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Zauberteppich 1 · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Schneekarussell · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Rotadl · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Daunjoch · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Snowpark-Lift · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 3S Eisgratbahn I · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 3S Eisgratbahn II · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Zauberteppich 3, 4 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Zauberteppich Eisgrat · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Pistestatus
  • 5 Eisjoch · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 4 Schaufelschuss · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 2 Steilhang · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 19 Obere Silberschneid · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 22 Gamsgarten · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 17 Zufahrt Fernau · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 21 Falwesuna · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 12 Gaiskarferner · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 13 Sonnenhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 10 Windachferner Nord · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 7 Daunferner · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 6 Skiweg Eisgrat · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 14 Fernauferner · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 16 Pfaffenschneid · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 23 Big Family Schuss · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 26 Daunfernerschuss · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 9 Kogelferner · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 27 Daunhill · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 24 Skiweg Murmele · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 28 Skiweg Mutterberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 15 Fernauschuss · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 3 Seeschuss · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 1 Seeblick · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 11 Windachferner Süd · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 18 Bödele Schuss · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 20 Untere Silberschneid · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 25 Süd-Ost Tangente · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 8 Daunenhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 29 Rotadl · Meldt åben · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Officiel kilde ↗

Tirol OGD · Sne ved stationerne Eissee

Station Eissee · 2.620 mMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 22.50
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Eissee (2.620 m) · Målt snedybdeHS-aflæsning ved stationen. Feedets tidsstempel er ikke verificeret som det enkelte observationstidspunkt.12,5
Officiel kilde ↗

Stubai Glacier · operatør snow report

Stubai Glacier · operatør snow report at 1.700 m og 3.000 mMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Valley (1.700 m) · Meldt snedybdeOperator-reported snow height; the day, time and measurement method are not stated.0
Mountain (3.000 m) · Meldt snedybdeOperator-reported snow height; the day, time and measurement method are not stated.20
Stubai Glacier (operatør report) · Meldt snefaldOperator-reported new snow height; the period is not stated.0
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Stubai Glacier · Pister · operator map lifts and

Stubai Glacier ski area · Pister · operator map lifts and8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 16.34

Åbne ifølge kildens liftliste: 15 / 25

Pistestatus · 11 / 29

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Tirol OGD · Sne ved stationerne Eissee

Station Eissee · 2.620 m8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 22.50
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Eissee (2.620 m) · Målt snedybdeHS-aflæsning ved stationen. Feedets tidsstempel er ikke verificeret som det enkelte observationstidspunkt.12,5
Officiel kilde ↗

Stubai Glacier · operatør snow report

Stubai Glacier · operatør snow report at 1.700 m og 3.000 m8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Valley (1.700 m) · Meldt snedybdeOperator-reported snow height; the day, time and measurement method are not stated.0
Mountain (3.000 m) · Meldt snedybdeOperator-reported snow height; the day, time and measurement method are not stated.20
Stubai Glacier (operatør report) · Meldt snefaldOperator-reported new snow height; the period is not stated.0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Stubai Glacier ?

For Stubai Glacier viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.700 m, 0 mm i 2.300 m og 3,2 mm i 3.150 m i de 24 timer fra 9. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Stubai Glacier ?

Snedybde: 12,5 cm (ved Eissee (2.620 m); målestation; LWD Tirol; Hentet 8. nov., 23.10 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Stubai Glacier ?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Stubai Glacier. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Tyrol · Østrig

Lær bjerget at kende

3S Eisgratbahn og Gamsgarten-gondolen fører op fra dalstationen, og flere lifte betjener det høje gletsjerterræn omkring Schaufeljoch. Operatøren angiver pister, skiruter og en snowpark hver for sig. Skematisk illustration, ikke et kort eller aktuelle forhold.

Lifthøjder
1.695–3.212 m[4]
Skiområde
1.450 hektar[1]
Prognosepunkt
Dalstationen Eisgrat[2]

Før din skidag

Hvornår starter sæsonen på Stubaier Gletscher?

Operatørens side med åbningstider, tjekket den 8. november 2026, angiver forventet start på skisæsonen 2026/27 den 9. oktober 2026 og forventet slutning midt i maj 2027, med forbehold for ændringer. Den officielle lift- og pistestatus viser, hvad der er åbent på en given dag.[7][4]

Dækker siden andre skiområder i Stubaidalen?

Nej. Den dækker kun skiområdet Stubaier Gletscher. Andre skiområder i dalen er adskilte og indgår ikke i prognosen eller i lift-, piste- og snerapporterne.[1][8]

Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?

Lift- og pistestatus kommer fra operatørens kort over åbne anlæg. Snedybden kommer fra Lawinenwarndienst Tirols station Eissee på 2.620 m, som har målt siden 1995, og fra operatørens egen snerapport for 1.700 m og 3.000 m. Rapporten angiver hverken dag eller tidspunkt.[4][6][5]

Er prognoserne for 1.700, 2.300 og 3.150 m ved Stubaier Gletscher observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 1.700, 2.300 og 3.150 m og beregnet i ét repræsentativt punkt (dalstationen Eisgrat).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Stubaier Gletscher · SkiområdeStubaier Gletscher
  2. OpenStreetMap · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
  3. Stubaier Gletscher · Kort over pisterneStubaier Gletscher
  4. Stubaier Gletscher / Intermaps · Lift- og pistestatusStubaier Gletscher / Intermaps
  5. Stubaier Gletscher · SnemeldingStubaier Gletscher
  6. Lawinenwarndienst Tirol · SnemeldingLawinenwarndienst Tirol
  7. Stubaier Gletscher · Åbningstider og adgangStubaier Gletscher
  8. Wikipedia · Praktisk informationWikipedia
  9. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.