Jämtland · Sverige

Tännäskröket: sneprognose og vejret

For Tännäskröket viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 06.30, modelleret snefald på 0 mm i 700 m, 0 mm i 850 m og 0 mm i 1.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Tännäskröket og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Tännäskröket er det familievenlige hjørne af Funäsfjällen: fire lifte og cirka 327 m højdeforskel, med den laveste starthøjde af alle områder i passet, ved omkring 562 m. Prognosen beregnes ved Tännäskrökets vandrerhjem.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Tännäskröket er ét af seks områder i Fjällpass og en tur ad vej eller skibus fra de andre. Siden behandler kun de egne fire lifte og pister; passet gør ikke de andre områder til en del af Tännäskröket.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Tännäskröket

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-3 – 5 °C · 850 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 06.30

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Det øverste lag på 1.000 m ligger over liftenes angivne top ved 889 m, og laget på 700 m ligger allerede et godt stykke oppe ad bakken. Læs lagene som højdejusterede modelværdier for vandrerhjemmets punkt, ikke som forholdene på pisterne.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 06.30 · Europe/Stockholm · MET Norway

Temperaturprognose time for time5,2 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°8°4. nov., 116. nov., 10
Prognoseværdier time for time
Tännäskröket · 850 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 11.005,2079,15,3
4. nov. 2026, 12.005,2080,14,8
4. nov. 2026, 13.005,2080,44,7
4. nov. 2026, 14.004,9080,94,8
4. nov. 2026, 15.004,8079,84,7
4. nov. 2026, 16.004,6078,64,8
4. nov. 2026, 17.004,5080,84,4
4. nov. 2026, 18.004,5080,54,3
4. nov. 2026, 19.004,3081,44,5
4. nov. 2026, 20.004,3082,84,2
4. nov. 2026, 21.004,3083,34,6
4. nov. 2026, 22.004,30844,9
4. nov. 2026, 23.004,40844,7
5. nov. 2026, 00.004,6083,54,7
5. nov. 2026, 01.004,6085,45,2
5. nov. 2026, 02.004,6085,15
5. nov. 2026, 03.004,4084,24,9
5. nov. 2026, 04.004,2078,14,7
5. nov. 2026, 05.003,8073,85,9
5. nov. 2026, 06.003,3074,25,7
5. nov. 2026, 07.002,8075,65,4
5. nov. 2026, 08.002,5076,85,5
5. nov. 2026, 09.002,3076,75,1
5. nov. 2026, 10.002,2074,94,6
5. nov. 2026, 11.002,4073,44,4
5. nov. 2026, 12.002,5072,54,3
5. nov. 2026, 13.002,6072,34,3
5. nov. 2026, 14.002,5073,54,6
5. nov. 2026, 15.002,1075,85,1
5. nov. 2026, 16.001,5078,84,5
5. nov. 2026, 17.001,2079,13,3
5. nov. 2026, 18.001079,13,2
5. nov. 2026, 19.000,6080,14
5. nov. 2026, 20.000,1083,42,7
5. nov. 2026, 21.00-0,4088,81,7
5. nov. 2026, 22.00-0,7091,61,8
5. nov. 2026, 23.00-0,9093,31,7
6. nov. 2026, 00.00-1,1094,31,6
6. nov. 2026, 01.00-1,4093,22
6. nov. 2026, 02.00-1,8092,31,9
6. nov. 2026, 03.00-2,2092,12
6. nov. 2026, 04.00-2,7092,72
6. nov. 2026, 05.00-2,8093,92
6. nov. 2026, 06.00-2,9094,22,2
6. nov. 2026, 07.00-2,90942,1
6. nov. 2026, 08.00-30911,8
6. nov. 2026, 09.00-2,5087,91,5
6. nov. 2026, 10.00-1,1081,51,3
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
10/48 h
Længste sammenhængende periode
10 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0 °C · 44 h

4. nov. 2026, 02.29 → 4. nov. 2026, 06.30

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Stockholm

700 m6,1°C850 m5,2°C1.000 m4,3°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00

700 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

850 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.000 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

700 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 3,6°C
19—Over vurderingens grænse · 3,4°C
20—Over vurderingens grænse · 3,6°C
21—Over vurderingens grænse · 3,6°C
22—Over vurderingens grænse · 3,7°C
23—Over vurderingens grænse · 3,8°C
00—Over vurderingens grænse · 3,9°C
01—Over vurderingens grænse · 4,1°C
02—Over vurderingens grænse · 4,1°C
03—Over vurderingens grænse · 3,8°C
04—Over vurderingens grænse · 3,1°C
05—Over vurderingens grænse · 2,3°C
06—Over vurderingens grænse · 1,9°C
07—Over vurderingens grænse · 1,5°C
850 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,7°C
19—Over vurderingens grænse · 2,6°C
20—Over vurderingens grænse · 2,7°C
21—Over vurderingens grænse · 2,7°C
22—Over vurderingens grænse · 2,8°C
23—Over vurderingens grænse · 2,9°C
00—Over vurderingens grænse · 3°C
01—Over vurderingens grænse · 3,2°C
02—Over vurderingens grænse · 3,2°C
03—Over vurderingens grænse · 2,9°C
04—Over vurderingens grænse · 2,2°C
05—Over vurderingens grænse · 1,5°C
06—Over vurderingens grænse · 1°C
07—Over vurderingens grænse · 0,7°C
1.000 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1,8°C
19—Over vurderingens grænse · 1,7°C
20—Over vurderingens grænse · 1,8°C
21—Over vurderingens grænse · 1,9°C
22—Over vurderingens grænse · 1,9°C
23—Over vurderingens grænse · 2°C
00—Over vurderingens grænse · 2,2°C
01—Over vurderingens grænse · 2,3°C
02—Over vurderingens grænse · 2,3°C
03—Over vurderingens grænse · 2°C
04—Over vurderingens grænse · 1,3°C
05—Over vurderingens grænse · 0,6°C
06—Over vurderingens grænse · 0,2°C
07—Over vurderingens grænse · -0,2°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

5,2°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

10 / 48 h

Længste kuldeperiode: 10 h

Temperaturprognose time for time5,2 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°8°4. nov., 116. nov., 10
850 m · Europe/Stockholm
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20264,3° / 5,2°0 mm (13 h)
5. nov. 2026-0,9° / 4,6°0 mm (24 h)
6. nov. 2026-3° / -1,1°0 mm (11 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 06.30 · Hentet: 4. nov., 07.18 · Europe/Stockholm

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
700 m850 m1.000 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 07.0044 h · 850 m · Europe/Stockholm

Timer mellem udbyderens opdateringer4 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0 °CTidligere prognose: 2,2 °C
Seneste prognose: 2,3 °C
Samlet nedbørPrognose
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 6 h
Seneste prognose: 6 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose2,2 °C2,3 °C+0 °C
Samlet nedbørPrognose0 mm0 mm+0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret6 h6 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

700 mNy prognose4. nov. 2026, 06.30
850 mNy prognose4. nov. 2026, 06.30
1.000 mNy prognose4. nov. 2026, 06.30

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Funäsfjällen · Lifte · Funäsdalsberget named

Tännäskröket · Opført af kilden: lifteMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun lifter opført af kilden. Fuldstændighed, observationstidspunkt pr. element og offentlig adgang er ikke verificeret. Et fælles skipas fastslår ikke en skiforbindelse.

Liftstatus
  • Barnliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Hemliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • K2 Liften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Länken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Funäsfjällen · Lifte · Funäsdalsberget named

Tännäskröket · Opført af kilden: lifte4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Funäsfjällen · Lifte · Funäsdalsberget named

Tännäskröket · Opført af kilden: lifte3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Tännäskröket?

For Tännäskröket viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 06.30, modelleret snefald på 0 mm i 700 m, 0 mm i 850 m og 0 mm i 1.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Tännäskröket?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Tännäskröket. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Tännäskröket?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Tännäskröket. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Jämtland · Sverige

Lær bjerget at kende

En oversigt angiver skiterrænet til 562–889 m, det laveste start af de seks områder. Freeride.com beskriver velpræparerede pister og nævner et børneområde og en snowpark. Billedet er et skema, ikke et kort over pisterne.

Højde
562 til 889 m, 327 m højdeforskel[5]
Familier
Familievenligt: præparerede pister, korte køer, ét børneområde[6]
Lifte
4 lifte ifølge oversigten[5]

Før din skidag

Er Tännäskröket et godt valg for familier?

En omtale på Freeride.com siger, at det er populært hos familier for billig skiløb, præparerede pister og som regel korte liftkøer, og nævner et børneområde. Det er en tredjeparts vurdering, så tjek området samme dag.[6]

Hvorfor når prognosen for Tännäskröket op til 1.000 m?

Modellagene er faste trin omkring vandrerhjemmets punkt. Liftene angives at ende nær 889 m, så laget på 1.000 m ligger over alt, hvad liftene når.[2][5]

Kan jeg kombinere Tännäskröket med andre områder i Funäsfjällen samme dag?

Kun ad vej eller med skibus. Fjällpass gælder alle steder, men der angives ingen skiforbindelse til de andre områder, så tjek hvert områdes melding.[1][4]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Funäsfjällen · SkiområdeFunäsfjällen
  2. Tännäskröket · Placering og højdeOpenStreetMap
  3. Funäsfjällen · Meldingsdata og målestederFunäsfjällen
  4. Funäsfjällen · Lift- og pistestatusFunäsfjällen
  5. Skiresort.info · Funäsfjällen · Fakta og områdeinformationSkiresort.info
  6. Freeride.com · Tännäskröket · FamilieområderFreeride.com
  7. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.