Funäsfjällen · Härjedalen · Sverige

Tänndalen: sneprognose og vejret

Prognosen fra MET Norway for Tänndalen, udsendt 4. nov., 07.29, har færre end 24 komplette timer forude, så der vises ingen snefaldssum.

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Tänndalen og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Følg vejret gennem Tänndalens dal fra Hamras pister til Svansjön med særskilte visninger af fjeldvejr og meldt sne.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbner snart
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Åbner 19. dec. · om 45 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 3. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Prognosen repræsenterer Tänndalens forbundne alpine område: Hamra, Buskvallen, Tännporten og Svansjön. Andre partnere i Funäsfjällens liftkort, herunder Tänndalsvallen, har deres egne forhold. Hamra Syd er et særskilt område til turski.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Tänndalen

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-2 – 4 °C · 900 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 07.29

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Værdierne i 750, 900 og 1.050 m bruger ét repræsentativt punkt på 62,5619° N og 12,2317° Ø. De er prognoser for ønskede højder, ikke tre stationer eller verificerede højder for base, mellemstation og top. Forholdene kan variere gennem dalen.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.29 · Europe/Stockholm · MET Norway

Temperaturprognose time for time4,2 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°7°4. nov., 116. nov., 10
Prognoseværdier time for time
Tänndalen · 900 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 11.004,2098,310,2
4. nov. 2026, 12.004,2098,69,4
4. nov. 2026, 13.004,2099,29,4
4. nov. 2026, 14.004,2097,59,3
4. nov. 2026, 15.004,3094,99,6
4. nov. 2026, 16.004,2094,39,1
4. nov. 2026, 17.004,2095,38,8
4. nov. 2026, 18.004,1095,88,5
4. nov. 2026, 19.004098,38,3
4. nov. 2026, 20.003,9099,18,7
4. nov. 2026, 21.004098,29
4. nov. 2026, 22.003,909910,2
4. nov. 2026, 23.004099,210,2
5. nov. 2026, 00.004,1099,610,7
5. nov. 2026, 01.004,2099,89,8
5. nov. 2026, 02.004099,98,8
5. nov. 2026, 03.003,9093,312,3
5. nov. 2026, 04.003,6094,110,5
5. nov. 2026, 05.003,1089,712
5. nov. 2026, 06.002,6087,611
5. nov. 2026, 07.002,3089,610,5
5. nov. 2026, 08.002,1090,69,9
5. nov. 2026, 09.002088,79,6
5. nov. 2026, 10.002086,68,7
5. nov. 2026, 11.001,90858,2
5. nov. 2026, 12.001,9083,97,8
5. nov. 2026, 13.001,9083,77,4
5. nov. 2026, 14.001,9084,57,3
5. nov. 2026, 15.001,7085,77,6
5. nov. 2026, 16.001,5087,48,2
5. nov. 2026, 17.001,3088,68,8
5. nov. 2026, 18.001,3090,17,7
5. nov. 2026, 19.001091,17,7
5. nov. 2026, 20.000,7092,18,9
5. nov. 2026, 21.000,7093,17,1
5. nov. 2026, 22.000,7094,16,1
5. nov. 2026, 23.000,4094,95,6
6. nov. 2026, 00.000,2095,85,2
6. nov. 2026, 01.000096,35,1
6. nov. 2026, 02.00-0,3097,14,7
6. nov. 2026, 03.00-0,8095,74,2
6. nov. 2026, 04.00-1,2092,23,3
6. nov. 2026, 05.00-1,7088,22,4
6. nov. 2026, 06.00-2,1085,81,7
6. nov. 2026, 07.00-2,20831,6
6. nov. 2026, 08.00-2,3083,31,6
6. nov. 2026, 09.00-1,80831,4
6. nov. 2026, 10.00-0,20791,2
Modelleret snefald · næste 24 timer
— mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
5/42 h
Længste sammenhængende periode
5 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 44 h

4. nov. 2026, 02.29 → 4. nov. 2026, 07.29

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Stockholm

750 m4,2°C900 m4,2°C1.050 m2,9°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00

750 m

— mm vandækvivalent

Hele perioden er utilgængelig · Dækning: 18/24 h

900 m

— mm vandækvivalent

Hele perioden er utilgængelig · Dækning: 18/24 h

1.050 m

— mm vandækvivalent

Hele perioden er utilgængelig · Dækning: 18/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

750 m

0 h · Egnet vejr · 9/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 3,6°C
19—Over vurderingens grænse · 3,7°C
20?Utilgængelig
21—Over vurderingens grænse · 3,7°C
22—Over vurderingens grænse · 3,7°C
23?Utilgængelig
00?Utilgængelig
01?Utilgængelig
02?Utilgængelig
03—Over vurderingens grænse · 3,2°C
04—Over vurderingens grænse · 3°C
05—Over vurderingens grænse · 2,1°C
06—Over vurderingens grænse · 1,4°C
07—Over vurderingens grænse · 1,3°C
900 m

0 h · Egnet vejr · 9/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 3,6°C
19—Over vurderingens grænse · 3,7°C
20?Utilgængelig
21—Over vurderingens grænse · 3,7°C
22—Over vurderingens grænse · 3,7°C
23?Utilgængelig
00?Utilgængelig
01?Utilgængelig
02?Utilgængelig
03—Over vurderingens grænse · 3,2°C
04—Over vurderingens grænse · 3°C
05—Over vurderingens grænse · 2,1°C
06—Over vurderingens grænse · 1,4°C
07—Over vurderingens grænse · 1,3°C
1.050 m

0 h · Egnet vejr · 9/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,3°C
19—Over vurderingens grænse · 2,4°C
20?Utilgængelig
21—Over vurderingens grænse · 2,4°C
22—Over vurderingens grænse · 2,4°C
23?Utilgængelig
00?Utilgængelig
01?Utilgængelig
02?Utilgængelig
03—Over vurderingens grænse · 1,9°C
04—Over vurderingens grænse · 1,6°C
05—Over vurderingens grænse · 0,8°C
06—Over vurderingens grænse · 0,2°C
07—Over vurderingens grænse · -0,1°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

4,2°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

5 / 48 h

Længste kuldeperiode: 5 h

Temperaturprognose time for time4,2 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°7°4. nov., 116. nov., 10
900 m · Europe/Stockholm
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20263,9° / 4,3°0 mm (13 h)
5. nov. 20260,4° / 4,2°0 mm (24 h)
6. nov. 2026-2,3° / 0,2°0 mm (11 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.29 · Hentet: 4. nov., 08.17 · Europe/Stockholm

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
750 m900 m1.050 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 07.0044 h · 900 m · Europe/Stockholm

Timer mellem udbyderens opdateringer5 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,1 °CTidligere prognose: 2,4 °C
Seneste prognose: 2,2 °C
Samlet nedbørPrognose
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
Ikke tilgængelig
Timer med egnet vejrModelleret
Ikke tilgængelig
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose2,4 °C2,2 °C-0,1 °C
Samlet nedbørPrognose0 mm0 mm+0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret——Ikke tilgængelig
Timer med egnet vejrModelleret——Ikke tilgængelig

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

750 mNy prognose4. nov. 2026, 07.29
900 mNy prognose4. nov. 2026, 07.29
1.050 mNy prognose4. nov. 2026, 07.29

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Tänndalen · Opført af kilden: lifte

Tänndalen · lifter angivet af kilden including conveyors og storm liftsMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
2. nov. 2026, 08.33

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.

Liftstatus
  • Lången · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
  • TP Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
  • Blåbärsliden 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
  • Blåbärsliden 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
  • Parkliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
  • Kläppliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
  • Valliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
  • Hamraliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
  • Fäbodknappen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
  • Hamra Komfort · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
  • Barnliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
  • Vigelliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
  • Rullbandet Tännporten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
  • Rullbandet Krokskogen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
  • Rullbandet Hamra · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
  • Stormlift 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
  • Stormlift 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
  • Stormlift 3 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Tänndalen · Opført af kilden: lifte

Tänndalen · lifter angivet af kilden including conveyors og storm lifts4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
2. nov. 2026, 08.33

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Tänndalen · Opført af kilden: lifte

Tänndalen · lifter angivet af kilden including conveyors og storm lifts3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
2. nov. 2026, 08.33

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Tänndalen?

Prognosen fra MET Norway for Tänndalen, udsendt 4. nov., 07.29, har færre end 24 komplette timer forude, så der vises ingen snefaldssum.

Hvilke lifte er åbne i Tänndalen?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Tänndalen. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Funäsfjällen · Härjedalen · Sverige

Lær bjerget at kende

Skiområdet strækker sig langs dalen med pister over og under trægrænsen. Åbent fjeld og lav birkeskov giver forskellige omgivelser; se først prognosen og derefter din base og adgangsmeddelelserne.

Oplyst alpint antal
57 pister i operatørens beskrivelse[1]
Baser i dalen
Hamra · Buskvallen · Tännporten · Svansjön[2]
Børneområde
Krokskogen i Tännporten[3]
Officielle kameraer
Hamras base og Buskvallens bjergstation[9]

Før din skidag

Dækker prognosen hele Funäsfjällens liftkort?

Nej. Et regionalt liftkort kan omfatte flere særskilte skiområder. Siden repræsenterer Tänndalen; Tänndalsvallen, Funäsdalsberget, Ramundberget og andre partnere behøver egne prognoser og meldinger.[4]

Hvorfor sammenligne 750, 900 og 1.050 meter?

Sammenlign samme time i hver højde for at se ændringer i temperatur, vind og nedbør. Værdierne hjælper med at læse prognosen lodret, men måler ikke sneen på en enkelt piste.[11]

Kan jeg bruge en åben lift uden at tilhøre en træningsgruppe?

Tjek operatørens adgangsmeddelelse ud over liftstatus. Tänndalen offentliggør forskellige åbningstider før sæsonen for offentligheden og alpine klubber. Liftopdateringens tidspunkt angiver ingen tidszone og verificerer derfor ikke i sig selv aktuel drift.[5][6]

Er pistesne det samme som natursne?

Nej. Kilden, som operatøren linker til, skelner mellem snedybde på pister og i terræn. Dens UTC-opdatering gælder hele meldingen; den angiver ikke sted eller tidspunkt for hver måling. Hold de to snedybder adskilt.[7]

Er Hamra Syd en del af området med præparerede pister?

Hamra Syd er et særskilt område til turski og offpiste uden lifter eller præparerede pister. Prognosen og pistemeldingerne på denne side fastslår ikke adgangs- eller sikkerhedsforholdene dér.[10]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Tänndalen · SkiløbTänndalen
  2. Tänndalen · Praktisk informationTänndalen
  3. Tänndalen · Snowparks og børneområderTänndalen
  4. Tänndalen · Funäsfjällen · Liftkort og områderTänndalen
  5. Tänndalen · Lift- og pistestatusTänndalen
  6. Tänndalen · Åbningstider og adgangTänndalen
  7. Tänndalen idag · SnemeldingTänndalen / Velit Activities
  8. Tänndalen · Kort over pisterneTänndalen
  9. Tänndalen · WebkameraerTänndalen
  10. Hamra Syd · Område til turskiTänndalen
  11. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.