Valais · Schweiz
Thyon: sneprognose og vejret
For Thyon viser prognosen fra MET Norway og Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00 – 4. nov., 08.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.800 m, 0 mm i 2.100 m og 0 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde
Meldte forhold for Thyon: Lifte: Antal åbne ukendt · 10 angivet (Thyon · returneret lokal kortoversigt · 5 requested records absent; Infosnow / Nendaz Tourisme; Hentet 4. nov., 11.55 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 11 åbne (Thyon · returneret lokal kortoversigt · 5 requested records absent; Infosnow / Nendaz Tourisme; Hentet 4. nov., 11.55 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Thyon er en bygget skisportssted på et plateau på cirka 2.000 m, så i modsætning til de fleste landsbyer i Valais starter man dagen tæt på toppen af liftene. Thyon 2000 ligger på plateauet, Les Collons under det, og prognosepunktet har begge navne.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Antal åbne ukendt · 10 angivetThyon · returneret lokal kortoversigt · 5 requested records absent
- Pister
- 0 af 11 åbneThyon · returneret lokal kortoversigt · 5 requested records absent
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Åbner 5. dec. · om 31 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Områdets dækning: Valais Tourism opfører Thyon som den østlige indgang til 4 Vallées, med 11 egne anlæg. Kilometertallene for Printse og 4 Vallées er fælles totaler og beskriver ikke Thyon alene.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
-1 – 5 °C · 2.100 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 07.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Niveauerne 1.800, 2.100 og 2.400 m er modelestimater for Thyon Les Collons (46,185675° N, 7,386277° Ø). Det midterste niveau svarer til plateauets højde hos Valais Tourism, og det øverste ligger nær pistehøjden på 2.450 m.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 13.00 | 1,8 | 0 | 66 | 2 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 2 | 0 | 65 | 1,6 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 1,8 | 0 | 66 | 0,9 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 1,5 | 0 | 71 | 0,8 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 0,6 | 0 | 74 | 1,1 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | -0,2 | 0 | 80 | 1,6 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | -0,4 | 0 | 79 | 0,9 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | -1 | 0 | 80 | 0,6 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -0,9 | 0 | 78 | 1,3 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -0,9 | 0 | 78 | 0,9 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -0,9 | 0 | 75 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -1 | 0 | 74 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -1 | 0 | 75 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -1 | 0 | 72 | 1 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -0,7 | 0 | 71 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -1 | 0 | 71 | 1 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -0,8 | 0 | 71 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -0,6 | 0 | 70 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -0,8 | 0 | 72 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -0,6 | 0 | 73 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 0,3 | 0 | 68 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 1,7 | 0 | 67 | 1 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 2,7 | 0 | 64 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 3,4 | 0 | 60 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 4 | 0 | 59 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 4,4 | 0 | 57 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 4,5 | 0 | 60 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 4,1 | 0 | 64 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 2,9 | 0 | 69 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 2,5 | 0 | 68 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 1,6 | 0 | 73 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 1,8 | 0 | 71 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 1,4 | 0,1 | 74 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 1,8 | 0 | 71 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 1,7 | 0 | 71 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 1,9 | 0 | 68 | 1 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 1,8 | 0 | 67 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 1,4 | 0 | 71 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 1,7 | 0 | 69 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 1,3 | 0 | 72 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 1,1 | 0 | 74 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 0,9 | 0 | 73 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 0,7 | 0 | 76 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 0,5 | 0 | 77 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 1,1 | 0 | 78 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 1,8 | 0 | 75 | 0,1 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 2,6 | 0 | 71 | 0,1 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 3,2 | 0 | 72 | 0,5 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 15/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 15 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0 · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Zurich
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-0,1°C
Vind: 2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.001,8°C
Vind: 2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.004,6°C
Vind: 2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 08.17Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 13.00 → 5. nov., 13.00
1.800 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.100 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.400 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
12 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
13 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
1,8°Mulighed for sneproduktion
15 / 48 hLængste kuldeperiode: 15 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -1° / 2° | 0 mm (11 h) |
| 5. nov. 2026 | -1° / 4,5° | 0,1 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | 0,5° / 3,2° | 0 mm (13 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.00 · Hentet: 4. nov., 09.17 · Europe/Zurich
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17
Hentet: 4. nov. 2026, 03.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00
Hentet: 4. nov. 2026, 09.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Infosnow · Lokal oversigt · Thyon
Thyon · returneret lokal kortoversigt · 5 requested records absentMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 10
Pistestatus · 0 / 11
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Offentliggjort lokal positivliste; manglende anmodede poster: 5; udeladte ikke-alpine poster: 0. For manglende poster udledes ingen status.
Liftstatus
- JOC · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Petit Vallon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Piccolo · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Theytaz 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Muraz · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Slow Vallon · Ukendt · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Les Masses · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Trabanta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Ethérolla · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- La Matze · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- Trabanta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Petit Vallon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Theytaz 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Theytaz 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Piccolo · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Les Masses · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- JOC · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Matze · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Muraz · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Ethérolla · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Les Crêtes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
MeteoSwiss · Hérémence village snow
Station Hérémence village · nearby lower-elevation measurement, outside Thyon ski slopesArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Hérémence village (1.218 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedybde på jorden (hto000d0), centimeter. Referencetidsstemplet ved midnat angiver en dagsværdi. | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Infosnow · Lokal oversigt · Thyon
Thyon · returneret lokal kortoversigt · 5 requested records absent4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 10
Pistestatus · 0 / 11
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Infosnow · Lokal oversigt · Thyon
Thyon · returneret lokal kortoversigt · 5 requested records absent3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 10
Pistestatus · 0 / 11
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗MeteoSwiss · Hérémence village snow
Station Hérémence village · nearby lower-elevation measurement, outside Thyon ski slopes4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Hérémence village (1.218 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedybde på jorden (hto000d0), centimeter. Referencetidsstemplet ved midnat angiver en dagsværdi. | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Thyon?
For Thyon viser prognosen fra MET Norway og Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00 – 4. nov., 08.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.800 m, 0 mm i 2.100 m og 0 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Thyon?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Thyon. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Thyon?
Lifte: Antal åbne ukendt · 10 angivet (Thyon · returneret lokal kortoversigt · 5 requested records absent; Infosnow / Nendaz Tourisme; Hentet 4. nov., 11.55 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 11 åbne (Thyon · returneret lokal kortoversigt · 5 requested records absent; Infosnow / Nendaz Tourisme; Hentet 4. nov., 11.55 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Operatøren kalder plateauet et godt sted at lære at stå på ski, og Valais Tourism tæller tre højdeniveauer, to begynderområder og freestyle-faciliteter. I Thyon 2000 kan man køre snowtubing, med udsigt til Dent Blanche og Matterhorn.
Før din skidag
Er Thyon det samme som Thyon 2000 og Les Collons?
Thyon 2000 er feriekomplekset på plateauet, på cirka 2.000 m, og Les Collons er landsbyen længere nede; stolelifte fra Les Collons og Les Masses går op til plateauet. Prognosepunktet har begge navne, og rapportsektoren hedder Thyon.[2][5]
Hvordan kommer jeg til Thyon uden bil?
Om vinteren med gondolerne fra Veysonnaz eller Les Mayens-de-l’Ours, hvis topstationer forbinder til plateauet i Thyon. En hovedvej betjener også stedet hele året.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Printse · 4 Vallées · SkiområdeVeysonnaz Turisme
- Thyon · SkiområdeVeysonnaz Turisme
- Les Collons · Placering og højdeGrand Raid BCVS
- Thyon · Fakta og områdeinformationValais/Wallis Promotion
- Thyon 2000 · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.