Innlandet · Norge
Trysil Høgegga: sneprognose og vejret
For Trysil Høgegga viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 5. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 450 m, 0 mm i 750 m og 0 mm i 1.100 m i de 24 timer fra 5. nov., 16.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Oslo). Prognosekilde
Meldte forhold for Trysil Høgegga: Lifte: 0 af 2 åbne (Trysil · Høgegga; SkiStar; Hentet 5. nov., 15.22 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Høgegga; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 5. nov., 15.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Høgegga er den stejle ende af Trysil: SkiStar kalder det det stejleste område med sorte pister og høj fart til erfarne skiløbere. Det er en skisektor, ikke en landsby eller et sted at bo. Prognosen bruger et navngivet stedspunkt Høgegga.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 2 åbneTrysil · Høgegga
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- 0 cmved Høgegga · skiområdets melding
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Siden gælder kun sektoren Høgegga. Begyndere og familier er bedre tjent ved Turistsenteret, Skihytta eller Høyfjellssenteret, som har egne sider. SkiStar angiver hverken antal lifte eller faciliteter for Høgegga, og hele bjergets 69 pister og 41 lifte tilskrives ikke sektoren.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Trysil Høgegga
-1 – 3 °C · 750 m · 5. nov. – 7. nov.
Open-Meteo · MET Nordic · Udstedt 5. nov., 13.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Lagene 450, 750 og 1.100 m spænder fra Trysil-seriens laveste til højeste værdier og passer til hele bjergets top på 1.100 m, men SkiStar offentliggør ingen højder pr. sektor. Læs dem som modelværdier for stedspunktet.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 5. nov. 2026, 13.00 · Europe/Oslo · Open-Meteo · MET Nordic
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5. nov. 2026, 16.00 | 3,3 | 0 | 77 | 7 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 2,8 | 0 | 78 | 7,3 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 2,3 | 0 | 81 | 6,7 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 1,9 | 0 | 82 | 6,6 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 1,6 | 0 | 83 | 6,1 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 1,1 | 0 | 85 | 5,3 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 0,9 | 0 | 85 | 5,2 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 0,9 | 0 | 84 | 5,4 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 0,6 | 0 | 84 | 4,9 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 0,4 | 0 | 84 | 4,5 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 0,3 | 0 | 81 | 4 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 0,2 | 0 | 76 | 3,4 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -0,1 | 0 | 75 | 2,5 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -0,6 | 0 | 75 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -0,9 | 0 | 69 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -0,9 | 0 | 70 | 2,4 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -0,8 | 0 | 74 | 3,1 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -0,1 | 0 | 75 | 2,4 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 1,3 | 0 | 71 | 2,1 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 2,2 | 0 | 71 | 2,1 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 2,9 | 0 | 70 | 2,2 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 3,2 | 0 | 73 | 2,4 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 3 | 0 | 77 | 2 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | 2,1 | 0 | 82 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | 1 | 0 | 86 | 2 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | 0,5 | 0 | 87 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | 0,2 | 0 | 88 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 19.00 | 0,1 | 0 | 86 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 20.00 | 0 | 0 | 82 | 2 |
| 6. nov. 2026, 21.00 | 0,1 | 0 | 75 | 2,2 |
| 6. nov. 2026, 22.00 | 0,1 | 0 | 73 | 2,2 |
| 6. nov. 2026, 23.00 | 0 | 0 | 73 | 2,2 |
| 7. nov. 2026, 00.00 | -0,2 | 0 | 74 | 2,2 |
| 7. nov. 2026, 01.00 | -0,5 | 0 | 76 | 1,8 |
| 7. nov. 2026, 02.00 | -0,7 | 0 | 77 | 1,5 |
| 7. nov. 2026, 03.00 | -0,8 | 0 | 77 | 1,6 |
| 7. nov. 2026, 04.00 | -1 | 0 | 79 | 1,6 |
| 7. nov. 2026, 05.00 | -1,1 | 0 | 81 | 2,1 |
| 7. nov. 2026, 06.00 | -1,2 | 0 | 82 | 2,1 |
| 7. nov. 2026, 07.00 | -1,2 | 0 | 83 | 1,9 |
| 7. nov. 2026, 08.00 | -1,3 | 0 | 86 | 1,9 |
| 7. nov. 2026, 09.00 | -0,8 | 0 | 86 | 1,5 |
| 7. nov. 2026, 10.00 | 0,9 | 0 | 82 | 1 |
| 7. nov. 2026, 11.00 | 2,4 | 0 | 76 | 0,9 |
| 7. nov. 2026, 12.00 | 2,9 | 0 | 77 | 0,7 |
| 7. nov. 2026, 13.00 | 2,9 | 0 | 82 | 0,4 |
| 7. nov. 2026, 14.00 | 2,7 | 0 | 85 | 0,5 |
| 7. nov. 2026, 15.00 | 2 | 0 | 82 | 1,2 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 18/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 12 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,6 °C · 65 h
5. nov. 2026, 07.00 → 5. nov. 2026, 13.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Oslo
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-0,1°C
Vind: 7,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 5. nov., 13.003,3°C
Vind: 7 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 5. nov., 13.000,7°C
Vind: 3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 5. nov., 13.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
5. nov., 16.00 → 6. nov., 16.00
450 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
750 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.100 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
4 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
3,3°Mulighed for sneproduktion
18 / 48 hLængste kuldeperiode: 12 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 5. nov. 2026 | 0,9° / 3,3° | 0 mm (8 h) |
| 6. nov. 2026 | -0,9° / 3,2° | 0 mm (24 h) |
| 7. nov. 2026 | -1,3° / 2,9° | 0 mm (16 h) |
Udbyderens opdatering: 5. nov., 13.00 · Hentet: 5. nov., 14.18 · Europe/Oslo
Open-Meteo · MET Nordic ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,6°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 16.00 — 8. nov. 2026, 09.0065 h · 750 m · Europe/Oslo
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,6 °CTidligere prognose: -0,9 °C
Seneste prognose: -0,4 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- -4 hTidligere prognose: 34 h
Seneste prognose: 30 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | -0,9 °C | -0,4 °C | +0,6 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 34 h | 30 h | -4 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 5. nov. 2026, 07.00
Hentet: 5. nov. 2026, 09.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 5. nov. 2026, 13.00
Hentet: 5. nov. 2026, 14.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
SkiStar · Trysil
Trysil · hogeggaMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 2
| Målested | cm |
|---|---|
| hogegga · Snedybde · uberørt terrænOpreparerad terräng | 0 |
| hogegga · Snedybde · præpareret pistePrepareras med snökanoner | 0 |
| hogegga · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| hogegga · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Kildeoplysninger: Source-listed sector inventory; season-open is not current public operation. Piste summary and named rows disagree, so the listed piste inventory is incomplete. The source-listed Offpiste entry is excluded from this alpine piste list. The reviewed Offpiste entry is missing from the source.
Liftstatus
- Høgekspressen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Høgegga · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
- 17 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- 31 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- 32 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- 33 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- 49 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- 59 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Vihammerskogen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- 30 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- 63 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- 69 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- 70 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Ekspert´n · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- 76 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- 80 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SkiStar · Trysil
Trysil · hogegga5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 2
| Målested | cm |
|---|---|
| hogegga · Snedybde · uberørt terrænOpreparerad terräng | 0 |
| hogegga · Snedybde · præpareret pistePrepareras med snökanoner | 0 |
| hogegga · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| hogegga · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
SkiStar · Trysil
Trysil · hogegga4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 2
| Målested | cm |
|---|---|
| hogegga · Snedybde · uberørt terrænOpreparerad terräng | 0 |
| hogegga · Snedybde · præpareret pistePrepareras med snökanoner | 0 |
| hogegga · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| hogegga · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
SkiStar · Trysil
Trysil · hogegga3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 2
| Målested | cm |
|---|---|
| hogegga · Snedybde · uberørt terrænOpreparerad terräng | 0 |
| hogegga · Snedybde · præpareret pistePrepareras med snökanoner | 0 |
| hogegga · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| hogegga · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Trysil Høgegga?
For Trysil Høgegga viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 5. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 450 m, 0 mm i 750 m og 0 mm i 1.100 m i de 24 timer fra 5. nov., 16.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Oslo). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Trysil Høgegga?
Snedybde: 0 cm (ved Høgegga; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 5. nov., 15.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Trysil Høgegga?
Lifte: 0 af 2 åbne (Trysil · Høgegga; SkiStar; Hentet 5. nov., 15.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Sorte pister og høj fart præger karakteren, så terrænet passer til sikre skiløbere. Billedet er et skema over den stejle side, ikke et kort over pisterne.
Før din skidag
Passer Høgegga til middelgode skiløbere?
SkiStar præsenterer det som det stejleste område med sorte pister og høj fart til erfarne skiløbere. Middelgode skiløbere finder som regel de røde og blå pister i andre sektorer lettere.[5]
Kan man bo eller spise ved Høgegga?
SkiStar angiver ingen faciliteter for sektoren, og den er ikke en selvstændig overnatningsbase. Planlæg mad og indkvartering ved Turistsenteret, Skihytta eller Høyfjellssenteret og tjek dagens melding for de lifte, du skal bruge.[5][4]
Hvad repræsenterer prognosen for Høgegga?
Et stedspunkt ved navn Høgegga i OpenStreetMap, justeret af en model til 450, 750 og 1.100 m. Det er hverken en aflæsning ved en liftstation eller en pistemåling.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- SkiStar Trysil · SkiområdeSkiStar
- Høgegga · Placering og højdeOpenStreetMap
- SkiStar Trysil · Meldingsdata og målestederSkiStar
- SkiStar Trysil · Lift- og pistestatusSkiStar
- SkiStar Trysil · Guide til skiområdetSkiStar
- Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.