Valais · Schweiz

Val-d’Illiez: sneprognose og vejret

For Val-d’Illiez viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.660 m, 0 mm i 2.022 m og 0 mm i 2.250 m i de 24 timer fra 4. nov., 21.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Val-d’Illiez og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Les Crosets og Champoussin er nabobyer i kommunen Val-d’Illiez.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbner snart
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Åbner 28. nov. · om 24 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: De udvalgte kortelementer dækker kun en del af det lokale skiområde, ikke hele Portes du Soleil.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Val-d’Illiez

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-0 – 7 °C · 2.022 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 16.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognoserer modelværdier for ét punkt, justeret til forskellige højder, ikke målt sne.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 16.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time0,7 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°9°4. nov., 216. nov., 20
Prognoseværdier time for time
Val-d’Illiez · 2.022 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 21.000,70691,5
4. nov. 2026, 22.000,80681,5
4. nov. 2026, 23.000,90671,5
5. nov. 2026, 00.001,10631,5
5. nov. 2026, 01.001,10631,8
5. nov. 2026, 02.001,50601,8
5. nov. 2026, 03.001,60612,5
5. nov. 2026, 04.001,80592,4
5. nov. 2026, 05.002,10602,4
5. nov. 2026, 06.001,90612,3
5. nov. 2026, 07.0020591,8
5. nov. 2026, 08.002,10611,8
5. nov. 2026, 09.003,60571,5
5. nov. 2026, 10.004,60551,6
5. nov. 2026, 11.005,40591,8
5. nov. 2026, 12.006,30561,7
5. nov. 2026, 13.006,70551,5
5. nov. 2026, 14.006,50591,5
5. nov. 2026, 15.006,10721,1
5. nov. 2026, 16.005,30730,3
5. nov. 2026, 17.004,20740,5
5. nov. 2026, 18.003,60680,6
5. nov. 2026, 19.003,30640,8
5. nov. 2026, 20.003,30621,1
5. nov. 2026, 21.003,30600,9
5. nov. 2026, 22.003,30620,8
5. nov. 2026, 23.003,10620,5
6. nov. 2026, 00.002,90650,9
6. nov. 2026, 01.002,60670,9
6. nov. 2026, 02.002,50680,9
6. nov. 2026, 03.002,40710,9
6. nov. 2026, 04.002,30750,6
6. nov. 2026, 05.001,70801,2
6. nov. 2026, 06.001,70780,1
6. nov. 2026, 07.000,80831,4
6. nov. 2026, 08.0010811
6. nov. 2026, 09.000,90902
6. nov. 2026, 10.001,30911
6. nov. 2026, 11.001,40,1900,6
6. nov. 2026, 12.0010,9970,5
6. nov. 2026, 13.00-0,12990,9
6. nov. 2026, 14.0002,1981,3
6. nov. 2026, 15.0001,2971,7
6. nov. 2026, 16.00-0,21,5962,5
6. nov. 2026, 17.00-0,31,2961,9
6. nov. 2026, 18.00-0,30,8970,9
6. nov. 2026, 19.00-0,20,3960,5
6. nov. 2026, 20.00-0,40,3971,2
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 65 h

4. nov. 2026, 10.00 → 4. nov. 2026, 16.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Zurich

1.660 m0,5°C2.022 m0,7°C2.250 m-0,8°C0°C · ≈ 2.128 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 2.128 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 21.00 → 5. nov., 21.00

1.660 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.022 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.250 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.660 m

0 h · Egnet vejr · 11/11 vurderede timer

21—Over vurderingens grænse · -1,5°C
22—Over vurderingens grænse · -1,7°C
23—Over vurderingens grænse · -1,7°C
00—Over vurderingens grænse · -1,8°C
01—Over vurderingens grænse · -1,8°C
02—Over vurderingens grænse · -1,7°C
03—Over vurderingens grænse · -1,5°C
04—Over vurderingens grænse · -1,1°C
05—Over vurderingens grænse · -0,7°C
06—Over vurderingens grænse · -1°C
07—Over vurderingens grænse · -1,2°C
2.022 m

0 h · Egnet vejr · 11/11 vurderede timer

21—Over vurderingens grænse · -1,8°C
22—Over vurderingens grænse · -1,7°C
23—Over vurderingens grænse · -1,7°C
00—Over vurderingens grænse · -1,8°C
01—Over vurderingens grænse · -1,8°C
02—Over vurderingens grænse · -1,6°C
03—Over vurderingens grænse · -1,5°C
04—Over vurderingens grænse · -1,4°C
05—Over vurderingens grænse · -1,1°C
06—Over vurderingens grænse · -1,2°C
07—Over vurderingens grænse · -1,2°C
2.250 m

11 h · Egnet vejr · 11/11 vurderede timer

21✓Egnet vejr · -3,2°C
22✓Egnet vejr · -3,1°C
23✓Egnet vejr · -3,1°C
00✓Egnet vejr · -3,2°C
01✓Egnet vejr · -3,2°C
02✓Egnet vejr · -3°C
03✓Egnet vejr · -2,8°C
04✓Egnet vejr · -2,8°C
05✓Egnet vejr · -2,4°C
06✓Egnet vejr · -2,5°C
07✓Egnet vejr · -2,6°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

0,7°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time0,7 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°9°4. nov., 216. nov., 20
2.022 m · Europe/Zurich
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20260,7° / 0,9°0 mm (3 h)
5. nov. 20261,1° / 6,7°0 mm (24 h)
6. nov. 2026-0,4° / 2,9°10,4 mm (21 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 16.00 · Hentet: 4. nov., 19.17 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.660 m2.022 m2.250 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 21.00 — 7. nov. 2026, 14.0065 h · 2.022 m · Europe/Zurich

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,1 °CTidligere prognose: 1,6 °C
Seneste prognose: 1,5 °C
Samlet nedbørPrognose
-5,5 mmTidligere prognose: 20,3 mm
Seneste prognose: 14,8 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-2,3 mmTidligere prognose: 13,6 mm
Seneste prognose: 11,3 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose1,6 °C1,5 °C-0,1 °C
Samlet nedbørPrognose20,3 mm14,8 mm-5,5 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret13,6 mm11,3 mm-2,3 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.660 mNy prognose4. nov. 2026, 16.00
2.022 mNy prognose4. nov. 2026, 16.00
2.250 mNy prognose4. nov. 2026, 16.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil

Les Crosets og Champoussin — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortetMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 20.08

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Delvis kortgennemgået oversigt; gennemgåede poster der mangler i dette svar: 0. For manglende poster udledes ingen driftsstatus.

Liftstatus
  • Crosets · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Champeys · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Derrière-Pertuis · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • Champeys · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Pertuis · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

SLF · Station Les Collines

Station Les CollinesArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Les Collines (2.022 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedækkedybde (HS), median af målte dybder. Eksporten angiver dagsrækken ved midnat UTC.2
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil

Les Crosets og Champoussin — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortet4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 20.08

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil

Les Crosets og Champoussin — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortet3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.57

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

SLF · Station Les Collines

Station Les Collines4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Les Collines (2.022 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedækkedybde (HS), median af målte dybder. Eksporten angiver dagsrækken ved midnat UTC.2
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Val-d’Illiez?

For Val-d’Illiez viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.660 m, 0 mm i 2.022 m og 0 mm i 2.250 m i de 24 timer fra 4. nov., 21.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Val-d’Illiez?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Val-d’Illiez. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Val-d’Illiez?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Val-d’Illiez. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Valais · Schweiz

Lær bjerget at kende

Illustrationen er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Kommune
Val-d’Illiez[1]
Byer
Les Crosets · Champoussin[1]
Skiområde
Portes du Soleil[1]

Før din skidag

Ligger begge byer i samme kommune?

Ja, begge ligger i Val-d’Illiez.[1]

Dækker rapporten alle lifter og pister?

Nej, de kontrollerede kortelementer er et delvist udvalg.[3]

Er forventet snefald en måling af snedybden?

Nej, forventet snefald og målt snedybde er forskellige ting.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Les Crosets · Champoussin · SkiområdePortes du Soleil
  2. SLF · Les Collines · Placering og højdeSLF
  3. Les Crosets · Champoussin · Kort over pisternePortes du Soleil
  4. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.